Kanada Vize Takip İşlemleri

Kanada Vize Takip İşlemleri 2023

Kanada vize takip işlemleri, vize başvurusunun ilgili kurum tarafından değerlendirmeye alınmasından itibaren yapılabilmektedir. Kanada vize takip işlemleri, Kanada hükümeti resmi web sitesi üzerinden veya başvuru yapılan aracı kurum üzerinden gerçekleştirilebilir.

Vizem.net danışmanlığı ile yapılan Kanada vizesi başvurularında, başvuru sahiplerine 5 aşamalı bilgilendirme SMS’leri ile ücretsiz vize takip hizmeti sunulmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Kanada Vize Başvurusu Nasıl Takip Edilir?

Kanada vize başvurusu takip işlemleri, IRCC hesabı ile giriş yaparak Kanada hükümetinin web sitesi canada.ca üzerinden veya aracı kurum VFS Global’in online takip sistemi üzerinden yapılabilmektedir.

IRCC Üzerinden Kanada Vize Takibi Nasıl Yapılır?

IRCC üzerinden Kanada vize takibi, başvuru sahibine ait kullanıcı adı ve şifre ile hesaba giriş yapılarak gerçekleştirilebilir.

Kanada hükümeti resmi web sitesi içerisinde kullanıcı hesabına giriş yapma işleminin örnek bir görseli aşağıda verilmiştir.

IRCC Kanada Vize Takipi Giriş Ekranı
IRCC Kanada Vize Takipi Giriş Ekranı

Kullanıcı hesabına giriş yapan başvuru sahipleri, Kanada vize başvurusu IRCC sistemi içerisinde yer alan ibraz edilmiş başvurular bölümünden vize başvurularının durumunu takip edebilirler.

VFS Global Üzerinden Kanada Vize Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

VFS Global üzerinden Kanada vize takip işlemi; online, web sohbeti, yardım hattı ve e-posta gibi çeşitli yollarla yapılabilmektedir. VFS Global Kanada başvuru takip işlemlerini online olarak gerçekleştirmek isteyen kişiler, vize başvuru merkezinde başvuru sırasında verilen makbuzda yer alan Kanada vize takip numarası ve başvuru sahibinin doğum tarihi bilgilerle takip işlemlerini yapabilirler.

Kanada vize takip işlemleri, başvurunun yapılması ve takip numarasını içeren kabul makbuzunun aracı kurumdan teslim alınmasının ardından yapılabilir. VFS Global Kanada Vize Takip işlemleri, kurumun resmi internet sitesi üzerinden kullanıcı girişi yapılarak gerçekleştirilebilir.

VFS Global üzerinden Kanada vize takibi için yapılması gereken kullanıcı girişi işlemine ait örnek görsel aşağıda verilmektedir.

VFS Kanada Vize Takibi
VFS Kanada Vize Takibi
VFS Kanada Vize Takibi Ekranı
VFS Kanada Vize Takibi Ekranı

Kanada Vize Takip Çağrı Merkezi Numarası Nedir?

Kanada vize takip çağrı merkezi numarası; 902123735807’dir.

Kanada Konsolosluğu Vize Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Kanada Konsolosluğu vize takip işlemleri, aracı kurum VFS Global üzerinden ya da canada.ca üzerinden yapılabilmektedir. Kanada Konsolosluğunun resmi web sitesi üzerinden vize takip işlemleri yapılamamaktadır.

Kanada Vize Başvuru Takip İşlemi Ne Zaman Yapılabilir?

Kanada vize başvurusu takip işlemi, vize başvurusu online olarak yapıldıysa başvurudan 5 gün sonrasında yapılabilmektedir. Kanada vize başvurularının takip işlemleri, başvuru yapıldığı sırada açılmamakta; ancak başvurunun değerlendirmeye alınmasının ardından yapılabilmektedir.

Kanada vize başvurusu online yerine fiziksel olarak yapıldıysa, vizenin türüne bağlı olarak değerlendirilmeye alınması birkaç ay sürebilmektedir.

Kanada Vize Onay Kararı Nasıl Öğrenilir?

Kanada vize onay kararı, online olarak yapılmış başvurular için başvuru sahibinin IRCC hesabına gönderilen bir karar mektubu ve kişinin pasaportunu ilgili kuruma nasıl iletilmesi gerektiğini belirten bir talimat mektubu ile öğrenilmektedir. Kanada vize başvurusunun onaylanması, başvuru sahibinin Kanada’ya seyahat edebileceği anlamına gelmez ve kişinin Kanada’ya seyahat edebilmesi için vize onay kararının ardından Kanada vizesinin başvuru sahibinin pasaportuna işlenmesi gerekir.

Fiziksel olarak yapılmış başvurular için Kanada vize onay kararının çıkmasının ardından, başvuru sahibinin başvuru dosyasında sunduğu orijinal belgeler ve vizenin uygulanmış olduğu pasaportlar ile başvuru merkezinde başvuru sahibine iade edilir. Kanada vize onay kararı, online veya fiziksel olarak yapılmış tüm başvurular için Kanada vizesi onay maili ile başvuru sahibine bildirilir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: