kanada organ bağışçı donör vizesi

Kanada Organ Bağışçısı Vizesi Başvuru Süreci 2023

Önemli Not: Deprem sonrasında T.C vatandaşlarına sağlanan Kanada Open Work Permit (3 yıllık Kanada çalışma izni) başvuruları için başvuru sahibinin 3 Ocak 2024’e kadar Kanada’ya geçerli bir vize ile girmiş olması gerekir.

Sadece vize evrakları göçmenlik avukatı tarafından onaylanan kişilerin başvruları vizem.net tarafından yapılmaktadır.

Uygunluk kriterlerini öğrenmek için: 0850 241 1868’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

Kanada Organ Bağışçısı Vizesi, diğer adıyla kana donör vizesi organ bağışı amacıyla Kanada’ya ziyaret gerçekleştirmek için verilen vize türüdür. Kanada organ bağışçısı vizesi, bir geçici ikamet vizesidir ve kişinin Kanada’da 6 ay veya daha kısa bir süre kalmasına olanak sağlar.

Kanada Organ Bağışçısı Vizesi Hangi Durumlarda Alınır?

Kanada geçici oturma izni vizesinin alt kategorisi olan olan Kanada organ bağışçısı vizesi almayı gerektirecek durumlar aşağıda sıralanmıştır.

 • Organ bağışçısı olarak Kanada’ya gitmek
 • Kanadalı bir nakil uzmanından, nakil merkezinin veya uzmanın antetli kağıdına yazılıp imzalanmış mektuba sahip olmak.

Kanada Organ Bağışçısı Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Kanada organ bağışçısı vizelerine başvurmaya uygun olmak için aşağıdaki kriterlerin yerine getirilmesi gerekir:

 • Kanada organ bağışçısı vizesi başvuru sahibinin başvurmak için en az 18 yaşında olması gerekir
 • Kanada organ bağışçısı vizesi başvuru sahibinin, en az 2 boş sayfası olan geçerli bir pasaporta sahip olması gerekir
 • Kanada organ bağışçısı vizesi başvuru sahibinin temiz bir adli sicile sahip olması gerekir
 • Kanada organ bağışçısı vizesi başvuru belgelerinin İngilizce’ye veya Fransızca’ya tercüme edilip onaylanması gerekir
 • Kanada organ bağışçısı vizesi gerekli vize başvuru ücretlerinin ve vize işlem ücretlerinin ödenmiş olması gerekir
 • Kanada organ bağışçısı vizesi başvuru sahibinin Kanada’daki konaklamasını karşılamaya yetecek paraya sahip olması gerekir

Kanada Organ Bağışçısı Vizesine Nasıl Başvurulur?

Kanada organ bağışçısı vize (donör vizesi) başvurusu aşağıdaki adımlar izlenerek tamamlanır.

 1. Donör ve alıcı arasındaki tıbbi uyumluluğun kanıtı Kanada’da organ nakli gerçekleştirecek kurumdan alınır
 2. Kanada organ bağışçısı vizesi gerekliliğini öğrenmeyi sağlayan anket doldurulup, sonucunda vizeye gerek olduğu görüldüğünde, Kanada hükümeti web sitesinde başvuru talimatlarının olduğu bir sayfa açılacaktır.
 3. Kanada Hükümeti web sitesinde açılan hesap üzerinden Kanada organ bağışçısı vizesi başvurusu yapılır ve gerekli formlar doldurulur.
 4. Gerekli evraklar hazırlanarak donör uyum belgesi ile Türkiye’deki Kanada dış temsilciliklerine başvurulur.
 5. Kanada Konsolosluğu, Kanada organ bağışçısı vizesi başvurusunu değerlendirmeye alır, bu işlem yaklaşık birkaç hafta sürer.
 6. Kanada Konsolosluğu, gerekli görürse başvurusu sahibini mülakata çağırır

Kanada donör vizesi Kanada geçici oturum vizesi kapsamında değerlendirilmekte olup Kanada’da en fazla 6 ay kalınmasını sağlar.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kanada Organ Bağışçısı Vizesi için Uygunluğunuzu Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Kanada Hükümetinin Kanada organ bağışçısı vizesi ve diğer türden vizelerin uygunluğunu kontrol etmek amaçlı bir online başvuru formu bulunmaktadır. Kanada organ bağışçısı vizesi için uygunluğu canada.ca resmi web sitesinden kontrol edilebilir.

Kanada Organ Bağışçısı Vizesi Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Kanada organ bağışçısı vizesi başvurusu ortalama 30 günde sonuçlanır. Kanada organ bağışçısı vizesi bağışçıdan ek kanıt isterse, işlem 90 günden daha uzun sürebilmektedir.

Kanada Organ Bağışçısı Vizesi ile Sahip Olunacak Haklar Nelerdir?

Kanada organ bağışçısı vizesi sahipleri, Kanada’da 6 aya kadar oturma ve şehirlerarası seyahat iznine sahip olurlar. Kanada organ bağışçısı vizesi sahipleri, bir öğrenim izni almak zorunda kalmadan altı aya kadar bir eğitim programı alabilir.

Kanada donör vizesi sahiplerine, Göçmenlik ve Mülteci Koruma Yönetmeliği kapsamında izin verilmedikçe, Kanada’da uzun süreli çalışma veya okuma izni verilmez. Kanada organ bağışçısı vizesi sahiplerinin 6 aylık kısa süreli olarak çalışabilmesine bazı durumlarda izin verilebilmektedir fakat çalışma durumu vize başvuru aşamasında belirtilmelidir.

Kanada Organ Bağışı Vizesi Başvurusu Reddedilirse Ne Yapılmalıdır?

Kanada organ bağışı vizesi başvuru sahibinin herhangi bir nedenle kabul edilemez olduğu tespit edilirse, vize görevlisi, geçici ikamet izni vermenin şartlar altında haklı olup olmadığını değerlendirmek isteyebilir.

Kanada organ bağışı vizesi , bir Kanada vatandaşı veya daimi ikamet eden bir kişi için yakın bir ölüm kalım meselesi veya en azından ciddi bir tıbbi yaşam kalitesi sorunu olabileceğinden, vize memurları tarafından, riskleri aşan insani hususlar gibi zorlayıcı faktörlerin olup olmadığı değerlendirilmek istenebilir. Kanada organ bağışı vizesi reddedilirse tıbbi yeterlilik belgesi alınarak tekrar başvuru yapılabilir.

Kanada Organ Bağışı Vizesi Aracılığıyla Aile Fertleri Kanada’ya Götürülebilir Mi?

Kanada organ bağışı vizesi bir Kanada vizesi olduğundan, aile fertleri Kanada’ya götürülemez.

Kanada organ bağışı vizesi sahibine aile fertleri eşlik etmek istiyorlarsa Kanada ziyaretçi vizesi başvurusunda bulunmaları gerekir. Donör vizesi Kanada aile birleşimi kapsamında değerlendirilmez.

Kanada Organ Bağışçısı Vizesi Süresi Ne Kadardır?

Kanada organ bağışçısı vizesi süresi 6 aya kadar Kanada’da ikamet izni sağlar. Kanada organ bağışçı vizesi ile Kanada’ya gidip daimi oturma vizesine başvurmayanlar ülkeyi 6 aydan sonra terk etmek zorundadır.

Kanada organ bağışçı vizesi ile Kanada’da bulunulan 6 aylık süre içerisinde organ bağışı sebebi ile sağlık sorunları yaşandığı takdirde bu süre uzatılabilir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: