Kanada'ya Gitmek için Şartlar

2023 Yılında Kanada'ya Gitmek için Şartlar Nelerdir?

Önemli Not: Deprem sonrasında T.C vatandaşlarına sağlanan Kanada Open Work Permit (3 yıllık Kanada çalışma izni) başvuruları için başvuru sahibinin 3 Ocak 2024’e kadar Kanada’ya geçerli bir vize ile girmiş olması gerekir.

Sadece vize evrakları göçmenlik avukatı tarafından onaylanan kişilerin başvruları vizem.net tarafından yapılmaktadır.

Uygunluk kriterlerini öğrenmek için: 0850 241 1868’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

2022 yılında Kanada’ya gitmek için, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize almaları zorunludur. Kanada’ya seyahat edeceklerin, seyahatlerinin amacına uygun vize türünü seçerek vize başvuru yapması gerekmektedir; vize başvurusu sonrası yapılacak olan değerlendirmede Kanada’ya gitmek için gereken şartlar sağlanırsa kişilere Kanada vizesi verilmektedir.

Kanada, Covid-19 pandemisi sebebiyle, ülkeye giriş için bazı kısıtlamalar uygulamaktadır. 2022 yılında Kanada’ya seyahat edecek kişilerin, Kanada’ya gitmek için gerekenler haricinde, Kanada seyahat kısıtlamaları hakkında da bilgi sahibi olmaları önemlidir; aksi takdirde geçerli bir vize bulunmasına karşın Kanada’ya olan girişler engellebilecektir.

Kanada’ya Gitmek için Vize Şartı Var Mıdır?

Evet, Kanada’ya gitmek için vize şartı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için zoorunludur; umuma mahsus (bordo), hususi (yeşil), hizmet (gri) ve diplomatik (siyah) pasaport hamili olan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Kanada’ya girişlerinde geçerli bir Kanada vizesi beyan etmek zorundadır.

Kanada’ya gitmek isteyen kişiler, Türkiye’de Kanada vizeleri için yetkili aracı kurum vize başvuru merkezleri aracılığıyla veya online olarak vize başvurularını yapabilirler.

Kanada’ya Gitmek için Parmak İzi Şartı Var Mıdır?

Evet, Kanada’ya gitmek için parmak izi şartı vize başvurusu esnasında bulunmaktadır.

Kanada’ya giriş yapmak isteyen ve turist, öğrenci veya çalışma vizelerinden herhangi biri için vize başvurusunda bulunan kişiler ile kalıcı oturma izni başvurusunda bulunan kişilerin, başvuruları esnasında parmak izlerini ve fotoğraflarını vermek zorundadır.

ABD vatandaşları parmak izi ve fotoğraf vermek zorunda değildir. Son 10 yılda Kanada için vize parmak izi kaydı vermiş olan vize başvuru sahiplerinin tekrar parmak izi vermesi gerekmemektedir; Kanada’ya yapılacak tekrarlanan seyahatlerde 10 yılda bir biyometri işlemlerinin yapılması yeterlidir.

Kanada’ya Giriş Şartları Nelerdir?

Kanada’ya giriş şartları aşağıda listede sıralanmıştır.

  • Geçerli bir pasaport bulundurmak
  • Geçerli bir Kanada vizesi bulunmak zorundadır.
  • ArriveCAN uygulamasında, seyahat belgelerinin tamamının girişinin yapılmış olması gerekmektedir.
  • Kanada’ya giriş öncesinde Covid-19 için test sonuçları sunulmalıdır.
  • ArriveCAN uygulamasından alınacak, seyahat edecek aşı olmuş kişinin adının yanında I, V veya A harfinin bulunduğu belge çıktısı bulunmalıdır.
  • Seyahat edecek olan kişinin ArriveCAN uygulamasına kaydedilen aşı durumunu ispatlayan bir belgenin orijinalinin veya fotokopisinin sunulması gereklidir.
  • Covid-19 testinin pozitif çıkması halinde, Kanada’da geçirilecek karantinaya ilişkin plan hazırlanmak zorundadır.
  • Uçak ile seyahat edecek kişilerin, varış noktasında Covid-19 testi için kayıt yaptırmış olması gereklidir.

Kanada, Covid-19 pandemisi süreci sebebiyle ArriveCAN uygulamasını kullanmaktadır ve bu uygulama ile Kanada’ya giriş yapan yolcular takip ve kontrol edilmektedir. Uygulamanın kullanılması, Kanada’ya tüm giriş yapanlar için zorunlu olup, seyahat edenlerce Kanada ArriveCAN uygulamasında istenen bilgiler doğru bir şekilde beyan edilmelidir.

Kanada’ya Giriş için Kabul Edilen Aşılar Nelerdir?

Kanada’ya giriş için kabul edilen aşılar; Moderna, Pfizer-BioNTech, AstraZeneca ve Johnson&Johnson aşılarıdır.

Kanada’nın, Covid-19 pandemisi sebebiyle uyguladığı Kanada seyahat kısıtlaması içerisinde aşı olma şartı da aranır; kabul edilen aşılardan biri ile aşılaması tamamlanmayan kişiler Kanada vizesi için aşı şartı karşılanmadığından, Kanada’ya giriş yapamamaktadır.

Kanada’ya Çocukla Gitmek için Şartlar Nelerdir?

Kanada’ya çocukla gitmek için şartlar duruma göre değişiklik göstermektedir. Çocuklarının velayetini paylaşan ebeveynlerin, Kanada’ya yapacakları seyahatlerde, yasal ebeveyn olduklarını gösteren belgelerin kopyalarını yanlarında bulundurmaları şarttır.

Ebeveynlerden birinin çocukla seyahat etmesi halinde ise, seyahatte bulunmayan ebeveyn tarafından imzalanmış, ebeveynlerin adlarının, adreslerinin ve telefon numaralarının yer aldığı, muvafakat mektubunun bulunması da ayrıca tavsiye edilmektedir. Ebeveynler ve çocuklarının Kanada seyahatlerini aynı araçla gerçekleştirmesi gereklidir.

Kanada’ya seyahat edecek çocukların seyahat esnasında ebeveyninin veya yasal vasisinin bulunmayacağı hallerde, çocuğun durumunun kontrol edilebilmesi adına ebeveyn veya yasal vasilerinden izin alınması zorunludur; bu iznin verildiği ebeveyn veya yasal vasilerin isim, adres ve telefon numaralarının bulunduğu muvafakat belgesi ile gösterilmektedir.

Kanada’ya tek ebeveyni ile veya ebeveyn ya da yasal vasisi olmadan seyahat edecek çocuk için Kanada vizesi başvurusu yapılırken, Kanada’ya giriş esnasında bulundurulması gereken muvafakat belgesinin de Kanada vize başvuru işlemleri evrakları ile sunulması gerekmektedir.

Kanada Aktarmalı Seyahat Şartları Nelerdir?

Kanada aktarmalı seyahat şartlarının başında Kanada transit vize gerekliliği bulunmaktadır. Geçerli bir Kanada vizesi bulunmayan, 48 saatten daha kısa süre için Kanada’da bulunacak olan ve başka bir ülkeye seyahat ederken Kanada havalimanlarından geçiş veya uçuş aktarması yapacak olan kişilerin Kanada transit vizesi sahibi olmaları gerekmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek veya Amerika Birleşik Devletleri’nden dönüş yapmak üzere Kanada havalimanlarında bulunacak olan kişiler, geçerli bir pasaport ve Amerika Birleşik Devletleri vizesine sahip ise, Kanada transit vizesinden muaf tutulmaktadır.

Kanada üzerinden üçüncü bir ülkeye aktarmalı olarak seyahat edecek olan kişiler, 48 saatten uzun süreli olarak Kanada’da bulunacak ise Kanada transit vizesi yerine diğer Kanada vizesi türlerine başvurması gerekmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: