Kanada Aile Yanı Konaklama

Yabancı Öğrenciler için Kanada'da Aile Yanı Konaklama İmkanları Nelerdir?

Yabancı öğrenciler için Kanada’da aile yanı konaklama, öğrencinin okuduğu okul tarafından belirlenen, öğrencinin benzer ilgi alanlarına sahip olduğu Kanadalı bir aile yanında konaklaması durumudur. Kanada’da aile yanı konaklama; kişinin yabancı dilini geliştirmesi, Kanada’da günlük hayatın işleyişini görmesi, Kanada’nın kültürünü öğrenmesi, yeni insanlarla tanışması, istikrarlı ve güvenli bir ortamda barınması açılarından yabancı öğrenciler tarafından tercih edilen bir konaklama türüdür. Kanada’da aile yanı konaklama genellikle lise ve üniversite öğrencileri tarafından tercih edilmektedir.

Öğrenciler dillerini geliştirmek, kültür öğrenmek ve yeni arkadaşlar edinmek gibi sebeplerle son yıllarda Kanada’da lise okumak seçeneğini tercih etmektedir.

Kanada Aile Yanı Konaklama Programları Nasıldır?

Kanada’da aile yanı konaklama programları öğrencinin okuduğu okul tarafından seçilen aileler ile öğrencilerin eşleştirilmesi ile oluşmaktadır. Kanada okulları uluslararası öğrencileri evlerinde ağırlamayı isteyen kaliteli ailelerin değerlendirilmesi için oldukça titiz bir denetim süreci yürütmektedir. Tüm host aileler düzenli olarak ziyaret edilmekte ve ayrıntılı bir şekilde denetlenmektedir; host aileler ayrıca sigorta bilgilerini ve polis kontrollerini belirli aralıklarla ilgili kurumlara iletmek durumundadır.

Host aile olabilmek için Kanada’nın belirlediği kriterlere finansal, sosyal ve kişilik olarak uygun olan aileler sadece aile yanı konaklama programlarında bulunabilmektedir. Ev sahibi ailenin öğrenciye vereceği oda ve evin uygunluk durumu devlet tarafından denetlenir ve kira ücreti tanımlanır.

Kanada aile yanı konaklama programlarında aileler okullara host aile olmak istediğine dair başvuru yaparlar. Başvuruda öğrenciye sundukları hizmetleri, aktiviteleri, kültürel programları ve kendi niteliklerini ayrıntılı şekilde açıklarlar. Aynı şekilde öğrencinin de başvuru esnasında nelerden hoşlandığını, aileden neler beklediğini ve hobilerini açıklaması gerekir. Tüm başvurular değerlendirilerek, öğrenciye en uygun aile ile eşleşme gerçekleştirilir.

Okullar, aile yanında konaklayan öğrencilerden kaldıkları host ailelere ilişkin değerlendirmede bulunmalarını istenir; öğrencinin bazı olumsuz sebepler ile yanında konakladığı aileyi değiştirmek istemesi halinde, bu durum incelenir ve öğrenci ile başka bir host aile eşleştirilebilir. Öğrencilerin kaldıkları aileyi değerlendirmelerine göre host ailenin homestay aile olabilme durumu da belirlenir.

Kanada Aile Yanı Konaklama Ücretleri Ne Kadardır?

Yabancı öğrenciler için Kanada’da aile yanı konaklama ücretleri yemek durumu, odanın özellikleri, çamaşırların yıkanması gibi etmenlere göre değişebilmektedir. Aile yanında konaklamanın ortalama maliyeti evin konumuna göre de değişkenlik gösterir ve bazı aileler ilk yerleştirme ücreti talep edebilir. Kanada’da aile yanı konaklama fiyatları yabancı öğrenciler için aylık yaklaşık 200 Kanada dolarından başlayarak 1.000 Kanada dolarına kadar çıkabilmektedir.

Kanada aile yanında konaklama ücretleri Kanada’daki bazı okullar için aşağıda listelenmiştir.

 • Algonquin Koleji için aylık 725 ile 950 CAD
 • Manitoba Üniversitesi için aylık ortalama 850 CAD
 • Seneca Üniversitesi için aylık ortalama 1000 CAD
 • Ottawa Üniversitesi için aylık 725 ile 950 CAD
 • Guelph Üniversitesi için aylık ortalama 850 CAD

Kanada Dil Okulu Aile Yanı Konaklama Fiyatları Ne Kadardır?

Kanada dil okulu aile yanı konaklama fiyatları yaklaşık olarak aşağıda listelenmiştir.

 • 4 haftalık program için 960 - 1.140 CAD
 • 8 haftalık program için 1.920 - 2.280 CAD
 • 12 haftalık program için 2.880 - 3.420 CAD
 • 16 haftalık program için 3.840 - 4.560 CAD
 • 24 haftalık program için 5.760 - 6.840 CAD
 • 32 haftalık program için 7.680 - 9.120 CAD

Aile yanında konaklama seçeneği, Kanada’da dil okuluna gitmek isteyen öğrenciler tarafından, özellikle maliyetlerinin düşüklüğü sebebiyle, en sık tercih edilen seçenektir; aile yanında konaklandığında dil eğitimine devam edilirken, canlı ve etkili pratik yapma fırsatı da doğmaktadır. imkanı da sağlanmaktadır öğrenmeye devam ederken okulun sağladığı homestay adı verilen dil eğitimi görürken Kanadalı bir aile yanında konaklama programları öğrencinin dil gelişimi için canlı ve etkili pratik yapma imkanı sağlamaktadırlar.

Kanada’da Homestay Olanakları Nasıl Bulunur?

Kanada’da homestay olanakları eğitim kurumları, homestay kuruluşları ve internet siteleri üzerinden bulunabilmektedir.

Kanada Host Aile Sorumlulukları Nelerdir?

Kanada’da host aile sorumlulukları arasında ilk olarak öğrenci için özel bir yatak odası sağlanması gelmektedir; öğrenciye bir çalışma masası ve dolap da verilmelidir. Program yemekli olarak planlanmışsa, host ailenin her gün besleyici yemek hazırlaması beklenmektedir. Ayrıca host ailenin konuk öğrenciye sevecen ve samimi bir ev ortamı sağlaması, Kanada’daki yaşamında rehberlik yapması, öğrenci için çeşitli etkinlik ve aktivite planları yapması ve öğrenci ile İngilizce konuşması da beklenir.

Kanada’da Öğrenciler için Diğer Konaklama İmkanları Nelerdir?

Kanada’da öğrenciler için diğer konaklama imkanlarından ilki hostellerdir. Hosteller, büyük şehirlerde geçici ve ucuz bir konaklama yöntemidir. Diğer konaklama türlerine göre daha ekonomiktir ve tuvalet, banyo ve mutfak gibi bazı alanlar paylaşılmaktadır. Fiyatlar günlük olarak hesaplanır; Kanada’daki bir hostelde ortalama bir odanın gecelik maliyeti 10 ile 20 Kanada doları arasındadır.

Kanada’da öğrenciler için diğer konaklama imkanlarından biri de yurtlardır. Kanada’daki birçok kampüsün içinde veya yakınında elverişli yurtlar bulunmaktadır. Odalar büyüklük ve kalite olarak farklılık gösterebilmektedir ve birçok yurtta mutfak, tuvalet, duş ve çamaşırhane ortak kullanılmaktadır. Yurtlar genellikle cinsiyete göre ayrılır. Ortalama yurt odası maliyeti, okul yılı başına 3.000 ile 7.500 Kanada doları arasındadır.

Kanada’da öğrenciler için diğer bir konaklama imkanı ise kampüs dışı ev kiralamaktır. Kanada’da ev kiralama öğrencilere açık bir seçenektir, ancak fiyat, kalite ve konum sebebi ile ev kiralamaları en az tercih edilen seçenektir. Büyük şehirlerde kiralar genelde oldukça yüksektir.

Birçok öğrenci, maliyetleri düşük tutmak için ev arkadaşı ile kalmaktadır. Kampüs içerisinde, kampüse yakın konumdaki evlerin reklamını yapan çeşitli ilanlar görülebilmektedir. Kanada’da öğrenciler için ev kiraları yüksek olsa da, ev arkadaşlığı seçilerek ortalama aylık 250 ile 700 Kanada doları arasında bir maliyetle evde konaklanabilmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: