Kanada'da Staj Programları

Kanada Staj Programları ve Kanada'da Maaşlı Staj İmkanları

Önemli Not: Deprem sonrasında T.C vatandaşlarına sağlanan Kanada Open Work Permit (3 yıllık Kanada çalışma izni) başvuruları için başvuru sahibinin 3 Ocak 2024’e kadar Kanada’ya geçerli bir vize ile girmiş olması gerekir.

Sadece vize evrakları göçmenlik avukatı tarafından onaylanan kişilerin başvruları vizem.net tarafından yapılmaktadır.

Uygunluk kriterlerini öğrenmek için: 0850 241 1868’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

Kanada uluslararası öğrenciler için birçok staj imkanı sunmaktadır. Kanada’da sunulan staj olanakları sayesinde uluslararası öğrenciler, üniversite eğitimlerine ek olarak iş deneyimi elde etmeye hak kazanmaktadır ve bu durum, özellikle branşları sebebiyle müfredatlarında staj veya co-op bir yerleşimi tamamlama zorunluluğu bulunan uluslararası öğrenciler için önem taşımaktadır.

Türk vatandaşlarının Kanada’da staj yapabilme olanağına sahip olabilmesi için, öncelikli olarak Kanada’da öğrenim iznine sahip olmaları ve Kanada’da bir eğitim programına kayıtlı olmaları gerekmektedir. Kanada’da bir eğitim almadan staj programlarına katılabilme imkanı bulunmamaktadır.

Vizem.net akredite acentesi, Kanada’da stajlı bir eğitim programına katılmak isteyen Türk vatandaşlarına öğrenci vizesi ve çalışma izni başvuruları için danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kanada’da Staj ve Co-op Arasındaki Fark Nedir?

Kanada’da staj ve co-op arasındaki fark aşağıdaki tabloda verilmiştir.

 StajCo-op Yerleşim
Programın işleyişiStaj anlaşması öğrenci ve işveren arasında yapılmaktadır.Akademik kurum, öğrenci ve işveren olmak üzere üç yönlü bir birleşim oluşturulmaktadır.
Çalışma süresiGenellikle bir eğitim dönemi ya da bir yaz dönemi boyunca sürmektedir.Akademik şartlara bağlı olarak birden fazla eğitim dönemi süresince devam etmektedir.
YapısıÖğrencinin akademik takviminde staj için ayrıca bir süre olup olmaması değişebilmektedir.Öğrencinin akademik programı kesin bir şekilde co-op olarak çalışma şartını içermek durumundadır.
Maaşlı ya da maaşsızStajlar maaşlı ya da maaşsız olabilmektedir.Genellikle maaşlı programlar olmaktadır.
Tam zamanlı ya da yarı zamanlıEsnek çalışma şartları bulunmaktadır, işverenle yapılan anlaşmaya bağlı olarak staj tam zamanlı ya da yarı zamanlı olabilmektedir.Akademik takvimle çakışmayacak şekilde tam zamanlı bir çalışma programı uygulanmaktadır.

Kanada’da sunulan stajlar ve Kanada co op programları mevcut akademik program ile uyumlu bir iş deneyimi sağlamayı amaçlamaktadır. Kanada’da staj ve co-op çalışma olanakları, akademik öğrenimleri uygulamaya ve Kanada’daki çalışma ortamıyla tanışmaya imkan tanımaktadır.

Kanada Staj Programına Katılım için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kanada’da staj programına katılım için gerekli şartlar aşağıda verilmiştir.

 • Geçerli bir Kanada öğrenci vizesine sahip olunması gerekmektedir.
 • Çalışma programı kapsamında staj yapmayı gerektirecek bir ders planının olması gerekmektedir.
 • Akademik programda yer alan, mezun olabilmek için staj yapma koşulunun olduğu belgenin öğrenim görülen eğitim kurumundan temin edilmesi gerekmektedir.
 • Stajın akademik programın %50’sini ya da daha azını kapsaması gerekmektedir.

Kanada’da Maaşlı Staj Programları Bulunur Mu?

Evet, Kanada’da maaşlı ve maaşsız olmak üzere farklı staj programları bulunmaktadır.

Kanada’da Staj Maaşları Ne Kadardır?

Kanada’da staj maaşları yıllık ortalama 37,050 dolar, ya da saat başı 19 dolardır. Kanada’da iş deneyimine sahip olmayanlar için ücretler yılda 30,969 dolardan başlarken, daha tecrübeliler için ücretler yılda 57,155 dolara çıkabilmektedir.

Kanada’da En Popüler Maaşlı Staj Programları Nelerdir?

Kanada’da en popüler maaşlı staj programları aşağıda listelenmiştir.

 • Hukuk stajı
 • Mühendislik stajı
 • Grafik dizayn stajı
 • Reklamcılık stajı
 • Proje yönetimi stajı

Kanada’da Hukuk Stajı Nerede Yapılır?

Kanada’da hukuk stajı yapmak isteyen öğrenciler için Mercedes- Benz, Trapeze Group Limited ve Lerners LLP gibi birçok firma bulunmaktadır. Kanada’da hukuk stajyerleri saat başı ortalama 15 Kanada dolarından 35 Kanada dolarına kadar maaş alabilmektedir.

Kanada’da Mühendislik Stajı Nerede Yapılır?

Kanada’da mühendislik stajı yapmak için BGIS, Rayonier Advanced Materials, ABC ve BBA gibi çeşitli firmalar bulunmaktadır. Mühendislik stajı maaşları saat başı ortalama 25 - 65 Kanada dolarıdır.

Kanada’da Grafik Tasarım Stajı Nerede Yapılır?

Kanada’da grafik tasarım stajı yapmak isteyen öğrenciler için NETGEAR, Property Vista, GeoComply firmaları bulunmaktadır. Grafik tasarımı stajyerleri saat başı 15 ila 25 Kanada doları arasında maaş kazanmaktadır.

Kanada’da Reklamcılık Stajı Nerede Yapılır?

Kanada’da reklamcılık stajı için PUMA, Nestle, Amex ve Geotab gibi çeşitli firmalar bulunmaktadır. Kanada’da reklamcılık stajı yapan öğrenciler, saat başı 13 ila 35 Kanada doları arasında maaş almaktadır.

Kanada’da Proje Yönetim Stajı Nerede Yapılır?

Kanada’da proje yönetimi üzerine staj yapmak için HSBC, Deloitte, Siemens ve NOKIA gibi firmalar bulunmaktadır. Kanada’da proje yönetimi üzerine staj yapan öğrenciler için maaş aralığı saat başı 20 Kanada dolarından başlayarak 40 Kanada dolarına kadar çıkmaktadır.

Kanada’da Staj İmkanı Nasıl Bulunur?

Kanada’da staj imkanı elde edebilmek için üniversite tarafından resmi bir co-op programı ya da potansiyel bir işveren ağı sunulmuyor ise, seçilen bir alanda staj yapabilmek ya da co-op bir programa katılabilmek için kişinin kendine uygun bir işveren bulması gerekmektedir.

Kanada’da staj yapma fırsatı için işveren arayışında olan kişiler, başta üniversite iş kurulları olmak üzere, Glassdoor, Monster, Workopolis ve Indeed gibi çevrimiçi iş platformları, LinkedIn gibi profesyonel ağ siteleri, işveren sitelerinde yer alan kariyer sayfaları ve ağdaki bağlantılardan yararlanmak gibi birden fazla seçeneklere başvurabilmektedir.

Kanada’da Staj Programı İmkanları En Çok Hangi Şehirlerde Bulunur?

Kanada’da staj programı imkanlarının en çok bulunduğu şehirler aşağıda listelenmiştir.

 • Toronto: Dünyada yaşanacak en iyi şehirlerden biri olarak seçilen Toronto, hemen her alanda staj imkanı sağlayan bir endüstri şehridir. Önde gelen çalışma alanlarından bazıları ticari kuruluşlar, medya, teknoloji ve tiyatro ya da sahne sanatlarını içermektedir.
 • Vancouver: Vancouver, yaşam tarzı bakımından ve endüstri alanında ABD’nin Pasifik Kuzeybatısında yer alan Portland ve Seattle şehirleriyle benzerlik göstermektedir. Stajyerler için turizm ve otelcilik, eğlence, yazılım ve teknoloji alanlarında iş deneyimi elde etmek mümkündür.
 • Montreal: Montreal’de konuşulan Fransızca dünyanın diğer bölgelerinde konuşulandan farklı olmasına rağmen, Fransızca konuşan kimseler için Montreal oldukça ideal bir şehirdir. Staj yapmak için gelenler film, mühendislik ve teknoloji endüstrilerinde uygun pozisyon bulabilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Kanada’da staj yapmaya ve gerekli izinlerle ilgili bilgilere dair merkezimize sıklıkla sorulan sorular ve yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Kanada’da Staj Yapmak için Çalışma İzni Gerekir Mi?

Evet, Kanada’da maaşlı ya da maaşsız staj programlarına katılabilmek için çalışma izni alınması gerekmektedir.

Kimler Kanada’da Çalışma İzni Olmadan Staj Yapabilir?

Sağlık öğrencileri, tıbbi staj yapmayı planladıkları sürece Kanada’da çalışma izni olmadan çalışabilmektedir.

Kanada Staj Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Kanada staj çalışma izni alabilmek, öğrenci vizesinin alınmış olmasına göre iki şekilde gerçekleşmektedir.

Kanada’da öğrenci vizesi için başvuru yapılmadığı takdirde staj çalışma izni için başvuru yapılabilmektedir. Eğitim kurumundan stajın ders programının parçası olduğunu belirten bir kabul mektubu temin edilip ibraz edildikten sonra Kanada Hükümeti öğrenci vizesini ve çalışma iznini birlikte işlemektedir.

Kanada öğrenci vizesi varsa ve halihazırda Kanada’da bulunuluyorsa, Kanada’nın göç ve vatandaşlık işlemlerini yürüttüğü IRCC bağlantılı web sitesinden çevrimiçi olarak çalışma izni almak için başvuru yapılabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Kanada öğrenci vizesi için başvuru onay oranının son 5 yıl ortalaması %97,5’tir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kanada’da Part-time Staj Yapılabilir Mi?

Evet, Kanada’da part- time staj yapılabilmektedir.

Kanada Staj Programlarında Haftada Kaç Saat Çalışılabilir?

Kanada staj programlarında haftada en fazla 48 saat çalışılmaktadır.

Kanada’da Erasmus Stajı Nedir?

Kanada’da erasmus stajı, erasmus+ programı dahilinde Kanada’ya giden öğrencilere sunulmaktadır. Programa katılmak için üniversiteye başvuruda bulunulması, istenilen belgelerin hazırlanması ve stajın yapılacağı bir kuruluş bulunması gerekmektedir.

Kanada’da erasmus stajı yapmak için, Kanada erasmus vizesi sahibi olmak gerekmektedir. Erasmus stajı yapmak için gerekli olan vizeye başvuruda bulunmak için atanılan okul tarafından bir kabul mektubu alınmış olması gerekmektedir.

Kanada’da 6 Aydan Kısa Süreli Staj için Çalışma İzni Gerekir Mi?

Evet, Kanada’da 6 aydan kısa süreli stajlar için maaşsız dahi olsa çalışma izni almak gerekmektedir. 6 aydan kısa vadeli maaşsız stajlar için açık çalışma izni alınabilmekte ve bu izin sayesinde birden fazla işverenle çalışma olanağı elde edilmektedir.

Kanada’da 6 aydan kısa süreli eğitim programları için herhangi bir öğrenim izni alınmasına gerek olmaksızın kısa süreli eğitimler için verilen Kanada SX1 vizesi almak yeterli olmaktadır ancak bu kısa süreli eğitim süresince staj yaparak çalışmak isteyen öğrencilerin çalışma izni başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Kanada’da Staj Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Kanada’da staj yapmanın avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Kanada’da okurken yaşam masraflarını karşılamak için ekstra gelir
 • Çalışma alanlarında Kanada iş deneyimi elde edebilme olanağı
 • Sınıfta öğrenilenleri profesyonel bir çalışma ortamında uygulayabilme
 • Kişilerarası ve iletişim becerileri dahil olmak üzere kariyer başarısı için gerekli olan yetenekleri geliştirebilme
 • Farklı bağlantılar kurma ve sosyal ağı geliştirme
 • Gelecekteki iş başvuruları için bir portföy ya da iş örneği oluşturabilme imkanı
 • İş başvuruları için işverenden veya yöneticiden referans edinebilme olanağı
 • Mesleki anlamda güçlü ve zayıf yönleri keşfedebilme ve bu doğrultuda bir kariyer odağı belirleme fırsatı
 • Staj ya da co-op programı sırasında gösterilmiş olan performansa bağlı olarak tam zamanlı bir iş teklifi elde etme fırsatı

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: