kanada içki kültürü ve ünlü içecekler

Kanada'da İçecek Kültürü Nasıldır, En Ünlü Kanada İçkileri Nelerdir?

Kanada’da içecek kültürü oldukça gelişmiştir. Kanada halkının %80’i alkollü içecek tüketmektedir. Kanada’da tüketilen alkollü içeceklerden en popüler olanları Bloody Caesar (Kanlı Sezar), Madison Beer (bira), Yukon Jack (likör), Raymond Massey (kokteyl) gibi içeceklerdir.

Kanada’da alkol kullanımının yanı sıra alkolsüz içecekte tüketilmektedir. Kanada halkının en çok kullandığı alkolsüz içecekler kahve, soda, kola gibi içeceklerdir.

Kanada’da En Popüler İçecekler Nelerdir?

Kanada’da en popüler içecekler aşağıda verilmiştir.

 • Bloody Ceasar (Kanada’nın milli içeceği olarak da bilinen bir kokteyl türüdür.)
 • Yukon Jack (Yukon Jack, Kanada’da severek tüketilen ballı bir likördür.)
 • Molson Beer (Kanada’da popüler olan bir bira markasıdır.)
 • Maple Liquer (Akçaağaç likörü, Kanada’da sıklıkla tüketilen bir içecektir.)
 • Raymond Massey (Zencefil şurubu, şampanya ve çavdar viskisinden yapılan kokteyldir.)
 • Canada Dry (Kanada’ya özgü zencefilli bir gazozdur.)
 • Kahve (Kahve, Kanada’da çok sık tüketilen alkolsüz içeceklerin başında gelmektedir. Kanada’da Tim Hortons adında dünyaca ünlü bir kahve zinciri bulunmaktadır.)

Kanada alkollü içeceklerin sık tüketildiği bir ülkedir. Viski, bira, likör gibi alkollü içecekler Kanada kültürü içinde önemli yere sahip alkollü içeceklerdir. Kanada’da alkollü içeceklerin yanı sıra alkolsüz içecekler de tüketilmektedir.

Kanada’nın Milli İçkisi Nedir?

Kanada’nın milli içkisi Bloody Ceasar (Kanlı Sezar) adı verilen alkollü içecektir.

Kanada’nın milli içkisi Bloody Ceasar, özellikle brunch (öğlen kahvaltısı) yapılırken tercih edilmektedir. Kanada milli içkisi Bloody Ceasar, Kanada yemekleri içerisinden poutine (patates kızarması), ginger beef (zencefilli et), halifax donair gibi yemekler ile birlikte tüketilmektedir.

En Ünlü Kanada İçkileri Nelerdir?

Kanada içecekleri, yalnızca Kanada değil başta Amerika olmak üzere dünyanın birçok yerinde bilinemekte ve tüketilmektedir.

En ünlü Kanada içkileri aşağıda verilmiştir.

 • Bloody Ceasar
 • Yukon Jack
 • Molson Beer
 • Maple Liquer

Bloody Caesar Nedir, Nasıl Üretilir?

Bloody Caesar, Kanada’nın milli içkisidir. Kanada’ya özgü olan ve Kanada’da çok tüketilen Bloody Ceasar’ın yapımında votka, Clamato suyu (istiridye ve domates suyu karışımı), tabasco sosu (acı biber sos), Worcestershire sosu, kereviz tuzu ve yaban turpu kullanılmaktadır. Kanada’nın milli içkisi Bloody Ceasar’ı süslemek için salatalık, limon dilimi ve kereviz sapı kullanılmaktadır.

Bloody Ceasar hazırlamak için tarif aşağıda verilmiştir.

 • Bloody Ceasar hazırlarken yapılması gereken ilk adım uzun bir bardağın kenarını kereviz tuzu ile kaplamaktır. Bardağın kenarını kereviz tuzu ile kapladıktan sonra içini buzla doldurmak gerekmektedir.
 • Bloody Ceasar hazırlarken yapılması gereken ikinci adım votka, Tabasco sos, Clamato sos ve Worcestershire sonunu ve yaban turpunu içi buz ile dolu bir karıştırma bardağının içine eklemek ve iyice karışması için başka bir karışma bardağına birkaç kez dökmektir.
 • Bloody Ceasar hazırlarken yapılması gereken üçüncü adım karıştırma bardakları arasında dökülerek iyice karıştırılan karışımın daha önceden hazırlanmış kereviz tuzu kaplanmış bardağa dökülmesidir.
 • Bloody Ceasar hazırlarken yapılması gereken son adım ise süslemedir. Bloody Ceasar, uzun şerit şeklinde kesilmiş salatalık, limon dilimi ve kereviz sapı ile birlikte süslenmektedir.

Molson Beer Nedir, Nasıl Üretilir?

Molson beer, Kanada’da sık tüketilen, Kanada Ulusal Hokey Ligi’ne sponsor olmuş bir bira markasıdır. Kanada’ya özgü olan Molson birası, su, şerbetçiotu ve Kanada’da yetiştirilmiş olan arpa ile üretilmektedir.

Yukon Jack Nedir, Nasıl Yapılır?

Yukon Jack, Kanada’ya özgü bal aromalı bir likördür. Yukon Jack, meşhur Kanada viskisi ve balından yapılmaktadır. Pek çok kokteylin yapımında kullanılan Yukon Jack, adını “Yukon’un babası” lakabını almış olan tüccar ve kaşif Leroy Napoleon ‘Jack’ McQuesten’den almıştır. Yukon Jack, 1970’ler Amerika Birleşik Devletleri’ne ihraç edilmeye başlanmıştır.

Kanada’da Bulunan İçkiler Hangileridir?

Kanada alkol tüketiminin yüksek olduğu bir ülkedir bu nedenle ülkede birçok içki bulunmaktadır. Kanada’da bulunan içkiler aşağıda verilmiştir.

 • Bloody Ceasar
 • Yukon Jack
 • Molson Beer
 • Bière d’épinette
 • Mapple Liquer (Akçaağaç likörü)
 • Rye whiskey (Çavdar viskisi)
 • Angry Canadian (Kızgın Kanadalı)
 • Caribou

Bière d’épinette Nedir, Nasıl Yapılır?

Bière d’épinette veya diğer adı ile ladin birası, ladin tomurcukları, iğneleri, ve ladin ağacı özü kullanılarak hazırlanan bir içecektir. Kanada’da sık tüketilen Bière d’épinette, hem alkollü hem de alkolsüz olarak satışa sunulmaktadır.

%0,5 alkol oranı bulunan Bière d’épinette içeceğine tat olarak otsu ve meyvemsi tatlar hakimdir. Bière d’épinette içeceği Vikingler ve Yerli Amerikalılara kadar uzun bir geçmişe sahiptir.

Raymond Massey Nedir Nasıl Yapılır?

Raymond Massey, zencefil şurubu, çavdar viskisi ve şampanyanın karıştırılması ile elde edilen bir kokteyldir Kanada’ya özgü olan Raymond Massey kokteyli hazırlanırken ilk olarak çavdar viski ve zencefil şurubu karıştırılmalı ve buz ile çalkalanmaktadır.

Raymond Massey, uzun bir bardağa dökülerek üzerine şampanya ve biraz limon veya limon kabuğu eklenmektedir. Adını ünlü Kanadalı oyuncu Raymond Massey’den alan kokteyl, Kanada’da en sevilen içecekler arasındadır.

Kanada’da En Çok Kahveyi Kim Satmaktadır?

Kanada’da en çok kahveyi Tim Hortons kahve zinciri satmaktadır. Kanada’da en çok kahveyi Kanada’nın ünlü kahve zinciri Tim Hortons’dan sonra Starbucks satmaktadır.

Tim Hortons ve Starbucks, “worldcoffeeportal.com” sitesinin haberine göre Kanada’daki kahve satışlarının %75’ini oluşturmaktadır

Paylaş: