ottowa havaalanından şehir merkezine ulaşım

Ottawa Havaalanından Şehir Merkezine Nasıl Ulaşılır?

Kanada’da Ottawa Havaalanına indikten sonra şehir merkezlerine ulaşmak için birden fazla yöntem bulunmaktadır.

 • Otobüs (OC Transpo)
 • Para Transpo
 • Tren
 • Taksi

Ottawa Macdonald - Cartier Uluslararası Havaalanı Kanada’da hizmet veren uluslararası bir havaalanıdır.

Ottawa Havaalanı’nın üç pisti vardır ve First Air’in ana üssüdür. Ottawa Havaalanı, şehir merkezinin 10 km güneyinde yer almaktadır. Ottawa Macdonald-Cartier Uluslararası Havaalanı Kanada’daki en yoğun altıncı havaalanıdır. Ottawa Havaalanı tek yolcu terminaline sahiptir.

Ottawa Havaalanı 30 Haziran 1960’da Başbakan John tarafından hizmete açılmıştır. Ottawa Havaalanı yılda 900.000 yolcu kapasitelidir.

Kanada Ottawa Havaalanına Türkiye’dene direk uçuş bulunmaktadır. Ottowa’ya gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kanada vizesi başvurusunda bulunmalıdır.

Ottawa Havaalanından Şehir Merkezine Otobüs ile Nasıl Ulaşılır?

Ottawa havaalanından Arrival 1 yazılı 97 hattındaki otobüsler ile Ottawa şehir merkezinin en popüler yerlerine ulaşabilirsiniz. Ottawa’da tek yön bir bilet fiyatı 3.65 dolardır. Otobüsler, daha sınırlı gece hizmetiyle haftanın yedi günü, günde 24 saat çalışır. Ottawa Havaalanından şehir merkezine ulaşmak için iki çeşit otobüs türü vardır. Ottawa havaalanından OC Transpo ve Para Transpo otobüsleri şehir merkezine ulaşım sağlamaktadır.

OC Transpo, Ottawa’daki toplu taşıma sağlayıcısıdır. Otobüs Rotası 97, hareketlilik cihazlarını barındırabilen alçak tabanlı, tamamen erişilebilir otobüsleri kullanarak havaalanına hizmet vermektedir. OC Transpo transit ücretleri, Arrival 1’de bulunan bilet makinesinden satın alınabilir veya otobüste nakit veya Presto kartı ile ödenebilir.

OC Transpo, engelli yolcular için kapıdan kapıya bir Ottawa ulaşım hizmeti olan Para Transpo’yu da işletmektedir. Ottawa havaalanından şehir merkezine ulaşımı sağlayan Para Transpo için önceden kayıt gereklidir.

Ottawa havaalanından şehir merkezine ulaşım 25 dakika sürmektedir. Otobüsler Ottawa havaalanından şehir merkezi Rideau A’ya varmaktadır. Ottawa Havalimanı’ndan kalkan Ottawa Şehir Merkezi otobüsleri Airport Stop istasyonundan kalkar.

Covid-19 önlemleri kapsamında Ottawa uluslararası havaalanından şehir merkezine erişim kısıtlı değildir, ancak bazı koşullar geçerli olabilir.

 • Maske takmak önerilmektedir.
 • 2 metrelik sosyal mesafe zorunluluğu vardır
 • Yurtiçi sınır geçişleri onay, test ve karantinaya tabi olabilir.
 • Bölgesel kısıtlama önlemleri olabilir.

Ottawa Havaalanından Şehir Merkezine Para Transpo ile Nasıl Ulaşılır?

Para Transpo, ortak kullanımlı, önceden rezervasyonlu, toplu taşıma hizmetidir. Hizmet, bir engel nedeniylen geleneksel toplu taşıma (otobüsler ve O-Trail) kullanamayan yolculara açıktır.

Ottawa Şehri tarafından finanse edilmekte ve OC Transpo tarafından yönetilmektedir.

Para Transpo, ile şehir merkezine ulaşmak için aşağıdaki süreç izlenilmelidir.

 • Ottawa havaalanından OC Transpo tarafından işletilen Ottawa Şehir Merkezi otobüs servislerine, Rideau A istasyonuna varılır.
 • Para Transpo otobüsleri Airport Stop’tan Rideau A’ya giden 97 numaralı hat üzerinden gider.
 • Para Transpo ile Ottawa şehir merkezi arası yaklaşık 25 dakika sürer ve her üç saatte bir kalkar.
 • Para Transpo ücretleri 13 yaş üstü gençler ve yetişkinler için 3.60 dolar, 65 yaş ve üstü için 2.70 Dolar ve 6-12 yaş arası çocuklar için 1.75 dolardır.
 • Para Transpo genellikle OC Transpo’nun normal transit sistemiyle aynı yönlerde hareket etmektedir. OC Transpo’nun bulunduğu lokasyonlarda Para Transpo’ya binilebilir.

Para Transpo hizmeti, başvuru ve kayıt sürecinde uygunlukları onaylanan Ottawa Şehri sakinleri tarafından kullanılabilir. İlgilenen kişiler (613) 741-4390 numaralı telefonu arayarak Para Transpo’dan bir başvuru formu alarak veya OC Transpo’nun web sitesini ziyaret ederek Para Transpo için başvurabilirler.

Form, doktor, fizyoterapist, mesleki terapist veya kiropraktik gibi uygun bir sağlık uzmanı tarafından imzalanmalıdır. Uygunluk, başvuru formunda verilen bilgilere göre değerlendirilecektir.

Para Transpo hizmeti, Ottawa’yı geçici olarak ziyaret eden ve aynı zamanda geleneksel OC Transpo otobüs hizmetini kullanmalarını engelleyen bir hareket bozukluğu olan kalifiye kişilere de sunulmaktadır. Daha uzun süreli ziyaretçilerin hizmet için başvuruda bulunmaları gerekebilir. Ziyaretçiler, ziyaretlerinden önce ayrıntılar ve talimatlar için 613-741-4390 numaralı telefondan Para Transpo ile iletişime geçmelidir.

Para Transpo gezileri bir gün önceden rezerve edilmelidir. Sonraki günlük geziler için müşteriler, seyahat etmeyi planladıkları günden bir gün önce 613-244-7272 (TTY 613-244-4833) numaralı telefonu arayabilir. Para Transpo tekerlekli sandalye ile erişilebilen bir minibüste seyahat etmesi gerekenler 07:00 - 17:00 saatleri arasında arayabilirken, diğer tüm müşteriler 09:00 - 17:00 saatleri arasında arayabilir. Para Transpo öncelikli rezervasyon sunmaz ve bu nedenle seyahatler ilk çağrı, ilk hizmet esasına göre rezerve edilir.

Para Transpo ücretleri nakit olarak, ParaPay hesabına yolculuk başına ödeme için yüklenen para ile veya bir Presto kartına veya ParaPay hesabına yüklenen aylık bir geçişle ödenebilir. Müşteriler www.octranspo.com adresini ziyaret edebilir ve Para Transpo için kentsel ve kırsal ücret bilgilerinin fiyatları ve ayrıntıları için ücretler bölümünü kontrol edebilir.

Ottawa Havaalanından Ottawa Şehir Merkezine O-Train Rail ile Nasıl Ulaşılır?

Ottawa havaalanından şehir merkezine giden O-Train Rail, OC Transpo tarafından işletilen hafif raylı transit sistemidir. Ottawa’daki toplu taşıma durakları, büyük kırmızı bir “O” ile işaretlenmiştir.

O-Train Rail sisteminin elektrikle çalışan Konfederasyon Hattı ve dizel ile çalışan Trillium Hattı olmak üzere iki hattı vardır.

 • Konfederasyon Hattı: Bu elektrikli hafif raylı hat, OC Transpo tabelasında kırmızı bir daire ile işaretlenmiştir. Konfederasyon Hattı’nın sık sık şehir merkezi servisi vardır ve Bayview istasyonundaki Trillium hattına bağlanır. Konfederasyon Hattı için uçtan uca seyahat süresi yalnızca yaklaşık 25 dakika olup, bu hat üzerinde havalimanından Ottawa şehir merkezinde oldukça hızlı seyahat etmenizi sağlar. O-Trail ücretleri OC Transpo ücretleri ile aynıdır. Aktarmalarda ise ücret alınmamaktadır.
 • Trillium Hattı: Trillium hattı, OC Transpo tabelasında yeşil bir daire ile işaretlenmiş dizel çalışan bir hattır. Hat, Greenboro ve Bayview arasında kuzey-güney yönünde uzanır ve Konfederasyon hattından daha seyrek görülür. Trillium Hattı, bir seferde yalnızca 260 yolcu kapasiteli olarak yaklaşık her 15 dakikada bir çalışır.

O-Tren Rail çalışma saatleri aşağıdaki gibidir.

 • 05:00 - 01:00 Pazartesi - Perşembe,
 • 05:00 - 02:00 Cuma,
 • 06:00 - 02:00 Cumartesi,
 • 08:00 - 23:00 Pazar ve tatil günlerinde.

Ottawa Şehir Merkezi ile Ottawa Havaalanı Arası Mesafe Ne Kadar?

Ottawa Havalimanı (YOW) ile Ottawa şehir merkezi arasındaki mesafe 11 km’dir.

Taksi ile Ottawa Havaalanından Şehir Merkezine Nasıl Ulaşılır?

Ottawa havaalanından Ottawa şehir merkezine gitmenin en hızlı yolu taksilerdir. Ottawa havaalanında bolca taksi bulunur ve geliş terminalinin dışından yolcu alırlar. Kanada’da taksi ücretlerinin standart açılış fiyatları vardır ve değişmez. Kanada taksi ücretleri kilometre başına 3 ile 6 Dolar arasında değişmektedir. Ottawa sabit taksi açılış ücreti 3.85 dolardır. Ücretleri sabit olduğu için hesaplanan fiyattan daha yüksek bir ücret ödenmez. Ottawa havaalanından Ottawa şehir merkezine ulaşmak için tercih edilen takside şoförle yaşanacak ücret anlaşmazlığı veya rahatsız olunan durumlarda taksi ücreti ödenmeli, makbuz alınmalı ve Ottawa Havaalanında bulunan Taksi Masası’na ulaşılıp itirazda bulunulmalıdır.

Ottawa Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Taksinin Maliyeti Nedir?

Ottawa havaalanından şehir merkezine taksi ile Yaklaşık 35 CAD (Kanada Doları) arasında bir fiyat ödenerek ulaşılabilir. Ottawa havaalanından şehir merkezine taksi ile 14 dakikada ulaşım sağlanabilir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: