Kanada Devlet Üniversiteleri

Kanada Devlet Üniversiteleri, 2023 Yılı Başvuru Şartları ve Ücretleri

Kanada, her yıl yüzbinlerce uluslararası öğrenci ağırlamaktadır. Kanada İstatistik Kurumu verilerine göre 2019-2020 döneminde ülkedeki yüksek öğrenim kurumlarına 153.360, üniversitelere ise 235.422 uluslararası öğrenci kaydolmuştur. Kanada’daki üniversiteler, eyalet ve bölgesel hükümet tüzükleri altında kurulmakta ve faaliyet göstermektedir. 2021 yılı itibariyle Kanada’da İngilizce ve Fransızca eğitim veren 97 üniversite bulunmaktadır.

Kanada’da üniversiteye kayıtlı 1,8 milyon öğrenci bulunmaktadır. Kanada’da eğitim dili Fransızca olan üniversitelerin tamamına yakını Quebec’te bulunmaktadır. Quebec dışındaki üniversitelerden sadece birkaç tanesinin eğitim dili Fransızca olup, geri kalanı İngilizce ya da İngilizce ve Fransızca eğitim vermektedir. Kanada’da üniversite programlarına kabul ve kayıt için kriterler seçilen üniversite tarafından belirlenmektedir. Kanada’da lisans programları genellikle üç ila dört yıl sürmektedir.

Kanada, dünyanın en iyi üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Times Higher Education’ın 2022 Dünya Üniversite Sıralaması’na göre 32 Kanada kurumu dünyanın en iyileri arasında sayılmaktadır. Times Higher Education’ın 2022 Dünya Üniversite Sıralaması’nda Toronto Üniversitesi 18., British Columbia Üniversitesi 37., McGill Üniversitesi 44., McMaster Üniversitesi 80. ve Montreal Quebec Üniversitesi 88. sırada yer alarak ilk 100’e girmiştir.

Kanada’daki Devlet Üniversiteleri Hangileridir?

Kanada’daki en iyi devlet üniversiteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Toronto Üniversitesi
 • British Columbia Üniversitesi
 • Simon Fraser Üniversitesi
 • McGill Üniversitesi
 • Waterloo Üniversitesi
 • York Üniversitesi
 • Alberta Üniversitesi
 • Calgary Üniversitesi
 • Victoria Üniversitesi
 • Montreal Üniversitesi
 • Ottawa Üniversitesi

Kanada Toronto Üniversitesi Nasıldır?

Toronto Üniversitesi, Kanada’nın Toronto şehrinde bulunmaktadır. Toronto Üniversitesi, QS Dünya Üniversite Sıralaması’nda 26. sıradadır. 2019 yılında 61 bin öğrenciye ev sahipliği yapan Toronto Üniversitesinde uluslararası öğrenci sayısı yaklaşık 27.500’dür ve yabancı öğrenciler toplam öğrenci sayısının yaklaşık yarısını oluşturmaktadır. Toronto Üniversitesinde eğitim ücreti eğitim programına göre farklılık göstermektedir. Toronto Üniversitesinde uluslararası öğrenciler için eğitim ücreti ortalama 60 bin CAD’dir.

Toronto Üniversitesi, uluslararası lisans adayları için birden fazla sayıda kabul bursu öngörmektedir; Lester B. Pearson Bursu bu burslar arasından en seçkinidir. Toronto Üniversitesi tarafından aday uluslararası öğrencilere sağlanan burslar liyakat esaslı oldukları için ayrı bir başvuru yapılmasına gerek yoktur. Kabul burslarının yanı sıra Toronto Üniversitesi öğrencileri her yıl 5.900’den fazla kurs içi burs imkanlarından faydalanabilmektedir.

Kanada’nın en iyi üniversitesi olarak kabul edilen Toronto Üniversitesi, 700’den fazla lisans ve 200 yüksek lisans programında eğitim vermektedir. Bilim, mühendislik, işletme ve sanat alanındaki Toronto Üniversitesi bölümleri 700’den fazla program ile öğrencilere ayrıcalıklı eğitim imkanı tanımaktadır.

Kanada British Columbia Üniversitesi Nasıldır?

British Columbia Üniversitesi, Kanada’nın Vancouver ve Kelowna şehirlerinde yer alan bir devlet üniversitesidir. 1908 yılında kurulan ve Britanya Kolumbiyası’nın en eski üniversitesi olan British Columbia Üniversitesi, Kanada’nın en iyi üç üniversitesi arasında yer almaktadır. British Columbia Üniversitesi, QS Dünya Üniversite Sıralaması’nda 46. sıradadır. British Columbia Üniversitesi, yılda 8.000’den fazla projeye fon sağlamaktadır. Kanada’daki en büyük araştırma kütüphanelerinden biri olan British Columbia Üniversitesi Kütüphanesi, yaklaşık 10 milyon kitap kaynağına sahiptir.

British Columbia Üniversitesinin Vancouver kampüsünde on iki ve Kelowna’da bulunan Okanagan kampüsünde yedi adet fakülte bulunmakta olup bunlarla birlikte Vancouver kampüsünde Çalışmalar ve Sağlık Disiplinleri, Okanagan kampüsünde ise Lisansüstü Eğitim Koleji olmak üzere iki akademik koleji vardır. British Columbia Üniversitesinde 15 bini uluslararası öğrencilerden oluşmak üzere yaklaşık 68 bin öğrenci eğitim görmektedir.

British Columbia Üniversitesi ücretleri fakülteler, programlar ve Kanada vatandaşları ile uluslararası öğrenciler arasında önemli ölçüde değişiklik göstermektedir. Eğitim ücretleri alınan ders kredisine göre değişmek ile birlikte uluslararası öğrenciler için yıllık ortalama 50 bin CAD seviyesindedir. British Columbia Üniversitesi, uluslararası lisans adayları için IMES (International Major Entrance Scholarships) ve OIS (Outstanding International Student Award) olmak üzere iki burs sağlamaktadır.

IMES, British Columbia Üniversitesi’nde lisans programlarına kabul edilen olağanüstü akademik başarının yanı sıra ders dışı aktivite ve topluluklara katılım gösteren uluslararası öğrencilere verilmektedir. British Columbia Üniversitesi tarafından sağlanan bir diğer burs olan OIS ise daha çok bir ödül niteliğinde olup nitelikli öğrencilere British Columbia Üniversitesi’ne kabul edilmeleri teklif edildiğinde verilen, tek seferlik, liyakate dayalı bir giriş bursudur.

Kanada McGill Üniversitesi Nasıldır?

McGill Üniversitesi, Kanada’nın Montreal şehrinde bulunan bir devlet üniversitesidir. 1821 yılında kurulan McGill Üniversitesi’nin iki kampüsü bulunmakta olup 21 fakültede 40 bin öğrenci eğitim görmektedir. McGill Üniversitesinde İngilizce ve Fransızca eğitim verilmektedir. QS Dünya Üniversite Sıralaması’nda 2022’de 27. sırada yer alan McGill Üniversitesi Kanada’nın en iyi 2. üniversitesidir. McGill Üniversitesinin bulunduğu Quebec eyaletinde Fransızcanın günlük hayatta daha yaygın olması nedeniyle McGill Üniversitesi özellikle Fransız liselerinden mezun olan öğrenciler için Fransa dışındaki en iyi seçeneklerden biridir. McGill Üniversitesinde yaklaşık 10 bin uluslararası öğrenci eğitim almakta olup bu rakam toplam öğrenci sayısının yaklaşık %30’una tekabül etmektedir.

McGill Üniversitesinde eğitim ücreti Kanada vatandaşı öğrenciler ile uluslararası öğrenciler arasında ve kayıt olunan eğitim programları arasında farklılık göstermektedir. McGill Üniversitesi fiyatları uluslararası öğrenciler için yıllık ortalama 36 bin CAD tutmaktadır. McGill Üniversitesi, tam zamanlı bir lisans programına giren ilk kez üniversite öğrencilerine liyakate dayalı giriş bursları sunmaktadır. McGill Üniversitesi iki tür giriş bursu sağlamakta olup biri 3 bin Dolar değerinde yenilenmeyen yıllık burs diğeri ise 3 ila 12 bin CAD arasında değere sahip yenileme kriterlerinin karşılanması koşuluyla yıllık 3 veya 4 yıla kadar yenilenebilir giriş bursudur.

Kanada Ottawa Üniversitesi Nerededir?

Ottawa Üniversitesi, Kanada’nın başkenti Ottawa’da bulunmakta ve QS Dünya Üniversite Sıralaması’nda 230. sırada yer almaktadır. 1848’de kurulan Ottawa Üniversitesi, İngilizce ve Fransız eğitim vermekte olup bu hali ile dünyanın en büyük iki dilli üniversitesidir. Ottawa Üniversitesinde 2022 yılı itibari ile 42 bin öğrenci eğitim görmektedir.

Ottawa Üniversitesi bünyesinde sanat, eğitim, mühendislik, sağlık bilimleri, hukuk, tıp, fen, sosyal bilimler ve işletme fakültelerinde akademik programlar sunmaktadır. Ottawa Üniversitesinin 150 ülkeden yaklaşık 7.000 uluslararası öğrencisi bulunmakta olup uluslararası öğrenciler toplam öğrenci nüfusunun yaklaşık yüzde 17’sini oluşturmaktadır. Uluslararası öğrenciler için Ottawa Üniversitesi eğitim ücreti yıllık 28 ila 65 bin CAD arasında değişmektedir.

Ottawa Üniversitesi, uluslararası öğrenciler çok çeşitli burs imkanları sunmaktadır. Ottawa Üniversitesi tarafından uluslararası öğrencilere sağlanan bursların bir kısmı sadece Afrika kökenli ya da Frankofon öğrencilere özel olmasına rağmen Başkan’ın Uluslararası Öğrenciler için Bursu, Uluslararası Öğrenciler için Şansölye Bursu, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlık Başarı Bursu, Mühendislik Fakültesi Dekanlık Başarı Bursu, Mühendislik Fakültesi Memorial Bursu, Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanlığı Uluslararası Öğrencilere Üstün Başarı Ödülü ve Öğrenci Değişim Bursu tüm uluslararası öğrencilerin başvurularına açıktır. Ottawa Üniversitesi tarafından sunulan en prestijli burslardan olan Başkan’ın Uluslararası Öğrenciler için Bursu ve Uluslararası Öğrenciler için Şansölye Bursu, minimum kabul ortalaması %92 olan, liderlik özelliklerine sahip, akademik ve ders dışı faaliyetlere bağlılık gösteren tam zamanlı uluslararası lisans öğrencilerine verilmekte olup ilki 30.000, ikincisi ise 26.000 CAD değerinde yenilenebilir bir burslardır.

Kanada Alberta Üniversitesi Nerededir?

Alberta Üniversitesi, Kanada’nın Edmonton eyaletinin başkenti olan Alberta’da bulunan bir araştırma üniversitesidir. Alberta Üniversitesi, 1908’de Alberta’nın ilk başbakanı Alexander Cameron Rutherford ve üniversitenin ilk başkanı Henry Marshall Tory tarafından kurulmuştur. Alberta Üniversitesi, QS Dünya Üniversite Sıralaması’nda 126. sırada yer almaktadır.

Alberta Üniversitesinde 7.700 lisansüstü öğrencisi ve 7.800 uluslararası öğrenci olmak üzere yaklaşık 41.000 öğrenci eğitim görmektedir. Alberta Üniversitesi 18 fakültede öğrencilerine 200’den fazla lisans ve 500’den fazla lisansüstü program seçeneği sunmaktadır. Mühendislik, işletme, tarım ve hemşirelik en çok tercih edilen Alberta Üniversitesi bölümleri arasındadır. Alberta Üniversitesi eğitim ücreti uluslararası öğrenciler için yıllık ortalama 30.000 CAD’dir.

Alberta Üniversitesi yaklaşık her 5 birinci sınıf lisans öğrencisinden 1’ine burs sağlanmakta olup, her yıl lisans bursları, ödüller ve mali destek programları için 34 milyon Dolar harcamaktadır. Alberta Üniversitesi, başvuru gerekmeksizin kabule dayalı olarak Uluslararası Kabul Bursu, Bölgesel Üstünlük Bursu ve Altın Standart Bursu olmak üzere üç burs programı ve başvuruya dayalı olarak Başkan’ın Uluslararası Seçkinlik Bursu, Uluslararası Lider Bursu, May Quon Lisans Bursu ve IB Diplomalı Uluslararası Öğrenciler için Alberta Üniversitesi Küresel Vatandaş Bursu olmak üzere dört burs programına sahiptir.

Kanada Devlet Üniversiteleri Ücretleri Nasıldır?

Uluslararası öğrenciler için Kanada devlet üniversiteleri eğitim ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

ÜniversiteUluslararası Öğrenciler için Lisans Eğitim ÜcretiUluslararası Öğrenciler için Yüksek Lisans Eğitim Ücreti
Toronto Üniversitesi39.560-60.150 CAD6.210-42.710 CAD
British Columbia Üniversitesi34.276-41.156 CAD9.131 CAD
Simon Fraser Üniversitesi26.822-30.552 CAD26.822-30.552 CAD
Mcgill Üniversitesi18.572-26.500 CAD16.751-25.725 CAD
Waterloo Üniversitesi12.550 CAD4.254-14.944 CAD
York Üniversitesi31.496 CAD12.550 CAD
Alberta Üniversitesi29.500 CAD11.186 CAD
Calgary Üniversitesi22.189 CAD8.081-19.634 CAD
Victoria Üniversitesi21.029-26.830 CAD7.763-7.763 CAD
Ottawa Üniversitesi36.161 CAD16.334-27.519 CAD

Eğitim ücretleri konusunda düzenleme yapma yetkisi üniversitelere tanınmış ve programlara göre değişmekte olduğundan en güncel ve doğru Kanada devlet üniversiteleri fiyatları için üniversitelerin internet sitelerinden bilgi alınması gerekmektedir.

Kanada’da Devlet Üniversiteleri Yüksek Lisans Fiyatları Nasıldır?

Kanada’da devlet üniversitelerinde uluslararası öğrenciler için yüksek lisans fiyatları 6 ila 20 bin CAD arasında değişmektedir.

Kanada’da 2 Yıllık Üniversite Fiyatları Nasıldır?

anada’da 2 yıllık üniversite fiyatları uluslararası öğrenciler için ortalama 40 ila 60 bin CAD’dir.

Kanada Devlet Üniversitelerinde Burslu Okuma İmkanları Nelerdir?

Kanada’da devlet üniversitelerinde uluslararası öğrencilere verilen Kanada üniversite bursları arasından bazıları aşağıda listelenmiştir.

 • Toronto Üniversitesi: Lester B. Pearson Bursu her yıl yaklaşık 37 öğrenciye verilen ve dört yıl boyunca öğrenim ücretini, kitap masraflarını, ek ücretleri ve tam ikamet desteğini kapsayan Toronto Üniversitesinin en prestijli burs programıdır. Lester B. Pearson Bursu, yalnızca ilk giriş, lisans programları için Toronto Üniversitesinde geçerlidir.
 • British Columbia Üniversitesi: Uluslararası lisans adayları için IMES (International Major Entrance Scholarships) ve OIS (Outstanding International Student Award) olmak üzere iki kabul bursu öngörülmüştür. IMES bir yıl boyunca verilmekte olup yenilenebilir bir burstur. OIS, ödül niteliğinde olup tek seferlik bir giriş bursudur.
 • Simon Fraser Üniversitesi: Akademik ve ders dışı etkinliklerde mükemmellik gösteren yerli ya da uluslararası aday lisans öğrencileri tarafından başvurulabilen 10.000 CAD değerinde bir burs seçeneği bulunmaktadır.
 • Mcgill Üniversitesi: 3.000 CAD değerindeki yenilenemez Bir Yıllık Burs ve 3.000 ila 12.000 Dolar arasında değere sahip 3 veya 4 yıla kadar yenilenebilir Büyük Burs bulunmaktadır.
 • Waterloo Üniversitesi: Tam zamanlı bir lisans derecesi programının ilk yılına en az %90 kabul ortalaması ile kabul edilen uluslararası öğrencilerine verilen 10.000 CAD değerindeki giriş bursudur.
 • York Üniversitesi: Yılda 20 öğrenciye 45.000 CAD değerinde Başkan’ın Uluslararası Üstünlük Bursu sağlanmaktadır. Başkan’ın Uluslararası Üstünlük Bursu, bursiyerin akademik başarısını sürdürmesi durumunda ek üç yıllık tam zamanlı lisans eğitimi için yenilenebilmekte olup dört yılda toplam 180.000 CAD finansman sağlamaktadır.
 • Alberta Üniversitesi: Üstün bir kabul ortalamasına sahip olan ve bir lisans derecesinin ilk yılına giren, liderlik nitelikleri sergileyen öğrencilere 4 yıl boyunca 120.000 CAD değerinde Başkan’ın Uluslararası Seçkinlik Bursu sağlanmaktadır.
 • Calgary Üniversitesi: %95’in üzerinde kabul ortalaması ile birinci sınıfa giren lisans öğrencilerine 5.000 CAD değerinde Başkan’ın Kabul Bursu sağlanmaktadır.
 • Victoria Üniversitesi: Victoria Üniversitesinde bir lisans programının ilk yılına giren akademik olarak seçkin uluslararası 20 öğrenciye 10.000 CAD değerinde Uluslararası Giriş Bursu sağlanmaktadır.
 • Ottawa Üniversitesi: Minimum kabul ortalaması %92 olan, liderlik özelliklerine sahip, akademik ve ders dışı faaliyetlere bağlılık gösteren tam zamanlı uluslararası lisans öğrencileri için yıllık 30.000 CAD değerinde Başkan’ın Uluslararası Öğrenciler için Bursu bulunmaktadır. Başkan’ın Uluslararası Öğrenciler için Bursu, bursiyerin uluslararası öğrenci statüsünü ve minimum 8.50 genel not ortalamasını koruması koşuluyla takip eden üç yıl için yenilenebilmektedir.

Kanada’da Üniversite Başvuru Şartları Nelerdir?

Kanada’da üniversite başvuru şartları ve evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Lise veya lisans diploması
 • Özgeçmiş
 • Transkript
 • İngilizce veya Fransızca dil testi sonucu
 • Referans mektubu
 • Niyet mektubu

Başvuru şartları kapsamında olan ve Kanada üniversite başvurusu için sunulacak tüm belgelerin İngilizce veya Fransızca tercümesi yapılarak sunulması gerekmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: