Kanada İşçi Alımı

Kanada İşçi Alımı: 2023 Yılında Aranan Meslekler ve Başvuru Şartları Nelerdir?

Önemli Not: Deprem sonrasında T.C vatandaşlarına sağlanan Kanada Open Work Permit (3 yıllık Kanada çalışma izni) başvuruları için başvuru sahibinin 3 Ocak 2024’e kadar Kanada’ya geçerli bir vize ile girmiş olması gerekir.

Sadece vize evrakları göçmenlik avukatı tarafından onaylanan kişilerin başvruları vizem.net tarafından yapılmaktadır.

Uygunluk kriterlerini öğrenmek için: 0850 241 1868’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

Kanada İstatistik Ajansı’nın verilerine göre Kanada’da sağlık, inşaat, restoran ve konaklama sektörlerinde işçi açığı bulunmakta ve bu nedenle bu sektörlerde geçici olarak yabancı işçi alımı yapılmaktadır.

Kanada işçi alımı 2021 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre düşüş göstermiştir. Kanada İstatistik Ajansı’na göre Kanada’da işçi alımı için 874 bin boş pozisyon bulunmaktadır. Kanada’daki işçi açığı 2021 yılının son çeyreğinde, 2019 yılının son çeyreğine göre %72 oranında artış göstermiştir.

Vizem.net Kanada’dan çalışma izni onaylanmış ve LMIA belgesi gelmiş başvuru adayları için Kanada vize başvuru işlemlerinde danışmanlık hizmeti vermektedir.

Önemli Not: Vizem.net danışmanlığında yapılacak Kanada göçmen programı başvuruları için öncelikle başvuru sahibinin en az B1 seviyesinde İngilizce bildiğini gösterir resmi sınav sonucu (CELPIP veya IELTS) ve özgeçmişini kanada@vizem.net adresine göndermesi gerekir.

Kanada göçmen avukatımız uygun bulduğu adaylara dönüş sağlayacaktır. Kanada’da çalışmak isteyen tüm göçmen adayları için telefonda herhangi bir bilgi verilmemektedir.

Kanada’da İşçi Alımı Yapılan 15 Meslek Nedir?

Kanada’da işçi alımı yapılan 15 meslek aşağıda listelenmiştir:

 • Kilit müşteri yöneticisi: Kilit müşteri yöneticileri, ticari, endüstriyel, kurumsal, e-ticaret ve toptan ve perakende satış yapan kuruluş ve departmanların faaliyetlerini planlamakta, organize etmekte, yönlendirmekte, kontrol etmekte ve değerlendirmektedir. Kilit müşteri yöneticilerinin yıllık ortalama maaşı 97.500 Kanada dolarıdır.
 • Yazılım geliştiricisi: Yazılım geliştiricileri, yazılım uygulamaları, veri işleme uygulamaları, işletim sistemi düzeyindeki yazılımlar ve iletişim yazılımları için bilgisayar kodu yazmakta, değiştirmekte, entegre etmekte ve test etmektedir. Yazılım geliştiricilerinin yıllık ortalama maaşı 74.997 Kanada dolarıdır.
 • Pazarlama müdürü: Pazarlama müdürleri, ticari, endüstriyel ve e-ticari alanlarda reklam, pazarlama ve halkla ilişkiler faaliyetleri gösteren kurum ve departmanların işlerini planlamakta, organize etmekte, yönlendirmekte, denetlemekte ve değerlendirmektedir. Pazarlama müdürlerinin yıllık ortalama maaşı 84.376 Kanada dolarıdır.
 • Kayıtlı hemşireler: Kayıtlı hemşireler ve kayıtlı psikiyatri hemşireleri, hastalara doğrudan hemşirelik bakımı sağlamakta, sağlık eğitimi programları sunmakta ve bakım uygulamasıyla ilgili konularda danışmanlık hizmetleri vermektedir. Hemşirelerin yıllık ortalama maaşı 78.000 Kanada dolarıdır.
 • Tır şoförü: Çeşitli tüketim malların lojistiğini sağlayan tır şoförleri özellikle pandemide büyük önem kazanmıştır. Tır şoförlerinin yıllık ortalama maaşı 46.802 Kanada dolarıdır.
 • Müşteri hizmetleri temsilcisi: Bir kuruluşun malları, hizmetleri ve politikaları hakkında soruları yanıtlamakta ve bilgi sağlamakta ve ödeme almak ve hizmet taleplerini işleme koymak gibi müşteri hizmetleri sunmaktadır. Müşteri hizmetleri temsilcilerinin yıllık ortalama maaşı 37.050 Kanada dolarıdır.
 • Kaynakçı: Kaynakçılar, levha, kazan, ağır makineler, uçak ve gemiler ve diğer metal ürünleri yapan şirketlerde kaynak atölyeleri tarafından istihdam edilmektedir. Kaynakçıların yıllık ortalama maaşı 49.725 Kanada dolarıdır.
 • Mühendis: Mühendisler, binaların, santrallerin, yolların, havaalanlarının, demiryollarının, köprülerin, tünellerin, kanalların, barajların, limanların vb. yapımı ve onarımı için projeleri planlamakta, tasarlamakta, geliştirmekte ve yönetmektedir. Mühendislerin yıllık ortalama maaşı 80.340 Kanada dolarıdır.
 • Muhasebeci: Muhasebeciler, çeşitli sektörlerdeki birçok işletmenin mali durumlarının düzgün bir şekilde yönetilmesini sağlamaktadır. Muhasebecilerin yıllık ortalama maaşı 69.712 Kanada dolarıdır.
 • Bulut mimarı - Bilgi teknolojisi: Pandeminin gelmesiyle birlikte yaygınlaşan evden çalışma dönemi ile birçok işveren, bilgilerin depolanmasını ve aktarılmasını sağlamak için bulut teknolojisine ve bulut mimarına ihtiyaç duymaktadır. Bulut mimarlarının yıllık ortalama maaşı 80.008 Kanada dolarıdır.
 • İnsan kaynakları müdürü: İnsan kaynakları müdürleri çalışanların işe alınması, izlenmesi ve bazen işten çıkarılmasıyla ilgilenmektedir. İnsan kaynakları müdürlerinin yıllık ortalama maaşı 96.993 Kanada dolarıdır.
 • Elektrikçi: Elektrikçiliğin, Ottawa başta olmak üzere gelecek yıllarda Kanada’da en çok ihtiyaç duyulacak mesleklerden biri olması beklenmektedir. Elektrikçilerin yıllık ortalama maaşı 58.500 Kanada dolarıdır.
 • Bilgi teknolojileri proje yöneticisi: Bilgi teknolojisi projelerinin uygulanmasını denetlemek ve sürekli iyileştirmeyi sağlamak ve geliştirmek için şirketlerinin veya kuruluşlarının teknik çabalarını yönetmektedir. Bilgi teknolojileri proje yöneticilerinin yıllık ortalama maaşı 103.116 Kanada dolarıdır.
 • Makine mühendisi: Makine mühendisleri ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme, enerji üretimi, nakliye, işleme ve imalat için makine ve sistemleri araştırmakta, tasarlamakta ve geliştirmektedir. Makine mühendislerinin yıllık ortalama maaşı 81.900 Kanada dolarıdır.
 • Muhasebe memuru: Muhasebe memurları, faturaları, borç ve alacak hesaplarını, bütçeleri ve diğer mali kayıtları yerleşik prosedürlere göre hesaplamakta, hazırlamakta ve işlemektedir. Muhasebe memurlarının yıllık ortalama maaşı 43.992 Kanada dolarıdır.

Kanada İşçi Maaşları Ne Kadardır?

Kanada işçi maaşları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

MeslekYıllık Ortalama Maaş (Kanada Doları)
Çilingir97.500
Yazılım geliştiricisi74.997
Pazarlama müdürü84.376
Kayıtlı hemşireler78.000
Tır şoförü46.802
Müşteri hizmetleri temsilcisi37.050
Kaynakçı49.725
Mühendis80.340
Muhasebeci69.712
Bulut mimarı80.008
İnsan kaynakları müdürü96.993
Elektrikçi58.500
Bilgi teknolojileri proje yöneticisi103.116
Makine mühendisi81.900
Muhasebe memuru43.992

Kanada’da En Çok İşçi Alımı Yapılan Eyaletler Hangileridir?

Kanada’da en çok işçi alımı yapılan eyaletler Alberta, Ontario ve Britanya Kolumbiyası eyaletleridir. Alberta eyaletinde Alberta Express Entry, Ontario eyaletinde Ontario Express Entry Skilled Trades, Ontario French-Speaking Skilled Worker ve Ontario Human Capital Priorities ve son olarak Britanya Kolumbiyası eyaletinde British Columbia International Post-Graduate eyalet programları aracılığıyla işçi alımı yapılmaktadır.

Kanada İşçi Alımı İlanları Nerede Yayınlanır?

Kanada’da işçi alımı ilanları, Kanada İstihdam Servisi’nin resmi internet sitesi Job Bank üzerinden görüntülenebilmektedir. Kanada’da bir işveren, yabancı işçi alımından önce alması gereken İşgücü Piyasası Etki Değerlendirmesi (LMIA) belgesini aldıktan sonra Job Bank üzerinden işçi alımı için ilan vermektedir. Job Bank, yabancı işçi adaylarına yeni iş bulma, iş değiştirme ve faydalı bilgiler sunma gibi hizmetler vermektedir.

Job Bank ilanları; geçici işçi, maaş, eyalet, meslek dalı ve deneyim gibi başlıklarda filtrelenebilmektedir. Henüz Kanada çalışma izni bulunmayan kişiler, çalışma izni şartı bulunmayan iş ilanlarına başvurabilmektedir. Kanada’da iş arayan işçi adayları, aynı anda birden fazla işe başvurabilmektedir.

Job Bank ana ekran görseli aşağıda verilmiştir.

Kanada Job Bank Ana Ekranı
Kanada Job Bank Ana Ekranı

Job Bank üzerinde yayınlanmış örnek bir iş ilanı görseli aşağıda verilmiştir.

Kanada Job Bank Üzerinde Yayınlanmış İş İlanı Örneği
Kanada Job Bank Üzerinde Yayınlanmış İş İlanı Örneği

Kanada NOC Kodu Nedir?

Kanada NOC kodu, Kanada’nın ulusal mesleki sınıflandırma sistemi kodudur. Bir mesleğin nerede sınıflandırıldığını bulmak veya mesleğin görev tanımı ve eğitim gereksinimleri gibi bilgilere erişmek için iş arama sürecinde NOC kodu ile filtreleme yapılabilmektedir.

Kanada İşçi Alımı Başvurusu için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kanada işçi alımı başvurusu için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Kanada işçi alımı başvurusundan önce bir Kanadalı işverenden iş teklifi alınması gerekmektedir.
 • İşverenin, İstihdam ve Sosyal Kalkınma Kanada’dan (ESDC) İşgücü Piyasası Etki Değerlendirmesi (LMIA) alabilmek için başvuru yapması gerekmektedir.
 • ESDC, işverenin yabancı bir işçiyi işe alıp alamayacağına karar vermektedir.
 • İşçinin, çalışma izni süresi dolduktan sonra Kanada’dan ayrılıp ülkesine geri dönme niyetinde olduğunu kanıtlaması gerekmektedir.
 • İşçinin, çalışma izninin herhangi bir işveren için mi yoksa sadece spesifik bir işveren için mi geçerli olduğuna göre çalışma izninin koşullarına uyması gerekmektedir.
 • İşçinin, yasaklanmış bir iş türünde faaliyet gösteren bir işveren için çalışmayacağını kanıtlaması gerekmektedir.

Kanada’ya İşçi Olarak Nasıl Gidilir?

Kanada’ya işçi olarak gitmek için önce Kanada’dan iş teklifi alınması, sonrasında Türkiye’deki aracı kurum ofisleri üzerinden çalışma iznine başvurulması gerekmektedir.

Ekspres Giriş davetleri için şu an federal ekonomik programların askıda olmasına rağmen Kanada’ya göç etmenin birçok alternatif yolu bulunmaktadır. Kanada federal nitelikli işçi programı, Eyalet Aday Programları ve Atlantik Göçmenlik Programı gibi programlar ile Kanada’ya işçi olarak gidilebilmektedir. Kanada’ya işçi olarak gitmek için yararlanabilecek ekonomik programların merkezinde nitelikli iş teklifi alınmış olması yatmaktadır.

Kanada’ya İşçi Olarak Gitmek için Denklik İşlemleri Gerekir Mi?

Kanada’ya işçi olarak gitmek için adayların, Kanada’da lisans veya sertifika gerektiren bir işte çalışacaksa Kanada’ya gitmeden önce mesleki denklik işlemlerini yapması gerekmektedir. İlgili mesleğin lisans gerekliliği eyalete göre değişiklik göstermekte ve bu bilgilere Kanada İstihdam Servisi’nin web sitesi üzerinden ulaşılabilmektedir.

Vizem.net Kanada’dan iş teklifi alan kişilerin mesleki denklik başvuruları için Türkiye ve Kanada’da bulunan ofisleri üzerinden danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Sık Sorulan Sorular

Kanada’da işçi olmak ve çalışma imkanları hakkında merkezimize sıklıkla sorulan soruların cevaplarına aşağıda yer verilmiştir.

Kanada Tır Şoförü Alımı Yapıyor Mu?

Evet, Kanada tır şoförü alımı yapmaktadır. Kanada’da tır şoförleri maaşı bölgelere ve eyaletlere göre farklılık göstermektedir. Kanada’da tır şoförlerinin saatlik maaşı minimum 17 Kanada doları ile maksimum 30 Kanada doları arasında değişkenlik göstermektedir.

Kanada’da tır şoförü olmak isteyenler, Kanada tır şoförü başvurusu yaparak yılda 35 bin ila 60 bin Kanada doları arasında kazanç elde edebilmektedir.

Kanada Kaynakçı Alımı Yapıyor Mu?

Evet, Kanada kaynakçı alımı yapmaktadır. Kanada’da kaynakçıların almış olduğu yıllık maaş minimum 37.050 Kanada doları ve maksimum 55.575 Kanada dolarıdır. Kanada’da bir kaynakçının ortalama yıllık maaşı 42.667 Kanada dolarıdır.

Kanada’da kaynakçılık sektöründe işçi açığı bulunmaktadır. Kanada’da kaynakçı olarak çalışmak için iş ilanlarından Kanada kaynakçı başvurusu yapılmalıdır.

Kanada Türk İşçi Alımı Yapıyor Mu?

Evet, Kanada Türk işçi alımı yapmaktadır. Kanada’da faaliyet gösteren Türk şirketleri tarafından Türk işçi alımı yapılabilmektedir. Türkçe konuşan personel alımı, Kanada havaalanları, çeşitli çağrı merkezleri ve Kanada’daki Türk restoranları tarafından yapılmaktadır.

Kanada’ya İşçi Gönderen Şirketler Hangileridir?

Kanada’ya işçi gönderen, yani yabancı işçilerin Kanada’da istihdam edilmesine aracılık eden işe alım şirketleri aşağıda listelenmiştir.

 • Global Hire Immigration and Placement Services: 2006 yılından itibaren Kanada’daki işverenler için yerel, ulusal ve uluslararası işe alım konusunda uzmanlaşmış lisanslı bir işçi bulma kurumudur.
 • Hays Recruitment Agency Calgary: Kalıcı, sözleşmeli ve geçici pozisyonlar için önde gelen uzman işe alım şirketidir.
 • Canadian Staffing Consultants Ltd: Küçük ve büyük şirketlere web geliştirici, muhasebeci gibi yüksek vasıflı personel istihdamı sağlayan bir şirkettir.
 • Work Global Canada Inc.: Vasıflı işçilere yönelik hem yerel hem de yabancı işe alım ve seçme hizmetlerinde uzmanlaşmış Kanadalı işverenlere çeşitli insan kaynakları programları sunan bir firmadır.
 • Goldbeck Recruiting: Şirketlerin benzersiz bir beceri, profesyonellik ve endüstri geçmişi kombinasyonu gerektiren zorlu pozisyonları doldurmasına yardımcı olan bir şirkettir.
 • Renard International Hospitality Search Consultants: Dünya çapında konaklama sektöründeki işler için bir yönetici işe alım firmasıdır.

Kanada’da Türkler Ne İş Yapar?

Kanada’da Türkler en çok kaynakçı, tır şoförü ve sanayi işçisi olarak iş fırsatı bulmaktadır. İngilizce seviyesi yüksek olan Türkler, restoranlarda garson veya aşçı olarak çalışabilmektedir. Ayrıca sağlık sektöründe ve mühendislik alanında da çok sayıda kalifiye Türk personel çalışmaktadır.

Kanada’da Türk çalışanlar en çok Toronto şehrinde bulunmaktadır.

Kanada İşçi Alımı Başvuru Formu Nedir?

Kanada işçi alımı başvuru formu, Kanada’daki işverenlerin işçi alımı yapabilmek için İstihdam ve Sosyal Kalkınma Kanada’ya (ESDC) başvurarak teslim ettiği formdur. İşverenin pozisyon açığı kabul edildiği takdirde kendisine LMIA raporu verilmektedir.

LMIA başvurusu, Kanada işçi alımı başvurusu yapmak isteyen işverenlerin edindiği bir onay belgesidir. LMIA başvurusunun olumlu sonuçlanması, bir pozisyonu dolduracak Kanada vatandaşı veya daimi ikametgah sahibinin olmadığını gösterir ve bu nedenle bir işverenin yabancı uyruklu bir kişiyi işe almasına olanak tanır. LMIA başvurusunun negatif sonuçlanması, bir pozisyonun bir Kanada vatandaşı veya daimi ikametgah sahibi tarafından doldurulması gerektiğini gösterir.

Covid-19 Pandemisinden Sonra Kanada’da Aranan Meslekler Nelerdir?

Covid-19 pandemisinden sonra Kanada’da aranan meslekler aşağıda listelenmiştir.

 • Doktorlar ve lisanslı hemşireler
 • Patologlar ve tıbbi laboratuvar teknisyenleri
 • Sağlık görevlileri
 • Psikologlar
 • Palyatif ve rahat bakım çalışanları
 • Sosyal çalışanlar
 • Yiyecek, içecek ve yenilebilir ürünleri işleme birimlerinde çalışanlar
 • Teslimat sürücüleri (yemek teslimatı ve çevrimiçi siparişlerin teslimatı için)
 • Temizlikçiler

Covid-19 pandemisinden sonra Kanada’da yukarıda listelenen mesleklere olan talep artmıştır ve bu çerçevede Kanada sağlık personeli alımı oranlarında da bir artış meydana gelmiştir.

Kanada’da Asgari Ücret Ne kadardır?

Kanada’da asgari ücret eyaletlere göre değişiklik göstermektedir.

Eyaletlere göre Kanada saatlik asgari ücret bilgisi aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Eyalet/BölgeSaatlik asgari ücret (Kanada Doları)
Alberta15.00
Britanya Kolumbiyası15.20
Manitoba11.95
New Brunswick11.75
Newfoundland & Labrador12.75
Northwest Territories15.20
Nova Scotia12.95
Nunavut16.00
Ontario15.00
Prince Edward Adası13.00
Quebec13.50
Saskatchewan11.81
Yukon15.20

Kanada’da İşçi Hakları Nasıldır?

Kanada’da işçi hakları Canada Labour Code (Kanada İş Kanunu) ve The Canadian Human Rights Act (Kanada İnsan Hakları Kanunu) ile korunmaktadır. Kanada İnsan Hakları Kanunu, Kanada’da işçileri, işyerinde karşılaşabilecekleri herhangi bir ayrımcılıktan korumaktadır. Kanada’da özel izinler, yıllık izinler, maaş ödemeleri ve çalışma saatleri gibi işçi hakları, Kanada İş Kanunu kapsamında düzenlenmiş olan federal standartlar çerçevesinde korunmaktadır.

Önemli Not: Vizem.net danışmanlığında yapılacak Kanada göçmen programı başvuruları için öncelikle başvuru sahibinin en az B1 seviyesinde İngilizce bildiğini gösterir resmi sınav sonucu (CELPIP veya IELTS) ve özgeçmişini kanada@vizem.net adresine göndermesi gerekir.

Kanada göçmen avukatımız uygun bulduğu adaylara dönüş sağlayacaktır. Kanada’da çalışmak isteyen tüm göçmen adayları için telefonda herhangi bir bilgi verilmemektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: