kanadalı ünlüler ve eserleri

Kanadalı Ünlüler Kimlerdir?

Kanada’nın en ünlü kişileri arasında çeşitli farklı sektörlerden (örn: yazarlar, aktörler, müzisyenler, şarkıcılar) insanlar bulunmaktadır. Justin Bieber ve Drake gibi Kanadalı ünlü şarkıcıların yanı sıra en sevilen film yıldızlarının çoğu da ABD sınırının kuzeyinden gelmektedir.

Kanadalı Ünlü Şair ve Yazarlar Kimlerdir?

Kanadalı ünlü şair ve yazarlar aşağıda listelenmiştir.

 • Margaret Atwood: Atwood, yalnızca Kanada’da değil, dünya çapında çalışmaları ile de tanınan en popüler yazarlardan biridir. Edebiyat dalında Booker ödülü, Scotia Bank Giller Ödülü, Arthur C. Clarke Ödülü ve Asturias Prensesi Ödüllerini kazanmıştır.
 • Lucy Maud Montgomery: En zekice yazılmış ve takdir edilen eseri Anne of Green Gables’ dır. Bu seri halindeki kitaplar, çeşitli filmler ve animasyon televizyon dizileri haline getirilmiştir.
 • Douglas Coupland: Kurgu romanları ve özellikle de gizem türüne hâkim olmasıyla tanınır. Uluslararası en çok satan kitabı Generation X: Tales for an Accelerated Culture’dır. Diğer çalışmaları arasında Girlfriend in a coma, Miss Wyoming, All families are psychotic and Eleanor Rigby bulunmaktadır.
 • Robertson Davies: Yaşamı boyunca toplam 30 kitap yazmıştır. En iyi kitabı “ What’s bred in the nine”, Booker ödülüne aday gösterilmiştir. Kitapları esprili ve tuhaf karakterlerle doludur.
 • Joseph Boyden: Birçoğu klasik olarak sınıflandırabilecek birçok ilham verici kitap yazmıştır. Boyden’in romanı “The Orenda”, Kanada okumalarının 2013 baskısını kazanmıştır.
 • Yann Martel: Bir Hollywood filmine dönüştürülen Pi’nin Yaşamı’nın yazarıdır. Bu kitap aynı zamanda Man Booker Ödülü’nü kazanmıştır.
 • Heather O’Neill: Montreal’de doğan O’neil’in yeteneği uluslararası düzeyde bilinmektedir ve adı evrensel olarak edebiyatçılar arasında popülerdir.
 • Lisa Moore: Moore’un ilk iki kitabı Degrees of Nakedness (1995) ve Open (2002) kısa öykü koleksiyonlarıdır. İlk romanı Alligator da Giller Ödülü’ne aday gösterilmiştir.
 • Miriam Toews: 1964 yılında Steinbach’ta doğan Toews, ‘A complicated kindness’ ve ‘All my puny sorrows’ adlı iki romanıyla ünlüdür.
 • Margaret Laurence: Kanada’nın en saygın ve sevilen yazarlarındandır. En çok The Stone Angel adlı kitabıyla tanınmaktadır.

Kanada tarihi boyunca eset vermiş Kanadalı ünlü şair ve yazarlar eserleri incelendiğinde Kanada kültürü hakkında daha iyi bilgi edinilebilinir.

Kanadalı Ünlü Şarkıcılar ve Müzisyenler Kimlerdir?

Kanadalı ünlü şarkıcılar ve ünlü müzisyenlerin listesi aşağıda verilmiştir.

 • Justin Bieber: Kanadalı şarkıcı ve söz yazarıdır. YouTube aracılığıyla keşfedilmiştir. Grammy Ödülü de dahil olmak üzere birçok ödül almıştır.
 • Shawn Mendes: Akılda kalıcı ve duygulu folk-pop şarkılarıyla tanınır. Stitches, Treat You Better, In My Blood, If I Can’t You ve Senorita onun popüler ve liste başı şarkılarından bazılarıdır.
 • Drake: The Next Generation dizisindeki Jimmy Brooks rolüyle ün kazanmıştır. Daha sonra platin albümü Thank Me Later ve Grammy ödüllü dörtlü platin albümü Take Care ile müzik piyasasında ünlenmiştir.
 • The Weeknd: En başarılı Kanadalı kayıt sanatçılarından biri olan şarkıcı-söz yazarı The Weeknd, birkaç liste kaydına sahiptir ve üç Grammy Ödülü de dâhil olmak üzere çok sayıda ödül kazanmıştır.
 • Shania Twain: Yaygın olarak Country Pop Kraliçesi olarak kabul edilen Shania Twain, dünya çapında 100 milyondan fazla albüm satarak ülke müziği tarihinde en çok satan kadın sanatçıdır. Aynı zamanda gelmiş geçmiş en çok satan müzik sanatçılarından biridir.
 • Alessia Cara: Kanadalı şarkıcı-söz yazarı Alessia Caracciolo en çok Here ve Scars to Your Beautiful gibi Billboard listelerinde yer alan hitleri ile tanınmıştır.
 • Tory Lanez: Rapçi, şarkıcı ve söz yazarıdır.Tory Lanez’in ilk stüdyo albümü I Told You 2016’da listelerin zirvesine çıkmıştır.
 • Bryan Adams: Kült klasikleri Everything I Do ve ‘69 Yazı ile tanınan Kanadalı rock gitaristi ve şarkıcı Bryan Adams, 20 Juno Ödülü ve bir Grammy kazanmıştır.
 • Michael Bublé: Kanadalı bir plak yapımcısı, şarkıcı ve söz yazarıdır. Dördüncü stüdyo albümü It’s Time’ı çıkardıktan sonra uluslararası tanınırlık kazanmıştır.

Dünya çapında ses getiren ve çeşitli ödüllere layık görülen Kanadalı şarkıcılar Kanada’da müziğe olan ilginin en büyük göstergesidir.

Kanadalı Ünlü Aktrisler ve Aktörler Kimlerdir?

Kanadalı ünlü aktris ve aktörlerin listesi aşağıda verilmiştir.

 • Pamela Anderson: 1 Temmuz 1967’de Ladysmith, British Columbia, Kanada’da doğmuştur.
 • Will Arnett: Kanadalı-Amerikalı aktör, seslendirme sanatçısı ve komedyendir. Fox dizisi Arrested Development (2003) ‘de George Oscar “Gob” Bluth II’yi oynamıştır.
 • Dan Aykroyd: 1 Temmuz 1952’de Ottawa, Ontario, Kanada’da doğmuştur.
 • Scott Bairstow: 23 Nisan 1970’te Kanada, Manitoba, Steinbach’da doğmuştur. Haberci (1997), Tuck Everlasting (2002) ve Wild America (1997) ile tanınan bir aktördür.
 • Jay Baruchel: Ottawa, Ontario’da doğmuş ve Montreal, Quebec, Kanada’da büyümüştür. My Hometown (1996) ve Popular Mechanics for Kids (1997) gibi şovlarda yer almıştır.
 • Neve Campbell: Guelph, Ontario’da doğmuştur. Campbell ilk olarak hit Drama dizisi Party of Five ile tanınmıştır.
 • John Candy: Kanada’nın en büyük ve en komik oyuncularından biridir. Buck Amca (1989) ve Uçaklar, Trenler ve Otomobiller (1987) filmlerindeki rolü ile tanınmaktadır.
 • Jim Carrey: Kanada doğumlu ve 2004’ten beri ABD vatandaşı olan Jim Carrey, lastik gibi vücut hareketleri ve esnek yüz ifadeleriyle ünlü bir aktör ve yapımcıdır. İki kez Altın Küre kazanan oyuncu, Fox skeç komedisi In Living Color’ın (1990) oyuncu kadrosuyla ün kazanmıştır.

Kanada’da sinema ve oyunculuk sektörü gelişmiştir. Kanada’da sinema ve oyunculuk alanında eğitim veren dünya çapında üniversiteler bulunmaktadır. Kanada sineması, Kanada sinema tarihi boyunca birçok ödüle layık görülmüştür.

Kanadalı Ünlülerin Eserlerine Örnekler Nelerdir?

Kanadalı ünlülerin bazı eserleri aşağıda listelenmiştir.

 • Fifth Business
 • Alias Grace
 • The Stone Angel
 • Sunshine Sketches of a Little Town
 • The Handmaid’s Tale
 • Someone Knows My Name
 • Astronaut In The Ocean
 • Without You
 • Drivers License
 • Hunt for the Wilderpeople
 • 3 Atanarjuat
 • 4 Hard Core Logo
 • A Complicated Kindness

Fifth Business - Robertson Davies

Robertson Davies’nın yazdığı “Fifth Business” kitabı 1970 yılında yazılmıştır. Davies’in en tanınmış eseri Deptford Üçlemesi’nin ilk kitabıdır ve anlatıcı Dunstan Ramsay’ın hayatını araştırmaktadır. Fifth Business, 20. yüzyılın en iyi 100 romanı arasında Amerikan Modern Kütüphanesi okuyucular listesinde 40. sırada yer almıştır. Fifth Business adlı eser 273 sayfadan oluşmaktadır.

Alias Grace – Margaret Atwood

Alias Grace, Kanadalı yazar Margaret Atwood’un 1996 yılında McClelland & Stewart tarafından yayınlanan tarihi bir kurgu romanıdır. Hikâye, 1843’te Thomas Kinnear ve onun kâhyası Nancy Montgomery’nin Canada West’te meydana gelen kötü şöhretli cinayetlerini kurgulamaktadır. Alias Grace adlı eser 470 sayfadan oluşmaktadır.

The Stone Angel – Margaret Laurence

The Stone Angel, Margaret Laurence tarafından yazılan, ilk olarak 1964’te McClelland ve Stewart tarafından yayınlanan romandır. Margaret Laurence’ın en tanınmış romanıdır. The Stone Angel, geçmişte ve günümüzde (1960’ların başında) geçen paralel anlatılarda, Hagar Currie Shipley’in hikâyesini anlatmaktadır. Eser 308 sayfadan oluşmaktadır.

Sunshine Sketches of a Little Town – Stephen Leacock

Sunshine Sketches of a Little Town, Stephen Leacock tarafından ilk kez 1912’de yayınlanan bir hikâye dizisidir. Genelde Kanada mizah edebiyatının en kalıcı klasiklerinden biri olarak kabul edilmektedir. Sunshine Sketches of a Little Town, evrensel çekiciliği nedeniyle popülerliğini korumuştur. Karakterlerin çoğu, Orillia kasaba halkını örnek almış olsa da, küçük kasaba modelleridir. Eksiklikleri ve zayıflıkları esprili ama sevecen bir şekilde sunulmuştur. Çoğu zaman anlatıcı, Mariposa’daki olayların önemini dünyanın geri kalanına kıyasla abartır. Örneğin, ülke çapında bir seçim olduğunda, Mariposa kasabası, tüm kargaşanın merkezi ve odak noktası olmuştur.

The Handmaid’s Tale – Margaret Atwood

The Handmaid’s Tale, Kanadalı yazar Margaret Atwood’un 1985’te yayımlanan distopik romanıdır. Yakın gelecekte New England’da, Amerika Birleşik Devletleri’ni deviren güçlü bir ataerkil, totaliter teokratik bir eyalette geçmektedir. Ana karakter ve anlatıcı, erkeklerin egemen sınıfı olan “komutanlar” için zorla çocuk yetiştirmekle görevlendirilen “hizmetçi” olarak bilinen gruplardan biri olan Offred adlı bir kadındır. Roman, ataerkil bir toplumda boyun eğdirilmiş kadınları ve direnip bireysellik ve bağımsızlık kazanma çalışmalarını anlatmaktadır. The Handmaid’s Tale, 311 sayfadır ve bu eser 1985 Governor General Ödülü’nü ve 1987’de ilk Arthur C. Clarke Ödülü’nü kazanmıştır.

Someone Knows My Name – Lawrence Hill

The Book of Negroes, Kanadalı yazar Lawrence Hill’den 2007 ödüllü romandır. Roman Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya ve Yeni Zelanda’da Someone Knows My Name başlığı altında yayınlanmıştır. Bu eser 511 sayfadır ve 2007 Rogers Writers ‘Trust Fiction Prize ve 2008 Commonwealth Writers’ Prize ödülünü kazanmıştır.

Astronaut In The Ocean - Masked Wolf

Astronaut In The Ocean, Masked Wolf’nun 2019 tarihinde çıkardığı şarkıdır. 2021 yılında yeniden yayınlanan şarkı Avustralya, Kanada, Finlandiya, Almanya, Norveç, İsviçre, ABD ve diğer birçok Avrupa ülkesinde ilk 10’a ve İrlanda ve İngiltere de dâhil olmak üzere diğer birçok ülkede ilk 40’a ulaşarak birçok ülkede büyük başarılar elde etmiştir. Astronaut In The Ocean şarkısı Youtube’da yaklaşık 104 milyon görüntülemeye ulaşmıştır.

Without You - The Kid LAROI

Without You, Avustralyalı rapçi ve şarkıcı Kid Laroi’nin ilk mixtape F*ck Love’ın lüks “Savage” yayımından bir şarkısıdır. Mixtape’in ilk uluslararası single ve beşinci single’ı olarak 18 Aralık 2020’de alternatif radyoda yayınlanmıştır. Without You şarkısı Youtube’da yaklaşık 47 milyon görüntülemeye ulaşmıştır.

Drivers License - Olivia Rodrigo

Drivers License, Amerikalı şarkıcı Olivia Rodrigo’nun ilk single’ıdır. 8 Ocak 2021’de Universal ve Geffen Records tarafından yayınlanmıştır. Kalp yarasını ayrıntılarıyla anlatan dokunaklı sözler içeren Drivers License, power pop ve indie pop etrafında oluşturulmuş bir şarkıdır. Drivers License Youtube’da yaklaşık 196 milyon görüntülemeye ulaşmıştır.

Hunt for the Wilderpeople - Taika Waititi

Hunt for the Wilderpeople, senaryosu Barry Crump’ın Wild Pork and Watercress adlı kitabına dayanan Taika Waititi tarafından yazılan ve yönetilen macera ve komedi-drama filmidir. Film 2016 yılında yayınlanmıştır. Filmin başrollerinde Sam Neill ve Julian Dennison, Yeni Zelanda çalılıklarına kaçtıktan sonra insan avının hedefi haline gelen bir baba figürü ve koruyucu oğlu olanı oynamaktadırlar.

Paylaş: