Kanada'da Lise Eğitimi

Kanada Lise Eğitimi: Kanada'da Lise Okumak için Şartlar Nelerdir?

Kanada lise eğitimi, uluslararası öğrenciler için en popüler lise tercihlerinden biridir. Kanada’da bulunan özel liseler ve devlet liseleri, uluslararası öğrencileri Kanada’daki ve yurt dışındaki yüksek öğrenim kurumlarına hazırlamaktadırlar. Federal hükümet tarafından denetlenen Kanada eğitim sistemi güçlüdür ve OECD sıralamasında 12. olan Kanada, eğitim sistemini başarılı şekilde finanse etmektedir. Herkes için eşit fırsatlara odaklanan Kanada lise eğitim sistemi, iyi bir üne sahiptir ve giderek artan sayıda yabancı öğrenci tarafından eğitim için tercih edilmektedir.

Vizem.net Türkiye ve Kanada’da bulunan ofisleri ile Kanada’da eğitim almak isteyen kişiler için yurt dışı eğitim danışmanlığı veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Yabancı Ülke Vatandaşları Kanada’da Lise Okuyabilir Mi?

Evet, yabancı ülke vatandaşları Kanada’da lise okuyabilmektedir. Kanada’daki tüm ilköğretim ve lise kurumları en az 6 aylık eğitim almak şartıyla uluslararası öğrenci kabul etmektedir.

Kanada Liseleri Ücretli Midir?

Kanada liseleri ülke sakinleri için ücretsizdir; Kanada’da ücretsiz lise imkanı kapsamında devlet liselerinde tüm Kanada’da yaşayan öğrenciler ücretsiz eğitim alabilmektedir. Uluslararası öğrenciler için Kanada’da lise okumanın maliyeti eğitim alınan kuruma göre değişiklik göstermektedir; ücret aralığı 8.000 ile 14.000 CAD arasında değişmektedir

Kanada’da Lise Eğitimi Ücretleri Ne Kadardır?

Kanada’da lise eğitimi ücretleri uluslararası öğrenciler için yıllık 8.000 CAD ile 14.000 CAD aralığında değişmektedir. Kanada’da alınan lise eğitiminin ücretleri devlet ya da özel lise olmasına göre farklılık göstermektedir.

Kanada hükümeti tarafından finanse edilen okullar standart bir müfredat ve çalışma programı sunmaktadır ve uluslararası öğrenciler için özel liselere kıyasla Kanada’da devlet lisesi ücretleri daha uygun olabilmektedir.

Kanada’da Burslu Lise Eğitimi Alınabilir Mi?

Kanada’da burslu lise eğitimi almak mümkün olsa da, uluslararası öğrencilerin burs fırsatlarından yararlanması zor olabilmektedir. Kanada’da eğitim alan öğrenci Kanada vergilerinden muaf olduğundan dolayı çoğu sosyal yardım programlarından yararlanamamaktadır. Uluslararası öğrenciler için Kanada lise bursu almak için üstün bir başarı gösterilmesi gerekmektedir.

Kanada’da Lise Eğitimi Kaç Yıldır?

Kanada’da lise eğitiminin süresi eyaletlere göre değişiklik gösterebilmektedir; bunun sebebi eğitime ilişkin düzenlemelerin eyalet bazında yapılıyor olmasıdır. Çoğu Kanada eyaletinde lise eğitimi 9. sınıftan 12. sınıfa kadar dört yıl sürerken, bazı liseler 10. sınıfta eğitime başlayarak öğrencileri 18 yaşına geldikleri yıl mezun eder.

Kanada Lise Dersleri Nelerdir?

Kanada lise dersleri; matematik, fen ve İngilizce gibi temel derslerden oluşmaktadır. Kanada’da temel dersler, standart üniversite kabul koşullarını sağlamak için tasarlanmış dersler dahil olmak üzere, farklı seviyelerde sunulmaktadır; bu derslerin başarıyla tamamlanması ile lise diplomasına hak kazanılmaktadır.

Kanada’da lise eğitimi gören öğrenciler ayrıca işletme, film, sosyal bilim gibi belirli ilgi alanları ve uzmanlaşmak istedikleri bölümlere göre ek dersler alabilmektedirler.

Kanada’da Lise Eğitim Dönemi Ne Zamandır?

Kanada’da lise eğitim dönemi genellikle iki yarıyıldan oluşmaktadır ve okullar eylül ayından haziran ayına kadar sürmektedir. Kanada’da lise eğitiminin ilk dönemi eylül ile ocak ayları, ikinci eğitim öğretim dönemi ise şubat ile haziran ayları arasındadır.

Kanada’da Lise Okumak için Gerekenler Nelerdir?

Kanada’da lise okumak için gerekenler aşağıda listelenmiştir.

 • Öğrencinin, 6 aydan uzun süreli olarak Kanada’da bulunacağı için, Kanada öğrenci vizesi sahibi olması gerekmektedir.
 • Eğitim diline göre İngilizce veya Fransızca dil yeterliliğinin sağlanması gerekmektedir.
 • Geçerli bir pasaportun bulunması ve kayıt esnasında fotokopisinin sunulması gerekmektedir.
 • Öğrencinin son üç yıla ait okul geçmişi gerekmektedir.
 • Kayıt olunacak lise tarafından hazırlanan başvuru formunun doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir.
 • Uygunluk beyanı alınması gerekmektedir.

Kanada Lise Giriş Sınavı Var Mıdır?

Kanada lise giriş sınavı bazı özel liselerde yapılırken, Kanada devlet liselerinde lise giriş sınavı bulunmamaktadır ve sadece dil sınavı sonuçlarının sunulmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Kanada devlet liselerine geçiş sınavı ile öğrencilerin devlet okullarına geçiş yapması da mümkün olabilmektedir.

Kanada’daki En İyi Liseler Hangileridir?

Kanada’daki en iyi liseler aşağıda listelenmiştir.

 • Old Scona Lisesi, Edmonton
 • Rundle Koleji, Calgary
 • St Michael’s Choir Lisesi, Toronto
 • York House Lisesi, Vancouver
 • Crofton House Lisesi, Vancouver
 • Columbia Uluslararası Koleji, Ontario
 • Albert Koleji, Ontario
 • Unionville Lisesi, Unionville
 • London Central Lisesi, Ontario
 • Bayview Lisesi, Richmond Hill
 • Southridge Lisesi, Surrey
 • Little Flower Lisesi, Vancouver
 • Lakefield Koleji, Lakefield
 • Brentwood Koleji, Mill Bay

Kanada’da dünya genelinde tanınan birçok eğitim kurumu vardır. Kanada’da uluslararası öğrenciler liselerde, Kanada lise değişim programları kapsamında.da eğitim görebilmektedir.

Kanada’da Lise Öğrencileri için Konaklama İmkanları Nasıldır?

Kanada’da lise öğrencileri için konaklama imkanları çeşitlidir. Kanada’da lise eğitimi gören uluslararası öğrencilerin konaklaması için okullarına yakın ailelerin yanında eğitim süresince kaldıkları programlar, en sık tercih edilen seçenektir.

Kanadalı ev sahibi bir aile ile yaşamak, uluslararası öğrencilerin yerel kültürü öğrenmeleri ve dillerini geliştirmeleri için faydalı olmaktadır. Birçok uluslararası öğrenci yurt ya da kiralık evde kalmak yerine, Kanada’da aile yanı konaklama imkanından yararlanmayı tercih etmektedir.

Kanada’da Yatılı Lise Bulunur Mu?

Kanada’da yatılı birçok lise bulunmaktadır. Kanada’da yatılı liseler genellikle Ontario, Britanya ve Quebec’de yer almaktadır.

Kanada’da Lise Okurken Çalışılabilir Mi?

Hayır, Kanada’da vize ile eğitim gören uluslararası lise öğrencileri çalışamamaktadır.

Kanada’da Lise Okumanın Avantajları Nelerdir?

Kanada’da lise okumanın avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Kanada yüksek yaşam kalitesine sahiptir ve eğitim sistemi dünya çapında tanınır.
 • Modern sınıflara sahip Kanada liseleri ve iyi finanse edilmiş eğitim sistemi sayesinde öğrenciler, tabletler, etkileşimli beyaz tahtalar, bilgi laboratuvarları gibi teknolojik ögeleri kullanarak iyi bir eğitim almaktadır.
 • Kanada liseleri işbirlikleri ve staj olanakları sağlayarak öğrencileri iş dünyasına hazırlamaktadır.
 • Kanada’daki liselerde çalışan öğretmenler sıkı düzenlemelere tabi olurlar ve belirli niteliklere sahip olmayan kişileri öğretmenlik yapamaz; bu sebeple Kanada lise öğretmenleri oldukça nitelikli çalışanlardır.
 • Kanada lise diplomaları dünya çapında tanınmaktadır ve uluslararası alanda yüksek öğrenime kayıt yaptırırken öğrencilere avantajlar sağlamaktadır.
Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: