Kanada İş Vizesi

Kanada İş Vizesi Başvuru Süreci 2023

Önemli Not: Deprem sonrasında T.C vatandaşlarına sağlanan Kanada Open Work Permit (3 yıllık Kanada çalışma izni) başvuruları için başvuru sahibinin 3 Ocak 2024’e kadar Kanada’ya geçerli bir vize ile girmiş olması gerekir.

Sadece vize evrakları göçmenlik avukatı tarafından onaylanan kişilerin başvruları vizem.net tarafından yapılmaktadır.

Uygunluk kriterlerini öğrenmek için: 0850 241 1868’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

Kanada iş vizesi, yabancı uyruklu kişilerin çalışmasına imkan veren kısa süreli bir vize türüdür. Kanada iş vizesi hamili olan kişiler, vize geçerlilik süresi boyunca Kanada’da ikamet etme ve yasal olarak çalışma hakkına sahip olmaktadır. Kanada iş vizesi ile 6 ay boyunca Kanada’da iş aramak ve iş görüşmeleri yapmak mümkün olmaktadır.

Vizem.net, 2018 - 2021 yılları arasında Kanada iş vizesi başvurularında %95,4 ile başvuru onay oranı en yüksek akredite acente olarak hizmet vermektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Kanada İş Visitor Vizesi Şartları Nelerdir?

Kanada iş visitor vizesi şartları arasında pasaport gibi geçerli bir seyahat belgesine sahip olmak, planlanan Kanada ikameti boyunca giderleri karşılamaya yetecek düzeyde maddi imkana sahip olmak, vize geçerlilik süresi sonunda kendi ülkesine dönmek için kanıtlar sunmak, adli sicilinde suç unsuru taşımamak, Kanada toplum güvenliğine ve halk sağlığına tehdit oluşturmamak gibi şartlar bulunmaktadır.

Kanada İş Vizesi Nasıl Alınır?

Kanada iş vizesi başvuruları, Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosu’nun (IRCC) internet sitesi üzerinden online olarak yapılmaktadır. Başvuruların online olarak yapılmasından sonra biyometri işlemleri için ilgili VFS Global ofislerinden randevu alınarak başvuru tamamlanmaktadır. Yapılan Kanada iş vizesi başvuruları, Kanada Göçmenlik ofisi tarafından değerlendirilerek onaylanmaktadır.

Kanada İş Vizesi için Gerekli Evrakları Nelerdir?

Kanada iş vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaport: Vize başvuru sahibine ait, son 10 yılda alınmış, en az 2 boş sayfası bulunan geçerli pasaportun sunulması gerekmektedir.
  • Kanada işyeri mektubu: Kanada’daki işyerine ait telefon numarası, mail adresi, adresi, yetkili kişinin ismi gibi şirket bilgileri ile vize başvuru sahibine ait ad, soyad, doğum tarihi, görevi, görev tanımı ve maaş gibi bilgilerin yer aldığı işyeri kabul mektubunun, imzalı ve güncel tarihli olması gerekmektedir.
  • Finans planı: Vize başvuru sahibinin adına kayıtlı banka hesabında Kanada seyahat masraflarını karşılayabilecek düzeyde bakiyenin olduğunu gösteren ve en az 6 aylık hesap hareketlerini gösteren banka hesap cüzdanının vize başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
  • Uçak bileti: Kanada seyahati için alınan uçak biletlerinin sunulması gerekmektedir.
  • Konaklama rezervasyonu: Planlanan Kanada seyahati boyunca başvuru sahibinin konaklayacağı adrese yönelik rezervasyonun ibraz edilmesi gerekmektedir.
  • Seyahat geçmişi: Başvuru sahibinin geçmişteki Kanada veya diğer ülkelere yaptığı seyahatleri belgelemesi gerekmektedir. Eski pasaport fotokopileri, yurtdışı giriş ve çıkış damgaları, eski vize fotokopileri eklenmelidir.
  • Aşı kartı: Vize başvuru sahibinin Covid- 19’a karşı yaptırdığı aşıları gösteren aşı kartının sunulması gerekmektedir.
  • Covid-19 test sonucu: Kanada seyahatinden önceki 72 saat içerisinde alınmış negatif Covid- 19 test sonucunun ArriveCAN belgesine işlenmiş şekilde ibraz edilmesi gerekmektedir.

Kanada İş Vizesi için Seyahat Geçmişi Nasıl Hazırlanır?

Kanada iş vizesi için seyahat geçmişi hazırlanırken başvuru sahibinin önceki pasaportlarının ve alınmış vizelerinin fotokopileri eklenmelidir. Pasaportta yer alan yurtdışı çıkış ve giriş damgalarının bulunduğu sayfalar ve başvuru sahibinin başka ülkelerden aldığı oturum izin kartı veya çalışma izin kartı da ibraz edilmelidir.

Kanada İş Vizesi için Banka Hesabı Nasıl Olmalıdır?

Kanada iş vizesi için başvuru yaparken gerekli evraklar arasında başvuru sahibine ait banka hesabı yer almaktadır. Kanada iş vizesi için banka hesabının, bankaya ait isim ve iletişim bilgilerini içermesi gerekmektedir. Kanada dış temsilcilikleri, gerekli gördüğü durumlarda banka yetkilileri ile irtibata geçebilmektedir.

Vize başvuru sahibinin bankadan alacağı banka hesap cüzdanında vize başvuru sahibinin adı, soyadı, hesap detayları, son 6 aylık hesap hareketleri, toplam bakiye gibi bilgiler yer almaktadır. Kanada vizesi için hesapta kalınacak gün başına 4.000 TL ile 5.000 TL arasında bakiye bulunması gerekmektedir. Banka hesap dökümünün ıslak imzalı ve kaşeli olması gerekmektedir.

Kanada İş Vizesi için İşveren Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Kanada iş vizesi başvurusu için ibraz edilecek işveren mektubu, güncel tarih ile işverenin resmi antetli kağıdına yazılması gerekmektedir ve başvuru tarihinden önceki son 3 ay içerisinde düzenlenmiş olması gerekmektedir. İşveren mektubunda; tarih, başvuru sahibinin adı, soyadı, doğum tarihi, işe başlama tarihi, görevi, görevinin tanımı, aylık maaş bilgisi, iletişim bilgisi, yöneticiye ait iletişim bilgileri, şirket adı, adresi, yönetici imzası ve işyeri kaşesinin yer alması gerekmektedir.

Kanada İş Vizesi için IMM 5476 Formu Nasıl Doldurulmalıdır?

Kanada iş vizesi başvuru formu olan IMM 5476 formunun eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgilerle, İngilizce veya Türkçe doldurulması ve başvuru evrakları arasında eklenmesi gerekmektedir. Form, tükenmez kalemle ve büyük harfler kullanarak doldurulmalıdır.

Kanada IMM 5476 formundaki bilgiler ile vize başvuru evraklarında yer alan bilgilerin birbirleriyle uyumlu ve destekler nitelikte olmasına önem verilmelidir. Kanada Konsolosluğu tarafından belirlenen 35x45 mm ölçülerinde olan biyometrik fotoğrafın formun üstünde yer alan fotoğraf kutucuğuna yapıştırılması ve formun en alt kısmında yer alan imza köşesine başvuru sahibine ait ıslak imzanın olması gerekmektedir.

Kanada İş Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Kanada iş vizesi online başvuru ücreti 100 CAD, biyometri işlemleri kişi başına 85 CAD, iki veya daha fazla kişilik aileler için 170 CAD, üç veya daha fazla kişiden oluşan gruplar için 255 CAD olarak belirlenmiştir. Kanada iş vizesi başvurularında danışmanlık, tercüme, form doldurma ve dilekçe yazma hizmetleri için 140 CAD ücret ödenmektedir.

Kanada İş Vizesi Kaç Yıllık Verilir?

Kanada Konsoloslukları, Kanada iş vizelerini başvuru sahibinin durumuna göre 3 yıllık, 5 yıllık veya 10 yıllık olarak düzenleyebilmektedir ancak Kanada iş vizesi geçici ikamet vizesi olduğu için Kanada’da ikamet süresi 6 aydan daha uzun olamamaktadır. Kanada iş vizesinin geçerlilik süresi, vize başvurusunda belirtilen tarihlere yönelik verilmektedir.

Kanada İş Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Kanada iş vizesi başvurularının değerlendirilmesi ortalama 1- 2 hafta içerisinde tamamlanmaktadır. Vize başvuru sahiplerinin vize mülakatına çağrılması, sağlık taraması, güvenlik soruşturması gibi sebeplerle vize başvurularının değerlendirilme süresi uzayabilmektedir.

Kanada’dan davetiye edinen vize başvuru sahiplerinin davetiye düzenlenme tarihinden sonraki 90 gün içerisinde başvuru işlemlerini tamamlaması gerekmektedir.

Kanada İş Vizesi ile Kanada’da Yatırım Yapılabilir Mi?

Evet, Kanada iş vizesi ile Kanada’da yatırım yapılabilmektedir.

Kanada İş Vizesi ile Kanada’da Çalışılabilir Mi?

Hayır, Kanada iş vizesi ile Kanada’da çalışmak mümkün olmamaktadır.

Kanada’da yasal olarak çalışmak için kişilerin çalışma iznine sahip olması gerekmektedir. Vizem.net, Kanada çalışma vizesi başvurularını tek kanaldan yürüten tek akredite acentedir.

Kanada İş Vizesi ile Kanada’da İş Aranabilinir Mi?

Evet, Kanada iş vizesi ile Kanada’da iş aranabilmektedir.

Kanada’da bulunan işyerlerinden kabul mektubu alarak Kanada iş vizesine başvuru yapılmaktadır. Kanada’daki herhangi bir işyerinden kabul mektubu almayan kişiler iş aramak ve iş görüşmeleri yapmak üzere Kanada iş arama vizesi için başvuru yapabilmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: