Uluslararası Öğrenciler için Kanada'da Dil Eğitimi

Uluslararası Öğrenciler için Kanada'da Dil Eğitimi ve Çalışma İmkanları

Uluslararası öğrenciler için Kanada, kaliteli ve çeşitli eğitim programları ile ilgi çekmektedir; Kanada dil okulları uluslararası öğrenciler tarafından sıkça tercih edilmektedir.

Kanada’da dil okullarında öğrenim gören uluslararası öğrenciler aynı zamanda bir işe girerek çalışmak istemektedir. Kanada Göçmenlik Bürosunun kuralları uyarınca, kısa süreli (6 aydan) dil okullarındaki uluslararası öğrencilere çalışma izni verilmemektedir.

Kanada Dil Okulu ve Çalışma İzni İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Kanada dil okulu ve çalışma izni için gerekli olan koşullar aşağıda listelenmiştir.

  • Kanada öğrenci vizesi ile öğrenim izni sahibi olmak
  • Kanada’da uygunluğu bulunan bir üniversitede veya Kanada devlet kolejinde öğrenim görüyor olmak
  • Kanada’da en az 6 ay sürecek bir dil eğitimi programında kayıtlı olmak

Kanada’da Dil Eğitimi Alırken Nasıl Çalışılabilir?

Kanada’da dil eğitimi alırken çalışmak çeşitli şartlara tabidir. Kanada’da bir devlet üniversitesinde veya kolejinde 6 aydan uzun sürecek bir dil eğitimi almakta olan ve aynı zamanda öğrenim izni bulunan uluslararası öğrenciler, kampüs içerisindeki bir işte haftada 20 saat sınırlaması ile çalışma hakkına sahip olmaktadır.

Kanada Opus Programı ile Dil Okuluna Giderken Çalışılabilir Mi?

Hayır, Kanada Opus programı ile dil okuluna giderken çalışmak mümkün değildir. Geçmişte Kaplan Dil Okulları’nda dil eğitimi gören öğrencilere ücretli iş fırsatları sunulmuş olsa da, günümüzde bu uygulamaya son verilmiştir.

Kanada Öğrenci Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Kanada öğrenci çalışma izni almak için, Kanada üniversitelerine veya devlet kolejlerine kabul edilen Türk vatandaşları, öğrenci vizesi başvurusunda bulunmak zorundadır.

Kanada’da çalışmak isteyen uluslararası tüm öğrencilerin, Kanada öğrenci vizesi başvurusunda bulunması gerekmektedir; öğrenciler için Kanada’da çalışma izni, anak öğrenci vizesi ile birlikte verilmektedir.

Kanada’da Dil Eğitimi Sonrasında Çalışmak Mümkün Müdür?

Kanada’da dil eğitimi sonrasında çalışmak mümkün olabilmektedir, ancak kişilerin bazı koşulları da sağlaması gerekmektedir.

Yeni bir öğrenim programına başlayarak öğrenim izni alan kişiler, yarı zamanlı olarak Kanada’da çalışabilmektedir. Kanada’da dil okulu sonrasında kalmak isteniyor ise bir Kanada şirketinden iş teklifi alınarak tam zamanlı Kanada çalışma iznine başvuru yapılabilmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: