Kanada'ya Öğrenci Olarak Gidip Kalmak

2023'te Kanada'ya Öğrenci Olarak Gidip Kalmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

2022’de Kanada’ya öğrenci olarak gidip kalmak için eğitim programı tamamlandıktan sonra çalışma izni alınması ve bir işe girilmesi gerekmektedir.

Kanada’ya öğrenci olarak giden kişilerin, eğitim süreci tamamlandıktan sonra Kanada’da yaşamaya devam edebilmek için Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosu’na (IRCC) başvuru yaparak mezuniyet sonrası çalışma izni almaları gerekmektedir.

Kanada’ya Öğrenci Olarak Nasıl Gidilir?

Kanada’ya öğrenci olarak gitmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kanada’da bulunan bir eğitim kurumuna başvuru yaparak kabul aldıktan sonra vize almaları gerekmektedir. Kanada’ya öğrenci olarak gidecek kişilerin 6 aydan kısa süren eğitimler için ziyaretçi vizesi, 6 aydan uzun süren eğitimler için öğrenci vizesi almaları gerekmektedir.

Kanada’ya öğrenci olarak gidebilmek için öncelikle Kanada’da bulunan bir eğitim kurumuna başvuru yapılması, kabul mektubu alınması ve Kanada vizesi almak için bu mektubun vize başvurusu sırasında ibraz edilmesi gerekmektedir. Kanada’ya öğrenci olarak gidecek kişilerin Kanada’daki bir eğitim kurumundan kabul aldıktan sonra eğitimin süresine bağlı olarak 6 aydan kısa eğitimler için ziyaretçi vizesi veya 6 aydan uzun eğitimler için öğrenci vizesi için gereken belgeleri hazırlayarak İstanbul veya Ankara’da bulunan yetkili vize merkezi ofislerinden biyometri işlemleri için randevu almaları gerekmektedir.

Kanada’da Mezun Olanlar için Çalışma İzni Şartları Nelerdir?

Kanada’da mezun olanlar için çalışma izni şartları aşağıda listelenmiştir.

  • Kanada’da en az 8 ay sürmüş olan bir eğitim programından sertifika/ diploma alarak mezun olmak
  • Kanada’daki eğitim sürecinde her dönem tam zamanlı öğrenci olarak kayıtlı olmak
  • Kanada’daki eğitim sürecini son 6 ay içinde tamamlamış olmak

Kanada’da mezun olduktan sonra çalışma izni için Kanada dışından başvuru yapmak isteyen mezunların; eğitim süreçlerini son 6 ay içerisinde tamamlamış olmaları, Kanada’da eğitim almak üzere öğrenci vizesine başvuru yapmış veya Kanada öğrenci vizesi almış olmaları ve Kanada’daki eğitimin 2020 bahar ile 2022 yaz dönemleri arasında başlıyor olması gerekmektedir.

Kanada’da Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni için Ne Zaman Başvurmak Gerekir?

Kanada’da mezuniyet sonrası çalışma izni için sertifika/ diploma, transkript veya mezun olunan okuldan resmi mektup alındıktan sonra 6 ay içerisinde başvuru yapılması ve Kanada öğrenci vizesinin bu 6 aylık süreçte geçerli olması gerekmektedir.

Kanada PGWP Uygunluğu Olan Eğitim Kurumları Hangileridir?

Kanada’da PGWP uygunluğu olan eğitim kurumları aşağıda listelenmiştir.

  • Yüksekokul, ticaret/ teknik eğitim kurumu
  • Üniversite
  • Quebec’te bulunan genel ve mesleki yüksekokullar (CEGEP) gibi lise sonrası devlet okulları
  • Quebec’teki devlet okulları ile aynı düzenlemelere sahip lise sonrası özel okullar
  • Bir mesleki eğitim diploması (DVS) veya mesleki uzmanlık belgesi (AVS) ve en az 900 saatlik bir eğitim veren kamu veya özel ortaokulları
  • Kanada’da bulunan ve ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora diplomaları verebilen özel eğitim kurumları

Mezuniyet Belgesinden Önce Öğrenci Vize Süresi Bitenler Çalışma İznine Nasıl Başvurabilir?

Mezuniyet belgesinden önce öğrenci vize süresi bitenlerin, çalışma iznine başvurabilmek için ziyaretçi kaydı yaptırması ya da Kanada’dan ayrılıp çalışma izni ve ziyaretçi vizesi için Kanada dışından başvuru yapması gerekmektedir.

Kanada’dan Mezun Olanlar için Çalışma İzni Ücreti Ne Kadardır?

Kanada’dan mezun olanlar için çalışma izni başvuru ücreti 255 CAD tutarındadır.

Kanada’da Mezunlar için Çalışma İzni Ne Kadar Süreyle Verilir?

Kanada’da mezunlar için çalışma izni süresi Kanada’daki eğitimin süresine göre değişmektedir. Kanada’da tamamlanan eğitim, 8 aydan kısa sürmüş ise çalışma izni alınamamaktadır.

Kanada’da mezun olunan eğitim programının süresi 8 ay ile 2 yıl arasında ise çalışma izni 3 yıl süreyle verilmektedir. Kanada’da birden fazla eğitim programı tamamlanmış ise çalışma izni programın sürelerinin toplamı kadar verilmektedir.

Kanada Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni Uzatılabilir Mi?

Kanada mezuniyet sonrası çalışma izni ancak çalışma izninin geçerli olduğu süreçte pasaport geçerlilik süresi bitmiş ise uzatılabilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Kanada’ya öğrenci olarak gidip kalmak konusunda merkezimize sıklıkla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Kanada’daki Öğrenimini Uzaktan Tamamlayanlar Çalışma İzni Alabilir Mi?

Evet, Kanada’daki öğrenimini uzaktan tamamlayanlar çalışma izni alabilmektedirler, COVID-19 nedeniyle Kanada dışından eğitimine devam edenlerin belirli tarihler arasında olmak koşuluyla, ilgili eğitim süresinin çalışma izni süresi için hesaba katılacağı Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosu (IRCC) tarafından duyurulmuştur.

Kanada uzaktan eğitim sistemi kapsamında akademik çalışmaların tamamına varan kısmına uzaktan online olarak tamamlamak mümkündür; 2020 bahar dönemi ile 31 Ağustos 2022 tarihi arasında Kanada dışından online olarak yapılan eğitim faaliyetlerinin süresi, çalışma izni süresi için hesaba katılabilmektedir.

Kanada’da Mezun Olan Öğrenciler Nerede Çalışabilir?

Kanada’da mezun olan öğrenciler, mezuniyet sonrası çalışma izni programı üzerinden açık çalışma izni alabilmektedirler. Kanada’da mezuniyet sonrası çalışma izni programı ile verilen açık çalışma izni ile tam zamanlı, yarı zamanlı veya serbest çalışan olarak Kanada’da bulunan herhangi bir işveren için çalışmak mümkündür.

Kanada’da mezun olanlar mezuniyet sonrası çalışma izni programı ile verilen açık çalışma izni ile Kanada’da birden fazla yerde faaliyet gösteren birden fazla işveren için çalışmak mümkündür. Kanada i̇ş teklifi almadan açık çalışma i̇zni alabilmek için kişilerin Kanada’daki eğitim süreçlerinin en az 8 ay sürmüş olması ve son 6 ay içerisinde tamamlanmış olması gerekmektedir. Kanada açık çalışma izni herhangi bir İşgücü Piyasası Etki Değerlendirmesi (LMIA) veya Kanadalı bir işverenden iş teklifi almış olmayı gerektirmemektedir.

Kanada Çalışma İzni için Başvuran Mezunların Vizeye Başvurması Gerekir Mi?

Kanada çalışma izni için başvuran mezunların, başvuruyu Kanada içinden veya dışından yapmalarına göre vizeye başvurmaları gerekebilmektedir. Kanada çalışma izni için Kanada dışından yapılan başvurularda, çalışma izni ile birlikte yeni bir ziyaretçi vizesi ayrıca bir başvuru gerekmeden verilmektedir. Kanada çalışma izni için Kanada içinden yapılan başvurularda sadece çalışma izni verilmektedir, vize süresi dolan kişilerin Kanada dışına çıkıp tekrar giriş yapması için yeni ziyaretçi (geçici ikamet) vizesi almaları gerekmektedir.

Kanada’da öğrenci vizesi ile eğitim görmüş ve mezuniyet sonrasında Kanada’da kalmaya devam etmek isteyen kişiler çalışma izni başvurusunda bulunarak açık çalışma izni alabilmektedirler. Kanada çalışma izni için başvuran mezunlar, başvurunun yapıldığı tarihte Kanada öğrenci vizesi süresi henüz bitmemiş ise çalışma izni değerlendirme sürecinde tam zamanlı olarak çalışma hakkına sahiptirler.

Geçici Çalışma İznine Sahip Mezunlar Kanada’ya Yerleşebilir mi?

Evet, geçici çalışma iznine sahip mezunlar Kanada’ya yerleşebilmektedirler, Kanada’da öğrenciliği bitenlerin geçici oturum izniyle çalışarak deneyim kazandıktan sonra ilgili göçmenlik programları aracılığıyla kalıcı oturum izni başvurusu yapabilmeleri mümkündür.

Kanada’da geçici çalışma iznine sahip mezunlar, Kanada’ya yerleşebilmesi için göçmenlik programları aracılığıyla göçmenlik başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Kanada’ya Yerleşme Şartları başvuru yapanların Fransızca veya İngilizce bilmelerini, hiçbir sabıka kayıtlarının bulunmamasını, sağlık engellerinin olmamasını ve profesyonel anlamda belli bir yeterliliğe sahip olmalarını gerektirmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: