Kanada Misafir Vizesi

Kanada Misafir Vizesi Nedir, Kanada'ya Misafir Olarak Nasıl Gidilir?

Önemli Not: Deprem sonrasında T.C vatandaşlarına sağlanan Kanada Open Work Permit (3 yıllık Kanada çalışma izni) başvuruları için başvuru sahibinin 3 Ocak 2024’e kadar Kanada’ya geçerli bir vize ile girmiş olması gerekir.

Sadece vize evrakları göçmenlik avukatı tarafından onaylanan kişilerin başvruları vizem.net tarafından yapılmaktadır.

Uygunluk kriterlerini öğrenmek için: 0850 241 1868’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

Ziyaretçi vizesi veya geçici ikamet vizesi türlerinden biri olan Kanada misafir vizesi, seyahat amacı Kanada’da ikamet eden aile bireyi, arkadaş, akraba gibi kişileri ziyaret etmek olan vize adaylarına verilmektedir. Kanada misafir vizesi almaya hak kazanan kişilerin, Kanada’da en fazla 6 ay bulunma hakkı olmaktadır.

Kanada’ya misafir vizesi ile seyahat etmek isteyen birden fazla aile bireyi olması durumunda, her bir aile üyesinin kendi başvuru formunu doldurması gerekmektedir. Ayrı ayrı doldurulan başvurular Kanada geçici ikamet vizesi için çevrimiçi olarak veya vize başvuru merkezinde toplu bir şekilde tek işlem dahilinde verilebilmektedir. Başvuruda bulunan her bireyin Kanada misafir vizesi için gerekli şartları karşılaması gerekmektedir.

Vizem.net 2018 - 2021 yılları arasında yapılan Kanada ziyaretçi vizesi başvurularında %98,2’lik onay oranı ile Türkiye’deki en yüksek skorlu akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kanada’ya Misafir Vizesi ile Gitme Şartları Nelerdir?

Kanada’ya misafir vizesi ile gitmek için gereken şartlar aşağıdaki listede verilmiştir.

 • Pasaport veya geçerli bir seyahat belgesine sahip olmak gerekmektedir.
 • Vize adayının Kanada halkına bulaştırma riski olan bir hastalık taşımaması gerekmektedir.
 • Adayın adli sicil kaydının temiz olması ve göçmenlikle ilgili bir mahkumiyetinin bulunmaması şartı aranmaktadır.
 • Vize adayının kendi ülkesine geri dönmeyi gerektirecek iş, ev, finansal varlıklar, aile gibi sorumluluklarının bulunması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin randevu sırasında Kanada göçmenlik bürosu yetkilisini, ziyaret süresi bittiğinde ülkesine döneceğine dair ikna etmesi gerekmektedir.
 • Adayın Kanada ziyareti boyunca konaklama ve yaşam masraflarını karşılayacak finansal kaynağının olması gerekmektedir.
 • Kanada vatandaşı veya sürekli oturum iznine sahip bir kişinin vize adayına Kanada’dan davetiye göndermesi beklenmektedir.

Kanada Misafir Vize Başvurusu için Gerekli Belgeler -

Kanada misafir vize başvurusu için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Seyahatin sona ermesinden sonra en az 6 ay geçerli ve son 10 yıl içinde alınmış olmalıdır. Pasaporta ek olarak, pasaport fotokopisi sunulması ve fotokopide, pasaport numarası, alım tarihi ve son kullanma tarihi ve isim, soyisim, doğum yeri, doğum tarihi ve fotoğrafın bulunduğu kişisel bilgilerin olduğu sayfalar yer almalıdır.
 • Kanada misafir vizesi başvuru formu: Eksiksiz doldurulmalı ve başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.
 • Kanada vize harç bedeli dekontu: Başvuru işlem ücreti ve biyometri işlemlerinin ücretini içeren vize harç bedeli, seyahat amacına göre değişmektedir. Vize adaylarının başvuru yaptıkları vize türü için gereken harç bedelini eksiksiz ödediklerini beyan eden dekont ibraz etmeleri gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydı: Sabıka kaydının olmadığına ve Kanada toplumu için tehlike oluşturulmadığına dair temiz bir adli sicil kaydı beyan edilmelidir.
 • Sağlık raporu: IRCC tarafından görevlendirilmiş Panel hekimlerinden alınan, aktif sağlık sorunlarının olmadığına dair sağlık raporu sunulması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 2 adet; toka, küpe, kolye gibi aksesuarların olmadığı, ifadesiz ve en geç 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf beyan edilmelidir.
 • Finansal dökümanlar: Son 3 aya ait banka hareketleri, yıllık kazancı gösteren maaş bordrosu, Kanada’dan davet eden kişinin tapu ve gelir belgeleri, seyahat masrafları kişi tarafından karşılanmıyorsa aile veya arkadaşlardan alınan maddi destek ispatlanmalıdır.
 • Kişinin kendi ülkesine dönüş yapacağına dair kanıt: Vize adayı çalışıyorsa çalıştığı yerden alacağı iş sözleşmesinin kopyası, kendi ülkesinde tapu veya üzerine kira sözleşmesi varsa bir kopyası, bakımından sorumlu oldukları yaşlı veya çocuk gibi bireylerin sorumluluğunu taşıdığına yönelik belge sunulmalıdır.
 • Kimlik belgesi ve medeni hali gösteren belge: Vatandaşı olunan ülkeye ait kimlik belgesi, doğum sertifikası ve evlilik cüzdanı, boşanma beyanı gibi güncel medeni duruma ilişkin belge sunulmalıdır.
 • Vize başvuru dilekçesi: Kanada’ya gidiş amacının açık bir şekilde belirtildiği ve kanıtlayıcı belgelerle desteklenmiş bir niyet mektubu yazılmalıdır.
 • Davet mektubu: Kanada vatandaşı olan veya Kanada’da sürekli oturum izni bulunan bir kişi tarafından, vize adayını Kanada’ya davet ettiğini gösteren bir davet mektubu yazılmalıdır. Davetiyede; vize adayına dair ad soyad, doğum günü, telefon numarası ve açık adres bilgileri, davet eden kişi ile olan yakınlık derecesi, konaklama adresi, seyahat tarihi ve Kanada’dan ayrılış tarihi ile seyahat masraflarını nasıl karşılanacağına dair ayrıntılı bilgi, ayrıca davetiyeyi yazan kişiye ilişkin ad soyad, doğum tarihi, Kanada’daki ikamet adresi ve telefon numarası, vatandaşlık statüsü ve oturum izni veya kimlik kartı fotokopisi, iş adresi ve mesleki tanımı ile çocuk, eş, yaşlı gibi bakmakla yükümlü olduğu kişilerin bilgileri yer almalıdır.

Kanada Akraba Ziyareti Davet Mektubu Nasıl Alınmalıdır?

Kanada akraba ziyareti davet mektubunun, Kanada’da yaşayan ve Kanada vatandaşlığına veya sürekli oturum iznine sahip bir kişi tarafından yazılması, elektronik imza veya ıslak imza ile imzalanması ve tarih belirtilmesi gerekmektedir.

Davet mektubu, Kanada’da yasal izne sahip biri tarafından kaleme alınsa dahi, başvuru yapılan vize merkezinin kriterleri gereğince noter onayı ile tasdik edilmesi istenebilmektedir. Kanada’da ikamet eden kişinin eksiksiz ve doğru bilgilerle yazdığı davet mektubu, vize adayının seyahat engelini kaldıracak Kanada vizesi için istek göndermesi ve Kanada konsolosluğuna destekleyici bir belge sunması anlamına gelmektedir.

Başvuru sahibinin kişisel durumuna göre IRCC yetkilileri tarafından, davet mektubu gerektirmeyen vize türleri için davetiye sunma zorunluluğu getirilebilmektedir. Vize başvurusunda Kanada davet mektubu örneği kriterlerine uyan bir davetiye sunulması, Kanada’ya gidiş amacını somut delillerle ortaya koyduğundan, olumlu bir etki yaratmaktadır.

Kanada Davet Mektubu Örneği Nasıl Yazılmalıdır?

Kanada davet mektubunun, Kanada’nın resmi dilleri olan İngilizce veya Fransızca dillerinden birinde yazılması gerekmektedir. Davetiye ile Kanada vizesi başvurusunun, vize adayına dair detaylı bilgi, davetiyeyi yazan kişiye ilişkin bilgiler ve vize adayının başvurduğu vize türüne yönelik gerekli bilgileri içermesi gerekmektedir.

Kanada davet mektubu, vize adayına yönelik kişisel bilgiler olan isim soyisim, doğum yeri, doğum tarihi, iletişim numarası ve e-mail adresi, açık adresi, kendisini Kanada’dan davet eden kişi ile yakınlık derecesi, Kanada ziyaretine ilişkin gidiş ve dönüş tarihi, konaklama adresi ve ziyaretin finansmanının kim tarafından yapılacağı bilgilerinin tümünü eksiksiz içermelidir.

Vize davetiyesini yazan kişinin Kanada’daki mevcut statüsü Kanada vatandaşlığı ise kimlik kartının fotokopisini, sürekli oturum iznine sahip ise oturum kartının fotokopisini davetiyenin yanında beyan etmesi gerekmektedir. Davetiyeyi yazan kişiye ilişkin, isim soyisim bilgileri, doğum tarihi, Kanada’da yaşadığı adres, çalışıyor ise iş tanımı ve iş adresi, telefon numarası ve e-mail adresi, eş, nikahsız eş, çocuk, yaşlı gibi bakmakla yükümlü olduğu aile fertlerinin bilgilerinin, davet mektubunda açıkça beyan edilmesi gerekmektedir.

Kanada davet mektubu örneği aşağıda verilmiştir.

Kanada Misafir Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada misafir vizesi başvurusu Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosu (IRCC)’nun www.canada.ca internet sitesinden çevrimiçi olarak yapılabilmektedir. Sisteme üye olan vize adayının, gerekli form ve evrakları eksiksiz doldurarak başvuru sayfasına yüklemesi gerekmektedir. Vize başvurusu için gereken evrakların yüklenmesi ve vize harç bedelinin ödenmesi halinde biyometri işlemleri için ikamet edilen ile göre yetkili vize başvuru merkezinin Ankara veya İstanbul ofislerinin birinden randevu alınmalıdır.

Kanada misafir vizesi başvurusunu vize başvuru merkezine bizzat giderek yapmak isteyen vize adaylarının, Kanada misafir vizesi için gereken bütün evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlayarak randevu aldıkları yetkili vize başvuru merkezi ofislerinden birine bizzat teslim etmeleri gerekmektedir. Vize başvuruları, IRCC yetkililerince değerlendirmeye alınmaktadır. Başvurunun onaylanması halinde IRCC tarafından vize ofisine bilgilendirme yapılmaktadır. Vize başvurusu onaylanan adayların, online başvuru yapmışlarsa pasaportlarını vize başvuru merkezine iletilmesi gerekmektedir.

Kanada Ziyaret Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Kanada ziyaretçi vizesi başvuru harcı 100 CAD, biyometri ücreti 85 CAD ve pasaport işlem ücreti 45 CAD’dır.

Kanada ziyaret vizesi için toplam 230 CAD başvuru ücreti çevrimiçi olarak ödenmektedir. Danışmanlık hizmeti, vize evrakları için gereken noter ve yeminli tercüme masrafları dahil olmak üzere 2022 yılı için Kanada vize başvurusu toplam 320 CAD olarak hesaplanmaktadır.

Kanada Misafir Vize İşlemleri Kaç Günde Sonuçlanır?

Kanada misafir vize başvuruları 2022 yılı için ortalama 74 günde sonuçlanmaktadır. İkamet edilen ile göre bağlı bulunulan Kanada konsolosluğunun yoğunluğu ve dönemsel sağlık ve güvenlik önlemlerine göre bu süre değişiklik gösterebilmektedir.

Kanada misafir vizesi, kısa süreli vize kategorisinde yer almaktadır. Vize başvurusunun olumlu sonuçlanması halinde Kanada vize geçerlilik süresi 6 ay olmaktadır. Vize sahipleri, 6 ay boyunca Kanada’da ikamet eden akraba ve arkadaşlarını ziyaret etme hakkına sahip olmaktadır.

Misafir Vizesi ile Kanada’da Ne Kadar Süre Kalınır?

Misafir vizesi ile Kanada’ya giden kişiler, Kanada’ya giriş yaptıkları günden itibaren en fazla 6 ay Kanada’da kalabilmektedirler.

Ziyaretçilerin,10 yıllık vizesi veya pasaportlarının süresi boyunca geçerliliği devam eden vizeleri bulunabilmektedir fakat, Kanada hükümeti tek girişte en uzun 6 ay kalınmasına müsaade etmektedir.

Kanada Misafir Vizesi Uzatılabilir Mi?

Evet, Kanada misafir vizesi uzatılabilir. Süresi bitmeden önce vizesini uzatarak Kanada’da daha uzun süre kalmak isteyen misafirlerin, IMM 5708 Formu doldurarak vize uzatma başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Vize uzatma başvurusunun onaylanması halinde vize sahipleri için, Kanada’da ne kadar daha kalabileceklerini gösteren bir ziyaretçi kaydı oluşturulmaktadır. Geçerlilik tarihi bulunan ziyaretçi kaydı belgesinin en geç son gününde, vize sahibinin Kanada’yı terk etmesi gerekmektedir.

Vize süresini uzatmak isteyen Kanada misafir vizesi sahiplerinin, uzatma başvurusu yapabilmeleri için halihazırda Kanada’da bulunuyor olmaları gerekmektedir. Ziyaretçi kaydı başvurusu yaparak vizesini uzatacak kişilerin pasaportlarının geçerlilik süresinin, Kanada’da bulunulacak ek süre boyunca devam ediyor olması gerekmektedir. Ziyaretçilerin daha uzun kalma isteğine rağmen Kanada vize süresinin bitmesi halinde IMM 5708 Formu için gereken ücret ödenerek vize uzatma başvurusu yapılabilmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: