Kanada Kaynakçı İş İlanları

Kanada Kaynakçı İlanları ve 2023 Başvuru Şartları

Önemli Not: Deprem sonrasında T.C vatandaşlarına sağlanan Kanada Open Work Permit (3 yıllık Kanada çalışma izni) başvuruları için başvuru sahibinin 3 Ocak 2024’e kadar Kanada’ya geçerli bir vize ile girmiş olması gerekir.

Sadece vize evrakları göçmenlik avukatı tarafından onaylanan kişilerin başvruları vizem.net tarafından yapılmaktadır.

Uygunluk kriterlerini öğrenmek için: 0850 241 1868’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

Kanada’da kaynakçılık mesleği kapsamında kaynakçılar uçak, gemi, ağır makine sanayii ve çelik levha işleme dahil olmak üzere çeşitli işlerde kaynak atölyeleri ve kaynak fabrikaları bünyesinde çalışabilmektedir. Kanada sahip olduğu petrol, gaz ve maden gibi kaynaklar ve sağladığı ticari imkanlar doğrultusunda kaynakçılık mesleğini kendi topraklarında yapacak vatandaşlarına ve dışarıdan çalışmak için gelecek kişilere fırsatlar sunmaktadır.

Kaynakçılık Kanada’da üniversite diploması olmadan yüksek kazançlar elde edilebilen bir meslek türü olarak kendini göstermektedir. Kanada’da Kuzey batıdaki yerleşkeler, Alberta, British Columbia, Saskatchewan, Manitoba ve Ontario eyaletleri kaynakçılık mesleğine en çok talep gösteren ve çeşitli iş fırsatları sunan eyaletler olarak bilinmektedir. Ülke dışından Kanada’ya kaynakçılık mesleği için gitmek isteyen kişinin Kanada işçi alımı için gerekli göçmenlik ve vize başvuru prosedürlerine uyması gerekmektedir.

Vizem.net, Kanada’dan iş teklifi alan kaynakçıların vize ve çalışma izni başvurularında danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Önemli Not: Vizem.net danışmanlığında yapılacak Kanada göçmen programı başvuruları için öncelikle başvuru sahibinin en az B1 seviyesinde İngilizce bildiğini gösterir resmi sınav sonucu (CELPIP veya IELTS) ve özgeçmişini kanada@vizem.net adresine göndermesi gerekir.

Kanada göçmen avukatımız uygun bulduğu adaylara dönüş sağlayacaktır. Kanada’da çalışmak isteyen tüm göçmen adayları için telefonda herhangi bir bilgi verilmemektedir.

Kanada Kaynakçı Maaşları Ne Kadardır?

Kanada genelinde Kanada’da çalışan bir kaynakçı ortalama saatte 21.50 CAD, ayda 3.494 CAD ve yılda 41.925 CAD kazanmaktadır, fakat bu rakamlar kaynakçının iş tecrübesine, deneyimine ve Kanada’nın hangi eyaletinde çalıştığına göre değişiklikler gösterebilmektedir. Kanada’da başlangıç pozisyonlarında çalışan kaynakçılar yıllık ortalama 37.050 CAD kazanırken deneyimli işçiler yıllık ortalama 55.575 CAD kazanmaktadır.

Aşağıdaki tabloda Kanada’da bulunan eyaletlere göre kaynakçıların aldığı ortalama yıllık maaşlar verilmiştir.

EyaletlerYıllık maaş
Alberta60.450 CAD
British Columbia54.600 CAD
Saskatchewan48.750 CAD
Ontario43.875 CAD
Nova Scotia43.388 CAD
Manitoba42.900 CAD

Kanada’da Kaynakçı Arayan Firmalar Hangileridir?

Kanada’da Ottowa’nın Ontario şehrindeki General Dynamics Land Systems şirketi, British Columbia’nın Kuzey Vancouver şehrinde Vancouver Shipyards şirketi, Alberta eyaletinde Edmonton şehrinde bulunan Canada Steel Works Ltd. şirketi, Quebec eyaletinde Gaspe şehrinde bulunan Les Entreprises Maritimes Bouchard Inc. şirketi kaynakçı arayan firmalar arasında bulunmaktadır.

Kanada Kaynakçı İş İlanları Nerede Yayınlanır?

Kanada kaynakçı iş ilanlarının yayınlandığı internet siteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Job Bank
 • LinkedIn
 • Canadian Construction Jobs
 • Monster
 • CareerBuilder
 • Craigslist
 • Indeed

Kaynakçılar için Kanada NOC Kodu Nedir?

Kanada’da NOC (National Occupational Classification) kodu Ulusal Mesleki Sınıflandırma anlamında gelen Kanada meslek listeleme sistemidir. Kanada’daki kaynakçıları kapsayan NOC kodu NOC7237’dir, iş başvurusunda bulunacak kaynakçıların bu kod ile başvuru kapsamında iş detaylarına, gerekliliklerine, istenilen niteliklere erişilebilmektedir.

Kanada’da Kaynakçı Olarak Çalışma Şartları Nelerdir?

Kanada’da kaynakçı olarak çalışma şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Eğitim: Kişinin liseden mezun olmuş olması gerekmektedir.
 • Deneyim: Kişinin ticaret sertifikası alabilmesi için üç yıllık çıraklık programını tamamlamış olması ya da ticaret alanında üç yıllık iş deneyimi, kaynakçılık alanında üniversite veya kurs geçmişinin birlikte olması gerekmektedir.
 • Ticaret sertifikası: Kanada’da kişinin ticaret sertifikasına sahip olması yalnızca Alberta bölgesinde zorunlu tutulmaktadır, diğer eyaletlerde ve şehirlerde isteğe bağlı talep edilmektedir.
 • Kırmızı mühür onayı: Kanada’da yapılan Red Seal sınavını başarıyla tamamlayan nitelikli kaynakçılar kırmızı mühür onayını alabilmektedir.

Kanada’ya Kaynakçı Olarak Nasıl Gidilir?

Kanada’ya kaynakçı olarak gitmek isteyen kişi öncelikle mesleki denklik işlemlerini tamamlaması gerekmektedir, denklik alan kişi Kanada’dan kaynakçılık için iş teklifi alarak Kanada çalışma vizesine ya da kalıcı oturum izni alabilmek için Kanada göçmenlik programlarına başvurabilmektedir.

Kanada Express Entry sistemi kaynakçılık için başvuran kişilerin Kanada’da sürekli olarak oturum iznine sahip olmasına ve ileride Kanada vatandaşlığı alabilmelerine imkan sunmaktadır, kişi bir sonraki adım olarak Kanada Express Entry profili oluşturmalıdır. Kanada’dan mesleki denklik almak, kişiye Kanada Express Entry göçmenlik programlarına başvurusunda avantaj sağlamaktadır.

Kanada Express Entry kapsamında Kanada Federal Nitelikli Ticaret Programı (FSTP), Kanada Eyalet Aday programları ve Kanada Atlantik Göçmenlik Pilot Programı Kanada’ya kaynakçı olarak gidecek ve oraya yerleşecek kişiler için göç imkanı sunan programlardır, bu programlar aracılığı ile Kanada nitelikli göçmenlik başvurusu yapılabilmektedir.

Kanada Kaynakçı Denklik İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kanada’da kaynakçı olarak çalışmak ve yaşamak için kişinin önceki niteliklerinin Kanada tarafından tanınması gerekmektedir, Kanada kaynakçı denklik işlemleri için Kanada Eğitim Yeterlilik Değerlendirmesi (ECA) kullanılmaktadır. ECA Kişinin Kanada’da kaynakçı olarak çalışabilmesi ve yaşayabilmesi, Daimi Oturma İzni alırken gerekli olan iş ve meslek kayıtı için önemli olan puanları elde etmesine imkan sağlamaktadır.

Vizem.net Kanada mesleki denklik başvuruları için Türkiye ve Kanada’da danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Önemli Not: Vizem.net danışmanlığında yapılacak Kanada göçmen programı başvuruları için öncelikle başvuru sahibinin en az B1 seviyesinde İngilizce bildiğini gösterir resmi sınav sonucu (CELPIP veya IELTS) ve özgeçmişini kanada@vizem.net adresine göndermesi gerekir.

Kanada göçmen avukatımız uygun bulduğu adaylara dönüş sağlayacaktır. Kanada’da çalışmak isteyen tüm göçmen adayları için telefonda herhangi bir bilgi verilmemektedir.

Kanada’da Kaynakçılar için Kırmızı Mühür Programı Nedir?

Kanada’da kaynakçılar için Kırmızı Mühür programı kişinin il ve bölge için ticaret faaliyetleri gerçekleştirebilmesini sağlayan, Ticaret Sertifikasında bulunan mühürdür, bu mühür kişinin kaynakçılık mesleğini yapabilecek bilgi ve becerilere sahip olduğunu göstermektedir. Kanada’da kaynakçı olarak çalışacak kişinin kırmızı mühürü alabilmesi için Red Seal sınavına girmesi gerekmektedir.

Kanada’daki Ticaret Sertifikasında kırmızı mühür, elde edildikten sonra hem üreticilere hem de tüketicilere kaynakçılığın iyi yapılacağına kanıtlamaktadır, kırmızı mühür Kanada ve uluslararası çapta çeşitli iş fırsatları ve yüksek maaş gibi birçok fırsat sunmaktadır.

Kanada Kırmızı Mühür Onayı Alan Kaynakçı Maaşları Ne Kadardır?

Kanada kırmızı mühür onayı alan kaynakçı saatlik minimum 35 CAD maksimum 46.97 CAD ve ortalama 45 CAD; aylık minimum 1.313 CAD, maksimum 1.761 CAD ve ortalama 1.688 CAD; yıllık minimum 68.250 CAD, maksimum 91.587 CAD ve ortalama 87.750 CAD kazanmaktadır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: