Kanada'da Mühendis Olmak

Kanada'da Mühendis Olmak: Kanada Mühendislik Lisansı için Gereken 5 Şart

Önemli Not: Deprem sonrasında T.C vatandaşlarına sağlanan Kanada Open Work Permit (3 yıllık Kanada çalışma izni) başvuruları için başvuru sahibinin 3 Ocak 2024’e kadar Kanada’ya geçerli bir vize ile girmiş olması gerekir.

Sadece vize evrakları göçmenlik avukatı tarafından onaylanan kişilerin başvruları vizem.net tarafından yapılmaktadır.

Uygunluk kriterlerini öğrenmek için: 0850 241 1868’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

Kanada, yurtdışında mühendis olarak çalışmak isteyenlerin ilk tercih ettiği ülkelerin başında gelmektedir. Yurtdışından mühendis alımı yapan Kanada’da mühendis olarak çalışabilmek için profesyonel mühendislik lisansı sahibi olmak gerekmektedir. Mühendislik lisansına hem Kanada’da hem de yurtdışında yaşayan kişilerin başvurması mümkündür.

Kanada mühendislik lisansı, Kanada’da farklı bölgelerin düzenleme kuruluşları tarafından sağlanmaktadır. Başvurunun ardından kişinin Kanada’da mühendis olabilmek adına yeterli şartları sağladığını kanıtlaması gereken çeşitli adımlar bulunmaktadır; bu adımların en temeli, mezun olan mühendisin aldığı üniversite eğitimi için eğitim denklik belgesinin alınmasıdır. Yapılan başvuru, gerekli adımların tamamlanmasının ardından onay sürecine alınmaktadır.

Vizem.net, Kanada’da eğitim ve denklik başvuruları için Türkiye ve Kanada’da danışmanlık hizmeti sunan IRCC sertifikasına sahip bir akredite kuruluştur.

Önemli Not: Vizem.net danışmanlığında yapılacak Kanada göçmen programı başvuruları için öncelikle başvuru sahibinin en az B1 seviyesinde İngilizce bildiğini gösterir resmi sınav sonucu (CELPIP veya IELTS) ve özgeçmişini kanada@vizem.net adresine göndermesi gerekir.

Kanada göçmen avukatımız uygun bulduğu adaylara dönüş sağlayacaktır. Kanada’da çalışmak isteyen tüm göçmen adayları için telefonda herhangi bir bilgi verilmemektedir.

Kanada Mühendislik Lisansı Nedir?

Kanada mühendislik lisansı, Kanada’da mühendis olarak çalışabilmek ve “mühendis” kelimesini profesyonel unvan olarak kullanabilmek için sahip olunması gereken lisans türüdür. Kanada’da mühendislik lisansları il ve bölge düzenleme kurulları tarafından verilmektedir.

Lisans sahibi olabilmek için öncelikle çalışmak istenen bölgedeki düzenleme kuruluna profesyonel mühendislik (P.Eng.) lisansı başvurusunda bulunmak gerekmektedir. Onay politikaları ve başvuru süreci ile ilgili detaylı bilgiler bölgede bulunan düzenleme kurulundan alınabilmektedir.

Kanada’da Mühendis Lisansı Almak için Gereken Şartlar?

Kanada’da mühendis lisansı almak için gereken şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Akademik Değerlendirme
 • İş Deneyimi ve Referans Değerlendirmesi
 • Dil Yeterlilik Değerlendirmesi
 • Karakter Değerlendirmesi
 • Mesleki Uygulama Sınavı

Kanada’da Mühendislik için Akademik Değerlendirme Nedir?

Kanada’da mühendislik için akademik değerlendirme, başvuruda bulunan mühendisin uzman olduğu alanda akademik yetkinlikleri sağladığını ispatlaması gereken değerlendirme aşamasıdır. Başvuruda bulunan mühendisin mezuniyet belgesinin orijinalini veya bir kopyasını kanıt olarak sunması gerekmektedir. Uygun görüldüğü durumlarda kişiye ait transkript belgesinin mezun olduğu akademik kuruluş tarafından doğrudan değerlendirme kuruluna göndermesi istenebilmektedir. Ayrıca gerekli hallerde, bağımsız bir kuruluş tarafından eğitim belgelerinin doğrulanması da başvuruda bulunan mühendisin sorumluluğundadır.

Kanada için Mühendislik Eğitim Denkliği Nasıl Alınır?

Kanada için mühendislik eğitim denkliği IRCC tarafından tanınan akreditasyon kurumları tarafından verilmektedir. Mühendislik eğitim denkliği ile hem Kanada’da hem de Kanada’nın uluslararası iş ortakları arasında mühendislik eğitiminin kabul edilmesi sağlanmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Kanada için eğitim denkliği başvurularında transkript ve diplomanın merkez ofisine gönderilmesinin ardından ortalama 6 hafta içerisinde eğitim denkliği işlemleri tamamlanmaktadır.

Kanada Mühendis Alımı İş Deneyimi ve Referans Değerlendirmesi Nedir?

Kanada mühendis alımı için deneyiminin kabul edilebilmesi için mühendisin en az dört yıllık iş deneyimine sahip olması gerekmektedir. İş deneyiminin en az bir senesi Kanada tarafından denetlenmiş olmalıdır.

Başvuruda bulunmak için bir yıllık Kanada iş deneyiminin elde edilmiş olması gerekli değildir. Kanada tarafından denetlenen iş deneyimi hala devam ederken diğer başvuru aşamalarının tamamlanması mümkündür.

Kanada’da Mühendislik için Dil Yeterlilik Değerlendirmesi Nedir?

Kanada’da mühendislik için dil yeterlilik değerlendirmesinde mühendislerin İngilizce veya Fransızca dillerinden birini iyi derecede bildiklerini kanıtlamaları gerekmektedir. Mühendislerin dil bilgileri göçmenlik programı kapsamında daha önceden bildirilmiş olsa da, mühendislik lisanslama kuruluşu tarafından dil bilgisinin onaylanması gerektiği için ekstra belge ve testlerin istenmesi mümkündür.

Kanada’da Mühendis Olmak için Karakter Değerlendirmesi Nedir?

Kanada’da mühendis olmak için karakter değerlendirmesi, mühendislerin başvuru formunda kendilerini tanıtmaları istenen alandaki soruları cevaplaması ve kendilerine referans olabilecek kişileri listelemesi ile gerçekleşmektedir. Referans olacak kişiler arasında profesyonel mühendisler de bulunmalıdır ve bu listedeki mühendislerden en az bir tanesinin Kanada’da çalışabilmek adına lisansı olması gereklidir. Listede belirtilen tüm referansların başvuran kişinin dürüstlüğünü, ahlaki bütünlüğünü ve iyi karakterini doğrulamaya hazır olmaları gerekmektedir.

Kanada Mühendislik Mesleki Uygulama Sınavı Nedir?

Kanada mühendislik için Mesleki Uygulama Sınavı (PPE), mühendislerin Kanada’da çalışmaya uygun olduklarını kanıtlamalarını amaçlayan bir sınav türüdür. Mesleki Uygulama Sınavı mühendislik ile ilgili teknik bir sınav değildir; sınavda profesyonellik, kanunlar ve etik kurallar üzerine sorular sorulmaktadır.

Mühendislik için başvuran herkesin Mesleki Uygulama Sınavını geçmesi gerekmektedir. Yılda iki kez düzenlenen sınava girebilmek için lisans başvurusunun yapılmış olması lazımdır. Başvuran kişinin yaşadığı bölgeye bağlı olarak sınava farklı bir ülkeden girme şansı olabilmektedir. Sınav ile ilgili rehberler bölgedeki lisanslama kuruluşlarından temin edilebilmektedir.

Kanada Eyaletlerindeki Mühendislik Düzenleme Kurumları Nelerdir?

Kanada eyaletlerindeki mühendislik düzenleme kurumları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

EyaletDüzenleme Kurulu
AlbertaAssociation of Professional Engineers and Geoscientists of Alberta (APEGA)
Britanya KolumbiyasıEngineers and Geoscientists British Columbia
ManitobaEngineers Geoscientists Manitoba
New BrunswickEngineers and Geoscientists New Brunswick
Newfoundland ve LabradorProfessional Engineers and Geoscientists of Newfoundland and Labrador (PEGNL)
Northwest Territories & NunavutNorthwest Territories and Nunavut Association of Professional Engineers and Geoscientists (NAPEG)
Nova ScotiaEngineers Nova Scotia
OntarioProfessional Engineers Ontario (PEO)
Prens Edward AdasıEngineers PEI
QuébecOrdre des ingénieurs du Québec (OIQ)
SaskatchewanAssociation of Professional Engineers and Geoscientists of Saskatchewan (APEGS)
YukonEngineers Yukon

Kanada’da En Çok Aranan Mühendislik Dalları Hangileridir?

Kanada’da en çok aranan mühendislik dalları aşağıda listelenmiştir.

 • İnşaat mühendisliği
 • Makine mühendisliği
 • Elektrik mühendisliği
 • Yazılım mühendisliği
 • Maden mühendisliği
 • Kalite kontrol mühendisliği
 • Endüstri mühendisliği
 • Proje mühendisliği
 • Çevre mühendisliği
 • Biyomedikal mühendislik
 • Otomasyon mühendisliği

Kanada Mühendis Maaşları Ne Kadardır?

Kanada mühendis maaşları; mühendisin uzmanlık alanına, iş deneyimine, niteliklerine ve çalıştığı bölgeye göre değişim göstermektedir. Yeni işe başlamış bir mühendis ile alanında deneyimli bir mühendisin aylık maaşları arasında önemli bir fark olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Kanada mühendislik maaşları ortalama olarak aşağıda listelenmiştir.

 • İnşaat mühendisi: 6.500 Kanada doları
 • Makine mühendisi: 6.300 Kanada doları
 • Elektrik mühendisi: 6.700 Kanada doları
 • Yazılım mühendisi: 8.750 Kanada doları
 • Maden mühendisi: 7.750 Kanada doları

Kanada’da Mühendis Olmak Zor Mudur?

Kanada’da mühendis olmak, çok aşamalı bir süreçten geçildiği için zor sayılabilmektedir. Kanada profesyonel mühendis lisansı alma aşaması uzun ve pahalı bir süreç olabilmektedir. Bazı başvuru sahipleri aylarca hatta yıllarca lisans almak için uğraşırken her başvurunun onaylanmadığı da göz önünde bulundurulmalıdır; bu yüzden hazırlıklı olunması ve gerekirse geçici veya alternatif bir iş kariyerinin de düşünülmesi tavsiye edilmektedir. Kanada’da mühendislik lisansı almadan “mühendis” unvanının kullanılması yasak olduğu için lisans başvurusu olumlu sonuçlanana kadar bu unvanın kullanılamayacağı unutulmamalıdır.

Kanada’ya Mühendis Olarak Nasıl Gidilir?

Kanada’ya mühendis olarak gitmek için bazı göçmenlik programlarından yararlanılabilir. Mühendislerin beceri seviyeleri yüksek meslek grupları içerisinde yer alması sayesinde Kanada Federal Nitelikli İşçi Programı (FSWP) aracılığıyla Kanada’ya göçmenlik başvurusunda bulunabilmeleri mümkündür.

Mühendislerin göçmenlik başvuruları değerlendirilirken iş tecrübeleri, eğitimleri, dil becerileri ve nitelikleri göz önünde bulundurulmaktadır. Ayrıca, Kanada’da bulunan bir firma tarafından işe alındığını gösteren işe kabul mektubu ile Kanada çalışma vizesi başvurusunda bulunmak da mümkündür.

Vizem.net, Türkiye’den Kanada’ya yerleşmek isteyen mühendislerin vize başvuruları ve denklik işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve Kanada’da yaşamak için gerekenler listesinin en önemli unsuru olan oturum izni başvurularının tamamlanması konusunda IRCC sertifikasına sahip uzmanları ile danışmanlık hizmeti veren bir akredite kuruluştur.

Önemli Not: Vizem.net danışmanlığında yapılacak Kanada göçmen programı başvuruları için öncelikle başvuru sahibinin en az B1 seviyesinde İngilizce bildiğini gösterir resmi sınav sonucu (CELPIP veya IELTS) ve özgeçmişini kanada@vizem.net adresine göndermesi gerekir.

Kanada göçmen avukatımız uygun bulduğu adaylara dönüş sağlayacaktır. Kanada’da çalışmak isteyen tüm göçmen adayları için telefonda herhangi bir bilgi verilmemektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: