Kanada İkamet İzni

Kanada İkamet İzni Nedir, 2023'te Hangi Yollarla Alınabilir?

Kanada ikamet izni, Kanada vatandaşlığı olmayan fakat iş, eğitim gibi durumlar için Kanada’da hayatını devam ettirmesi gereken kişilerin alması zorunlu olan ve 5 yıllık olarak düzenlenen bir izindir. Kanada ikamet izni, Kanada vizesi için başvuru yapmış ve vize kabul şartlarını sağlamış başvuru sahiplerine verilmektedir. Kanada ikamet izni, ikamet izni için başvuru yapan ve başvurusu kabul edilen kişiye Kanada’da oturma ve çalışma hakkı tanımaktadır.

Kanada İkamet ve Çalışma İzni Hangi Yolla Alınabilir?

Kanada ikamet ve çalışma izni, Kanada hükümetinin açtığı daimi ikamet programları kapsamında yapılan başvuruların olumlu sonuçlanması sonucunda alınmaktadır.

Kanada ikamet ve çalışma izni alınabilecek yollar aşağıda listelenmiştir.

 • Kanada ekspres giriş vizesi
 • Kanada aile birleşimi vizesi
 • Kanada start-up vizesi
 • Kanada serbest meslek programı
 • Kanada eyalet aday programları

Kanada’da İkamet İzni Alma Şartları Nelerdir?

Kanada’da ikamet izni alma şartları Kanada hükümeti tarafından düzenlenmektedir. Kanada hükümeti, Kanada’da yaşamak isteyen başvuru sahiplerine göçmenlik politikaları kapsamında farklı göçmenlik programları sunmaktadır. Kanada’da oturma izni alma şartları, Kanada hükümetinin sunduğu göçmenlik programları ve programların düzenlendiği eyaletler için farklılık göstermektedir.

Kanada İkamet İzni için Gereken Evraklar Nelerdir?

Kanada ikamet izni için gereken ortak evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Dil yeterlilik belgesi: Kanada ikamet izni almak isteyen başvuru sahibinin Kanada’da hayatını sürdürebilmesi için yeterli derecede İngilizce veya Fransızca dil becerisine sahip olması ve bu yeterliliğini kanıtlaması beklenmektedir.
 • Sağlık raporu: Başvuru sahibinin Kanada ikamet izni almak için herhangi bir sağlık sorunu olmadığını sağlık raporu ile kanıtlaması gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydı: Kanada’da ikamet etmek isteyen başvuru sahibinin Kanada’da oturduğu süre boyunca herhangi bir tehdit oluşturmaması ve ulusal güvenliği tehdit etmemesi gerekmektedir. Başvuru sahibi sabıka kaydı ile sicilinin temizliğini kanıtlamalıdır.
 • Eğitim belgeleri: Başvuru sahibinin Kanada’ya gitmeden önceki eğitim hayatına dair diploma ve sertifika gibi belgeleri başvuruda sunması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Başvuru sahibinin biyometrik fotoğraf standartlara uyan ve son 6 ay içinde çekilmiş fotoğrafı hazırlaması gerekmektedir.
 • Parmak izi kaydı: Kanada ikamet izni almak isteyen başvuru sahibinin tamamlaması gereken diğer bir şart, başvuru yapılan konsolosluktan randevu alınarak parmak izi kaydının yapılmasıdır. Kanada hükümeti parmak izi kaydını zorunlu tutmuştur.

Ortak evraklara ek olarak başvuru yapılan kalıcı ikamet programına ve programın bulunduğu eyalete göre Kanada oturum izni başvurusu için gerekli evraklar değişiklik göstermektedir.

Kanada’ya İkamet İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada ikamet izni başvurusu yapacak kişinin öncelikle başvurmak istediği vize programını seçmesi gerekmektedir. Başvuru yapılacak vize programına göre Kanada hükümetinin internet sitesinde Kalıcı Oturum Portalı üzerinden Kanada daimi ikamet izni için seçilen programa başvuru yapılabilmektedir. https://prson-srpel.apps.cic.gc.ca/en/login linki kullanılarak Kanada hükümetinin başvuru portalına erişilebilir.

Başvuru sahibinin öncelikle Kanada Göçmenlik Bürosunun (IRCC) çevrimiçi sistemine kayıt yaptırması gerekmektedir. Göçmenlik Bürosunun sistemine kayıt yapıldıktan sonra gerekli formların doldurulur ve gerekli başvuru belgeleri sisteme yüklenir. Sisteme yükleme adımı tamamlandıktan sonra başvuru sahibi başvuru ücretini ödeyerek ikamet izni başvuru sürecini tamamlayabilir. Kanada ikamet izni başvurusunun değerlendirilme sürecinde Kanada Göçmenlik Bürosu başvuru sahibinden ek belgeler istemektedir; başvuru sahibinin sağlık raporu, sabıka kaydı ve biyometri kayıt evraklarını hazırlaması gerekmektedir. Başvuru sahibi biyometri kaydı için İstanbul veya Ankara VFS Global şubelerinden randevu talep edebilir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Kanada başvurularındaki tüm süreçler IRCC sertifikalı ve tecrübeli uzmanlar tarafından takip edilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kanada İkamet İzni Ne Kadar Süre için Verilir?

Kanada ikamet izni 5 yıllık süre için verilmektedir. Alınan Kanada ikamet izninin geçerliliğini devam ettirebilmesi için başvuru sahibinin son 5 yıl içinde 730 gün süre ile Kanada sınırları içinde bulunması gerekmektedir. Başvuru sahibinin Kanada’da geçirmesi gereken 730 günlük sürenin bir bütün halinde olmasına gerek yoktur.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: