Kanada Tır Şoförü Alımı

Kanada Tır Şoförü Alımı: 2023'te Kanada Şoförlük Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dünyanın en çok ihracat yapan ülkelerinden biri olan Kanada, ihraç edilen malların taşınmasında ve ülke içi dolaşımında yoğun olarak tır taşımacılığını kullanmaktadır. Tır şoförlüğü Kanada’da yaygın bir meslektir ve ülkede tır şoförü alımı sıklıkla yapılmaktadır. Job Bank 2022 yılı verilerine göre, tır şoförü açığı en yüksek olan Kanada eyaletleri Britanya Kolumbiyası, Ontario ve Alberta’dır. Kanada tır taşımacılığı sektörü, işgücünün yaşlanması ve çalışanların yaşadıkları yere daha yakın iş fırsatları aramasına bağlı olarak yeni tır şoförlerine ihtiyaç duymaktadır.

Kanada’da tır şoförü alımı için yabancı ülke vatandaşları arasında temiz sürüş kayıtları olan ve Kanada’ya yeni gelen kişiler talep görmektedir. Nakliye tır şoförleri için 2019-2028 dönemi boyunca yeni iş açıklarının toplam 119.900 olması beklenirken, 96.600 yeni iş arayan kişinin de iş açığını doldurması beklenmektedir.

Vizem.net , Kanada'dan iş teklifi alan ve sözleşmesi imzalanmış tır şoförleri için Kanada vize danışmanlık hizmeti sağlayan, son 5 yılda %97,8 ile en yüksek vize onay oranına sahip acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kanada Tır Şöförü Maaşları Nasıldır?

Kanada tır şoförü maaşları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

BölgeMinimum Saatlik Ücret (CAD)Maksimum Saatlik Ücret (CAD)Ortalama Saatlik Ücret (CAD)
Kanada Geneli16.0023.0033.08
Alberta18.1222.2438.00
Britanya Kolumbiyası17.5027.0037.15
Manitoba14.8221.6331.00
New Brunswick15.0019.5027.50
Newfoundland ve Labrador14.0020.0033.00
Kuzeybatı Bölgesi25.0029.4435.00
Nova Scotia12.9820.0028.50
Nunavut22.4727.5034.00
Ontario16.4822.6130.31
Prens Edward Adası14.5119.2327.50
Quebec15.0021.0028.00
Saskatchewan16.0025.0032.00
Yukon25.0030.0035.00

Kanada Tır Şoförü Alımı En Çok Hangi Eyaletlerde Yapılıyor?

Kanada tır şoförü alımının en çok olduğu eyaletler aşağıda listelenmiştir.

 • Saskatchewan: Kanada’nın Saskatchewan eyaletinde özellikle uzun yol tır şoförlerine ihtiyaç vardır. Eyalette uzun yol tır şoförü ihtiyacı yüksek olduğu için Uzun Yol Tır Şoförü Projesi başlatılmış ve bu proje ile geçici çalışma izni verilen yabancı tır şoförlerinin istihdamı sağlanmıştır. Saskatchewan eyaletindeki bir tır şoförünün yıllık ortalama maaşı 55.370 Kanada doları olmaktadır.
 • Britanya Kolumbiyası: Britanya Kolumbiyası eyaletinde uzun yol tır şoförü ve standart tır şoförü ihtiyacı bulunmaktadır. Britanya Kolumbiyası’nda bir tır şoförünün yıllık ortalama maaşı 54.821 Kanada dolarıdır.
 • Nova Scotia: Kanada’nın Nova Scotia eyaletinde uzun yol tır şoförü, teslimat tır şoförü, çimento kamyonu şoförü ile ağır ve damperli tır şoförü ihtiyacı bulunmaktadır. Nova Scotia’da bir tır şoförünün ortalama yıllık kazancı 54.456 Kanada dolarıdır.
 • Alberta: Alberta eyaletinde uzun yol tır şoförü, ağır kamyon şoförü, çakıl kamyon şoförü ve pilot tır şoförü açığı bulunmaktadır. Kanada’nın Alberta eyaletinde bir tır şoförünün yıllık ortalama maaşı 59.910 Kanada dolarıdır.
 • Ontario: Kanada’nın Ontario eyaletinde tıbbi cihaz teslimatı ve katı atık tır şoförü bölümleri için şoför açığı bulunmaktadır. Ontario eyaletinde bir tır şoförü yıllık ortalama 60.472 Kanada doları kazanmaktadır.

Kanada’da Tır Şoförü Arayan Firmalar Hangileridir?

Kanada’da tır şoförü arayan firmalar aşağıda listelenmiştir.

 • O.K Industries
 • Walmart
 • Waste Management
 • PepsiCo
 • Clean Harbors
 • XPO Lojistik
 • Bison Transport
 • Amazon

Kanada’da tır şoförü olarak çalışmak isteyenler, en çok Kanada lojistik firmaları tarafından işe alınmaktadır.

Kanada’da Tır Şoförü Olmak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kanada’da tır şoförü olmak için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • En az ortaokuldan mezun olmak gerekir.
 • İşbaşı eğitiminin alınması gerekmektedir.
 • Bir devlet koleji ya da meslek okulunda 3 aya kadar akredite bir sürücü eğitim kursunun tamamlanması gerekebilmektedir.
 • Düz gövdeli tırları sürmek için sınıf 3 veya D sınıfı ehliyet sahibi olunmalıdır.
 • Uzun römorklu tırları kullanmak için sınıf 1 veya A sınıfı ehliyet sahibi olunmalıdır.
 • Havalı frenle donatılmış araçları kullanan sürücüler için havalı fren yetkinlik belgesi gereklidir.
 • Tehlikeli madde taşıyan sürücüler için tehlikeli madde taşımacılığı sertifikası gereklidir.
 • Belden kırma tırları sürebilmek için ek lisans veya sertifika bulunması gerekmektedir.

Kanada’da Tır Şoförlüğü İşi Nasıl Bulunur?

Kanada’daki tır şoförlüğü işi bulmak için, aranan kriterleri karşıladığını düşünen adayların, tır şoförü arayan şirketler ile iletişime geçmesi mümkündür. Tır şoförü olmak için doğruan şirketle iletişime geçilebileceği gibi, iş ilanı yayınlayan web siteleri üzerinden de işverenlere ulaşılabilmektedir. Kanada federal devletine ait ilan sayfasında, 4.000’den fazla Kanada tır şoförü iş ilanları bulunmaktadır; bu site aynı zamanda kalıcı vize almaya da yardımcı olabilmektedir. Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosu, Kanada’da iş bulan tır şoförlerine işe başlamaları için gerekli evrak işlerinde yardımcı olmaktadır.

Kanada Şoför İş İlanları Nerede Yayınlanır?

Kanada şoför iş ilanlarının yayınlandığı sayfalar aşağıda listelenmiştir.

 • Linkedin
 • Job Bank
 • Jooble
 • Glassdoor.ca
 • Agri-fresh.ca

Kanada Tır Şoförü Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada tır şoförü başvurusu yapmaya başlamadan önce, kişinin temiz bir sicilinin ve geçerli bir sürücü belgesinin olması gerekmektedir. Başvuru yapmadan önce, profesyonel bir tıbbi muayeneden geçilmesi, Kanada tır taşımacılığı mevzuatına göre eğitim alınması ve yazılı bir sınavdan da başarıyla geçilmesi zorunludur. Kanada’da iş arayan çoğu tır şoförü, ülkeye girmelerine ve bir Kanada firmasında çalışmaya başlamalarına izin veren Geçici Yabancı İşçi Programına başvurmaktadır; bu program kapsamında değerlendirilebilmek sayılan şartların yerine getirilmiş olması beklenmektedir.

Yabancı tır şoförleri, bir Kanadalı işveren tarafından yasal bir iş teklifi aldıktan sonra çalışma ve kalıcı oturum izinlerine başvurabilmektedir. Kanadalı bir işverenin yabancı tır şoförü çalıştırabilmesi için kendilerine bu izni veren LMIA raporunu almaları zorunludur; bu raporu alan işverenler yabancı tır şoförlerini geçici yabancı çalışan olarak işe alabilmektedir.

Kanada Tır Şoförü Başvuru Formu Nedir?

Kanada tır şoförü başvuru formu, Kanada’da iş yapmakta olan bir lojistik firmasına tır şoförlüğü başvurusu yapmak için doldurulması gereken formdur. Tır şoförü başvuru formunun içeriği her lojistik firmasının istediği kriterlere göre değişmektedir. Ortak olarak sürücünün nitelikleri, eğitim bilgileri ve iş deneyimleri gibi bölümler, tüm tır şoförü başvuru formlarının içeriğinde bulunmaktadır.

Kanada’ya Tır Şoförü Olarak Gitmek için Hangi Vize Gerekir?

Kanada’ya tır şoförü olarak gitmek için, Kanada’dan bir iş teklifi alarak Geçici Yabancı İşçi Programı kapsamında çalışma izni veren işçi vizesi için başvuruda bulunmak gerekmektedir. Bir diğer seçenek ise kalıcı oturum izni almak için Express Entry sistemi kapsamında göçmenlik programlarına başvurmaktır.

Kanada’ya tır şoförü olarak gitmek için iş teklifi yapılmasının ardından Geçici Yabancı İşçi Programına başvurulur; bu aşamadan sonra Kanada işçi vizesi alınması gerekir.

Başvuru sahibi Kanada’ya 6 ay içerisinde göç etmek istiyorsa, Express Entry sisteminde bir profil oluşturması ve başvuru yapması gerekmektedir; geçici olarak bir Kanada şirketi için çalışanlar ya da öncesinde Kanada’da çalışmış olanlar, çevrimiçi başvuru yapabilmektedir. Gereken şartların karşılanması halinde adaylardan, Eyalet Aday Programı kapsamındaki bir pozisyona başvurması istenir. En başta geçici yabancı işçi çalışma izni ile çalışılır ve sonrasında başarılı olunması halinde aday oturum izni için değerlendirilir.

Kanada’ya Göçmen Tır Şoförü Olarak Nasıl Gidilir?

Kanada’ya göçmen tır şoförü olarak gidilmesini sağlayan programlar aşağıda listelenmiştir.

 • Kanada Geçici Yabancı İşçi Programı: Kanada’daki tır şoförü iş ihtiyacını karşılamak amacı ile yapılan bir programdır. Kanada’da çalışıldığı süre boyunca başvuru sahibinin kendisinin ve var ise refakatçilerinin geçimini sağlayacak kadar maddi kaynağının olması, geçerli pasaporta sahip olması, kriterleri karşılanan bir iş teklifi mektubu olması ve dil beceri testlerinden geçilmesi programın temel şartları arasında yer almaktadır.
 • Kanada Eyalet Aday Programları: Eyaletlerdeki tır şoförü ihtiyacını gidermek için hazırlanan bir programdır; daha çok vasıflı işçileri kapsamaktadır. Adayların en az lise mezunu olması ya da işbaşı eğitimi gerektiren pozisyonunda en az 1 yıl çalışması, dil yeterliliği testinden yeterli puanı alması, çalışma döneminde başvuru sahibinin kendisinin ve var ise refakatçisinin geçimini sağlayacak maddi kaynağa sahip olması Kanada eyalet aday programları için adaylardan istenilen temel şartlardır.
 • Kanada Atlantik Göçmenlik Pilot Programı: Program Kanada’nın dört atlantik eyaletinden birinde daimi oturum izni almak isteyen vasıflı işçiler için yapılmıştır. Adaylardan en az lise mezunu olması ya da bahsedilen işte en az 1 sene deneyime sahip olması, dil yeterlilik sınavından geçer bir not alması ve adayın çalışma dönemi boyunca kendisini ve var ise refakatçisini geçindirmeye yetecek kadar maddi kaynağının olması programın temel şartlarıdır.

Kanada’ya tır şoförü olarak gitmek için şoförlere üç adet farklı program seçeneği sunulmaktadır; Kanada’ya nasıl gidilir sorusunu soran tır şoförleri bu üç programdan kendilerine en uygun olan programı seçerek süreci ilerletebilmektedir.

Kanada Tır Ehliyeti Nasıl Alınır?

Kanada tır ehliyeti almak için ilk olarak Kanada’ya çalışma izni ile geçici işçi olarak gitmek gerekmektedir. Kanada’ya çalışma izni ile gidildikten sonra ilgili eyalette bulunan bir sürücü okulunda aday belirli bir süre eğitimden geçer ve Kanada ehliyet sınavı girerek başarılı olması halinde Kanada ehliyetini alır. Tır şoförlerinin alması gereken ehliyet genellikle D sınıfı ehliyettir.

Kanada’da Tır Şoförlerinin Çalışma Koşulları Nasıldır?

Kanada’da tır şoförü olarak çalışmanın hem avantajları hem de dezavantajları bulunmaktadır. Kanada’da tır şoförlüğünün en büyük avantajı maaşıdır. Tır şoförleri Kanada’da ortalamanın üzerinde maaş almaktadırlar. Maaşın yanında çalışanların sosyal hakları da verilmektedir. Tır şoförlüğünün dezavantajı ise zaman kavramının olmamasıdır. Tır şoförleri gerektiğinde gece ve gündüz çalışmaktadır; özellikle uzun mesafe giden tır şoförleri zamanlarının çoğunda yolda olmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: