Kanada Vize Süresi Neye Göre Belirlenir

Kanada Vize Süresi Ne Kadardır, Neye Göre Belirlenir?

Önemli Not: Deprem sonrasında T.C vatandaşlarına sağlanan Kanada Open Work Permit (3 yıllık Kanada çalışma izni) başvuruları için başvuru sahibinin 3 Ocak 2024’e kadar Kanada’ya geçerli bir vize ile girmiş olması gerekir.

Sadece vize evrakları göçmenlik avukatı tarafından onaylanan kişilerin başvruları vizem.net tarafından yapılmaktadır.

Uygunluk kriterlerini öğrenmek için: 0850 241 1868’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

Kanada vize süresinin belirlenmesinde; başvuru sahibinin Kanada’ya hangi amaçla seyahat etmek istediği, başvuru yaptığı vize türü, finansal durumu ve daha önceden Kanada vizesi almış olup olmadığı gibi etkenler belirleyicidir.

Kanada vizesine başvuru yapan kişinin daha önce herhangi bir ülke tarafından vize reddi almamış olması ve vize ihlalinde bulunup bulunmadığı diğer önemli belirleyici etkenlerdir.

Kanada vize süresi ve Kanada’da konaklama süresi birbirinden farklıdır. 2018 - 2021 yılları arasında vizem.net danışmanlığında gerçekleşen Kanada vize başvurularında vizenin geçerlilik süresi çoğunlukla pasaportun geçerlilik süresince verilmiş olup, vize süreleri ortalama 7 yıl geçerliliğe sahip olmuştur.

Kanada Vize Geçerlilik Süresi Nedir?

Kanada vizesi üzerindeki vizenin sona erme tarihi, vizenin hangi tarihe kadar geçerli olduğunu belirtmektedir. Kanada vizesi belirtilen tarihinde veya öncesinde kullanılmazsa geçerliliği sona ermiş olur ve bu vize ile Kanada’ya giriş yapılamamaktadır. Kanada vize geçerlilik süresini gösteren tarih, Kanada’da ne kadar süre kalınabileceğini göstermez.

Kana’da kalınabilecek gün sayısı ziyaret vizelerinde 1 yıl içerisinde en fazla 6 aydır. Olağan dışı durumlarda Kanada’ya gelen ziyaretçinin Kanada’da kalmasına izin verilen sürenin uzunluğunu Kanada Sınır Hizmetleri Ajansı (CBSA) görevlileri tarafından belirlenir.

Kanada Sınır Hizmetleri Ajansı (CBSA) görevlileri Kanada sınırı girişinde ziyaretçinin evraklarını değerlendirir, mülakatta bulunur ve ardından ziyaretçinin Kanada’da kalmasına izin verilen süre belirlenmiş olur.

Kanada Ziyaretçi Vizesi Ne Kadar Süreyle Verilir?

Kanada ziyaretçi vizesi pasaportun 10 yıl geçerlilik süresiyle ya da pasaport geçerlilik süresinin 1 ay öncesine kadar düzenlenmektedir. Kanada’ya ziyaretçi vizesiyle giriş yapıldığında tek seferde en fazla 6 ay boyunca konaklama hakkına sahip olunur. Kanada ziyaretçi vizesinin bitiş tarihinde veya bitiş tarihinden önce Kanada’ya giriş yapmak gerekmektedir.

Kanada Turistik Vize Süresi Ne Kadardır?

Kanada turistik vizesi bir tür geçici ikamet vizesi türüdür. Kanada’ya turist vizesi ile giriş yapıldığında tek seferde en fazla 6 ay boyunca seyahat edebilme iznine sahip olunmaktadır. Kanada turistik vizesi 10 yıla kadar ya da pasaport geçerlilik süresinin 1 ay öncesine kadar düzenlenmektedir.

Kanada Aile Ziyareti Vizesi Ne Kadar Süre ile Düzenlenir?

Kanada aile ziyareti vizesi 10 yıla kadar bir süre için birden fazla giriş izni veren çok girişli bir vize türüdür. Kanada’da çocukları ve torunları olan ziyaretçiler, Kanada aile ziyareti vizesi ile tek seferlik girişte 2 yıla kadar ziyaret hakkına sahip olurlar.

Kanada’ya 6 ay ya da daha kısa süreli ziyarette bulunmak isteyen kişilerin Kanada turistik vizesine başvurmaları önerilir.

Kanada Öğrenci Vizesi Süresi Ne Kadardır?

Kanada öğrenci vizesi, Kanada’da belirlenmiş eğitim kurumlarında (DLI) öğrenim görebilmek için gerekli olan vize türüdür. Kanada’ya eğitim almak için giden öğrenciler 6 aylık ziyaretçi vizesi ile birlikte öğrenim iznine hak kazanmış olur.

Eğer öğrenci eğitimini öğrenim izni bitmeden tamamlamayacaksa, izin bitmeden uzatma başvurusu yapmalıdır; aksi halde Kanada’daki eğitimini sonlandırması gerekmektedir.

Öğrencinin öğrenim izni, eğitimin erken bitmesi halinde sonlanmaktadır, bu durumda kişiye Kanada’da kalması için azami olarak 90 günlük bir süre tanınmaktadır.

Kanada öğrenim iznine eklenen 90 günlük süre, Kanada’da kalış süresini uzatmak için yeniden başvuru yapmaya ya da Kanada’dan ayrılmak için hazırlanmaya olanak sağlar.

Kanada Çalışma Vizesi Ne Kadar Süre ile Verilir?

Kanada çalışma vizesi genel olarak 1-2 yıl geçerliliği olan vize türüdür. Kanada vize memuru genellikle, başvuran kişinin pasaportunun geçerlilik süresince ya da başvuran kişinin İş Gücü Piyasası Etki Değerlendirmesi (LMIA) belgesinde belirtilen çalışma süresini aşan bir çalışma izni vermemektedir.

Kanadalı bir işveren yabancı bir işçiyi işe almak istediğinde, Kanada geçici çalışma izni başvurusu yapılmadan önce, İş Gücü Piyasası Etki Değerlendirme belgesine ihtiyaç olup olmadığını öğrenmelidir.

Kanada Transit Vize Süresi Ne Kadardır?

Kanada transit vizesi, Kanada havaalanında 48 saat süre kalış iznini veren vize türüdür. Kanada transit vizesi seyahat planına bağlı olarak 1 ya da 2 giriş için geçerli olabilmektedir ve süresi dolmadan kullanılması gerekmektedir.

Kanada’ya İkinci Kez Giriş Yapanlar İçin Vize Süresi Ne Kadardır?

Kanada’ya bir yıl içerisinde ikinci kez giriş yapanlar için kalış süresi belirlenirken inceleme yapan görevlinin inisiyatifine bağlı olarak tekrardan 6 aylık giriş izni verilebilmekte ya da verilen ilk süre işaret edilerek kalış süresi toplamda 6 aya tamamlanacak şekilde izin verilmektedir.

Kanada Vize İşlem Süreleri 2022’de Ne Kadardır?

Kanada vize işlem süreleri 2022’de Türkiye’den yapılacak başvurular için tercih edilen vize türlerine göre farklılık gösterir.

Kanada vizelerinin vize işlem süreleri 2022 için aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Kanada Vizesi TürüOrtalama Vize İşlem Süresi
Ziyaretçi vizesi76 gün
Aile ziyareti vizesi140 gün
Öğrenci vizesi11 hafta
Çalışma vizesi12 hafta
Start-up vizesi12-16 hafta
Aile birleşimi vizesi12 ay
Ebeveyn vizesi20-24 ay

Kanada vize işlem süresi, başvuranın talep ettiği vize tipine, başvuru yapılacak ülkenin prosedürüne, IRCC vize ofisinin yoğunluk durumuna ve başvuru şeklinin fiziksel ya da online olmasına göre değişkenlik gösterir ve tüm bu koşullar Kanada vizesi kaç günde çıkar sorusunun cevabını belirler.

Kanada Vize Süresi Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Kanada’ya ziyaretçi vizesiyle giriş yapmış kişiler, Kanada’da kalış sürelerini 6 aydan fazla süre uzatmak istediklerinde ziyaretçi kaydı için başvuru yapmalıdır.

Kanada vize süresini uzatmak isteyen ziyaretçiler Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosuna başvuru yapmalı ve Kanada vize uzatma talebinde bulunma nedenini açıklamalıdır. Kanada vizesini uzatmak isteyen ziyaretçilerin Kanada’da kaldıkları süre boyunca kendilerini nasıl finanse edeceklerini ve Kanada’dan ne zaman ayrılmayı planladıklarını belgeleriyle sunmaları gerekmektedir. Kanada’da vize uzatmak için vizenin sona erme tarihinden 30 gün önce başvuru yapılması gerekmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: