Kanada'da Fizyoterapist Olmak

6 Temel Adımda Kanada'da Fizyoterapist Olmak

Önemli Not: Deprem sonrasında T.C vatandaşlarına sağlanan Kanada Open Work Permit (3 yıllık Kanada çalışma izni) başvuruları için başvuru sahibinin 3 Ocak 2024’e kadar Kanada’ya geçerli bir vize ile girmiş olması gerekir.

Sadece vize evrakları göçmenlik avukatı tarafından onaylanan kişilerin başvruları vizem.net tarafından yapılmaktadır.

Uygunluk kriterlerini öğrenmek için: 0850 241 1868’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

Günümüzde öğrencilerin yurt dışı eğitim almak için en çok tercih ettikleri alanlar arasında sağlık ve tıp gelirken, bu alanların içerisinden fizyoterapi son dönemlerde kalifiye işçi açığı nedeniyle oldukça tercih edilen bir alan haline gelmektedir. Fizyoterapist, uzman hekimin hastaya koymuş olduğu tanı için gerekli olan doğru fizyoterapi ve rehabilitasyon programlarını uygulayan kişiye denilmektedir. Fizyoterapistlerin tanısı konulan hastalığın tedavi sürecini yürütme, fiziksel egzersiz seansları düzenleme, hastaya fiziksel gelişiminde yardımcı olma, hastanın gelişimini raporlama gibi görevleri bulunmaktadır.

Fizyoterapistlik Kanada’da en çok i̇ş i̇mkanı bulunan sağlık meslekleri içerisinde üst sıralarda yer almaktadır. Kanada hükümeti, fizyoterapistliği Kanada’nın en çok talep gören mesleklerinden biri olarak listelemiştir.

Kanada’da bazı bölgelerdeki hastaneler ve kurumlar kalifiye işci olarak fizyoterapist bulmakta zorlanmaktadır. Fizyoterapist istihdamının önümüzdeki birkaç yıl için çok olması beklenmektedir. Kanada’da ortalama fizyoterapist maaşı yılda 92.000 Kanada dolarıdır.

Vizem.net Kanada’da çalışmak isteyen fizyoterapistler için tüm vize, oturum ve denklik işlemleri için, hem Türkiye’de hem Kanada’da danışmanlık hizmeti veren IRCC sertifikalı akredite acentedir.

Önemli Not: Vizem.net danışmanlığında yapılacak Kanada sağlıkçı göçmen programı başvuruları için öncelikle başvuru sahibinin en az B1 seviyesinde İngilizce bildiğini gösterir resmi sınav sonucu (CELPIP veya IELTS) ve özgeçmişini kanada@vizem.net adresine göndermesi gerekir.

Kanada göçmen avukatımız uygun bulduğu adaylara dönüş sağlayacaktır. Kanada’da çalışmak isteyen hemşire, doktor, fizyoterapist ve diğer sağlık çalışanları için telefonda herhangi bir bilgi verilmemektedir.

Kanada’da Fizyoterapist Olma Şartları Nelerdir?

Kanada’da fizyoterapist olma şartlarından ilki kişinin eğitimine veya deneyimine bakılmaksızın Kanada’da lisans alınması gerekmesidir. Kanada Fizyoterapi Düzenleyicileri Birliği, Yukon ve Quebec dışındaki tüm bölgeler için, Kanada’da fizyoterapist olmak isteyen kişilerin eğitimlerini, referanslarını ve niteliklerini değerlendirmektir.

Kanada’da fizyoterapist olmak isteyenlerin, ayrıca yazma ve klinik bölümlerinden oluşan Fizyoterapi Yeterlilik Sınavı’nı (PCE) başarıyla tamamlaması da aranan bir şarttır.

Kanada’da fizyoterapist olabilmek için, PCE sınavının başarıyla geçilmesi ve çalışılacak eyalet düzenleyicilerinin diğer gerekliliklerinin tamamlanmasının ardından tam lisans almak ve fizyoterapist olarak kaydolmak için kişilerin başvuruda bulunmasına izin verilmektedir.

Kanada’da Nasıl Fizyoterapist Olunur?

Kanada’da fizyoterapist olma adımları aşağıda listelenmiştir.

 • 1. Adım: Fizyoterapist adayının çalışacağı eyalet ya da bölgedeki lisans ve izin düzenlemelerini öğrenmesi gerekmektedir.
 • 2. Adım: Kişinin ülkesinden ayrılmadan önce sorun yaşamamak için akreditasyon (denklik) işlemlerini yapması gerekmektedir.
 • 3. Adım: Kişinin fizyoterapist yetkilendirme başvurusu evraklarını derledikten sonra, Kanada Fizyoterapi Düzenleyicileri Birliği’ne (CAPR) başvurusunu yapması gerekmektedir.
 • 4. Adım: Kişinin Kanada Fizyoterapi Düzenleyicileri Birliği tarafından kabul gören bir dil kurumundan dil yeterlilik belgesini alması gerekmektedir.
 • 5. Adım: Kişinin fizyoterapistlik için gerekli olan Fizyoterapi Yeterlilik Sınavına (PCE) girmesi gerekmektedir.
 • 6. Adım: Fizyoterapist adayının tüm işlemleri tamamladıktan sonra Kanada eyalet düzenleyici kurumundan fizyoterapi lisansını alması gerekmektedir.

1. Adım: Kanada’da Fizyoterapist Lisans Şartları Nasıl Öğrenilir?

Kanada’da fizyoterapist lisans şartları, Kanada’da çoğu il ve bölgede fizyoterapistleri denetleyen ve fizyoterapistlere lisans veren kurumlarla iletişime geçilerek öğrenilmektedir. Kanada’da fizyoterapistlere lisans veren bu düzenleyici kurumlar farklı kurallara ve uygulamalara sahip olabilmektedir.

Kanada’da fizyoterapi lisansı almak isteyen kişilerin, çalışmak istedikleri bölgeyi seçerek, bölgenin düzenleyici kurumu ile iletişime geçmesi gerekmektedir. Kanada fizyoterapi düzenleyicilerinin web sitelerine Kanada Fizyoterapi Düzenleyicileri Birliği (CAPR) sitesinden ulaşılabilmektedir.

2. Adım: Kanada için Fizyoterapi Denkliği Nasıl Alınır?

Kanada için fizyoterapi denkliği, Kanada Fizyoterapi Düzenleyicileri Birliği (CAPR) tarafından tanınan denklik kurumları olan WES (Dünya Eğitim Hizmetleri), ICAS (Uluslararası Uygunluk Değerlendirme Servisi) ve IQAS (Uluslararası Yeterlilikler Değerlendirme Servisi) üzerinden yapılabilmektedir.

Vizem.net üzerinden danışmanlık hizmeti alınarak yapılan Kanada fizyoterapi denklik işlemleri ortalama 6 haftada tamamlanmaktadır.

3. Adım: Kanada Fizyoterapist Yetkilendirme Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada fizyoterapist yetkilendirme başvurusu, Kanada Fizyoterapi Düzenleyicileri Birliği (CAPR)’ne yapılmaktadır. Çalışılmak istenen bölgenin düzenleyici kurumu tarafından talep edilen gerekli evrakların toplanması ve bir dosya oluşturulması gereklidir.

Kanada fizyoterapist yetkilendirme başvurusu için gerekli olan Değerlendirme Başvurusu için öncelikle Eğitim Kimlik Bilgileri ve Yeterlilikler Değerlendirme Formlarının (A, B, C, D Formları) çıktısının alınıp doldurulması gerekmektedir. Başvuru paketinin tamamını CAPR’a e-posta ile gönderilmesi gerekmektedir. Başvuru paketinin içerisinde, doldurulmuş tüm başvuru formları, fotoğraf, varsa yasal isim değişikliği belgesi, staj sertifikası gibi belgeler bulunmaktadır ve ayrıca başvuru ücreti olan 1.415 Kanada dolarının da ödenmesi gerekmektedir. Dil sınavından puan almış kişilerin, sınav merkeziyle iletişime geçmesi ve puanlarının doğrudan CAPR’a göndermelerini istemeleri gerekmektedir. Bazı ülkeler için farklı belgeler talep edilebilirken, eksik belge içeren başvurular ise kabul edilmemektedir.

4. Adım: Kanada’da Fizyoterapist Olmak için Dil Yeterliliği Nasıl Kanıtlanır?

Kanada’da fizyoterapist olmak için dil yeterliliği, fizyoterapi uygulamalarında yüksek kalite ve güvenlik standartlarını korumak, uygulamaları güvenli ve etkili bir şekilde yürütmek, hastalar ile çalışanlar arasındaki iletişimi sağlamak amaçları ile istenmektedir. Başvuru yapılacak olan her bölge dil yeterliliğinde farklı standartlar aramaktadır ve tüm adayların İngilizce veya Fransızca alanlarının dil yeterlilik sınavlarında başarı göstermeleri gerekmektedir.

Kanada’da fizyoterapist olarak çalışmak isteyen kişilerin; TOEFL sınavının her bölmünden minimum 21 puan, CanTEST sınavının her bölümünden en az 4 ve sözlü kısımdan 4,5 puan, IELTS sınavından her bir testten en az 7 puan alması gerekmektedir.

Fizyoterapi eğitimlerini Avustralya, Amerika, Yeni Zelanda, İrlanda, Güney Afrika, Birleşik Krallık ve Fransa ülkelerinden birinde tamamlayan kişilerin dil yeterliliği almalarına gerek yoktur. İlk ve orta öğretimini Kanada’da tamamlayan adaylar da dil yeterlilik sınavlarından muaftırlar.

Kanada’da fizyoterapist olarak çalışmak üzere başvuru yapacak adayın girdiği dil sınavı sonuçlarının doğrudan sınavı düzenleyen kurum tarafından CAPR’a gönderilmesi gerekmektedir. Sınav sonuçları sınav tarihinden itibaren iki yıl içinde doğrudan CAPR’a göndermelidir; dil yeterliliği kanıtlanana kadar CAPR gerekli değerlendirmeyi tamamlayamaktadır.

5. Adım: Kanada Fizyoterapi Yeterlilik Sınavına (PCE) Nasıl Girilir?

Kanada Fizyoterapi Yeterlilik Sınavı’na girebilmek için, Kanada Fizyoterapi Düzenleyicileri Birliği (CAPR)‘nin değerlendirmesi sonucunda başvuru sahibine değerlendirme mektubu iletilmesi ile gerekliliklerin karşılandığının ve sınava girilebileceğinin bildirilmesi gereklidir. PCE, fizyoterapi uygulamasının temel yeterliliklerini test eder.

Kanada fizyoterapi yeterlilik sınavı (PCE) yazılı ve klinik olmak üzere 2 bölümden oluşmaktadır. Yazılı sınav yılda 6, klinik sınav yılda 2 kez uygulanır. Sınava başvurmak için belirli tarihler vardır, başvurunun son teslim tarihinden çok önce yapılması gerekmektedir.

6. Adım: Kanada Fizyoterapi Lisansı Nasıl Alınır?

PCE sınavını başarıyla geçen adayların, çalışmak istedikleri bölgenin fizyoterapi düzenleyici kurumuyla iletişime geçmeleri ve lisans başvuru şartlarını öğrenmeleri gerekmektedir. Lisans başvuru şartları adayların çalışmak istedikleri bölgeye göre farklılık gösterebilmektedir. Yetkili eyalet makamından lisans almaya hak kazanan kişiler Kanada’da fizyoterapist olarak çalışmaya hak kazanırlar.

2022 Yılında Kanada Fizyoterapist Maaşları Ne Kadardır?

2022 yılında Kanada fizyoterapist maaşları aşağıdaki tabloda ortalama olarak verilmiştir.

BölgeÜcretler (CAD cinsinden)
DüşükOrtaYüksek
Kanada28,0040,7549,65
Alberta29,4943,0054,25
Britanya Kolumbiyası35,1341,3954,30
Manitoba31,0039,0044,30
New Brunswick28,8537,0042,00
Newfoundland ve Labrador26,4742,8353,33
Northwest Territories---
Nova Scotia25,9636,0642,00
Nunavut---
Ontario23,0041,0050,00
Prens Edward Adası26,4338,4653,33
Quebec23,3333,3547,50
Saskatchewan28,3743,0047,12
Yukon---

Sık Sorulan Sorular

Kanada’da fizyoterapist olarak çalışma konusunda merkezimize sıklıkla sorulan soruların cevaplarını aşağıda derledik.

Kanada Fizyoterapist Alımı Hangi Eyaletlerde Yapılıyor?

Kanada’da fizyoterapist alımı Britanya Kolumbiyası, Quebec, New Brunswick, Ontario, Prens Edward Adası eyaletlerinde yapılmaktadır; Kanada fizyoterapist alımlarına talebin yüksek olduğu bilinmektedir.

Kanada Eyaletleri Fizyoterapi Düzenleyici Kurumları Nelerdir?

Kanada eyaletleri fizyoterapi düzenleyici kurumları aşağıda listelenmiştir.

 • College of Physical Therapists of British Columbia
 • Physiotherapy Alberta College + Association
 • Saskatchewan College of Physical Therapists
 • College of Physiotherapists of Manitoba
 • College of Physiotherapists of Ontario
 • Ordre professionnel de la physiothérapie du Québec
 • College of Physiotherapists of New Brunswick
 • Collège des physiothérapeutes du Nouveau-Brunswick
 • Nova Scotia College of Physiotherapists
 • Prince Edward Island College of Physiotherapists
 • Newfoundland & Labrador College of Physiotherapists
 • Government of Yukon, Consumer Services

Kanada’da Fizyoterapist Olarak Nerelerde Çalışılabilir?

Kanada’da fizyoterapist olarak hastaneler, bakım tesisleri, rehabilitasyon merkezleri, doktor klinikleri, toplum merkezleri, özel tıbbi tesisler, endüstri ve spor organizasyonları ve çeşitli profesyonel ortamlarda çalışılabilmektedir. Fizyoterapistlerin serbest çalışması da mümkündür.

Kanada sağlık sektörü gelişmektedir ve bununla birlikte Kanada sağlık hizmeti kurumları için fizyoterapist ihtiyacı da personel alımının yoğun olduğu iş alanlarından biri haline gelmektedir.

Kanada Fizyoterapist İş İlanları Nerede Yayınlanır?

Kanada fizyoterapist iş ilanlar, bölgedeki fizyoterapi ile ilgilenen kurumların web sitelerinde (örneğin ATI) ve Kanada Fizyoterapi Düzenleyicileri Birliği’nin internet sayfasında yayınlanmaktadır.

Kanada Fizyoterapi Yüksek Lisansı Nerede Yapılabilir?

Kanada fizyoterapi yüksek lisansı için en çok tercih edilen okullar aşağıda listelenmiştir.

 • Toronto Üniversitesi
 • British Columbia Üniversitesi
 • McGill Üniversitesi
 • McMaster Üniversitesi
 • Alberta Üniversitesi
 • Ottawa Üniversitesi
 • Waterloo Üniversitesi
 • Western Üniversitesi
 • Queen’s Üniversitesi
 • Dalhousie Üniversitesi

Kanada’da Uluslararası Eğitimli Fizyoterapistler için Köprü Programları Nelerdir?

Kanada’da uluslararası eğitimli fizyoterapistler için köprü programları aşağıda listelenmiştir.

 • British Columbia Üniversitesi, Uluslararası Eğitimli Fizyoterapistler Sınav Hazırlığı Programı (IEPEP)
 • Alberta Üniversitesi, Alberta Uluslararası Eğitimli Fizyoterapistler Köprüleme Programı (AIEPB)
 • Toronto Üniversitesi, Ontario Uluslararası Eğitimli Fizik Tedavi Köprüleme (OIEPB) Programı
 • McGill Üniversitesi, Fizyoterapi Denklik Programı (PT)
 • Montreal Üniversitesi, Fizyoterapistler için Mesleki Yeterlilik Programı (QPP)

Eğitimleri Kanada programlarına eşdeğer olarak değerlendirilmeyen fizyoterapistlerin, bir köprü programına kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Program sonunda katılımcıların Kanada fizyoterapistlik standartlarını sağlaması ve gerekli sınavlardan başarıyla geçmesi hedeflenir.

Kanada’da köprü programlarına katılan kişilere Kanada’da fizyoterapi uzmanlık eğitimi alırken özel kliniklerde çalışma imkanı da sağlanmaktadır. Kanada köprü vizesi Kanada’da çalışma izni ile çalışan ve geçiçi ikamet izni ile oturmakta olan kişilerin kalıcı oturum izni başvurusu tamamlanana kadar Kanada’da çalışmaya ve ikamet etmeye devam etmesini sağlayan bir vize türüdür. Kanada köprü vizesi başvuruları Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosuna (IRCC) yapılmaktadır.

Önemli Not: Vizem.net danışmanlığında yapılacak Kanada sağlıkçı göçmen programı başvuruları için öncelikle başvuru sahibinin en az B1 seviyesinde İngilizce bildiğini gösterir resmi sınav sonucu (CELPIP veya IELTS) ve özgeçmişini kanada@vizem.net adresine göndermesi gerekir.

Kanada göçmen avukatımız uygun bulduğu adaylara dönüş sağlayacaktır. Kanada’da çalışmak isteyen hemşire, doktor, fizyoterapist ve diğer sağlık çalışanları için telefonda herhangi bir bilgi verilmemektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: