Kanada'ya Gitmek için Ne Gerekli?

2023'te Türkiye'den Kanada'ya Gitmek için Ne Gereklidir?

Önemli Not: Deprem sonrasında T.C vatandaşlarına sağlanan Kanada Open Work Permit (3 yıllık Kanada çalışma izni) başvuruları için başvuru sahibinin 3 Ocak 2024’e kadar Kanada’ya geçerli bir vize ile girmiş olması gerekir.

Sadece vize evrakları göçmenlik avukatı tarafından onaylanan kişilerin başvruları vizem.net tarafından yapılmaktadır.

Uygunluk kriterlerini öğrenmek için: 0850 241 1868’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

Dünyanın en yüksek yaşam standartlarına sahip olan ülkelerden olan Kanada, sürekli gelişim gösteren ekonomisiyle, sahip olduğu iş potansiyeliyle, hiç bozulmadan kalmış doğal güzellikleriyle ve düşük suç oranlarıyla, dünyanın her yerinden insanın ilgisini çekmektedir.

Türkler özellikle Toronto, Montreal, Ottawa ve Vancouver şehirlerinde yaşamaktadır ve Kanada’da hayatını sürdüren Türk nüfusu ise 65 bindir.

Kanada’ya turist veya kalıcı olarak gitmek için gerekli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Kanada’ya Gitmek için Gerekenler Nelerdir?

Kanada’ya gitmek için gerekenler aşağıda listelenmiştir.

  • Yeterli finansal kaynak
  • Geçerli pasaport
  • Geçerli Kanada vizesi
  • Kanada seyahat sağlık sigortası
  • Yurt dışı çıkış pulu
  • Covid-19 aşı kartı

Kanada’ya gitmek için gerekli evrakların eksiksiz hazırlanıp sunulması gerekmektedir.

Kanada’ya Gitmek için Ne Kadar Para Gerekli?

Kanada’ya gitmek için IRCC tarafından kesin bir hesap bakiyesi belirtilmemiştir. Kanada’ya gitmek isteyen başvuru sahiplerinin seyahat planlarına göre güncel araştırma yapması ve araştırma doğrultusunda mali kaynak ayarlaması gerekmektedir.

Kanada’da yaşayan bir birey aylık giderleri için ayda 1.230 CAD’a ihtiyaç duymaktadır. Vizem.net danışmanlığında yapılan Kanada tursitik vize başvuruları için en az 2.000 CAD güncel bakiyeli hesap bakiyesi talep edilmektedir.

Pasaport

Kanada vizesi için başvurulduğu takdirde pasaport bilgi sayfasının fotokopilerini sağlanması gerekmektedir. Pasaportun fotokopilerinde pasaport numarası, düzenlenme ve son kullanma tarihi, isim, fotoğraf, doğum yeri ve doğum tarihi açıkça görünmelidir.

Vizenin damgalanabilmesi için pasaportun en az 2 boş sayfası olmalı ve en az 6 ay geçerliliği olmalıdır. Türk vatandaşları pasaport türleri fark etmeksizin, T.C. pasaportu olmadan ülkeden çıkamamaktadır.

Tarihi Geçmiş Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu ile Kanada’ya Gidilebilir Mi?

Tarihi geçmiş Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile Kanada’ya gidilebilmektir. Süresi dolmuş bir belgenin içindeki Kanada vizesinin süresi bitmemiş ise ve kişinin yanında hem tarihi geçmiş pasaportu hem de yeni pasaportu bulunuyorsa vize kabul edilmektedir.

Vize

Kanada’ya seyahat etmek isteyen umuma mahsus pasaport (bordo), hususi pasaport (yeşil), diplomatik pasaport (siyah) ve hizmet pasaportu (gri) hamillerinin vize almaları gereklidir. Kanada’da gitmek için başvurular online olarak IRCC sitesinde veya fiziksel olarak olarak VFS Global’e yapılabilmektedir.

Kanada’ya Vizesiz Gidilir Mi?

Kanada’ya vizesiz gidilememektedir. Ancak Kanada çifte vatandaşlığı veya ile veya Kanada vizesinden muaf bir ülkenin vatandaşı olarak Kanada’ya vizesiz gidilebilmektedir. T.C. vatandaşlarının Kanada’ya gidebilmesi için vize sahibi olması gerekmektedir.

Kanada Aktarma Vizesi ile Kanada’ya Giriş Yapılabilir Mi?

Kanada aktarma vizesi ile Kanada’ya giriş yapılamamaktadır.

Uluslararası havalimanlarında kişilerin transit geçiş yaparken beklemeleri için bir alan bulunmaktadır. Kişiler Kanada aktarmalı uçuşlar için transit vize ile Kanada havaalanlarındaki transit alanda 48 saate bekleyebilmektedir. 48 saatten uzun süreli aktarmalar veya havaalanından ayrılabilmek için Kanada vizesi gerekmektedir.

Schengen Vizesi ile Kanada’ya Gidilir Mi?

Hayır, Schengen vizesi ile Kanada’ya gidilemez. Kanada için geçerli bir daimi ikamet kartına veya multi girişli Kanada vizesine ihtiyaç vardır.

Amerika Vizesi ile Kanada’ya Gidilir Mi?

Amerika vizesi ile Kanada’ya gidilemez. Amerika vatandaşı olmayan veya Amerika kalıcı oturum izni (green card) sahibi olmayan kişiler Kanada vizesine tabidir.

Kanada vizesine tabi vatandaşların Amerika’dan Kanada’ya geçişlerinde ziyaretçi vizesi alması gerekmektedir. ABD’den Kanada vizesi almak isteyen ve Amerika’da ikamet eden T.C. vatandaşları; online olarak IRCC üzerinden ve Los Angeles veya New York’taki VFS Global’den başvuru yaparak Kanada vizesi alabilmektedir.

Kanada Seyahat Sağlık Sigortası

Kanada seyahat sağlık sigortası, Kanada’ya gitmek için gerekli evraklar arasında değildir, ancak Kanada’ya seyahat etmeden önce yaptırılması önerilmektedir. Kanada, ziyaretçilerin ihtiyacı halinde hastane veya tıbbi hizmetlerini karşılamamaktadır. Kanada’ya gelmeden önce tüm tıbbi masrafları karşılamak için seyahat sağlık sigortası yaptırılması gerekmektedir. Kanada’ya gelen ziyaretçilerin sağlık sigortasının içeriği hakkında Kanada tarafından bir kısıtlama konulmamıştır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Kanada vize başvurularında Kanada seyahat sağlık sigortası fiyatları en uygun fiyatlarla düzenlenmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Yurt Dışı Çıkış Pulu

Yurt dışı çıkış pulu, yurt dışına seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının ödemesi gereken vergiyi ifade etmektedir. 2022 yılı için yolculardan alınan yurt dışı çıkış pulu veya bedeli 50 TL olarak belirlenmiştir.

Kanada için yurt dışı çıkış harcı bankalar, vergi daireleri ve PTT’den yatırılabildiği gibi havalimanı, sınır kapıları ve liman hudut kapılarından pul şeklinde de alınabilmektedir.

Covid - 19 Aşı Kartı

Aşıların tam ve geçerli sayılabilmesi için, seyahat edilen günden en az 15 takvim günü önce aşı olunması gerekmektedir. Kanada hükümeti; en az 2 doz aşı, kabul edilen 2 aşı karışımı veya en az 1 doz Janssen/Johnson & Johnson aşısını geçerli olarak kabul etmektedir.

Kanada’ya seyahat için AstraZeneca/COVISHIELD Bharat Biotech, Janssen/Johnson & Johnson, Moderna, Pfizer-BioNTech, Sinopharm BIBP, Sinovac aşıları kabul edilmektedir.

Covid-19 aşı kartı İngilizce veya Fransızca değilse, İngilizce veya Fransızca onaylı bir çeviri gerekmektedir. Onaylı çeviri, yeminli tercümanın damgasını veya üyelik numarasını içermelidir.

Seyahat kısıtlamaları değişiklik gösterdiğinden güncel durum için bilgi alınmalıdır.

Kanada’ya Gitmek için PCR Testi Gerekli Midir?

Kanada’ya gitmek için PCR testi gereklidir. 5 yaş ve üstü yolculardan uçuş tarihinden en fazla 3 gün önce yaptırılmış PCR test sonucu istenmektedir.

Yolcuların varış gününden en fazla 72 saat önce Kanada Arrive CAN uygulaması veya web sitesinden bilgilerini iletmesi gerekmektedir. Kanada’ya gideceklerin uçağa binmeden ArriveCAN dekontu sunmaları gerekmektedir.

Yolcuların Kanada’ya yapacağı son direkt uçuştan en fazla 72 saat önce yapılmış Covid-19 testi negatif sonuçlanmış olmalıdır. CRISPR,Ct, E geninin tespiti, N geninin tespiti, Orf1a/b tespiti, Rdrp geninin tespiti, S geninin tespiti, ddPCR, izotermal amplifikasyon, LamPORE, NAAT, NAT,NGS, PCR, qPCR, RNA, RT-LAMP, RT-PCR ve WGS testleri kabul edilmektedir.

Kanada’ya girişle ilgili güncel bilgiler için seyahatten önce bilgi alınmalıdır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: