Kanada'da Doğumla Vatandaşlık

2023'te Kanada Doğumla Vatandaşlık Alma Şartları Nelerdir?

Kanada’da doğan çocuklar başka bir koşul olmaksızın Kanada vatandaşlığı alma hakkına sahip olmaktadırlar. Ebeveynlerinden en az birisi Kanada vatandaşı olanlar daha önceden herhangi bir başvuru ya da bildirim gerekmeksizin, Kanadalı ebeveynin sağ olmasından bağımsız olarak diledikleri yaşta Kanada vatandaşlığı için başvuru yapabilir.

Kanada’da doğmak vatandaşlık hakkı sağladığı için, dünyanın çeşitli ülkelerinden anne adayları Kanada’da doğum için vize başvurusu yapmaktadır.

Kanada Dışında Doğan Kanada Asıllılar Vatandaşlık Alabilir Mi?

Kanada dışında doğan Kanada asıllılar doğum tarihinde ebeveynlerinden birisinin vatandaş olması durumunda alabilmektedirler ve vatandaşlıklarını tescillemek için ilgili mercilere gerekli delilleri sunmaları yeterlidir.

Kanada’dan Doğum Hakkı ile Vatandaşlık Alma Şartları Nelerdir?

Kanada’dan doğum hakkı ile vatandaşlık alma şartları aşağıda listelenmiştir.

  • Kanada’da doğmuş olmak doğrudan Kanada vatandaşlığına hak kazanıldığı anlamına gelmektedir.
  • Kanada dışında doğmuş kişilerin, en az bir ebeveyninin doğum tarihinde Kanada vatandaşlığına sahip olması durumunda Kanada vatandaşlığına hakkı bulunmaktadır.
  • Kişi Kanada dışında doğmuşsa ve büyükanne veya büyükbabadan biri şahsın doğum tarihinde Kanada vatandaşıysa, kişi doğrudan Kanada vatandaşlığı hakkına sahip olabilmektedir.

Kanada Vatandaşlık Sertifikası Nasıl Alınır?

Kanada vatandaşlık sertifikası, Kanada hükümeti resmi websitesinde yer alan https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/application/application-forms-guides/application-citizenship-certificate-adults-minors.html adresi üzerinden Kanada Göç, Sığınmacı ve Vatandaşlık Departmanına (IRCC) online başvuru yapılarak edinilebilmektedir.

Kanada vatandaşlık sertifikası başvurusunda çocuğun Kanada’da doğduğuna ya da ebeveynin Kanada vatandaşı olduğuna dair belgeler Kanada Göç, Sığınmacı ve Vatandaşlık Bürosu’na sunulmalıdır. Kanada vatandaşlık sertifikasının tahsis edilmesi başvurudan 4 ile 12 ay sonrasında gerçekleşmektedir.

Doğum Yoluyla Kanada Vatandaşlığı Hangi Hakları Sağlar?

Doğum yoluyla Kanada vatandaşlığına sahip olanlar herhangi bir Kanada vatandaşının sahip olduğu Kanada’da barınma, eğitim alma ve çalışma gibi hakların tümüne sahiptirler.

Ebeveynlerinden birinin Kanada vatandaşı olması sebebiyle çifte vatandaşlığı olanlar vatandaşlık sertifikası alarak Kanada’da çalışma, barınma ve eğitim alma hakkına sahip olabilmektedirler.

Kanada Çifte Vatandaşlığa İzin Veriyor Mu?

Evet, Kanada çifte vatandaşlığa izin vermektedir.

Kanada’da Doğan Bebek Vatandaş Olur Mu?

Evet, Kanada’da doğan bebek Kanada vatandaşı olma hakkına sahiptir. Kanada’da yapılan doğumlarda ebeveynlerin milliyetinden bağımsız olarak çocuk Kanada vatandaşı sayılmaktadır.

Kanada’da doğmamış ya da doğdukları tarihte ebeveynlerinden birisi Kanada vatandaşı olmayan şahısların Kanada vatandaşı olmak istedikleri durumlarda genellikle Kanada’da oturum izni ile bulundukları süreçte yurttaşlığa kabul sürecini tamamlamaları gerekmektedir.

Kanada’da Doğum Yapan Anne Kanada Vatandaşlığı Alabilir Mi?

Hayır, Kanada’da doğum yapan anne Kanada vatandaşlığı alma hakkına doğrudan sahip değildir ve Kanada vatandaşı olmak istediği durumda yurttaşlığa kabul sürecini tamamlaması gerekmektedir.

Kardeşi Kanada’da Doğmuş Birisi Kanada Vatandaşlığı Alabilir Mi?

Hayır, kardeşi Kanada’da doğmuş birisi ebeveynlerinden en az biri Kanada vatandaşı değil ise doğrudan Kanada vatandaşlığı alma hakkına sahip değildir. Sadece kardeşi Kanada vatandaşı olanlar herhangi bir göçmen gibi Kanada vatandaşı olabilmek için yurttaşlığa kabul sürecini tamamlamak durumundadırlar.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Kanada’da Doğum Yapabilir Mi?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kanada’da doğum yapabilmektedir. Doğumu Kanada’da gerçekleşenler Kanada vatandaşlığı alma hakkına sahiptirler.

Kanada’da doğum yapmak isteyen aileler Kanada doğum vizesi başvuruları için vizem.net’in uzman danışmanlık hizmetlerinden faydalanabilmektedirler.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: