kanada iş imkanları ve ilanları

Kanada İş İmkanları ve İş İlanları

Kanada iş imkânları açısından en çok tercih edilen ve iş olanağı bulunan ülkelerden biridir. Kanada, birçok sektörde iş imkânları sunan göç programlarına sahiptir. Kanada iş imkânları ve iş ilanları bakımından girişimciler ve işletme sahipleri için eşsiz ve büyük ekonomik fırsatlar sağlayan bir ülkedir. Kanada iş olanakları oldukça fazladır, iş koşulları çalışanları destekleyici nitelikte refahtır.

Kanada’da ortalama çalışma saatleri Kanada İş Kanunu’na göre günde 8 saat ve haftada 40 saattir. Kanada’daki ana endüstriler tarım, enerji, teknoloji, hizmetler (özellikle perakende ticareti, eğitim ve sağlık) ve üretimdir. Kanada’da bir çalışan mesai saatinden fazla çalıştığında, fazla mesai ücreti genellikle mesai ücretinin 1.5 katıdır. Kanada’da bir çalışanın fazla mesai hakları hem maaşlı hem de saatlik çalışanlar için geçerlidir.

Kanada Çalışma Ücretleri Nedir?

Kanada’da çalışanlara, geçerli asgari ücrete eşit veya daha yüksek bir meblağ ödenir. Kanada’da asgari ücretler eyalete göre saat başına 11,00 ABD Doları ile 14,00 ABD Doları arasında değişmektedir. Kanada’da çalışanlara saatlik ücret yerine aylık maaş ödendiğinde, işveren yine de çalışanların ücretlerinin çalışılan saatler ve mesailerle hesaplamaktadır.

Kanada çalışma ücretleri meslek bazında bakıldığında en yüksek ücreti Kanada’daki sağlık sektörü uzmanları almaktadır. Kanada’da doktor maaşları yılda ortalama 300 bin Kanada Doları'dır.

Kanada çalışma ücretleri meslek bazında bakıldığında doktor maaşlarını avukatlar, hâkimler, pilotlar ve mühendisler takip etmektedir.

Kanada’da Maaşlar Nasıldır?

Statistics Canada’ya göre, Kanada’da çalışanlar için ortalama ücret şu anda haftada 952 dolar yılda ise yaklaşık 50.000 dolardır.

Kanada’da yüksek ücretli işlerin çoğu, yıllık 50.000 dolardan daha fazla kazanmaktadır.

Mesleklere göre Kanada’da maaşlar (yıllık) aşağıda listelenmiştir.

MesleklerYıllık Maaş Ortalamaları
Kanada uzman doktor maaşları117.000 - 375.000 CAD
Kanada diş hekimi maaşları53.805 - 213.000 CAD
Kanada aile hekimi maaşları58.015 - 310.000 CAD
Kanada avukat maaşları48.000 - 146.000CAD
Kanada federal hâkim maaşları308.600 - 396.700 CAD
Kanada eczacı maaşları150.000 CAD
Kanada akademisyen maaşları128.000 CAD
Kanada yazılım mühendisi maaşları140.000 CAD
Kanada mühendis maaşları130.000 CAD
Kanada pilot maaşları78.000 – 140.000 CAD
Kanada hemşire maaşları90.000 - 120.000 CAD
Kanada öğretmen maaşları65.000 - 80.000 CAD
Kanada tır şoförü maaşları85.000 - 95.000 CAD
Kanada psikolog maaşları100.000 CAD
Kanada fizyoterapist maaşları110.000 - 140.000 CAD
Kanada elektrik mühendisi maaşları120.000 - 190.000 CAD
Kanada inşaat işçisi maaşları75.000 - 110.000 CAD
Kanada iç mimar maaşları120.000 - 20.000 CAD
Kanada veteriner maaşları210.000 - 260.000 CAD
Kanada avukat maaşları180.000 - 290.000 CAD
Kanada kuaför maaşları60.000 - 110.000 CAD

Kanada’da ortalama aylık maaş, ayda 2,700 Dolar, yılda 32.400 Dolar ve saatte 16.62 dolardır. Kanada’da maaşlar giriş seviyesi pozisyonları için yılda 24.000 Dolardan başlarken, çoğu deneyimli işçi yılda 96.000 Dolara kadar maaş alabilmektedir.

Kanada’da maaşlar Avrupa ortalamasına bakıldığında orta seviyelerde kalmaktadır. Kanada’da maaşlar Danimarka, Almanya, İsveç ve Norveç gibi ülkelerin ortalama maaşlarının altındadır. Kanada’da maaşlar İspanya, İtalya ve Portekiz gibi ülkelerin ortalama maaşlarının üstündedir.

Kanada’da Doktor Olarak Çalışmak Nasıldır?

Kanada’da doktor olarak çalışmak için Kanada’da veya başka bir ülkede eğitim almış bir doktorun kabul edilebilir bir lisans Tıp Doktoru (MD) derecesi alması gerekir. Kanada’da doktor olarak çalışmak için onaylı bir üniversite tarafından verilen kabul edilebilir bir tıp derecesi doğrulanmış olmalıdır.

Kanada, özellikle, kırsal alanlarda pratisyen hekim veya aile hekimi sıkıntısı çekmektedir. Kanada’da en çok psikiyatristler, pediatristler, anestezistler ve acil tıp uzmanlarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Kanada’daki doktorlar, bulundukları yere ve uzmanlıklarına bağlı olarak, genellikle haftada 35 ila 40 saat çalışarak, iyi bir iş-yaşam dengesinin tadını çıkarabilirler. Tam zamanlı pratisyen hekimler, ortalama 132.000 CAD (Kanada Doları), pediatristler ortalama 165.000 CAD (Kanada Doları ve anestezistler ortalama 208.000 CAD (Kanada Doları) maaş almaktadır. Kanada’da doktorluk beraberinde iyi bir refah seviyesi sağlamaktadır.

Kanada’da Mühendis Olarak Çalışmak Nasıldır?

Kanada’daki mühendislik endüstrisinde, bir kariyer yolunu seçerken mühendislere çok sayıda seçenek sunan birçok farklı sektör vardır. Kanada’da mühendis olarak en çok aranan dallardan bazıları mekanik, yazılım, biyomedikal, kimya, çevre ve elektrik alanlarındaki mühendisliklerdir.

Kanada’daki her eyalet veya bölge, Kanada’nın on iki mühendislik düzenleyicisinden birinin yetki alanına girer. Kanada’da mühendis olmak için başvurmayı düşünenler, çalışmak istediği il veya bölgedeki düzenleyici kurumla iletişime geçmelidir. Kanada’da mühendis olarak çalışmak isteyenlere verilen ruhsatlar yalnızca verildikleri il veya bölgede geçerlidir. Kanada’nın bazı eyalet ve bölge mühendisliği düzenleme kurumlarının Kanada’da kısa dönemli olarak çalışan yabancı mühendisler için geçici lisansları vardır.

Kanada’daki ortalama mühendislik maaşı ayda 5,894 CAD (Kanada Doları), yılda 70,733 CAD (Kanada Doları) veya saatte 36,27 CAD (Kanada Doları)’dır. Kanada’daki ortalama mühendislik maaşı giriş seviyesi pozisyonları yılda 40.506 CAD (Kanada Doları)’dan başlarken, deneyimli işçilerin çoğu yılda 122.864 CAD (Kanada Doları)’a kadar kazanabilmektedir. Kanada’da federal olarak düzenlenen bir endüstride bir mühendis için standart çalışma saatleri günde sekiz saat ve haftada 40 saattir.

Kanada İstatistiklerine göre, 75.000’den fazla mühendis, yalnızca Ontario Profesyonel Mühendis Birliğine kayıtlıdır. Kanada’da en çok inşaat veya makine mühendisleri çalışmaktadır ve büyük bir yüzdesi aynı zamanda elektrik ve bilgisayar mühendisliği alanında da çalışmaktadır. Kanada’da, mimarlık, mühendislik ve ilgili hizmetler en yüksek taleple birlikte mühendislere olan talebin artacağı tahmin edilmektedir. Mühendislikte en çok ilan verilen işler arasında makine mühendisi, elektrik mühendisi ve proje mühendisi bulunur.

Kanada’da Gönüllü Çalışma Başvurusu Nedir?

Kanada’da gönüllü olarak çalışma başvurusu Kanada’da yaşayıp çalışmak isteyenlere yönelik bir programdır. Kanada’da gönüllü olarak çalışma başvurusu IEC (International Experience Canada) aracılığıyla yapılmaktadır. Kanada’da gönüllü olarak çalışma başvurusunun ortalama işlem süresi genellikle yaklaşık 4 hafta sürer, ancak bu, nereden başvurulduğuna bağlıdır ve bu nedenle çok önceden başvurulması önerilir. (Planlı başlangıç tarihinden en az 12 ay önce).

Kanada’daki 161.000 kar amacı gütmeyen kuruluşun % 50’den fazlası ücretsiz personel ve gönüllülere yer vermektedir. Kanada’da gönüllü olarak çalışma başvurusu ile her yıl yaklaşık 12,7 milyon gönüllü, Kanada toplumuna yaklaşık 2 milyar saat katkıda bulunmaktadır. Kanada’da gönüllü olarak çalışma başvurusu yapanlar spor ve rekreasyon, sağlık ve sosyal hizmetler, sanat ve kültür, çevre, insan hakları, uluslararası kalkınma, sosyal adalet ve daha fazlası gibi alanlarda sunulan 75.000’den fazla çeşitli gönüllülük fırsatı elde edebilmektedir.

Kanada’da gönüllü olarak çalışma başvurusu işlem süreleri ortalama 5 hafta civarındadır, bu nedenle program resmi olarak açılmadan önce Kanada’ya seyahat etmek ve çalışmak için belgelerin ve başvuru formlarını hazırlamaya başlamak en iyisidir.

Kanada’da gönüllü olarak çalışma başvurusu ile IEC’ye uygun kabul edilmek için Kanada’ya seyahat etmek ve çalışmak için karşılanması gereken aşağıda verilen bir dizi uygunluk koşulu vardır.

 1. Uygunluk kontrol edilmelidir.
  Vatandaşı olunan ülke veya bölgenin programa katılan 30 ülkenin listesinde görünmesi gerekmektedir. Menşe ülkenin uygun olup olmadığını kontrol ettikten sonra sonraki adıma geçmeden önce bir anketi doldurmak gerekecektir. Kanada’da gönüllü olarak çalışma başvurusu başarılı olduğu takdirde, çevrimiçi başvuruya eklemek için kişisel bir referans kodu alınmaktadır.
 2. Kanada’da gönüllü olarak çalışma başvurusu için mali destek, tıbbi sınavlar, adli sicil geçmişi, özgeçmiş, aile bilgileri, öğrenci durumu ve iş teklifiyle ilgili ayrıntıların yanı sıra geçerli bir pasaport ve biyometri ile ilgili destekleyici belgelere ihtiyaç olmaktadır.
 3. Çevrimiçi IEC profili oluşturduktan sonra kişisel referans numara eklenecek kimlik, iletişim bilgileri ve iş teklifi / çalışma ayrıntıları (varsa) gibi kişisel bilgileri içeren çevrimiçi IEC profilini tamamlamak gerekecektir.

Kanada Saatlik Çalışma Ücreti Nedir?

Kanada’da saatlik çalışma ücreti minimum 14 CAD (Kanada Doları)’dır. Kanada’da saatlik öğrenci çalışma ücreti ise saatlik 13 CAD (Kanada Doları)’dır.

Kanada Asgari Ücret Nedir?

Kanada’da asgari ücret her Kanada eyaleti ve bölgesi, bir işverenin mevzuat kapsamındaki çalışanlara ödeyebileceği en düşük ücret oranını (asgari ücret) belirleyen değişken bir çalışma standardına sahiptir.

Kanada istatistik ofisi verilerine göre 2020’de, Kanada’daki ulusal asgari ücret, yılda 12 ödeme hesaba katılarak, aylık 1.622 Dolar, yani yılda 19.464 Dolar olarak belirlenmiştir.

Kanada asgari ücreti son 10 yılda %20 artmıştır. Artan bir ivmeyle büyümeye devam eden Kanada ekonomisi dünyanın en büyük 11. ekonomisidir.

Kanada’da İş Arama Websiteleri Nelerdir?

Kanada iş imkanı ve iş arama web siteleri bakımından birçok alternatife sahiptir.

Kanada iş arama siteleri aşağıda verilmiştir.

 • Indeed Canada
 • Glassdoor
 • Monster Canada
 • CareerBuilder Canada
 • Eluta.ca
 • Jobbank
 • Jobillico
 • Jobboom
 • Talent Egg

Kanada iş bulma siteleri üzerinden başvuru yapmak ücretsizdir. Kanada’da iş yapan türk firmalarına iş başvurusu ilgili şirketlerin Türkiye ofisinden de yapılabilmektedir. Kanada iş ilanları sezonsal olarak en fazla Mart - Mayıs tarihleri arasında artmaktadır.

Kanada’da Kişi Başına Milli Gelir Nedir?

Dünya Bankası'ndan alınan verilere göre Kanada’nın Gayri Safi Milli Hasılası 1,736 Trilyon Dolar, kişi başına düşen gayri safi milli hasıla ise 46.194,73 Dolardır.

2021 IMF verilerine göre kişi başına milli gelir sıralamasında dünya ülkeleri arasında Kanada 20. sırada yer almıştır. Refah seviyesi ve Kanada’da yaşam standartları bu oranda yüksektir.

Kanada’da İşsizlik Oranları Nedir?

Statista’dan alınan verilere göre Kanada’nın işsizlik oranı 2020’de Kanada’daki işgücünün %9,5’idir. Kanada’da işsizlik oranı Mart 2021’de art arda iki ay düşerek 0,7 puan düşüşle %7,5’e gerilemiştir.

Kanada’da işsizlik oranı Şubat 2020’den bu yana en düşük ve % 8’lik piyasa beklentilerinin çok altında kalmıştır. Kanada’da Mart 2021’de işsizlerin sayısı 148.000 (-% 8,9) düşmüş ve işsiz nüfusun çoğunluğu (% 59,0) işe girmiştir.

Kanada’da İşçi Hakları Nasıldır?

Kanada genelinde işçileri iş başında korumak için yürürlükte olan işçi hakları yasaları vardır.

Kanada’da işçi hakları, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı, tüm çalışanların işte emniyette olmak için ihtiyaç duydukları bilgilere ve işyerlerinde sağlık ve güvenlik faaliyetlerine katılma özgürlüğüne sahip olmalarını sağlamak için üç önemli hakkı ana hatlarıyla belirtir, bu haklar şunlardır.

 • İşyerinde hangi tehlikelerin mevcut olduğunu bilme hakkı,
 • İşyerini sağlıklı ve güvenli tutmaya katılma hakkı,
 • Kendi veya iş arkadaşları için tehlikeli olduğu düşünülen işi reddetme hakkı.

Kanada’da işçi hakları, işçilerin kariyer boyunca, maaş, program, hastalık veya tatil izni ve çalışma hayatının diğer yönleriyle ilgili işyerinde belirli haklardan yararlanmasını sağlar.

Kanada’da bir iş gününün genellikle sekiz saat olduğu kabul edilir. Kanada’da beş günlük bir çalışma haftasında tam zamanlı çalışanlar yaklaşık 35 ila 40 saat çalışmaktadır. Kanada’da haftada 30 ila 40 saat arasında herhangi bir yerde çalışmak, yardımlar ve kesinti hesaplamaları amacıyla genellikle tam zamanlı istihdam olarak kabul edilir.

Kanada’da işçiler haftada 40 saatten fazla çalıştığında fazla mesai ücreti alma hakkı vardır.

Kanada’da işçilerin tatil ücretinin koşulları iller ve eyaletler arasında değişir ancak yine temel hususlar aynıdır. Kanada’da çalışanlar yüzde dört oranında tatil ücreti kazanmaktadır, bu da tam zamanlı çalışılıyorsa yılda iki haftalık tatil anlamına gelir.

Kanada’da her çalışanın kazancı üzerinden tatil ücreti kazandığını unutmamak önemlidir. Kanada’da yarı zamanlı çalışanların, kazancının yüzde dördüne eşit bir tatil ücreti alma hakkı vardır.

Türk Vatandaşlarının Kanada’da Çalışma Hakları Nasıldır?

Kanada’da, tüm çalışanların hakları kanunla korunmaktadır. Kanada’da çalışan her vatandaş gibi Türk vatandaşlarının Kanada’da Çalışma hakları vardır.

Kanada’da işverenler maaşları ödemek zorundadır, tatil ve izin günlerini kesinlikle uygulamak zorundadır ve sözleşmenin bütün şartlarını yerine getirmek zorundadır. Kanada’da işverenler, işçilerini eğitim alınmayan görevleri yerine getirmeye zorlayamaz, hasta veya yaralı ise işçiyi çalışmaya zorlayamaz, pasaportunu veya çalışma iznini çalışandan alamaz.

Kanada’da işçileri koruyan diğer yasalar, Kanada’da nerede çalışıldığına bağlı olarak farklılık gösterebilir. Kanada’da işçileri koruyan diğer yasalar için geçerli olan yasalarla ilgili sorunlarda çalışılan il veya bölgedeki istihdam standartları ofisiyle iletişime geçilmelidir.

Kanada’daki Türk işçilerin tüm işçiler gibi güvenli bir çalışma yeri hakkı vardır. Kanada’nın güvensiz çalışma koşullarından işçileri koruyan yasaları bulunmaktadır. Kanada’da işçi olarak çalışmaya gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Kanada çalışma vizesi kapsamında Kanada’ya girmelidir.

Kanada’da mobbing ve taciz kesinlikle yasaktır, olası durumlarda en yakın Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosu (IRCC) ofisi veya Kanada Kraliyet Atlı Polisi (RCMP) ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. En yakın IRCC ofisini bulmak için 1-888-242-2100 numaralı telefondan IRCC ücretsiz aranabilir.

Kanada’da Çalışanlar için Eş Oturma İzni Nasıl Alınır?

Kanada’da çalışanlar için eş oturma izni almak eşin göçmenlik durumuna bağlıdır; eş daimi ikamet ediyorsa, Kanada’da çalışma izni alınabilir. Eş, geçici oturma (ziyaretçi) vizesi ile Kanada’da ise, çalışabilmek için çalışma izni başvurusunda bulunmaları gerekir.

Kanada’da çalışanlar için eş oturma izni aşağıdaki durumlarda Kanada içinde çalışma izni başvurusunda bulunabilir.

 • Altı ay veya daha uzun süreli geçici oturma iznine sahipse
 • Kanada’da Eş veya Genel Hukuk Ortağı altında daimi ikamet başvurusunda bulunulduysa
 • İşgücü Piyasası Etki Değerlendirmesi (LMIA) tarafından desteklenen bir çalışma iznine başvurulduysa
 • LMIA sürecinden muafiyet temelinde çalışma izni başvurusunda bulunulduysa Kanada’da Çalışanlar için Eş Oturma İznine başvurulabilir.

Kanada’da kalıcı oturma izni almak için sponsor olunabilmektedir; maddi destek durum belgesi ve devlet bakımına muhtaç olmadığını kanıtlayan belge ile bulunulan ildeki göçmen bürolarına Kanada oturum izni başvurusu yapılabilir.

Kanada’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışılabilir Mi?

Kanada’da yüksek lisans yaparken çalışmak isteyen bir öğrenci çalışmaya ancak eğitim programına dâhil olduğunda çalışabilir. Kanada’da yüksek lisans yaparken çalışmak isteyen bir öğrenci eğitimine başlamadan önce çalışamaz.

Aşağıdaki gereksinimleri karşılayan öğrenciler, kampüs dışında çalışma izni olmadan çalışabilir.

 • Belirlenmiş bir öğrenim kurumunda (DLI) tam zamanlı bir öğrenci ise
 • Lise sonrası akademik, mesleki veya mesleki eğitim programına kayıtlı ise
 • Sosyal Sigorta Numarasına (Canada SIN number) sahip ise

Kanada Büyükelçiliği İş İlanlarını Nerede Yayınlar?

Kanada Kamu Hizmeti Komisyonu (PSCC) işe alım kampanyaları düzenler. Kanada Büyükelçiliğinde çalışmak isteyenler mezuniyet sonrası işe alım kampanya testlerine girme olanağına sahip olabilirler.

Kanada Büyükelçiliği'nde zaman zaman istihdam fırsatları ortaya çıkar ve boş pozisyonlar web sitesinde yayınlanır. Kanada Büyükelçiliği iş ilanları https://www.canadainternational.gc.ca/ sitesinden takip edilebilir.

Kanada’daki En Yaygın İş İlanları Nelerdir?

Kanada’daki en yaygın iş ilanı perakende satış personeli iş ilanıdır. İlk 15’teki diğer yüksek vasıflı pozisyonlar arasında iş geliştirme müdürü, ağır hizmet teknisyeni, elektrik mühendisi, finans danışmanı ve kayıtlı hemşire bulunmaktadır.

Düşük vasıflı olduğu düşünülen talep edilen işler arasında şoför, resepsiyonist ve genel işçi sayılabilir. Burada bahsedilen pozisyonların Kanada çapında olduğunu belirtmek önemlidir. Kanada’nın her eyaletinin ve toplumunun çok çeşitli pozisyonlarda kendi işgücü açığı vardır.

Aşağıdaki tabloda Kanada’da cinsiyete göre ihtiyaç duyulan en yaygın iş ilanları listelenmiştir.

 • KADIN
  • Perakende satış görevlileri
  • Kayıtlı hemşireler ve kayıtlı psikiyatri hemşireleri
  • Kasiyer
  • İlkokul ve anaokulu öğretmenleri
  • İdari asistanlar
  • Yemek tezgâhı görevlileri, mutfak yardımcıları ve ilgili destek meslekler
  • İdari görevliler
  • Hemşire yardımcıları, servis görevlileri ve hasta hizmetleri görevlileri
  • Genel ofis destek çalışanları
  • Erken çocukluk eğitimcileri ve asistanları
 • ERKEK
  • Nakliye kamyonu sürücüleri
  • Perakende satış görevlileri
  • Perakende ve toptan ticaret yöneticileri
  • Kapıcılar, bakıcılar ve bina denetçileri
  • İnşaat esnafı yardımcıları ve işçileri
  • Otomotiv servis teknisyenleri, kamyon ve otobüs tamircileri ve mekanik tamircileri
  • Malzeme işleyicileri
  • Marangozlar
  • Yemek tezgâhı görevlileri, mutfak yardımcıları ve ilgili destek meslekler
  • Aşçılar

Kanada’da Dil Okuluna Giderken Çalışılabilir Mi?

Kanada herhangi bir dil kursunda dil eğitimi alan öğrencilerin çalışma izni yoktur.

Kanada’da 24 haftadan kısa süreli eğitim programlarına Kanada geçici öğrenci vizesi / temporary student visitor ile gidilir; bu vize türü, maksimum 180 gün (6 ay/24 hafta) kalış izni verir ve uzatım hakkı yoktur. Bu vize türü ile ülkeye giriş yapan öğrencilerin çalışma izni olmaz.

24 hafta üzeri eğitim programları için ise Kanada eğitim vizesi / study permit alınır. Bu vize türü, eğitim programının bitiş tarihi artı 90 gün olarak verilir ve uzatılabilir bir vize türüdür. Kanada eğitim vizesi / study permit ile ülkeye giriş yapan dil okulu öğrencilerinin çalışma izni yoktur.

Kanada eğitim vizesi / study permit ile ülkeye giren üniversite, yüksek lisans, diploma, sertifika ve kolej öğrencilerinin haftada 20 saat yarı zamanlı çalışma izni vardır.

Kanada, bir göçmen ülkesidir. Kanada hükümeti, yasal olarak, üniversite, yüksek lisans ve kolej mezunlarına kalma ve çalışma izni verir. Bu haklar Kanada dil okulları eğitim programı bitirildiğinde elde edilmez.

 • 1 yıllık program bitirenlere, 1 yıl kalma ve çalışma izni
 • 2 yıllık ve daha uzun süreli program bitirenlere, 2 yıl kalma ve çalışma izni verir.

Eğitim sonrası Kanada’da kalmak için verilen süre boyunca iş bulunması gerekmektedir. Dil okulu sonrası Kanada’da kalmak için Kanadalı bir şirketten iş teklifi almak gerekir.

Paylaş: