Kanada Ankara Büyükelçiliği

Kanada Büyükelçiliği | Canadian Embassy in Ankara

Kanada Konsolosluğu Ankara’da Büyükelçilik statüsünde hizmet vermektedir. Türkiye, Gürcistan, Azerbaycan ve Türkmenistan’da ikamet eden kişiler, Ankara Kanada Büyükelçiliği’nden hizmet alabilmektedir.

Kanada Türkiye Büyükelçiliği yabancı uyruklu kişilere vize işlemleri, Kanada vatandaşları için ise kimlik, pasaport, doğum, ölüm, evlilik, noter ve oy verme gibi durumlarda vatandaşlık işlemleri için hizmet vermektedir.

Kanada Konsolosluğu Ankara’da Cinnah Caddesi No. 58, Çankaya 06690 adresinde bulunmaktadır ve bünyesinde vatandaşlık departmanı, konsolosluk departmanı, noter departmanı ve pasaport departmanı bulunmaktadır.

Kanada Büyükelçisi Kimdir?

Kanada Büyükelçisi’nin ismi Jamal Khokhar’dır ve görevine 7 Ocak 2021 tarihinde başlamıştır.

Kanada Büyükelçiliği İletişim Bilgileri ve Adresi Nedir?

Kanada Konsolosluğu Ankara adres bilgisi Cinnah Caddesi No. 58, Çankaya 06690, Ankara’dır. Kanada Büyükelçiliği pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günleri 08:00- 12:00 ile 12:30- 16:45 saatleri arasında ve cuma günü 08:00- 12:30 saatleri arasında çalışmaktadır. Kanada Büyükelçiliği’ne randevu almadan gidilememektedir.

Kanada Büyükelçiliği Telefon Numarası Nedir?

Kanada Büyükelçiliği Ankara telefon numarası (0312) 409 27 00’dır.

Ankara Kanada Büyükelçiliği Mail Adresi Nedir?

Ankara Kanada Büyükelçiliği mail adresi ankra@international.gc.ca ve ankra-consulaire@international.gc.ca’dır.

Kanada Büyükelçiliği Web Sitesi Nedir?

Kanada Büyükelçiliği resmi sitesi https://www.international.gc.ca/country-pays/turkiye/index.aspx’dir.

Kanada Büyükelçiliği Çalışma Saatleri Nasıldır?

Kanada Büyükelçiliği pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günleri 08:00- 12:00 ile 12:30- 16:45 saatleri arasında hizmet vermektedir ve cuma günü 08:00- 12:30 saatleri arasında çalışmaktadır.

Kanada Ankara Büyükelçiliği Nerededir?

Kanada Ankara Büyükelçiliği, Çankaya ilçesinde Seğmenler Parkı’na, Çankaya Köşkü’ne ve Atakule’ye yakın bir konumda bulunmaktadır. Kanada Ankara Büyükelçiliği ile Ankara şehir merkezi olan Kızılay arasında 3,5 km ve Esenboğa Havalimanı arasında 32 km mesafe bulunmaktadır.

Kanada Büyükelçiliği Ankara Adresine Nasıl Gidilir?

Kanada Büyükelçiliği Ankara adresine, Sıhhiye ve Kızılay güzergahından geçen 135, 403, 408, 413 ve 440 numaralı otobüsler ile ulaşım sağlanabilmektedir.

Metro ile Kızılay istasyonunda inen kişiler, Güvenpark otobüs duraklarından otobüse binerek yaklaşık 15 dakika içerisinde Kanada Büyükelçiliği’ne ulaşılabilmektedir. Kanada Ankara Büyükelçiliği’ne en kolay ulaşım Kızılay’dan taksi ile mümkün olmaktadır ve yaklaşık 5 dakika sürmektedir.

Ankara Kanada Büyükelçiliği’nde Hangi İşlemler Yapılabilir?

Ankara Kanada Büyükelçiliği’nde yapılabilen işlemler aşağıda listelenmiştir.

 • Kanada vatandaşlık işlemleri
 • Yurtdışında doğum işlemleri
 • Yurtdışında ölüm ve cenaze işlemleri
 • Yurtdışında oy verme işlemleri
 • Yurtdışında evlat edinme işlemleri
 • Evlilik işlemleri
 • Noter işlemleri
 • Pasaport hizmetleri
 • Emeklilik işlemleri
 • Eğitim işlemleri
 • Vize işlemleri
 • Göç işlemleri

Kanada Büyükelçiliği Ankara Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kanada Büyükelçiliği Ankara’da doğrudan vize başvurusu yapılamamaktadır. Kanada ziyaretçi vizesi, Kanada eğitim vizesi ve Kanada çalışma izni başvuruları için yetkili aracı kurum üzerinden randevu alınması gerekmektedir. Kanada uzun dönemli kalıcı oturum vize başvuruları IRCC Kalıcı Oturum Başvuru Portalı üzerinden online olarak yapılmaktadır ve biyometri işlemleri aracı kurum üzerinden tamamlanmaktadır.

Ankara Kanada Büyükelçiliği bünyesinde hizmet veren IRCC vize ofisi, Kanada kısa süreli vize ve kalıcı oturum izni başvurularını değerlendirmede yetkili birimdir. Kanada Büyükelçiliği vize başvurusu işlemleri, Kanada vize başvurusu için gerekli evraklar ile şahsen yapılmaktadır.

Kanada Büyükelçiliği Vize Başvuru Formu Nereden İndirilir?

Kanada Büyükelçiliği vize başvuru formu, talep edilen vize türüne göre IRCC web sitesinde yer alan başvuru paketi içerisinde bulunmaktadır ve ilgili vize formları online olarak indirilebilmektedir.

Kanada Büyükelçiliği Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

Kanada Konsolosluğu Ankara vize dilekçesi resmi bir dille yazılmalıdır. Kanada Büyükelçiliği dilekçe örneğinde vize başvuru sahibine ait kimlik bilgileri, adres ve iletişim bilgileri gibi tanıtıcı bilgiler yer almalıdır ve dilekçe devamında Kanada seyahat amacı, ulaşım ve konaklama yöntemleri ve maddi durum bilgisi ifade edilmelidir. Kanada vize başvuru dilekçesinde başvuru sahibinin Kanada seyahatinden sonra ülkesine dönüş niyeti açıkça belirtilmelidir.

Kanada Büyükelçiliği Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Kanada Büyükelçiliği randevu vermemektedir. Kanada vize başvuru randevuları aracı kurumdan online olarak alınabilmektedir.

Ankara Kanada Büyükelçiliği Vize Ücreti Ne Kadardır?

Ankara Kanada Büyükelçiliği vize ücreti, kısa süreli ziyaretçi vizeleri için 100 CAD’dır. Başvuru yapılan kalıcı oturum programına göre uzun süreli Kanada vizeleri için başvuru ücretleri değişkenlik göstermektedir. Vize başvuru ücret ödemeleri Kanada Hükümeti adına online olarak yapılmaktadır.

Kanada Büyükelçiliği Vize Başvurusu Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kanada Büyükelçiliği’nin vize takip hizmeti yoktur, başvuru takibi aracı kurumun web sitesi üzerinden online olarak veya IRCC hesabı üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Kanada Ankara Konsolosluğu Başvuru Sonuçlanma Süreleri Nasıldır?

Kanada Ankara Konsolosluğu’nda vize başvurularının sonuçlanma süresi, başvuru yapılan vize türüne göre farklılık göstermektedir. Kanada ziyaretçi vizeleri IRCC tarafından ortalama 2,5 ay içerisinde sonuçlandırılmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Kanada Büyükelçiliği ile merkezimize sıklıkla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Kanada Konsolosluğu Ankara Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ankara Kanada Büyükelçiliği göçmenlik başvurularını kabul etmemektedir. Kanada Büyükelçiliği göçmenlik başvurusu, Kanada Hükümeti web sitesinde yer alan Kalıcı Oturum İzin Portalı üzerinden online olarak ya da Kanada Hükümeti Dosya İşlem Merkezi’ne posta ile yapılmaktadır.

Kanada Büyükelçiliği İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada Büyükelçiliği iş ilanları, Konsolosluk sayfasında ve Kanada kariyer sayfalarında yayınlanmaktadır ve bu sitelerin düzenli takip edilmesi sonucunda uygun görülen işlere online olarak başvuru yapmak mümkün olmaktadır.

Ankara Kanada Büyükelçiliği’nden Parmak İzi Randevusu Alınabilir Mi?

Hayır, Ankara Kanada Büyükelçiliği biometrik randevu ve parmak izi randevusu alınamamaktadır. Kanada vizesi için biyometri işlemleri vize merkezinin İstanbul ve Ankara ofislerinde yapılabilmektedir.

Kanada Büyükelçiliği Duyuruları Nerede Yayınlanır?

Kanada Büyükelçiliği duyuruları www.international.gc.ca/country-pays/turkey-turquie/ankara.aspx adresinde yayınlanmaktadır.

Kanada Büyükelçiliği Pasaport İşlemi Kaç Günde Sonuçlanır?

Kanada Büyükelçiliği pasaport işlemleri ortalama 75 günde tamamlanmaktadır.

Kanada Büyükelçiliği İzmir’de Bulunur Mu?

Hayır, Kanada Büyükelçiliği İzmir’de bulunmamaktadır.

Ankara Kanada Büyükelçiliği Dışındaki Kanada Dış Temsilcilikleri Hangileridir?

Ankara Kanada Büyükelçiliği dışındaki Kanada dış temsilciliği İstanbul Başkonsolosluğu’dur.

İstanbul Kanada Başkonsolosluğu, Büyükdere Caddesi No: 209, Tekfen Tower, 4. Levent, İstanbul adresinde yer almaktadır. Kanada Konsolosluğu İstanbul, randevu ile ziyaretçi kabul etmektedir.

Kanada’daki Türkiye Büyükelçiliği Nerededir?

Kanada Türkiye Büyükelçiliği, Kanada’nın başkenti Ottawa’da;197 Wurtemburg St, ON K1N 8L9/ Kanada adresinde yer almaktadır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: