Kanada'ya Gitmenin En Kolay Yolu

2023'te Türkiye'den Kanada'ya Gitmenin En Kolay Yolu Nedir?

Önemli Not: Deprem sonrasında T.C vatandaşlarına sağlanan Kanada Open Work Permit (3 yıllık Kanada çalışma izni) başvuruları için başvuru sahibinin 3 Ocak 2024’e kadar Kanada’ya geçerli bir vize ile girmiş olması gerekir.

Sadece vize evrakları göçmenlik avukatı tarafından onaylanan kişilerin başvruları vizem.net tarafından yapılmaktadır.

Uygunluk kriterlerini öğrenmek için: 0850 241 1868’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

2022’de Türkiye’den Kanada’ya gitmenin en hızlı yolları bu makalede paylaşılmakta ve farklı kategorilerdeki vize türleri ve göçmenlik programları ile Kanada’ya gitmek için en kolay yollar aktarılmaktadır. Kanada’ya kısa süreli gitmek isteyen adaylar için Kanada vizesi alınması gerekmektedir.

Vizem.net, 2018 - 2021 yılları arasında Kanada vizesi ve göçmenlik başvurularında en yüksek onay oranına sahip, IRCC sertifikalı akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kanada’ya Gitmek için 5 Göçmenlik Programı Nedir?

Kanada’ya gitmek için 5 göçmenlik programı aşağıda listelenmiştir.

  • Express Entry Sistemi
  • British Columbia Tech Pilot Programı
  • Atlantik Göçmen Pilot Programı
  • Lisansüstü Çalışma İzni Programı
  • Geçici Çalışma İzni Programı

Kanada Express Entry Sistemi Nedir?

Kanada Express Entry Sistemi, Kanada ekonomisine katkıda bulunabilecek vasıflı göçmen adaylarının Kanada’ya kalıcı olarak yerleşmek istemeleri halinde başvuru yapabildikleri göçmenlik programıdır. Kanada Express Entry Sistemi, 2015 yılında Kanada’nın gelecek iş gücü potansiyelini arttırabilmek adına uzun ölçekli ekonomik planlamalar kapsamında geliştirdiği bir sistem olarak sürdürülmektedir.

2020 yılında 195.800 göçmen alımının hedeflendiği Kanada Express Entry Sistemi’ne olan ilginin giderek artması beklenmektedir. 2020 yılı için 91.800 başvuru davetiyesi sayısı tahmin edilmiş ve 107.950 davetiye alınarak tahminin üzerine çıkılmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından yoğun ilgiyle karşılanan Kanada kalıcı oturum izni programlarında 2021 yılında 108.500 başvuru davetiyesi dağıtılmıştır. 2022 yılı Kanada Express Entry hedefi 110.550 ve 2023 yılı hedefi 113.750 başvuru davetiyesi olarak açıklanmıştır.

Kanada Express Entry Programları Nelerdir?

Kanada Express Entry programları aşağıdaki listede verilmiştir.

  • Yüksek vasıflı profesyoneller için, Federal Nitelikli Çalışan Programı
  • Bir iş teklifi ile başvuran vasıflı ve deneyimli ticari işçiler için, Federal Ticari Çalışan Programı
  • En az 1 yıl Kanada’da iş tecrübesine sahip yüksek vasıflı profesyoneller için, Kanada Tecrübeli Sınıf programı

Express Entry Vizesi Nasıl Alınır?

Kanada Express Entry vizesi için Kanada federal göçmenlik programlarından birinin koşullarını asgari ölçüde karşılıyor olmak gerekmektedir. Hangi programın başvuru adayının mevcut vasıflarına daha uygun olduğuna karar verildikten sonra, kişisel bilgilerin detaylı bir şekilde belirtildiği çevrimiçi bir Express Entry profili oluşturulmalıdır.

Profilde verilen bilgileri ispatlamak adına destekleyici belgelerin ve İngilizce veya Fransızca dillerinden birinde alınmış dil yeterlilik sınav sonuçlarının Express Entry sistemine eklenmesi gerekmektedir.

Göçmenlik adayları gerekli bilgi ve belgeleri eksiksiz sundukları profili tamamladıklarında, Express Enrty profilleri için 1.200 CRS (Kapsamlı Sıralama Sistemi) puan üzerinden bir değerlendirme puanı elde etmektedir.

Başvuran adaylarının, iki haftada bir gerçekleşen Kanada Express Enrty çekilişleri ile başvuru davetiyesi almaya hak kazanıp kazanmadıklarını takip etmesi önerilmektedir.

Kanada başvuru davetiyesini almaya hak kazanan adayların gerekli bütün belgelerle başvuru formunu göndermeleri için 60 gün süre tanınmaktadır.

Kanada Atlantik Göçmenlik Pilot Programı Nedir?

Kanada Atlantik Göçmenlik Pilot Programı, Kanada’nın 4 Atlantik eyaleti olan; New Brunswick, Nova Scotia, Prince Edward Adası ve Newfoundland’dan birinde ikamet ederek çalışmak isteyen, Kanada’da bir kurumda vasıflı yabancı işçi veya uluslararası mezun kategorilerindeki adayların başvurabileceği program türüdür.

Kanada Atlantik Göçmenlik Pilot Programı, Kanadalı işverenlerin yerel çalışanlar ile dolduramadıkları kadrolara nitelikli yabancı adaylarla istihdam sağlamayı amaçlamaktadır.

Atlantik Kanada’da En Popüler İşler Nelerdir?

Atlantik Kanada’da en popüler işler; balık ve deniz ürünleri uzmanları, turizm otelcilik yöneticiliği, hemşirelik, öğretmenlik, güvenlik görevliliği, satış görevliliği, kamyon şoförlüğü, çiftçilik ve kasaplık gibi sektörleri kapsamaktadır.

Kanada Lisansüstü Çalışma İzni Programı Nedir?

Kanada Lisansüstü Çalışma Programı veya PGWP; Kanada Kolej Listesi’ndeki (DLI) bir kurumdan sertifika, diploma veya derece fark etmeksizin yeterlilik almış yabancı öğrencilerin Kanada’da kalmasına ve çalışmasına yardımcı olmak için tasarlanmış bir program türüdür.

Kanada’da Lisansüstü Çalışma İzni Programı bünyesinde eğitim gören uluslararası öğrenciler, açık çalışma iznine sahip olmaktadır. Açık çalışma izni ile uluslararası öğrenciler Kanada yeni mezun vizesi kapsamında, tam zamanlı, yarı zamanlı ve serbest meslek sahibi olarak Kanada’nın herhangi bir bölgesinde çalışabilmektedir. Kanada hükümeti, pandemi kapsamında Kanada postgraduate programları öğrencilerinin Lisansüstü Çalışma İzni’ni kaybetmemeleri için eğitimlerine kendi ülkelerinde online devam etmelerini desteklemektedir.

Lisansüstü Çalışma İzni Ne Kadar Süreyle Verilir?

Kanada Lisansüstü Çalışma İzni ile uluslararası öğrenciler Kanada’da 3 yıla kadar ikamet etme ve çalışma hakkına sahip olmaktadır. Üç yıl içinde gerekli iş tecrübesinin kazanılmasının ardından, Kanada Tecrübeli Sınıf gibi Express Entry Sistemi kategorilerinden biri aracılığıyla oturum iznine başvuru yapma yolu açılmaktadır.

Kanada’da mezun olmadan önce öğrenciler, Kanada öğrenci çalışma izni kapsamında kampüs içinde, dışında ve stajyer olarak çalışabilmektedir.

Kanada’ya Geçici Çalışma İzniyle Nasıl Gidilir?

Kanada’ya geçici çalışma izniyle gitmek isteyen adayların, Saskatchewan Uzun Yol Kamyon Şoförü Programı gibi en fazla 6 ay süren kısa süreli göçmenlik programlarından birine kaydolmaları veya Federal Nitelikli Çalışan Programı ve Kanada Tecrübeli Sınıf Programı vasıtasıyla bir veya iki yıllık göçmenlik programlarından birine kayıt olmaları gerekmektedir.

Göçmen adaylara, iş teklifi almaları halinde Federal Nitelikli Ticari Çalışan Programı’na kayıt olma hakkı doğmaktadır. Kanada’da ikamet ve kısa süreli çalışma izni alan adayların 6 ay veya bir ile iki yıl içinde kalıcı oturum iznine başvurabilecek yeterli iş tecrübesi edinmeleri hedeflenmektedir.

Geçici Çalışma İzni Olanlar Kanada’da Kalabilir Mi?

Evet, geçici çalışma izni olanlar Kanada’da ikamet edebilmektedir. Kısa süreli Kanada göçmenlik programları 6 aylık geçici çalışma izni sağlayan uzun yol şoförlüğü gibi programları kapsamaktadır.

Kanada Tecrübeli Sınıf Programı, Federal Nitelikli Çalışan Programı veya iş teklifi alınması halinde Federal Nitelikli Ticari Çalışan Programı ile bir ila iki yıllık geçici çalışma izni sağlayan göçmenlik programları aracılığıyla Kanada’da kalmak mümkündür.

Göçmenlerin 6 ay ile 2 yıl arasında değişen Kanada çalışma izni süreleri içinde, kalıcı oturum iznine başvurmalarını sağlayacak iş deneyimini kazanmalarının yolu açılmaktadır.

Kanada’ya Gitmek için BC Tech Pilot Programı Nedir?

British Columbia Eyalet Adayı Programı (BC Tech Pilot), en hızlı sonuç veren Kanada göçmenlik programlarından biri olmakta ve ortalama iki ile üç ayı geçmeyen başvuru sonuçlanma süresi ile Express Entry Sistemi’nden bile hızlı sonuçlanabilmektedir.

British Columbia Eyalet Programı, biri Express Entry Programı’na bağlı olan eğitim programına ek olarak yetenek göçü, girişimci ve teknik pilot olarak üç ana göç programına daha sahip bir Kanada eyaletidir.

Eyaletteki teknik personel ihtiyacı sebebiyle, British Columbia’da teknoloji sektöründe çalışanlar için ayrı bir göçmenlik programı açılmıştır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: