Kanada Günü

Kanada Günü Nedir, Nasıl Kutlanır?

Kanada’nın doğum ve kuruluş günü olarak bilinen Kanada Günü, her yıl 1 Temmuz’da kutlanmaktadır.

Tüm Kanadalıların kutladığı bir gün olan Kanada Günü’nde neredeyse bütün işyerleri kapanmakta; halkın çoğu arkadaşlarıyla parklarda, evlerinin bahçelerinde veya halka açık alanlarda kutlama yaparken, halkın diğer bir kısmı ise ülkenin farklı bölgelerinde doğaya çıkmakta ve kamp yapmaktadır. Bütün radyolarda Kanada milli müzikleri çalması ve Kanada bayrağı renklerini oluşturan kırmızı ve beyaz renkleri sokaklarda, insanların kıyafetlerinde ve hatta masa örtülerinde görülmesi oldukça sıradan bir durumdur.

Kanada Günü, kutlamaların yanında gönüllülük işleri içinde oldukça popüler bir gündür. Kanada Günü’nde parklar temizlenmekte, oyun alanları ve halka açık alanlar restore edilmektedir. Kanada’nın her yerinde konserler, havai fişekler, çocuklar için eğlence aktiviteleri ve sokak partileriyle kutlanan Kanada Günü, günümüzde önemini hala korumaya devam etmektedir.

Kanada Bağımsızlık Günü Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Kanada Bağımsızlık Günü, 1 Temmuz 1867 tarihinde İngiliz Kuzey Amerika hareketinin başlamasıyla, Ontario, Quebec, New Brunswick ve Nova Scotia olarak ilk 4 eyaleti oluşturulan Kanada’nın kuruluş adımlarının atıldığı gündür. 1868 yılında genel vali Charles Stanley Mock kuruluşun birinci yılını doldurması nedeniyle diğer organizasyonlarla birleşerek halka açık bir kutlama başlatmıştır.

1867 senesinden itibaren 115 yıl boyunca Hakimiyet Günü olarak bilinen ve kutlanan Kanada Günü, 1879 yılında resmi bir tatil haline gelmiş ve günümüzdeki adını 1982 yılında Kanada Anayasası’nın Britanya’dan ayrılmasıyla almıştır. Günümüzde ise halk arasında Kanada’nın doğum günü olarak bilinen ve kutlanan Kanada Günü her yıl 1 Temmuz’da kutlanmaya devam etmektedir.

1 Temmuz Kanada Günü Nasıl Kutlanır?

1 Temmuz Kanada Günü’nü herkes kendine göre kutlamaktadır, fakat genel olarak halka açık alanlarda düzenlenen etkinliklerle ve eğlencelerle daha çok vakit geçirilmektedir. Kanada’da eyaletlere göre kutlama şekilleri farklılık göstermektedir.

Doğa güzellikleri daha ön planda olan olan eyaletlerde doğa yürüyüşleri, piknikler ve kamplar daha çok tercih edilirken, büyük şehirlerde konserlere ve sokak partilerine daha çok insan katılmaktadır.

Kanada vatandaşlığına geçenlere, Kanada Günü’nde vatandaşlık törenleri yapılmakta ve Kanada vatandaşlık yemini söyletilmektedir.

Ottawa’da Kanada Günü Kutlamaları Nasıldır?

Kanada’nın başkenti olan Ottawa’da Kanada günü kutlamaları büyük bir coşkuyla gerçekleşmektedir. Parlamento üyeleri, ünlüler, politikacılar ve kraliyet ailesi üyeleri toplanmakta; tiyatro gösterilerinden, konserlerden, askeri geçitlerden oluşan ve bütün günü kapsayan bir program yapılmaktadır.

En büyük ilgi gören Kanada Bağımsızlık Günü festivali etkinliği ise Kanada’nın askeri gösteri pilotları olan Snowbirds ekibinin yaptıkları akrobasi uçuşlarıdır.

Toronto’da Kanada Günü Kutlamaları Nasıldır?

Toronto’da Kanada günü kutlamaları Toronto Gölü’nde düzenlenen etkinlikler, göl bisikletleriyle seyahatler ve havai fişek gösterileriyle yapılmaktadır. Gölün kenarında Toronto Jazz Festivali gerçekleştirilmekte, müzik ve dans aktiviteleri ön planda olmaktadır.

Vancouver’da Kanada Günü Kutlamaları Nasıldır?

Vancouver’da en büyük Kanada günü kutlamalarından biri yapılmakta, etkinlikler sabah saat 10’da başlamaktadır. Uluslararası kültür performansları sergilenmekte, müzik ön planda olmakta ve vatandaşlık seremonileri düzenlenmektedir.

En Popüler Kanada Günü Etkinlikleri Nelerdir?

En popüler Kanada Günü etkinlikleri aşağıda listelenmiştir.

 • Victoria: Parlamento binası önünde insanların oluşturduğu kırmızı ve beyaz renklerde büyük bir canlı Kanada bayrağı yapılmakta ve konserlerle kutlamalar devam etmektedir.
 • Vancouver: Büyük havai fişek gösterileri düzenlenmekte ve seremoniler yapılmaktadır.
 • Calgary: Milli müzikler eşliğinde parklarda gösteriler yapılmakta ve hikayeler anlatılmaktadır.
 • Edmonton: Müzik aktiviteleri ve Çin Mahallesi’nde gece alışverişi tercih edilirken, günün sonlarına doğru nehir vadisinde havai fişek gösterileri yapılmaktadır.
 • Regina: Her yıl vatandaşlar kırmızı beyaz kıyafetleriyle parklara gitmekte ve kutlamaları açık havada yapmaktadır.
 • Winnipeg: Hokey turnuvaları, sokak satışları ve moda gösterileri düzenlenmektedir.
 • Toronto: Toronto Jazz Festivali en büyük ilgiyi gören Kanada Günü etkinlikleri arasındadır.
 • Ottawa: Çeşitli kutlamaların yanı sıra, akrobasi pilotları olan Snowbirds ekibi gösteri uçuşları yapmaktadır.
 • Montreal: Askeri ve tarihi gösteriler düzenlenmekte ve parklarda hazırlanan yiyeceklerle beraber kutlamalar yapılmaktadır.
 • Quebec: Sabah spor ve egzersizlerle başlayan gün, öğleden sonra zengin yiyecekler, müzik ve dans ile devam etmektedir.
 • Moncton: Moncton’da Kanada günü kırmızı ve beyaz giyen vatandaşların bisiklet ve spor etkinlikleriyle başlamaktadır. Alışveriş ve müzik gün içerisinde en çok yapılan aktiviteler arasındadır.
 • Charlottetown: Sabah saatlerinde mili marş okunduktan sonra 10 saat süren bir konser başlamakta ve gün sonunda havai fişek gösterileriyle kutlamalar devam etmektedir.
 • Halifax: Sokaklarda askeri geçit törenleri düzenlenmekte, bedava pankek standları kurulmakta, yoga ve müzik etkinlikleri yapılmaktadır.
 • St. John’s: Sabah 6’da güneşin doğuşunu izleyerek başlayan kutlama ilerleyen saatlerde karnaval, müzik ve havai fişek gösterileriyle devam etmektedir.
 • Whitehorse: Eğlenceli aile aktiviteleri düzenlenmekte, havai fişek gösterileri yapılmaktadır.
 • Yellowknife: Nehir kıyısındaki çimenlere battaniye serilerek yapılan piknikler ön planda olmakta, bir yandan yemek ve kıyafet alışverişleri yapılırken bir yandan nehirden geçen botlar seyredilmektedir.
 • Iqaluit: Kanada’nın en genç bölgesi olan Iqaluit şehrinde pankekler ile kahvaltı yapılmakta, devamında ise aile aktiviteleri, festivaller ve barbekü etkinlikleri gerçekleştirilmektedir.

Kanada Günü Gelenekleri Nelerdir?

Kanada Günü gelenekleri aşağıda listelenmiştir.

 • Konserler yapılmakta ve müzik ön planda olmaktadır.
 • Sabahları erken saatlerde yapılan yürüyüşler ve güneş doğuşunu izleme bir gelenek haline gelmiştir.
 • Çeşit çeşit yapılan pankekler sabah kahvaltısında en çok tercih edilen yiyecek olmaktadır.
 • Askeri geçit törenleri düzenlenmekte ve akrobasi uçuşları yapılmaktadır.
 • Kırsal alanlarda aktiviteler yapılmakta ve pikniklere çıkılmaktadır.
 • Sokak kültürü ve sokak alışverişi ön planda olmaktadır.
 • Kırmızı ve beyaz renkler tercih edilmektedir.
 • Karnavallar düzenlenmektedir.
 • Çocuklar için eğlenceli aktiviteler yapılmaktadır.
 • Hava karardıktan sonra havai fişek gösterileri, müzik ve dans ön planda olmaktadır.

Kanada gününde büyük bir yeri olan en ünlü Kanada gelenekleri ve düzenlenen çeşitli aktiviteler sayesinde herkes bir programa katılabilmekte, bu sayede kutlamalar gün boyunca bütün Kanada’da sürmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: