Kanada Konsolosluğu

Kanada Konsolosluğu Canada in Turkey

Kanada Türkiye Konsoloslukları, Türkiye’deki Kanada vatandaşları ve Kanada’ya seyahat etmek isteyen Türkiye vatandaşları için, Türkiye’nin çeşitli illerinde hizmet vermekte olan, Kanada hükümetine bağlı resmi yetkili kurumdur.

Türkiye’nin Kanada için önemli ve gelişen bir pazar olması sebebiyle, iki ülke, mal ticareti, doğrudan yatırım ve öğrenci değişimleri ilişkilerini yıllar içinde geliştirmişlerdir.

Türkiye ve Kanada ilişkileri, iki ülkenin 1944 ve 1947’de karşılıklı büyükelçilikler açmasından bu yana süre gelmektedir. Türkiye’de Ankara Kanada Büyükelçiliği ve İstanbul Kanada Başkonsolosluğu olmak üzere iki dış temsilcilik bulunmaktadır.

Türkiye Kanada Konsolosluğu Hangi İllerde Bulunur?

Kanada’nın Türkiye’de biri Ankara’da, diğeri İstanbul’da olmak üzere iki temsilciliği bulunmaktadır. Ankara Kanada Büyükelçiliği ve İstanbul Kanada Başkonsolosluğu Türkiye’de hizmet veren Kanada temsilcilikleridir.

Kanada Konsolosluğu Ankara

Kanada Ankara temsilciliği büyükelçilik statüsünde hizmet vermektedir. Kanada Ankara Büyükelçiliği 1947 yılında açılmış olup, Kanada Konsolosluğu Ankara adresi Cinnah caddesi, No 8, Çankaya’dır. Kanada Ankara Büyükelçisi Jamal Khokhar’dır.

Kanada Ankara Büyükelçiliği, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkmenistan’daki Kanada vatandaşlarına da hizmet vermektedir. İlgili ülkelerdeki Kanada vatandaşları için evlatlık çocuk işlemleri, ilgili ülkelerde çocuk dünyaya getirme durumu, evlilik, oy verme hizmetleri ve noter işlemleri; Türk vatandaşları için ise vatandaşlık hizmetleri, yurtdışı eğitimi, pasaport servisleri, vize ve iltica hizmetleri gibi bir çok hizmet Kanada Büyükelçiliği tarafından sunulmaktadır.

İstanbul Kanada Başkonsolosluğu

Kanada İstanbul temsilciliği, Türkiye’de yaşayan ya da Türkiye’yi ziyaret eden Kanadalılara Başkonsolosluk statüsünde hizmet vermektedir. Kanada İstanbul Başkonsolosu Brahim Achtoutal’dır.

Türkiye’deki Kanada vatandaşları için evlatlık çocuk işlemleri, Türkiye’de çocuk dünyaya getirme durumu, evlilik, oy verme hizmetleri ve noter işlemleri; Türk vatandaşları için ise vatandaşlık hizmetleri, yurtdışı eğitimi, pasaport servisleri, vize ve iltica hizmetleri gibi bir çok hizmet Kanada İstanbul Başkonsolosluğu tarafından sunulmaktadır. Kanada Konsolosluğu İstanbul adresi; Büyükdere Caddesi, No:209, Tefken Tower, Levent/ İstanbul’dur.

Kanada Konsolosluk İletişim Bilgileri Nedir?

Türkiye’deki Kanada Konsoloslukları ile en hızlı iletişim, mail yolu ile sağlanmaktadır. Kanada Konsoloslukları ile telefon, fax ve mail yolu ile iletişime geçilebilmektedir.

Aşağıda Türkiye’deki Kanada Konsolosluklarına ait iletişim bilgileri verilmiştir.

 • Kanada Ankara Büyükelçiliği telefon numarası +90 (312) 409 27 00, fax numarası +90 (312) 409 27 12, e-mail adresi ankra@international.gc.ca ‘dır.
 • Kanada İstanbul Başkonsolosluğu telefon numarası +90 (212) 385 97 00, fax numarası +90 (212)357 10 00, e-mail adresi istbl-consular@international.gc.ca’dır.

Kanada Konsolosluğu Telefon Numarası Kaçtır?

İllere göre Türkiye’deki Kanada konsolosluğu telefon numaraları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Kanada temsilciliğiTelefon numarası
Kanada Ankara Büyükelçiliği+90 (312) 409 27 00
Kanada İstanbul Başkonsolosluğu+90 (212) 385 97 00

Kanada Konsolosluğu Tatil Günleri Hangileridir?

Kanada Konsolosluğu tatil günleri aşağıda listelenmiştir.

 • Yeni yıl tatili, 03.01.2022
 • Paskalya Pazartesisi, 18.04.2022
 • Ramazan Bayramı tatili, 02.05.2022- 03.05.2022
 • Kurban Bayramı tatili, 11.07.2022- 12.07.2022
 • Zafer Bayramı tatili, 30.08.2022
 • İşçi Bayramı tatili, 05.09.2022
 • Şükran günü tatili, 10.10.2022
 • Cumhuriyet Bayramı Tatili, 31.10.2022
 • Anma günü tatili, 11.11.2022
 • Noel tatili,26.12.2022
 • Hediyeleşme günü, 27.12.2022

Kanada Konsolosluğu Çalışma Saatleri Nasıldır?

Kanada Konsolosluğu çalışma saatleri aşağıda verilmiştir.

 • Kanada Ankara Büyükelçiliği çalışma saatleri: Pazartesi- Perşembe 08:00-12:00/ 12:30-16:45, Cuma 08:00-12:30
 • Kanada İstanbul Başkonsolosluğu çalışma saatleri: Pazartesi- Cuma 08:30-12:30/ 13:30-17:45

Kanada Konsolosluğu Resmi Sitesi Nedir?

Kanada konsolosluğu web sitesi https://www.canadainternational.gc.ca/turkey-turquie/ adresidir.

Kanada Konsolosluğu Mail Adresi Nedir?

Kanada Konsoloslukları mail adresleri aşağıda listelenmiştir.

 • Kanada Ankara Büyükelçiliği mail adresi ankra@international.gc.ca’dir
 • Kanada İstanbul Başkonsolosluğu mail adresi istbl-consular@international.gc.ca’dir.

Kanada Konsolosluğundan Nasıl Randevu Alınır?

Kanada Konsoloslukları randevusuz işlem kabul etmemekte olup, önceden online sistem üzerinden randevu almak gerekmektedir. Kanada Konsolosluğu online randevu sistemi sadece Türkiye’yi ziyaret edecek ya da Türkiye’de ikamet eden Kanada vatandaşları için kullanıma açıktır.

Kanada Konsolosluğundan online randevu almak için https://cts-ca.anzus.solutions/infoschedule?customer=embassyca&wf=appointments&action=schedule&locationId=ANKRA adresi ziyaret edilmelidir. Sistem üzerinden öncelikle alınmak istenen hizmet seçilmeli ve sistemde uygun olan gün ve tarihler görüntülenmelidir. Kanada Konsolosluğu randevu sisteminde gösterilen uygun gün ve saat seçilerek randevu alma işlemi sonlandırılabilmektedir, istenilen hizmet için uygun gün gözükmüyorsa başka temsilciliklere bakılmalıdır.

Kanada Konsolosluğu randevu sayfası görseli aşağıda verilmiştir.

Kanada Vizesi İçin Konsolosluktan Randevu Alınabilir Mi?

Hayır, Kanada konsolosluğu vize randevusu için yetkili vize merkezinden online randevu alınmalıdır.

Kanada Konsolosluğu Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada vize başvurusu için direkt Kanada konsolosluğuna başvuru yapılmamaktadır. Kanada seyahat vizesi, öğrenci ve çalışma izni gibi işlemler için aracı kurumdan randevu alınmalıdır. Uzun süreli Kanada ikamet vizesi ise başvurular IRCC ofisinden online olarak alınmakta, biyometri işlemleri isin içe aracı kurumdan randevu alınmaktadır.

Ankara Kanada Büyükelçiliği bünyesinde hizmet veren IRCC vize ofisi, Kanada vize başvuru işlemleri değerlendirme sürecinde yetkili ofistir.

Kanada Konsolosluğu Vize için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kanada vize başvurusu için gereken evraklar, başvurulan vizenin türüne ve başvuran kişinin çalışma durumuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Tüm vize başvuruları için gerekli ortak evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Seyahat masraflarının karşılanacağını kanıtlar nitelikte belgeler
 • İş durumunu kanıtlar evraklar
 • Pasaport

Kanada Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Nereden İndirilir?

Farklı tür Kanada vizeleri için gerekli başvuru formlarının bulunduğu başvuru paketleri, Kanada hükümeti web sitesi IRCC sayfasında bulunmaktadır. Başvuruya uygun olan Kanada konsolosluğu online vize başvuru formu, https://www.canada.ca/en/services/immigration-citizenship.html adresinden pdf formatında indirilip, bilgisayarda doldurulmalıdır.

Kanada Konsolosluğu Niyet Mektubu Nasıl Yazılmalıdır?

Kanada Konsolosluğu niyet mektubu, Kanada Konsolosluğuna hitaben resmi bir dille yazılmalıdır. Kanada Konsolosluğa hitaben yazılmış vize talep dilekçesi örneği yazılırken; başvuru sahibinin kişisel bilgilerinden, seyahat amacından, seyahat planından, seyahatin nasıl finanse edileceğinden bahsedilmelidir.

Kanada Konsolosluğuna dilekçe örneği yollanırken, istenen başvuru evraklarında eksiklik varsa nedenleri belirtilmelidir.

Kanada Konsolosluğu Vize Ücreti Ne Kadardır?

Kısa süreli Kanada vizeleri için başvuru ücreti 100 CAD’dır. Uzun süreli Kanada vizeleri için başvuru ücreti, kalıcı oturum programına göre değişiklik göstermektedir. Kanada vizesi başvuru ücretleri, online olarak Kanada hükümeti adına yatırılmaktadır.

Kanada Konsolosluğu Vize Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kanada vizesi takibi için Konsolosluğun kendi takip hizmeti bulunmamaktadır. Yetkili vize merkezi online takip sisteminden veya IRCC hesabından Kanada vize başvurularının takibi yapılabilmektedir.

Aracı kurum üzerinden Kanada vize başvuru takip işlemi sağlamak için, aracı kurumun verdiği takip numarası ve başvuru sahibinin doğum tarihi girilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Kanada Konsolosluğu ile ilgili merkezimize sıklıkla sorulan soruların yanıtları aşağıda verilmiştir.

Kanada Konsolosluğu Göçmenlik Başvurusu Alır Mı?

Kanada Konsolosluğu göçmenlik başvurusu almamaktadır.

Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada hükümeti internet adresindeki Kalıcı Oturum Portalı üzerinden veya Kanada Hükümeti Dosya İşlem Merkezi’ne posta yoluyla yapılmaktadır.

Kanada Konsolosluğu Göçmenlik Başvuru Formu Nereden İndirilir?

Kanada Konsolosluğu göçmenlik başvurusu formu https://www.canada.ca/en/services/immigration-citizenship.html adresinden pdf formatında indirilmeli ve bilgisayarda doldurulmalıdır.

Kanada Konsolosluğu Pasaport Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kanada pasaport yenileme işlemleri için internet sitesinde verilen başvuru formu doldurulmalıdır, ardından tüm destekleyici belgeler toplanarak işlemeler başlatılmaktadır. Pasaport ihtiyacı acil ise ya da planlanan seyahat 3 ay içerisinde ise, noter tasdikli talep ile başvuru işlemleri hızlandırılabilmektedir.

Kanada Konsolosluğu pasaport başvurusunun sonuçlanması için, başvurulan pasaportun türüne göre belirlenmiş ücret, online olarak ödenmelidir ve tamamlanan Kanada pasaport yenileme başvurusu posta veya kurye ile gönderilmelidir.

Kanada Konsolosluğunda Parmak İzi Verilir Mi?

Kanada Konsolosluğunda parmak izi verilmemektedir. Biyometri işlemleri vize başvuru merkezlerinde tamamlanmaktadır.

Vize başvuru merkezlerine, Kanada için vize parmak izi kaydı ve diğer biyometrik işlemlerin tamamlanması için Ankara veya İstanbul’dan randevu almak gerekmektedir.

Kanada Konsolosluğu İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada Konsolosluğu iş ilanları, Kanada Konsolosluk internet sitesinde ya da çeşitli kariyer sitelerinde yayınlanmaktadır.

İnternet sitelerinde yayınlanan Kanada Konsolosluğu iş ilanları takip edilerek, online olarak başvuru yapılabilmektedir.

KKTC Kanada Konsolosluğu Var Mıdır?

KKTC’de Kanada Konsolosluğu bulunmamaktadır. KKTC vatandaşları Kanada Konsolosluğu işlemleri için Ankara ya da İstanbul’da bulunan aracı kurumlardan randevu almalıdır.

Kanada Konsolosluğundan direkt olarak vize için başvuru alınamadığından, Kanada vizesi KKTC vatandaşları için aracı kurumların yürüttüğü süreç sonucunda temin edilmektedir.

Kanada Türk Konsoloslukları Nerede Bulunur?

Kanada’da bulunan 5 Türkiye temsilciliği aşağıda listelenmiştir.

 • Türkiye Ottawa Büyükelçiliği
 • Türkiye Halifax Konsolosluğu
 • Türkiye Montreal Konsolosluğu
 • Türkiye Toronto Konsolosluğu
 • Türkiye Vancouver Konsolosluğu

Kanada’da bulunan 3 Kanada Türk Konsolosluğu, Kanada’da ikamet eden Türklerin çocuk dünyaya getirme durumu, noter işlemleri gibi işlemlerde yetkilidir.

Kanada Konsolosluğu Yetkili Danışmanlık Firmaları Nelerdir?

Vizem.net, Kanada IRCC sertifikasına sahip Türkiye’deki akredite danışmanlık kuruluşları arasında yer alur. Biyometri işlemleri için ise tek yetkili kuruluş Ankara ve İstanbul VFS vize ofisleridir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: