Kanada Oturum Vizesi

Kanada Oturum Vizesi Başvuru Süreci 2023

Önemli Not: Deprem sonrasında T.C vatandaşlarına sağlanan Kanada Open Work Permit (3 yıllık Kanada çalışma izni) başvuruları için başvuru sahibinin 3 Ocak 2024’e kadar Kanada’ya geçerli bir vize ile girmiş olması gerekir.

Sadece vize evrakları göçmenlik avukatı tarafından onaylanan kişilerin başvruları vizem.net tarafından yapılmaktadır.

Uygunluk kriterlerini öğrenmek için: 0850 241 1868’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

Kanada oturum vizesi, Kanada’ya yerleşmek için alınan uzun süreli vize türüdür. Kanada oturum vizesi başvuruları, canada.ca resmi web sitesi üzerinden Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık (IRCC) kurumuna yapılmaktadır. Kanada hükümetinin sağladığı göçmenlik programlarından birine başvuru yapıp kabul edilen kişilere oturma vizesi verilmekte ve oturma vizesi hamiliyle ailesine Kanada’da 5 yıl oturum hakkı tanımaktadır.

Kanada oturum izni belgesi almak için ilk olarak bir Kanada göçmenlik programına başvurulmalıdır. Kanada oturum izni belgesi alındıktan sonra beş yıl süreyle Kanada’da ikamet edildikten sonra Kanada oturma izni belgesine sahip vatandaşlar Kanada vatandaşlığına başvurmak için hak kazanmaktadır.

Vizem.net, Türkiye ve Kanada’da yer alan merkezleri üzerinden, Kanada oturum vizesi başvuruları için IRCC sertifikalı uzmanları ile danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kanada Oturma Vizesi Türleri Nelerdir?

Kanada kalıcı oturum programları üzerinden alınabilen oturum vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Kanada startup vizesi
 • Kanada yatırımcı vizesi
 • Kanada girişimci vizesi
 • Kanada aile birleşimi vizesi
 • Kanada Express Entry oturum vizesi (Nitelikli Göçmen Programı)

Kanada Oturum Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Kanada oturum vize başvurusu, Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık (IRCC) kurumundan online olarak yapılmaktadır. Kanada oturum vize başvurusu için Kanada Hükümetinin internet sitesinde yer alanKanada Kalıcı Oturum Portalına https://prson-srpel.apps.cic.gc.ca/en/login adresinden ulaşılabilmektedir.

Vizem.net, Kanada oturum vizesi için danışmanlık hizmeti veren IRCC belgesine sahip akredite kuruluştur.

Kanada Oturma Vizesi İçin VFS Global’e Başvuru Yapılabilir Mi?

Hayır, Kanada oturum vizesi başvurusu Kanada hükümetinin resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. VFS Global üzerinden sadece Kanada oturum vizesi için biyometri işlemleri ve ziyaretçi vizesi işlemleri yapılmaktadır.

Biyometri işlemleri için başvuru sahibinin VFS Global ofisine giderek parmak izi vermesi gerekmektedir. Kanada oturma vizesi için Kanada vizesi parmak izi işlemleri VFS Global ofislerinden alınan randevu gününde yapılmaktadır.

Kanada Oturum Vize Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kanada oturum vize başvurusu için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport
 • Başvuru sahibinin yaşını kanıtlayan, doğum sertifikası gibi bir belge
 • Eğitim dereceleri, sertifikalar, diplomalar ve sponsor belgeleri
 • Tıbbi muayene ve polis kontrolleri sonucu alınan izin belgesi
 • IELTS sınavında geçerli puan alındığını gösteren belge
 • Başvuru için yeterli bütçeye sahip olunduğunu kanıtlayan belge
 • Başvuruyu destekler nitelikte düzenlenmiş belgelerin çevirisi yapılmış halleri ve orjinal kopyaları
 • Federal Vasıflı İşçi Programı kapsamında yapılan başvurularda Eğitim Kimlik Bilgisi Değerlendirme (ECA) Belgesi
 • Başvuru sahibine ait istihdam belgeleri

Yukarıda listelenen evraklar taranarak online başvuru sistemine yüklenmelidir. Kanada oturma vizesi için başvuru yapılan vize türüne göre doldurulması gereken farklı kodlara sahip başvuru formları bulunmaktadır.

Kanada Oturum İzni Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Kanada oturum izni vize randevusu, online olarak aracı kurumun internet sitesi üzerinden ya da bizzat VFS Global ofisleri üzerinden alınabilmektedir. IRCC’nin internet sitesinden online olarak Kanada vize başvurusu yapıldıktan sonra randevu VFS Global üzerinden biyometri işlemleri yapmak için alınmalıdır.

Biyometri işlemleri için randevu veren merkezler, VFS Global Ankara ya da İstanbul şubelerindir. Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurular için VFS Global online kanada vize randevusu, Kanada vize danışmanları tarafından alınmaktadır.

Kanada Oturma Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Kanada oturma izni başvuru ücreti başvuru yapılan programa göre değişmektedir. Kanada oturma vizesi için Express Entry vizesi ücreti 1325 CAD, Kanada startup vizesi için 2075 CAD, aile birleşimi vizesi kapsamında sponsorluk ücreti 1050 CAD’dır.

Kanada oturma vizesi için ek hizmetler kapsamında danışmanlık, yeminli tercüme, biyometri, form ve dilekçe dahil tüm hizmetler 2022 yılı için ortalama ücret 240 Euro tutmaktadır.

Kanada Oturum Vizesi İşlemleri Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Kanada oturum vizesi, daimi ikamet için başvuru yapılan tarihten itibaren 4- 6 ay içerisinde sonuçlanmaktadır.

Kanada’da Oturma Vizesi Ne Kadar Süreyle Verilir?

Kanada oturma vizesi 5 yıl süreyle düzenlenmektedir. 5 yıllık süre dolduktan sonra oturma vizesinin yenilenmesi için başvuruda bulunulabilmektedir. Kanada süresiz oturum hakkının kaybedilmemesi için 5 yıllık süre içinde en az 730 gün süreyle Kanada’da kalınması gerekmektedir. 5 yıllık süre içinde en az 730 gün süreyle Kanada’da kalınmaması halinde Kanada süresiz oturum hakkı kaybedilmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: