Kanada Öğrenci Değişim Programları

Kanada Öğrenci Değişim Programları

Kanada hükümeti, dünyanın pek çok ülkesinden gençlerin başvurabileceği; dil okulu, lise, kolej veya üniversite öğrencilerine açık olan ve öğrencilerin eğitimleri boyunca Kanadalı ailelerle yaşama fırsatı bulduğu öğrenci değişim programlarını International Experience Canada (IEC) adıyla desteklemektedir.

Alanında saygın eğitim kurumlarına ve çok kültürlü bir yapıya sahip Kanada, uluslararası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülkelerden biridir. Birkaç hafta, ay veya yıl boyu süren Kanada öğrenci değişim programları, kar amacı gütmeyen kurumlar ya da özel şirketler tarafından yürütülmekte ve her bütçeye uygun seçenekler sunmaktadır.

Kanada lise eğitimi, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından koordine edilen Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) tarafından 15 yaş için en iyi 6. olarak belirlenmiştir. Gerçek dünya için pratik öğrenme şiarıyla tasarlanan eğitim modelinde, her biri uygulamalı eğitim sunan ve işverenlerin aradığı becerileri öğreten Kanada lise değişim programları; eğitimciler, iş dünyası ve endüstri ile yakın işbirliği içerisinde oluşturulmaktadır.

Kanada öğrenci değişim programı maliyeti, programı sağlayan kuruluş ve programın içeriğine göre değişiklik gösterse de her ihtiyaç ve bütçeye uygun seçenekler bulunmaktadır.

Vizem.net akredite kuruluşu, öğrenci değişim programıyla yurt dışında eğitim almak isteyenlere vize başvuru süreçlerinde danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Kanada’da Öğrenci Değişim Programları Nelerdir?

Kanada’da öğrenci değişim programları, üniversite ve lise için sunulan zaman arasında değişiklik göstermektedir. Kanada lise eğitimi için uluslararası öğrenci değişim programları en az 6 ay sürmektedir. Merkezi Toronto’da bulunan Worldwide Cultural Exchange Programme (Uluslararası Kültürel Değişim Programı) olan WCEP Kanada Eylül 2013’ten beri Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı ve Kanada Eğitim Bakanlığı arasında geçerli kılınmıştır.

New Brunswick, Eğitim ve Erken Çocukluk Gelişimi Bakanlığı tarafından 1997 yılında Atlantic Education International programıyla uluslararası Youth for Understanding (YFU) organizasyonuna dahil olmuştur. YFU Kanada lise öğrenci değişim programına katılanlar bir oryantasyon dönemine girmekte ve Kanada’daki eğitimleri süresince değişik etkinliklere katılmaları teşvik edilmektedir.

Bir başka lise değişim programı ise en eski değişim programlarından biri olan AFS Kanada programıdır ve kişinin finansal yeterliliği bulunmaması durumunda burs veya sponsorluk seçenekleri sunmaktadır.

Kanada 96 devlet üniversitesi ve sunduğu 15.000 eğitim programı ile uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerden biridir. Araştırma ve inovasyonda küresel ölçekte yer almak isteyen Kanada hükümetinin çalışmaları sonuç vermiş ve Kanada üniversitelerinin Ar-Ge çalışmaları tüm ülkede gerçekleştirilen çalışmaların %40’ına ulaşmıştır.

Kanada hükümeti, uluslararası öğrencileri teşvik etmek amacıyla pek çok burs ve hibe imkanı da sağlamaktadır. Değişim programları 6 aydan kısa bir dönem veya 6 aydan uzun iki dönem olarak verilmektedir.

Değişim Programı ile Kanada’ya Nasıl Gidilir?

Kanada’da pek çok farklı içerikte öğrenci değişim programları bulunmaktadır. Büyük bir bölümü kar amacı gütmeyen kurumlar ve özel sektör tarafından yürütülen programlara internet üzerinden ulaşılabilir.

Değişim programı ile Kanada’ya gidebilmek için başvurulan programın süresine göre vize başvurusu yapılmalıdır. Öğrenci değişim programı 6 aydan kısa sürüyorsa Kanada ziyaretçi vizesi (geçici oturum izni), 6 aydan uzun sürüyorsa öğrenci vizesi (öğrenim izni) alınmalıdır.

Kanada Değişim Programı için Dil Bilgisi Gerekir Mi?

Evet, Kanada değişim programı için dil bilgisi gerekmektedir. Kanada’nın tamamında eğitim İngilizce veya Fransızca verilmektedir ve tüm eğitim kurumları uluslararası öğrenci değişim programlarına kabul şartı olarak dil becerilerini şart koşmaktadır.

İngilizce eğitim veren kurumlarda TOEFL, IELTS ve CAEL gibi test sonuçları değerlendirilir. Fransızca eğitim veren kurumlar ise başvuruları kendi sistemlerine göre değerlendirmektedir.

Değişim Programı için Kanada Sağlık Sigortası Gerekli Midir?

Değişim programı için Kanada sağlık sigortası gerekli değildir ancak Kanada hükümeti yabancı öğrencilerin sağlık masrafını karşılamamaktadır.

Uluslararası öğrencilerin sağlık koşulları, başvurdukları eğitim kurumunun Kanada’nın hangi bölgesinde olduğuna göre değişmektedir. Sağlık sigortası hakkında daha fazla bilgi almak için Kanada’da başvurulan okul ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.

Kanada’ya Değişim Programı ile Gitmenin Maliyeti Nedir?

Kanada’ya değişim programı ile gitmenin maliyetlerini belirleyen pek çok değişken vardır. Başvurulan eğitim kurumunun Kanada’nın hangi bölgesinde bulunduğu, kurumun yapısı ve programın niteliği gibi durumlar maliyetleri belirlemektedir.

Kanada’da kişiye uygun bir öğrenci değişim programı bulmak için eğitim acentelerinden hizmet alınabilmektedir.

Vizem.net Kanada’da lise, üniversite ve lisans üstü değişim öğrencileri için danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kanada’da Lise Değişim Programı Ücretleri Nasıldır?

Kanada lise değişim programı ücretleri, ilgili kurum tarafından belirlenir.

Kanada’daki eğitim kurumlarının ücretleri arasında, bulundukları bölgeye ve programın niteliğine bağlı olarak farklılıklar görülebilir.

Yapılan araştırmalara göre Kanada lise fiyatları yıllık 8.000 ila 14.000 CAD arasında değişmektedir.

Kanada’ya Değişim Öğrencisi Olarak Gidenler Çalışabilir Mi?

Kanada’ya değişim öğrencisi olarak gidenlerin çalışabilmesinde en önemli etken ülkeye girişte alınan vize türüdür. Kanada’ya sadece ziyaretçi vizesi ile giriş yapanların çalışması mümkün değildir.

Kanada’ya 6 aydan uzun bir program için öğrenci vizesi ile giriş yapan kimseler, Kanada’da çalışmaya hak kazanır. Çalışma iznine sahip kişilere, kampüs içerisinde veya dışında, kamusal alanda veya özel sektörde Kanada’da uluslararası öğrenciler için çalışma imkanları sunulmuştur.

Kanada Öğrenci Değişim Programı için Tercih Edilen Şehirler Hangileridir?

Kanada öğrenci değişim programı için tercih edilen şehirler aşağıda listelenmiştir.

  • Toronto
  • Vancouver
  • Ottawa
  • Montreal

Kanada Öğrenci Değişim Programı Avantajları Nelerdir?

Kanada öğrenci değişim programlarının avantajları aşağıda listelenmiştir.

  • Çok Kültürlülük: Kanada dünyanın en büyük çok kültürlü toplumlarından biridir.
  • Eşitlik: Kanada’da Ulusal İnsan Hakları Yasası ırk, cinsiyet, engellilik ve cinsel yönelime dayalı ayrımcılığı yasaklar. Kanada hükümetinin çoğulcu ve eşitlikçi tutumu ülkeyi uluslararası öğrenci değişim programlarında en çok tercih edilen ülkelerin arasına taşımıştır.
  • Kariyer İmkanları: Uluslararası öğrenciler arasında, mezuniyetin ardından bulundukları ülkede çalışmaya devam edenlerin oranı OECD ülkeleri genelinde %17 iken bu oran Kanada’da %33’e çıkmaktadır.
  • Çift Dil: Kanada’da her iki dilinde kullanılması, her iki dil için pratik imkanı sağlamaktadır.

2004’ten beri Birleşmiş Milletler Yaşam Kalitesi Endeksi’nde ilk 10’a giren Kanada’da yaşam standartları uluslararası öğrenciler için de geçerlidir. Gerek tarihsel birikimi gerekse hükümetin çalışmaları sonucu Kanada kültürü çeşitliliği ve eşitliği yücelten bir biçimde gelişmiştir.

Çok kültürlülük sosyal hayatın her alanında uluslararası öğrencilerin Kanada toplumuna entegrasyonunu kolaylaştırmaktadır. Uluslararası öğrencilerin uyumunu desteklemek adına Kanada eğitim sistemi ek programlar ve sosyal aktivitelerle geliştirilmiştir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: