Kanada Yüksek Lisans Programları

Kanada Yüksek Lisans Programları ve 2023 Yılı Ücretleri Nasıldır?

Kanada yüksek lisans programları, lisans eğitimi bittikten sonra 1 veya 2 yıl süren ve tez, uygulamalı staj, araştırma makalesi ya da kurs tabanlı bir program içeren akademik programlardır. Kanada’da yüksek lisans yapmak için uluslararası öğrencilerin başlıca tercih sebepleri arasında Kanada’nın güvenli, çok uluslu, sosyal bir yapıda olması ve ülkenin yüksek eğitim standartlarına sahip olması yer almaktadır.

Vizem.net, Kanada’da yüksek lisans yapmak isteyen kişiler için vize başvuru süreçlerinde danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kanada Uluslararası Master Öğrencisi Kabul Ediyor Mu?

Evet, Kanada uluslararası master öğrencisi kabul etmektedir.Kanada Uluslararası Eğitim Bürosu (CBIE) 2020 verilerine göre 2010 ve 2020 yılları arasında Kanada’da %135 uluslararası öğrenci artışı olmuştur ve 2020 yılı itibariyle ülkede 530,540 uluslararası öğrenci bulunmaktadır.

Kanada Uluslararası Eğitim Bürosu (CBIE) 2020 verilerine göre uluslararası öğrencilerin %34’ü Hindistan’dan, %22’si Çin’den gelmektedir ve öğrencilerin %46’sı Manitoba’da, %22’si Britanya Kolumbiyası’nda ve %15’i Quebec’te eğitim görmektedir.

Kanada Yüksek Lisans Ücretleri Nasıldır?

Kanada yüksek lisans fiyatları önceki seneye göre %4 artarak 2019 - 2020 için ortalama 17,744 CAD olmuştur. Kanada yüksek lisans ücretleri 2021 yılında ortalama 20,120 CAD olmuştur. 2022 yılı için ise benzer maliyetler bulunmaktadır.

Kanada Üniversiteleri Yüksek Lisans Fiyatları Ne Kadardır?

Kanada üniversiteleri yüksek lisans fiyatları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

ÜniversiteYüksek lisans fiyatları
Toronto Üniversitesi6,210- 41,470 CAD
Britanya Kolumbiyası Üniversitesi23,460 CAD
McGill Üniversitesi8,375- 9,330 CAD
McMaster Üniversitesi17,594 CAD
Montreal Üniversitesi19,597 CAD
Alberta Üniversitesi8,217 CAD
Ottawa Üniversitesi5,500- 11,000 CAD
Calgary Üniversitesi8,081- 29,087 CAD
Simon Fraser Üniversitesi10,618 CAD
Waterloo Üniversitesi7,472- 13,896 CAD

Kanada’da Ücretsiz Yüksek Lisans Yapılabilir Mi?

Hayır, Kanada’da uluslararası öğrenciler için ücretsiz yüksek lisans seçeneği bulunmamaktadır.

Kanada’da ücretsiz yüksek lisans yapabilmek isteyen uluslararası öğrencilerin tam öğrenim bursu sahibi olması gerekmektedir.

Kanada Yüksek Lisans Burs İmkanları Nelerdir?

Kanada yüksek lisans burs imkanları devlet bursları, vakıf destekli burslar ve üniversite bursları gibi uluslararası yüksek lisans öğrencilerine maddi imkan sağlayan burslardır. Kanada’da yüksek lisans bursları için şartlar okuldan okula değişiklik gösterebilmektedir ancak genel şartlar arasında bir lisans programını bitirmiş olmak ve en az 3.00 not ortalamasına sahip olmak bulunmaktadır. Kanada burslu yüksek lisans için üniversiteler öğrencilerden referans mektubu talep edebilmektedir.

Kanada’da yüksek lisans bursları yıllık veya iki yıllık olarak verilebilmektedir. Kanada’da burs hakkı tanınan uluslararası yüksek lisans öğrencilerinin akademik başarılarını devam ettirerek not ortalamasının altına düşmemesi gerekmektedir. Kanada yüksek lisans bursları arasında; Kanada West Üniversitesi’nin (UCW) Özel Hedefli Bölgesel Ödül Programı, Manitoba Üniversitesi Mezun Bursu, Ontario Mezun Bursları gibi burslar bulunmaktadır.

Kanada Yüksek Lisans Şartları Nelerdir?

Kanada’da yüksek lisans şartları aşağıda verilmiştir.

 • Lisans diploması
 • Bölüme bağlı olarak GMAT veya GRE testlerinden geçmek
 • En az 3.00 not ortalamasına sahip olmak
 • TOEFL, IELTS gibi sınavlar ile dil yeterliliğini belgelemek

Kanada’da Yüksek Lisans için Genel Ortalama Şartı Var Mıdır?

Kanada’da yüksek lisans için genel ortalama şartı en az 3.00’tür. Kanada yüksek lisans not ortalaması için bazı okullar 3.00’den daha yüksek ortalama talep etmektedir.

En Çok Tercih Edilen Kanada Yüksek Lisans Programları Nelerdir?

En çok tercih edilen Kanada yüksek lisans programları aşağıda verilmiştir.

 • Psikoloji
 • Hukuk
 • Mimarlık
 • Fizyoterapi
 • İnşaat mühendisliği
 • İşletme
 • Bilgisayar mühendisliği
 • Uluslararası işletme
 • Güzel sanatlar
 • Dijital medya

Kanada Psikoloji Yüksek Lisans Eğitimi Nasıldır?

Kanada psikoloji yüksek lisans eğitimi için klinik psikoloji, bilişsel psikoloji, sosyal psikoloji gibi programlar bulunmaktadır. Kanada’da psikoloji yüksek lisans eğitim süresi 1- 2 yıl sürmektedir ve ortalama fiyatlar yıllık 7,000- 30,000 CAD arasında olmaktadır.

Kanada psikoloji yüksek lisans eğitimi Toronto Üniversitesi, Britanya Kolumbiyası Üniversitesi ve McGill Üniversitesi gibi önemli üniversiteler başta olmak üzere, 100’den fazla üniversitede verilmektedir.

Kanada klinik psikoloji yüksek lisans programları; Lakehead Üniversitesi, Alberta Üniversitesi, Victoria Üniversitesi, Toronto Üniversitesi, Regina Üniversitesi ve Quenn’s Üniversitesi’nde yer almaktadır.

Kanada Hukuk Yüksek Lisans Eğitimi Nasıldır?

Kanada hukuk yüksek lisans eğitimi 1- 2 yıl sürmektedir ve genel hukuk, hava ve uzay hukuku, çevre hukuku, biyoetik gibi programları içermektedir. Kanada hukuk yüksek lisans ücretleri yıllık 9,000- 20,000 CAD arasındadır. Kanada hukuk yüksek lisans eğitimi; Toronto Üniversitesi, McGill Üniversitesi, Britanya Kolumbiyası Üniversitesi, Montreal Üniversitesi, Alberta Üniversitesi ve Ottawa Üniversitesi’nde verilmektedir.

Kanada Mimarlık Yüksek Lisans Eğitimi Nasıldır?

Kanada mimarlık yüksek lisans eğitimi; tasarım, sürdürülebilir konut geliştirmesi, modern mimari, mimarlık tarihi, kentsel tasarım, emlak ve planlama gibi içeriklere sahip olmaktadır. Kanada’da mimarlık yüksek lisans eğitimi 1 ile 3 yıl arasında sürmektedir ve mimarlık için yıllık ortalama ücretler 10,000 - 50,000 CAD arasındadır.

Kanada mimarlık yüksek lisans için en çok tercih edilen üniversiteler Britanya Kolumbiyası Üniversitesi, Toronto Üniversitesi, McGill Üniversitesi, Montreal Üniversitesi, Calgary Üniversitesi, Waterloo Üniversitesi ve Ryerson Üniversitesi’dir. Kanada iç mimarlık yüksek lisans için tercih edilebilecek okullar; Guelph Üniversitesi, Calgary Üniversitesi, St. Lawrence Koleji, Manitoba Üniversitesi’dir.

Kanada Fizyoterapi Yüksek Lisans Eğitimi Nasıldır?

Kanada fizyoterapi yüksek lisans eğitimi; anatomi, sinir sistemi ve kardiyovasküler sistem fizyolojisi, motor gelişimi, biyomekanik gibi alanları içermektedir. Kanada’da fizyoterapi için yüksek lisans eğitimi 2 yıl sürmektedir. Kanada fizyoterapi yüksek lisans ücretleri yıllık ortalama 17,992 CAD’dır.

Kanada fizyoterapi yüksek lisans eğitimi; Alberta Üniversitesi, McGill Üniversitesi, Britanya Kolumbiyası Üniversitesi, Manitoba Üniversitesi, Queen’s Üniversitesi, Saskatchewan Üniversitesi, McMaster Üniversitesi, Toronto Üniversitesi ve Calgary Üniversitesi’nde verilmektedir.

Kanada İnşaat Mühendisliği Yüksek Lisans Eğitimi Nasıldır?

Kanada inşaat mühendisliği yüksek lisans eğitimi, altyapı sorunlarını ele almak için etkili teknikler öğreterek inşaat, tasarım ve bakım gibi temel alanlarda eğitim vermektedir. Kanada’da inşaat mühendisliği için yüksek lisans eğitimi süresi genellikle 2 yıldır ve 2 yıl için toplam fiyatlar ortalama 25,000 - 38,500 CAD’dır.

Kanada inşaat mühendisliği yüksek lisans bölümleri Toronto Üniversitesi, Britanya Kolumbiyası Üniversitesi, McGill Üniversitesi ve Concordia Üniversitesi gibi başlıca üniversitelerde bulunmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Kanada’da yüksek lisans yapmak konusunda merkezimize sıklıkla sorulan soruların cevapları aşağıda verilmiştir.

Kanada Yüksek Lisans Başvuru Tarihleri Ne Zamandır?

Kanada yüksek lisans başvuru tarihleri aralık ve şubat arasındadır. Kanada yüksek lisans başvuruları genellikle bir sene önceden aralık ve şubat ayları arasında yapılmaktadır.

Master için En Çok Tercih Edilen Kanada Şehirleri Hangileridir?

Master için en çok tercih edilen Kanada şehirleri aşağıda verilmiştir.

 • Toronto
 • Vancouver
 • Quebec
 • Montreal

Kanada’da Yüksek Lisans Öğrencilerinin Yaşam Masrafları Nasıldır?

Kanada’da yüksek lisans öğrencilerinin yaşam masrafları için ülke ulaşım, ev kiraları, yiyecek konularında ekonomik seçeneklere sahiptir. Kanada yaşam masrafları için kira ve ev giderleri aylık ortalama 550 CAD, yeme içme 350 CAD, ulaşım 80 CAD, telefon ve internet 45 CAD ve ek masraflar 200 CAD tutmaktadır. Kanada’da öğrencilerin okul masrafları haricindeki yaşam masrafları aylık ortalama 1,225 CAD’dır.

Kanada’da Yüksek Lisans Yapanlar için Konaklama İmkanları Nelerdir?

Kanada’da yüksek lisans yapanlar için konaklama imkanları üniversite yurtları, ortak paylaşım evler ve kiralık evlerdir.

Kanada’da yurt fiyatları yıllık 3,000 ile 7,500 CAD arasındadır. Kanada’da ev kiraları, öğrenciler için 400- 1,500 CAD arasındadır ve ortak paylaşım ev kiraları 250- 750 CAD arasındadır.

Kanada’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışmak Mümkün Müdür?

Evet, Kanada’da yüksek lisans yaparken çalışmak mümkündür. Kanada’da yüksek lisans yapan uluslararası öğrenciler haftada 20 saat çalışabilmektedir.

Kanada Yüksek Lisans Sonrası Çalışma İzni Alınabilir Mi?

Evet, Kanada yüksek lisans sonrası çalışma izni vermektedir.

Kanada’da en 8 aylık bir eğitim programını tamamlayan uluslararası öğrenciler için mezuniyet sonrası çalışma izni alma hakkı bulunmaktadır. Kanada’da mezuniyet sonrası çalışma izni almak için en az 8 ay süren bir eğitim programını bitirmiş olmak, diploma sahibi olmak ve transkript veya okuldan mektup almış olmak gerekmektedir.

Kanada’da Yüksek Lisans için En Popüler Üniversiteler Hangileridir?

Kanada’da yüksek lisans için en popüler üniversiteler aşağıda verilmiştir.

 • Toronto Üniversitesi
 • York Üniversitesi
 • Winnipeg Üniversitesi
 • Thompson Rivers Üniversitesi -Humber Koleji

Kanada üniversiteleri dünyaca tanınırlığa sahip, yüksek standartlı ve çok kültürlü üniversitelerdir. Kanada’nın en iyi üniversiteleri dünyanın en iyi 1000 üniversitesi listesinde yer almaktadır.

Kanada’da Yüksek Lisans için Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada yüksek lisans için vize başvurusu öncelikle Kanada’da bulunan üniversiteden öğrenci kabul belgesi alınarak yapılmaktadır. Kanada yüksek lisans için vize başvurusu Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosunun (IRCC) internet sitesinden online olarak veya yetkili vize merkezinin İstanbul veya Ankara vize merkezlerinden randevu alınarak yapılmaktadır.

Kanada yüksek lisans vizesi için başvuru online yapıldığı takdirde Göçmenlik Bürosu’nun bildiriminden sonra pasaportun teslim alınması ve biyometri işlemleri için randevu alınıp yetkili vize merkezinin ofisine gidilmesi gerekmektedir. Kanada yüksek lisans vizesi için gerekli olan belgeler arasında pasaport, fotoğraf, başvuru formu, seyahat sağlık sigortası, konaklama ve mali durum belgeleri bulunmaktadır.

Vizem.net, Kanada öğrenci vizesi başvurularında son 2017 - 2021 yılları arasında en yüksek onay oranını elde eden, IRCC sertifikasına sahip Türkiye’de ve Kanada’da hizmet veren akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: