Kanada Geçici Çalışma Vizeleri

Kanada Geçici Çalışma İzni Nedir, Türkiye'den Başvurular Nasıl Yapılır?

Önemli Not: Deprem sonrasında T.C vatandaşlarına sağlanan Kanada Open Work Permit (3 yıllık Kanada çalışma izni) başvuruları için başvuru sahibinin 3 Ocak 2024’e kadar Kanada’ya geçerli bir vize ile girmiş olması gerekir.

Sadece vize evrakları göçmenlik avukatı tarafından onaylanan kişilerin başvruları vizem.net tarafından yapılmaktadır.

Uygunluk kriterlerini öğrenmek için: 0850 241 1868’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

Kanada geçici çalışma izni, Kanada’da 6 aydan daha kısa süre çalışacak kişiler için düzenlenen çalışma izni türüdür. Kanada geçici çalışma izni 6 aylık sürenin bitmesi durumunda uzatılabilmektedir.

Kanada geçici çalışma izni başvuruları, Kanada’ya ziyaretçi vizesi ile gidildikten sonra ya da Türkiye’de vize başvurusu sırasında yapılabilmektedir. Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosu (IRCC), Kanada çalışma izni başvurularını değerlendiren yetkili kurumdur.

Vizem.net IRCC sertifikalı danışmanları ile Kanada geçici çalışma ve ikamet izni başvuruları için hizmet sunan Türkiye’deki akredite kuruluştur. Kanada çalışma izni ve diğer konular ile ilgili bilgi ve başvuru için 0850 241 1868 numarası ile iletişime geçilebilmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Kanada’da Geçici İşler için Çalışma İzni Gerekir Mi?

Kanada vatandaşı ya da süresiz oturumuna sahip olmayanlar ve geçici işlerde çalışmak isteyen kişilerin çalışma iznini almaları gerekmektedir. Kanada’daki işe bağlı olarak, çalışma izninden muaf olunabilmektedir.

İstisnalar dışında, Kanada’da yasal bir şekilde çalışmak için çalışma izni gerekmektedir. Kanada’da geçici işçi olarak çalışmak isteyenlerin çalışma izni gerekliliğini işverenleri ile kontrol etmeleri gerekmektedir

Kanada Geçici Çalışma İzni Evrakları Nelerdir?

Kanada geçici çalışma izni evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Geçerli ve son 2 sayfası boş olan bir pasaport olması gereklidir.
 • Kanada çalışma izni başvuru formu: Kanada çalışma izni başvuru formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir.
 • Kanada aile bilgi formu: Başvuru sahibinin aile bilgilerinin detaylı bir şekilde yer aldığı aile bilgi formunun doldurulması gerekmektedir.
 • İş sözleşmesi: Kanada’daki işveren tarafından hazırlanan iş teklifi ya da iş sözleşmesinin olması gereklidir.
 • Çalışma belgesi: Başvuru yapılırken Türkiye’de bir işte çalışılıyor ise hangi pozisyonda, hangi tarih aralığında ve hangi şirkette çalışıldığını gösteren bir belge hazırlanması gerekmektedir.
 • İş geçmişi: Daha önce çalışılan işlerin bilgilerini belirten bir belge hazırlanmalıdır.
 • Diploma: Lise diploması, transkript ya da üniversite belgesi gibi eğitim geçmişini gösteren belgelerin hazırlanması gereklidir.
 • Maddi yeterlilik kanıtı: Maaş bordrosu, hesap dökümü ya da diğer kazançların olduğunu gösteren maddi kanıtların sunulması gereklidir.
 • Quebec Eyaleti kabul belgesi (CAQ): Quebec eyaletinde çalışılacaksa ya da kişi LMO belgesinden muaf değil ise, Quebec yetkili makamından kabul belgesi almak gereklidir.
 • Dil yeterliliği: İş sözleşmesinde İngilizce ya da Fransızca dil gereksinimi bulunuyor ise son 2 yıl içerisinde TOEFL yada IELTS sınavlarından geçerli not almak gereklidir.
 • Adli Sicil Kaydı: Herhangi bir suç kaydı olmadığını gösteren ve e-devletten alınabilen adli sicil kaydı sunulmalıdır. Kanada’da geçici çalışma izni almak için yukarıda listelenen evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekmektedir.

Kanada Geçici Çalışma Vizesi için Sağlık Raporu Gerekir Mi?

Hayır, Kanada geçici çalışma vizesi için sağlık raporu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından istenmemektedir.

Kanada Geçici Çalışma Vizesi için Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınmalıdır?

Kanada geçici çalışma vizesi için adli sicil kaydı e-devlet üzerinden alınabilmektedir. Başvuru sahibi ayrıca 18 yaşından sonra 6 ay ya da daha fazla yaşadığı herhangi bir ülke bulunuyorsa bu ülkelerin yetkili makamlarından alınmış adli sicil kaydını da beyan etmelidir.

Kanada Geçici Çalışma İzni için Parmak İzi Vermek Gerekir Mi?

Evet, son 10 yıl içerisinde herhangi bir Kanada vizesi işlemi için parmak izi verilmediyse, Türkiye’den başvurulan Kanada geçici çalışma izni için parmak izi (biyometri) vermek gerekmektedir.

Başvuru sahibi biyometrik fotoğrafı ve parmak izini verirken şahsen Kanada başvuru merkezinde bulunması gerekmektedir. Ailecek başvuru yapılıyor ise, biyometri fotoğraflarını ve parmak izlerini vermek için ailesinin de Kanada başvuru merkezinde şahsen bulunması gerekmektedir. Kanada vizesi parmak izi her 10 yılda bir verilmelidir, 10 yıllık süre bitene kadar tekrar biyometrik bilgileri vermeye gerek yoktur.

Kanada Geçici Çalışma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada geçici çalışma izni başvurusu, çalışma vizesi başvurusu ile birlikte yapılmaktadır. Kanada geçici çalışma izni başvurusu online ya da fiziksel olarak 2 farklı şekilde yapılabilmektedir. Online olarak yapılacak başvurular Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosunun canada.ca (IRCC) web sitesi üzerinden yapılmaktadır. İnternet sitesi üzerinden başvuru yapıldıktan sonra İstanbul ya da Ankara VFS Global ofisinde biyometri işlemleri tamamlanmaktadır.

Vize başvuru merkezi aracılığı ile fiziksel olarak yapılacak çalışma izni başvuruları ise gerekli evrakların hazırlanarak VFS Global ofislerinden randevu alınması ile gerçekleşmektedir. Randevu günü VFS Global vize başvuru merkezine giderek Kanada çalışma vizesi için gerekli evraklar teslim edilmelidir.

Kanada’da Geçici Çalışma için Başvuru Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kanada’da geçici çalışma için başvurunun; işveren ESDC’den LMIA karar mektubunu teslim aldıktan ve kişi bir iş sözleşmesi ya da yazılı iş teklifi aldıktan sonra yapılması gerekmektedir. Kanada geçici işçi alımı durumlarında, işveren iş teklifini ya da iş sözleşmesini en kısa sürede işçiye göndermektedir.

Kanada Geçici Çalışma İzni Ne Zaman Çıkar?

Kanada geçici çalışma izni işlem süresi VFS Global’den dosya iletimi ve biyometri işlemleri haricinde 2022 yılı için ortalama 12 hafta sürmektedir.

2021 yılında vizem.net danışmanlığında yapılan Kanada geçici çalışma izni başvuruları ortalama 65 günde tamamlanmıştır.

Geçici Çalışma İzni ile Kanada’da Ne Kadar Çalışılabilir?

Geçici çalışma izni ile Kanada’da bütün uzatmalar ile birlikte maksimum 4 yıl çalışabilir. İlk kez alınacak Kanada çalışma izni maksimum 6 ay alınabilinir, 6 ay bitiminde istenildiği takdirde bu süre uzatılabilir.

Kanada Geçici Çalışma İzni Sahibinin Ailesi Kanada’da Çalışabilir Mi?

Kanada geçici çalışma izni hamilinin ailesi Kanada’da izin almadan çalışamaz. Kanada’da çalışmak için, eşin ya da partnerin ve reşit çocukların kendileri için çalışma izinlerine başvurmaları gerekmektedir.

Çalışmak isteyen her aile üyesinin LMIA gereklilikleri dahilinde bir iş için gerekli şartları karşılaması gerekmektedir. Aile bireyleri Kanada içinden çalışma izinlerine başvurabilmektedirler. Kanada geçici işçi vizesi yalnızca başvuru sahibini kapsamaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: