T.C Vatandaşları İçin Kanada Transit Vize İşlemleri

2021 Kanada Transit Vize Başvuru Merkezi

Kanada transit vizesi, Kanada üzerinden 3. bir ülkeye aktarmalı uçuş gerçekleştirecek T.C vatandaşlarının tabi olduğu vize türüdür.

Kanada’ya ulaşım şekli de transit vizeye ihtiyaç olup olmadığını belirleyen faktörlerdendir. Çünkü Kanada’ya kadar araba, gemi, veya tren yolu ile seyahat edecek T.C vatandaşları aktarmalı uçuşlarını gerçekleştirmek adına Kanada’ya giriş yapmak için Transit vize yerine bir Kanada turist vizesi başvurusunda bulunmalılardır.

Kanada Transit Vize Başvurusu

Kanada’daki aktarma esnasında 48 saatten daha kısa süre bulunacak T.C vatandaşları pasaport türü fark etmeksizin Kanada Transit Vize başvurusu yapmalılardır. Aktarma süresi 48 saati geçen ya da aktarma esnasında Kanada’ya giriş yapması gereken bireyler ziyaretçi vizesi başvurusunda bulunmalıdır.

Kanada Transit vizesi ücretsizdir ve diğer Kanada vizelerine oranla daha az belge ile başvuru tamamlanabilmektedir. Kanada transit vizesi yalnızca hava yolu aktarmalı yolculuklar için geçerlidir.

ABD vatandaşları ve ABD’de süresiz oturum sahipleri için Kanada Transit vize başvurusu yapılması gerekmemektedir. Ayrıca Çin, Endonezya, Filipinler, Tayland ve Tayvan pasaportlarına sahip bireyler de beklenen kriterleri karşıladıkları durumlarda vizeden muaf tutulabilmektedir.

Ayrıca bireylerin Kanada transit vize başvurusu yapmak için birtakım koşulların sağlaması gerekmektedir. Transit vizeye başvurmak için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir:

 • Geçerli ve uygun bir pasaporta sahip olmak
 • Sabıka kaydına sahip olmamak
 • Aktarma ile gidilecek ülkenin vizesine sahip olunduğuna dair evrakları beyan etmek
 • Görevli memuru vatandaşı olunan ülkeye karşı sorumlulukların, ailenin ve bağlayıcı bir işin olduğuna inandırmak
 • Görevli memuru Kanada’dan yalnızca aktarma yapılacağına, ülkede konaklama yapılmayacağına ikna etmek
 • Seyahat masraflarının karşılanabileceğine yönelik maddi yeterlilik belgeleri sunmak
 • Talep edildiği takdirde sağlık muayenesinden geçmek

Bu koşulları sağlayan bireyler, online başvuru formunu eksiksiz olarak doldurduktan sonra, Kanada vizesi için gerekli evrakları toplayarak başvurularını gerçekleştirebilmektedir. Kişisel duruma uygun eksiksiz evrak listesi için Vizem.net danışmanları ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Kanada Transit Vize Nasıl Alınır?

Kanada Transit vizesi için seyahat tarihinden 1-2 hafta önce başvuru gerçekleştirilmelidir. Kişiler Kanada Hükümeti’nin belirlediği Citizenship and Immigration Canada (CIC) resmi sitesi üzerinden online başvuruda bulunmalılardır. Online transit vize başvurusunun ardından bireyler kendilerine en yakın vize başvuru merkezine giderek biyometrik verilerinin ve talep edilen evrakların eksiksiz olarak teslimini sağlamalılardır.

Eğer herhangi bir eksik evrak durumu söz konusu olursa vize başvurunuzun değerlendirme süreci gerçekleşmeyecektir.

Kanada transit vize başvurusunda ve biyometrik verilerin alınmasında herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Transit vizenin işleme alınmasının ardından onay alan kişiler Kanada üzerinden aktarmalı uçuşlarını gerçekleştirebilmektedir.

Kanada transit vize işlemleri için başvuru formu, dilekçe ve randevu hizmetleri vizem.net üzerinden alınabilir.

0850 241 1868

Kanada Transit Vize İçin Gerekli Evraklar

Kanada Transit vizesi için başvuru sahiplerinden genel bilgilerinin yanında seyahat edecekleri ülke için seyahat belgeleri ve planları talep edilmektedir. Bireylerin gerçek bir seyahat amacı ile Kanada üzerinden bir aktarma gerçekleştireceklerini kanıtlamaları gerekmektedir. Aşağıda Kanada transit vize için gerekli evraklar listelenmiştir:

 • Kanada Transit Vize Başvuru Formu: Online başvuru formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurularak vize başvuru dosyasında mutlaka bulunmalıdır.
 • Pasaport: Başvuru sahiplerinin gerçekleştirecekleri yolculuktan sonra en az 6 ay geçerliliği ve 2 boş sayfası bulunan bir pasaport gerekmektedir.
 • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf: Beyaz fonda 35x45 mm ölçülerinde 2 adet biyometrik Kanada vizesi fotoğrafı başvuru dosyasında yer almalıdır.
 • Uçuş Belgeleri: Kişiler uçak bileti bilgilerini başvuru dosyalarında bulundurarak seyahat rotalarını ve uçuş saatlerini başvuru dosyalarında bulundurmalılardır. Uçak biletleri kişilerin Kanada aktarmasında 48 saatten fazla süre geçirmeyeceklerini doğrular nitelikte olmalıdır. Aksi taktirde Kanada Transit Vize başvurusu ret ile sonuçlanacaktır.
 • Vize Talep Dilekçesi: Dilekçede kişilerin nereden nereye seyahat edeceklerini, seyahat tarihlerini, uçuş saatlerini detaylı bir şekilde açıklamaları gerekmektedir. Vize talep dilekçesi Kanada Konsolosluğu’na hitaben İngilizce ya da Fransızca yazılmalıdır.

Kanada Transit Vize Ücreti

Kanada Büyükelçiliği tarafından belirlenen Kanada transit vize ücreti bulunmamaktadır. Kişiler yalnızca aracı kurumun hizmet bedelini ödemek ile yükümlüdürler. Kanada’nın Türkiye’de bulunan dış temsilciliklerinin vize işlemleri için yetkilendirdiği aracı kurum olan VFS Global, vize hizmet bedeli olarak 57,50 TL ücret talep etmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurular için 2021 yılı danışmanlık ücreti tüm işlemler dahil 30 CAD olarak belirlenmiştir. Kanada vize ücretleri sayfasından diğer vize türleri ve hizmet ücretlendirme detaylarına ulaşılabilir.

Kanada Transit Vize Kaç Günde Çıkar

Kanada Transit Vize Kaç Günde Çıkar?

Kanada Transit Vize ortalama 8 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Olası mağduriyetlerin önüne geçmek için planlanan seyahatten en az 2 hafta öncesinde Kanada vize başvurusunda bulunulması tavsiye edilmektedir.

Kanada Transit Vize Hakkında Sık Sorulan Sorular

Yazının bu bölümü Vizem.net danışmanlarına Kanada transit vizesi hakkında sorulan sorulardan derlenmiştir.

Kanada Transit Vize Alanlar Kanada’da Konaklayabilir Mi?

Kanada transit vizesi ile yalnızca havaalanında aktarma işlemleri gerçekleştirilmektedir. Kişilerin Kanada sınırlarına giriş yapmalarına izin verilmemektedir.

Kanada Transit Vizesi ile Kanada’da konaklamak mümkün değildir. Aktarması 48 saatten uzun sürecek ya da Kanada’ya giriş yapması gerekecek bireyler bir Kanada Turist Vizesi başvurusunda bulunmalıdır.

Kanada Her Durumda Transit Vize İstiyor Mu?

Kanada üzerinden 3. Bir ülkeye gerçekleştirilecek seyahatler için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının transit vize başvurusunda bulunmaları zorunludur.

Kanada Yeşil Pasaport İçin Transit Vize İstiyor Mu?

Kanada yeşil pasaport dahil bütün pasaport türleri için vize talep etmektedir. Yani yeşil pasaport sahipleri de Kanada transit vize başvurusunda bulunmak zorundadır.

Kanada Aktarmalı Küba Ziyareti İçin Transit Vize Gerekir Mi?

Kanada üzerinden gerçekleştirilecek Küba uçuşları için T.C vatandaşları Kanada transit vizesine tabidir. İki uçuş arasında 48 saatten fazla süre olduğu durumlarda kanada ziyaret vizesi başvurusunda bulunulmalıdır.

Kanada Transit Vize Dilekçe Örneği Nasıl Olmalıdır?

Kanada transit vize dilekçe örneği bireylerin seyahat planlarını ve tarihlerini detaylı olarak içermelidir. Kanada Konsolosluğu’na hitaben İngilizce ya da Fransızca olarak yazılmalıdır. Vize talep dilekçesinde kişisel bilgilerin yanı sıra seyahat tarihleri ve saatleri detaylı bir şekilde anlatılmalı, aktarma süresinin 48 saati geçmeyeceği açıklanmalıdır.

Kanada transit vize talep dilekçesi örneği buradan indirilebilir.

Kanada Transit Vizesi Nasıl Alınır?

Vizem.net danışmanlığında Kanada transit vizesi almak için aşağıdaki adımlar izlenmektedir.

 1. Gerekli seyahat belgeleri mail olarak ilgili vizem.net danışmanına gönderilir.
 2. Danışman başvuru sahibi adına başvuru formunu ve dilekçeleri doldurarak başvuruyu gerçekleştirip randevu oluşturur
 3. Randevu tarihinde başvuru sahibi vize merkezine gelerek parmak izi işlemlerini tamamlar.

Bu aşama ile başvuru tamamlanmış olup başvurunun onaylanmasını takip eden iş günü vizem.net saha ekibinden bir danışman başvuru sahibinin pasaportunu alarak adresine gönderilmek üzere kargoya (ücretsiz) verir.

Kanada Transit Vizesi İle İltica Başvurusu Yapılabilir Mi?

Kanada hükümeti göçmenlik yasalarına göre iltica başvurularının kabul edilmesi için geçerli bir vize ile ülkeye girilmiş olması gerekmektedir. Ancak iltica başvurusunun dikkate alınması için başvuru sahibinin geçerli bir sebebi olması şartı aranmaktadır.

Bilgi ve Başvuru İçin: 0850 241 1868

Paylaş: