Kanada Sertifika Programları

Kanada Sertifika Programları ve 2023 Yılı Fiyatları

Kanada’da çeşitli dallarda sertifika programları, devlet kolejleri bünyesinde ve belirlenmiş bazı üniversitelerde verilmektedir. Kanada sertifika programlarının 1 aydan 2 yıla kadar süren program seçenekleri bulunmaktadır. Sertifika programları en çok insan kaynakları yönetimi, yazılım mühendisliği, küresel lojistik yönetimi, iş idaresi, Fransızca ve iletişim branşlarında tercih edilmektedir.

Kanada insan kaynakları yönetimi ve iş idaresi sertifika programları Kanada meslek kursları içerisinde en fazla rağbet gören kurslardır. Kanada sertifika programlarının tamamlanması katılımcıya birçok avantaj sağlamaktadır; meslek kurslarına katılım sağlayanların mesleki alanda gelişmiş olmalarının yanı sıra, alınan sertifikalar Kanada’da birçok yerde geçerli kabul edilmektedir.

Kanada Sertifika Programı Nedir?

Kanada sertifika programı bir iş bulmak için mesleki öğretim sunan ya da okunan bölümde uzmanlaşılması için verilen eğitimlerden oluşmaktadır. Belirli bir eğitimi tamamlayan ya da eğitim sonrasındaki sınavları geçen öğrencilere sertifika verilmektedir. Sertifikalar ile bireylere yüksek öğrenim görme ya da öğrendikleri becerilerle ilgili bir iş bulma fırsatları verilmektedir.

Yüksek lisans programlarında öğrenciler genellikle seçtikleri alanın daha ileri bir çalışmasında bir veya iki yıl geçirmektedirler; yüksek lisans programları, bir lisans derecesi tamamlandıktan sonra genellikle bilim, finans, teknoloji, sanat, sosyal bilimler ve hukuk alanlarında alınmaktadır.

Kanada’da Sertifika Programlarına Kimler Başvurabilir?

Kanada’da sertifika programlarına başvurabilecek kişiler aşağıda listelenmiştir.

 • Lise mezunları
 • Üniversite öğrencileri
 • Lisans mezunları
 • Yüksek lisans mezunları
 • Uzmanlar
 • Yöneticiler

Kanada Sertifika Programları Ücretleri Nasıldır?

En çok tercih edilen Kanada sertifika programları ücretleri aşağıdaki tabloda listelenmiştir.

Eğitim ProgramlarıToplam Ücret
İş Yönetimi46.352 CAD
Lojistik43.385 CAD
İç Mimarlık48.750 CAD
Mimarlık58.500 CAD
Emlak60.000 CAD
İş İdaresi44.000 CAD
Şirket Yönetimi169.202 CAD
Muhasebe42.000 CAD
Otomotiv Mühendisliği55.575 CAD

Kanada 1 Yıllık Sertifika Programlarının Fiyatı Ne Kadardır?

Kanada 1 yıllık sertifika programları oldukça fazladır ve fiyatları değişebilmektedir. Alberta’da bulunan kolejlerden alınacak 1 yıllık bir sertifika programları, programın türüne göre 9.750 ile 26.560 CAD arasında ücretlendirilmektedir.

Ontario kolejlerindeki sertifika programlarının 1 yıllık ortalama fiyatı ise 14.000 CAD olarak belirlenmiştir. Quebec’te bulunan kolejlerin verdiği sertifika programlarında ise yıllık ücretler 12.360 ile 19.160 CAD arasında değişmektedir.

Kanada 2 Yıllık Sertifika Programlarının Fiyatı Ne Kadardır?

Kanada 2 yıllık sertifika programlarının fiyatları programların bulunduğu kurumlara ve hangi programa katılım sağlanacağına göre değişkenlik göstermektedir.

Kanada’da 2 yıllık sertifika programı ücretleri Algonquin Koleji’nde 60.000 CAD iken, British Columbia Teknoloji Enstitüsü’nde programa göre 39.000 ile 81.000 CAD ve Kuzey Alberta Teknoloji Enstitüsü’nde ise yine programa göre 49.000 ile 69.000 CAD arasında değişmektedir.

Kanada’daki Ucuz Sertifika Programları Hangileridir?

Kanada ucuz sertifika programları bulunmaktadır. En uygun fiyatlı sertifika programlarına ekonomi ve üretim mühendisliği alanlarında rastlanmaktadır. Ekonomi ve muhasebe alanındaki sertifika programlarının ortalama ücretleri 29.000 ile 42.172 CAD arasındadır.

Üretim mühendisliği alanındaki sertifika programları ise 31.200 CAD olarak ücretlendirilmektedir. Ontario kolejleri en uygun sertifika programlarına sahiptir ve sertifika programları yıllık 14.000 CAD ücretindedir; Alberta kolejleri de uygun ücretli sertifika programlarını 9.750 CAD seviyesinden başlatmaktadır.

Kanada’da sertifika programlarının bulunduğu kolejlerin konumları fiyat konusunda önemli bir kriterdir; Kanada kolej fiyatları merkezi eyaletlerde daha yüksek iken kırsal eyaletlerde daha düşük olmaktadır.

En Popüler 7 Kanada Sertifika Programı Hangisidir?

En popüler 7 Kanada sertifika programı aşağıda listelenmiştir.

 • İnsan Kaynakları Yönetimi: İnsan kaynakları yönetimi sertifika programı uluslararası öğrenciler için Kanada’daki en iyi kısa süreli kurslardan biridir. Program ile birlikte işe alım, finans, iş ilişkileri ve örgütsel davranışlar gibi birçok konuda bilgi sahibi olmak mümkündür. İnsan kaynakları yönetimi kursu yıllık ücreti 11.925 Euro olarak belirlenmiştir.
 • İletişim: Kanada’da iletişim sertifika programları, MacEwan Sürekli Araştırmalar Üniversitesi tarafından verilmektedir. Kursta iş analizi, iş planlaması, yaşam öngörüsü yönetimi ve çözümlerin değerlendirilmesi gibi konularda bilgi sahibi olunmaktadır. İletişim sertifika programı yıllık 11.263 eurodur.
 • İşletme: İşletme Kanada’da en çok tercih edilen kısa dönem sertifika programlarından biridir. İşletme kursunda katılımcılar pazarlama, iş iletişimi, iş tanıtımı, muhasebe ve analiz alanlarında bilgi sahibi olmaktadır. İşletme sertifika programının 1 yıllık ücreti 9.540 eurodur.
 • Uluslararası Lojistik Yönetimi: Uluslararası lojistik yönetimi sertifika programları MacEwan Üniversitesi tarafından 1 yıllık sürede verilmektedir. Program ile katılımcılar lojistik altyapısı, uluslararası ilişkiler, risk yönetimi, stok kontrolü ve ürün kontrolü gibi alanlarda bilgi sahibi olmaktadır. Programının yıllık fiyatı 11.263 eurodur.
 • Yazılım: Yazılım sertifika programı British Columbia Üniversitesi tarafından ücretsiz olarak verilmektedir ve sadece 42 gün sürmektedir. Yazılım kurslarında katılımcılar Java programlama, JUnit ve veri soyutlaması gibi konularda eğitim almaktadır.
 • Fransızca: Fransızca sertifika programı Kanada’daki en ucuz eğitimlerden biridir. Programda katılımcılar ana dili Fransızca olan öğretmenlerden Fransızca dilini öğrenmektedir. Fransızca sertifika programının yıllık ücreti 10.759 eurodur ve program online olarak gerçekleştirilmektedir.
 • Yazılım Mühendisliği: Yazılım mühendisliği kursunu British Columbia Üniversitesi ücretsiz vermektedir. Eğitimde katılımcılar basit olmayan yazılım sistemi oluşturma, yazılım sisteminin tasarımı ve test edilmesi, yazılım sisteminin işlevleri ve teknik özellikleri gibi konularda beceri kazanmaktadır.

Kanada Sertifika Programı Şartları Nelerdir?

Kanada sertifika programları şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Kanada vizesi: Yetkili aracı kurum üzerinden veya dış temsilciliklerden başvuru yapılarak, sertifika programının süresine uygun bir Kanada vizesi almak gerekmektedir.
 • Sağlık sigortası: Kanada’da kalınacak süreyi kapsayan bir sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
 • Kabul mektubu: Katılım sağlanacak sertifika programına kabul edildiğini veya kayıt olunduğunu belirten bir kabul mektubu alınması gerekmektedir.
 • Dil yeterliliği: Kanada’da katılım sağlanacak programa göre İngilizce ya da Fransızca dillerini bilmek gerekmektedir.
 • Akademik transkript: Üniversite eğitiminde alınan derslere ilişkin not dökümünün alınması gerekmektedir. Gerekli ise çevirisi yaptırılmalıdır.
 • Göçmenlik belgeleri: 6 aydan uzun süren programlar için Kanada eğitim izni alınması ve göçmenlik durumunu gösteren belgenin sunulması gereklidir.
 • Doğum belgesi ve veli onayı: Mesleki programlara katılacak kişilerin doğum belgesi sunması gerekmektedir. 18 yaşın altında olanlar için veli onayı da bulunmalıdır.

Kanada Sertifika Programları Yaş Sınırı Var Mıdır?

Kanada sertifika programları için bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Sertifika programlarına katılabilmek için en az lise mezunu olmak ve istenilen diğer şartları karşılamak yeterlidir.

Sık Sorulan Sorular

Kanada’da mesleki eğitim ve sertifika programları ile ilgili merkezimize sık sık sorulan soruların yanıtları aşağıda verilmiştir.

Kanada Co-op Programları Nedir?

Kanada co-op programları, öğrencilere ideallerindeki meslek ile ilgili teorik eğitimlerin yanında tam zamanlı ve ücretli staj yapma şansı tanıyan programlardır. Co-op programları Kanada’da özel okullar ya da devlet okulları tarafından verilmektedir.

Co-op programları öğrencilerin istedikleri meslekte gelişmelerine olanak sunmaktadır. Kanada co op programları ile öğrenciler eğitimlerini alırken bir yandan da ilerideki mesleklerinde deneyim kazanmaktadırlar; bu da öğrencilerin mezun olduğunda iş hayatına bir adım önde ve deneyimli bir şekilde başlamasına olanak tanır.

Pathway Programı Kanada’da Bulunur Mu?

Evet, pathway programları Kanada’da bulunmaktadır. Kanada pathway programları üniversite okumak isteyen öğrencilere kolaylık sağlamak için oluşturulmuştur; bu programlar ile birlikte öğrencilerin Kanada eğitim sistemine ve ülke kültürüne alışmaları ve akademik beceriler kazanmaları amaçlanmıştır. Pathway programları üniversiteye geçiş programları olarak da bilinmektedir. Kanada’da pathway programlarını başarılı bir şekilde bitiren öğrencilerin üniversiteye direkt olarak geçme hakkı bulunmaktadır.

Kanada’da Sertifika Eğitimi Alanlar Çalışabilir Mi?

Kanada’da sertifika eğitimi alanlar ancak 6 aydan uzun süren programlarda eğitim görüyorlar ise çalışma hakkına sahiptir. Kanada sertifika programları öğrencileri için çalışma izni, haftalık 20 saat ile sınırlıdır.

Kanada’da iş bulmak kolay olsa da özellikle sertifika eğitimi alan yabancı öğrenciler için Kanada’da iş imkanları oldukça çeşitlidir. Öğrenciler rahatlıkla garson ya da satış temsilcisi gibi işler bulabilmektedir.

Kanada’da Sertifika Programları ve Göçmenlik Başvurusu Birlikte Yapılabilir Mi?

Kanada’da sertifika programları ve göçmenlik başvurusu birlikte yapılamamaktadır. Kanada’da en az 8 aylık bir sertifika programını tamamladıktan sonra mezuniyetin ardından geçici çalışma izni alınabilmektedir. 8 ay ile 3 yıl arasında bir süre için verilen geçici çalışma izni bittikten sonra, Kanada göçmenlik programları üzerinden kalıcı oturum izni başvurusu yapılabilmektedir.

Sertifika programlarının tamamlanmasından sonra çalışma izni başvurusu yapılabilse de, Kanada göçmenlik başvurusu için kişilerin karşılamaları gereken şartlar bulunmaktadır.

Kanada Sertifika Programı için Hangi Vize Alınmalıdır?

Kanada sertifika programları için alınacak vize türü programın süresine bağlı olarak değişmektedir. 6 aydan kısa süreli sertifika programları için Kanada ziyaretçi vizesi, 6 aydan uzun süreli sertifika programları için ise Kanada öğrenci vizesi almak gerekmektedir.

Sertifika programları için alınması gereken her vizenin istediği şartlar ve belgeler değişkenlik göstermektedir. Ziyaretçi vizesi ve öğrenci vizesinde Kanada vize şartları arasında, farklılıklar bulunmaktadır; ziyaretçi vizesi başvurusunda ziyaret amacını kanıtlamak gerekirken, öğrenci vizesi başvurusunda ise öğrenim görülecek kurumdan davet mektubu almak ya da kuruma kayıt olmak gerekmektedir.

Kanada’dan Mesleki Sertifika Almanın Avantajları Nelerdir?

Kanada’dan mesleki sertifika almanın birçok avantajı bulunmaktadır. Mesleki sertifika programları ile kısa bir sürede birçok bilgiyi öğrenerek o meslek alanında iş bulma şansı arttırılmaktadır.

Sertifika programları ile meslekte deneyim ve bilgi birikimi de artmaktadır ve program konusunda uzmanlaşmak da mümkündür. Mesleki sertifika programları için Kanada kolej fiyatları da oldukça uygundur.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: