Kanada Vatandaşı Olmak

Kanada Vatandaşı Olmak için Yapılması Gerekenler

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olarak bilinen Kanada, doğal yollarla alınan vatandaşlığın yanında sonradan vatandaşlık kazanma imkanı da sunmaktadır. Kanada vatandaşlık başvurusu yapmak isteyen bireylerin bazı şartları karşılıyor olmaları gerekmektedir. Aşağıda Kanada vatandaşı olmak için sağlanması gereken şartlara yer verilmiştir.

 • Kanada’da doğmak
 • Annenin veya babanın Kanada vatandaşlığı bulunması
 • Kanada’ya göçmenlik programında Kanada’ya gitmek
 • Kanada’da belirli bir süre oturum izni ile ikamet etmek
 • Bir Kanada vatandaşı ile evlenmek
 • Kanada’ya sığınma talebinde bulunmak

T.C vatandaşları için sonradan Kanada vatandaşı olmak öncelikle bir göçmenlik programına dahil olarak burada göçmen statüsü ile 3 yıl geçirdikten sonra alınabilmektedir. Bireyler oturum izni ile Kanada’da ikamet sürelerini doldurduktan sonra Kanada vatandaşlık başvurusu yapma hakkı kazanmaktadır.

Bireyler Kanada vatandaşlığını aldıktan sonra ülke içerisinde herhangi bir ikamet etme zorunluluğu bulunmamaktadır. Vatandaşlık alındıktan sonra başvuru sahipleri istedikleri ülkelerde yaşama hakkına sahiptirler.

Kanada’da yabancı uyruklu diplomat bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen kişilere Kanada vatandaşlık hakkı verilmez. Ayrıca daha önce herhangi bir sebepten Kanada vatandaşlığı iptal edilen bireyler de yeniden vatandaşlık başvuruşundu bulunma hakkına sahip değildir. Kanada vatandaşlık işlemlerini başlatarak süreci tamamlamadan vazgeçen bireyler için de ne yazık ki ikinci bir başvuru hakkı bulunmamaktadır.

Kanada Vatandaşı Nasıl Olunur?

Kanada, topraklarında doğan her bireye vatandaşlık hakkı tanıyan ender ülkelerden biridir. Kanada topraklarında dünyaya gelen kişiler doğrudan Kanada pasaportu alabilir. Bunun yanında ebeveynlerinden en az biri Kanada vatandaşı olan bireyler de Kanada vatandaşı kabul edilmektedir.

Kanada vatandaşı ile evli olan bireylerin, sığınma talebinde bulunarak ülkeye yerleşen kişilerin, ve göçmenlik programı çerçevesinde ülkeye giriş yapan göçmenlerin Kanada vatandaşlığı alabilmeleri için çeşitli koşulları yerine getirmeleri gerekmektedir.

Koşulların yerine getirilmesi ile bu kişiler Kanada vatandaşlık başvurusunda bulunabilir. Kanada Hükümeti bu başvuruları değerlendirmeye alarak vatandaşlık kriterlerine uygun bulduğu bireylere vatandaşlık hakkı tanımaktadır. Kanada vatandaşlık başvurularının değerlendirmesinde aşağıdaki kriterler göz önünde bulundurulmaktadır:

 • Kanada’da oturum iznine sahip olmak
 • Kanada’da yeterli süre yaşamak
 • Gelir beyanında bulunmak
 • Dil seviyesi (İngilizce ve Fransızca)
 • Kanada hakkında temel bilgilere sahip olmak
 • Herhangi bir kanun yasağı delmemiş olmak

Kanada Vatandaşı Olmak için Gerekenler

Kanada vatandaşı olmak için gerekenler listesinin en başında oturum izninin alınması gelmektedir. Kanada’da oturum iznine sahip olan kişiler ülkede 195 günlük ikamet sürelerini tamamladıkları taktirde vatandaşlık başvurusu hakkına sahip olabilmektedir.

Bireylerin vatandaşlık başvurusunda bulunana dek bir oturum izni sahibi olarak Kanada göçmenlik kurallarına aykırı davranmamış ve suça karışmamış olmamaları gerekmektedir. Aksi taktirde Kanada’nın güvenliğini tehlikeye atabileceği düşünülen kişilere vatandaşlık verilmemektedir.

Kanada devleti içerisinde ikamet edilen süre de Kanada vatandaşlık başvurularında değerlendirmeye alınmaktadır. Kişilerin sonradan vatandaşlık kazanabilmeleri için Kanada’da en az 5 yıllık bir oturum iznine sahip olmaları ve bu 5 yılın en az 3 yılını ülke içerisinde geçirmeleri şartı bulunmaktadır.

Ayrıca Kanada vatandaşlık başvurusunda bulunacak bireylerin ülkede ikamet ettikleri süreç boyunca vergilerini ödemiş olma şartı aranmaktadır. Bireyler Kanada’da bulunulan son 5 yılın en az 3 yıl boyunca şahsi vergi beyanı sorumluluklarını yerine getirdiklerini kanıtlamalıdır.

Kanada vatandaşlık başvurularında müracaatın gerçekleştirilmesinin ardından başvuru sahipleri bir vatandaşlık testine tabi tutulmaktadır. Bu testte bireylere Kanada’nın kültürü, tarihi, sembolleri, yasaları, vatandaşlık hakları gibi konular üzerinden 20 adet soru sorulmaktadır. 20 soru üzerinden en az 15 soruya doğru cevap veren bireylerin vatandaşlık testleri başarılı bulunmaktadır.

Kanada vatandaşlığına engel olabilecek bazı durumlar aşağıda verilmiştir:

 • Kanada dışındaki bir ülkede suça karışmak
 • Kanada’da şartlı tahliye isteminde bulunmak
 • Kanada vatandaşlığı için başvurmadan 4 yıl öncesine kadar bir mahkumiyet alınması

Kanada Pasaportu Nasıl Alınır?

Kanada pasaportu almak isteyen kişiler, Kanada Hükümeti’nin online sistemine giriş yapmalı ve hangi tür vatandaşlık başvurusunda bulunulduğuna dair bilgileri online başvuru esnasında belirtmelidir.

Online başvurunun yapılmasının ardından bireyler 630 CAD olan vatandaşlık başvuru ücretini ödemelidir. Bu miktarın 530 CAD’ı işlem ücreti olarak alınırken 100 CAD’ı vatandaşlık ücreti olarak kesilmektedir. 18 yaşından küçük başvuru sahipleri için ise bu ücret 100 ABD doları olarak belirlenmiştir.

Online vatandaşlık başvurusunu gerçekleştiren bireyler, vatandaşlık başvuru formunu ve talep edilen gerekli belgeleri bir araya getirerek vatandaşlık ofisine teslim etmelidir. Bireylerin dil yeterliliği belgeleri, Kanada’da bulundukları süre boyunca vergilerini düzenli olarak verdiklerine dair belgeleri bu başvuru dosyasında mutlaka yer almalıdır. Bireylerin evrak teslimini gerçekleştirmesinin ardından Kanada Hükümeti işleme alınan vatandaşlık başvuruları için başvuru sahibine bir AOR belgesi gönderir. Bu belge kişilere vatandaşlık başvurularının değerlendirmeye alındığını haber vermektedir.

Değerlendirme süreci olumlu geçen bireyler değerlendirmenin ardından 4-8 haftalık bir süreç içerisinde vatandaşlık testi için çağrılmaktadır. 18-64 yaş arasında bulunan bütün bireyler bu teste tabidir. Vatandaşlık testinde Kanada’nın kültürü, tarihi, yasaları, vatandaşlık hakları, sembolleri, özel günleri gibi ülke hakkında bilinmesi gereken bilgileri sorulmaktadır. Kanada vatandaşlık testi toplamda 20 sorudan oluşur ve bu 20 soru üzerinden en az 15 adet doğru cevap başarılı olarak kabul edilmektedir.

Kişiler Kanada vatandaşlık testinde başarılı olamadıkları taktirde yeniden sınava girebilmektedir. Ancak iki kez sınava giren bireylerin üçüncü giriş hakkı göçmenlik bürosunun inisiyatifinde bulunmaktadır.

Testi başarıyla tamamlayan başvuru sahibi Kanada vatandaşlığı ve Kanada pasaportu almaya hak kazanır.

Kanada Vatandaşı Olma Şartları

Kanada’da geçerli bir oturum izni ile 5 yıllık dönemin en az 3 yılını Kanada’da fiziksel olarak bulunarak geçirmeleri gerekmektedir. Kişilerin Kanada vatandaşı olduktan sonra ülkede bulunma zorunlulukları ortada kalkmaktadır. Aşağıda Kanada vatandaşı olma şartları sıralanmıştır:

 • Süresiz oturum izni sahibi olmak
 • 5 yıllık dönemin 3 yılını Kanada’da geçirmiş olmak
 • Kanada’da yaşam adındaki vatandaşlık testini geçmiş olmak
 • İngilizce veya Fransızca resmi dillerinden en az birisi için dil bilgisinin ispatlanmış olması

Kanada Vatandaşı Olmak Hakkında Sık Sorulan Sorular

Yazının bu bölümünde Kanada vatandaşı olmak hakkında Vizem.net bünyesine iletilen sorular yanıtlanmıştır. Daha fazla soru sormak ve bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

0850 241 1868

Kanada Vatandaşları Hangi Ülkelere Vizesiz Gidebilir?

Kanada Vatandaşları Hangi Ülkelere Vizesiz Gidebilir?

Kanada vatandaşlığına ve pasaportuna sahip bireyler dünya üzerinde 140 ülkeye vizesiz seyahat etme hakkına sahiptirler. Kanada Dünya’da seyahat etme özgürlüğü listesinde 6. sırada bulunan ülkedir.

Kanada vatandaşlarının; ABD, Avusturya, Yeni Zelanda ülkelerinin yanında tüm Avrupa Birliği ülkelerine de vizesiz seyahat etme özgürlüğü bulunmaktadır.

Kanada’da Doğan Vatandaş Olur Mu?

Kanada’da doğan bireyler doğrudan Kanada vatandaşı kabul edilmektedir. Kanada, topraklarında dünyaya gelen Dünya vatandaşlarına vatandaşlık hakkı veren nadir ülkelerden biridir.

Kanada Vatandaşı Nasıl Olunur?

Kanada Vatandaşı Nasıl Olabilirim?

Kanada, toprakları üzerinde dünyaya gelen her birey için Kanada pasaportu vermektedir. Doğum yolu ile ya da aile üyelerinin Kanada vatandaşı olması ile vatandaşlık elde edemeyen bireyler için sonradan vatandaşlık kazanma yolları bulunmaktadır.

Sonradan kazanılan Kanada vatandaşlığı göçmenlik programları ile, evlilik yolu ile, sığınma yolu ile elde edilebilmektedir. Ülkeye giriş yaparak bir oturma iznine sahip olan kişilerin oturum iznini elde ettikleri günden itibaren 5 yıllık dönemin en az 3 Kanada’da yaşadıktan sonra başvuru yapma hakkı bulunur. Başvuru sahipleri Kanada’da ikamet sürelerini tamamladıktan sonra gerekli başvuru şartlarını karşılıyorlarsa vatandaşlık başvurusunda bulunma hakkı elde etmektedirler.

Kanada Vatandaşlarının Vizesiz Girdiği Ülkeler

Kanada pasaportu olan kişiler aşağıdaki ülekelere vizesi giriş yapabilir

 1. Arnavutluk – 90 güne kadar.
 2. Amerikan Samoası – Seyahatten en geç 48 saat öncesine kadar Entry Permit Waiver Programına (EPWP) online başvuru yapılmalıdır.
 3. Andorra – 90 güne kadar.
 4. Anguilla – 30 güne kadar
 5. Antigua ve Barbuda – 180 güne kadar
 6. Arjantin – 90 güne kadar
 7. Aruba – 20 güne kadar
 8. Avustralya – 90 güne kadar
 9. Avusturya – 90 güne kadar
 10. Bahamalar – 240 güne kadar
 11. Barbados – 1800 güne kadar
 12. Belarus – 30 güne kadar
 13. Belçika – 90 güne kadar
 14. Belize – 90 güne kadar
 15. Bermuda – 90 güne kadar
 16. Bolivya – 90 güne kadar
 17. Bonaire – 90 güne kadar
 18. Bosna-Hersek – 90 güne kadar
 19. Botsvana – 90 güne kadar
 20. Brezilya – 90 güne kadar
 21. Britanya Virjin Adaları
 22. Brunei – 14 güne kadar
 23. Bulgaristan – 90 güne kadar
 24. Cape Verde– 30 güne kadar
 25. Cayman Adaları – 180 güne kadar
 26. Şili – 90 güne kadar
 27. Kolombiya – 90 güne kadar
 28. Cook Adaları – 31 güne kadar
 29. Costa Rika – 90 güne kadar
 30. Hırvatistan – 90 güne kadar
 31. Curaçao – 90 güne kadar
 32. Kıbrıs – 90 güne kadar
 33. Çek Cumhuriyeti – 90 güne kadar
 34. Danimarka – 90 güne kadar
 35. Dominika – 180 güne kadar
 36. Dominik Cumhuriyeti– 180 güne kadar
 37. Ekvador – 90 güne kadar
 38. El Salvador – 90 güne kadar
 39. Estonya – 90 güne kadar
 40. Esvatini – 30 güne kadar
 41. Falkland Adaları –4 haftaya kadar.
 42. Faroe Adaları – 90 güne kadar
 43. Fiji – 120 güne kadar
 44. Finlandiya – 90 güne kadar
 45. Fransa – 90 güne kadar
 46. Fransız Guyanası – 90 güne kadar
 47. Fransız Polinezyası – 90 güne kadar
 48. Fransız Antilleri – 90 güne kadar
 49. Gambia – 90 güne kadar
 50. Gürcistan – 360 gün
 51. Almanya – 90 güne kadar
 52. Cebelitarık
 53. Yunanistan – 90 güne kadar
 54. Grönland – 90 güne kadar
 55. Grenada – 90 güne kadar
 56. Guam
 57. Guatemala – 90 güne kadar
 58. Guyana – 90 güne kadar
 59. Haiti – 90 güne kadar
 60. Honduras – 90 güne kadar
 61. Hong Kong – 90 güne kadar
 62. Hungary – 90 güne kadar
 63. İzlanda – 90 güne kadar
 64. Endonezya – 30 güne kadar
 65. İrlanda – 90 güne kadar
 66. İsrail – 90 güne kadar
 67. İtalya – 90 güne kadar
 68. Jamaika – 90 güne kadar
 69. Japonya – 90 güne kadar
 70. Kazakistan – 30 güne kadar
 71. Kiribati – 30 güne kadar
 72. Kosova – 90 güne kadar
 73. Kırgısiztan – 60 güne kadar
 74. Letonya – 90 güne kadar
 75. Lesotho
 76. Lihtenştayn – 90 güne kadar
 77. Litvanya – 90 güne kadar
 78. Luxemburg – 90 güne kadar
 79. Makao – 30 güne kadar
 80. Malazya – 90 güne kadar
 81. Malta – 90 güne kadar
 82. Mauritius – 90 güne kadar
 83. Mayotte
 84. Meksika – 180 güne kadar
 85. Mikronezya – 30 güne kadar
 86. Moldova – 90 güne kadar
 87. Monako – 90 güne kadar
 88. Moğolistan – 30 güne kadar
 89. Karadağ – 90 güne kadar
 90. Montserrat – 180 güne kadar
 91. Fas – 90 güne kadar
 92. Namibya – 90 güne kadar
 93. Hollanda – 90 güne kadar
 94. Yeni Kaledonya
 95. Yeni Zelanda – 90 güne kadar
 96. Nikaragua – 90 güne kadar
 97. Niue – 30 güne kadar
 98. Kuzey Mariana Adaları
 99. Kuzey Makedonya – 90 güne kadar
 100. Norweç – 90 güne kadar
 101. Palestinian Territory
 102. Panama – 180 güne kadar
 103. Peru – 90 güne kadar
 104. Filipinler – 30 güne kadar
 105. Polonya – 90 güne kadar
 106. Portekiz – 90 güne kadar
 107. Porte Riko– 180 güne kadar
 108. Katar – 30 güne kadar
 109. Réunion – 90 güne kadar
 110. Romanya – 90 güne kadar
 111. San Marino
 112. Sao Tome and Principe – 15 güne kadar
 113. Senegal – 90 güne kadar
 114. Sırbistan – 90 güne kadar
 115. Singapur – 30 güne kadar
 116. Slovakya – 90 güne kadar
 117. Slovenya – 90 güne kadar
 118. Güney Afrika – 90 güne kadar
 119. Güney Korea – 180 güne kadar
 120. İspanya – 90 güne kadar
 121. Sri Lanka – 30 güne kadar.
 122. Saint Kitts ve Nevis – 180 güne kadar
 123. St. Lucia – 42 güne kadar
 124. Sint Maarten – 90 güne kadar
 125. Saint Vincent ve Grenadinler – 180 güne kadar
 126. İsveç – 90 güne kadar
 127. İsviçre – 90 güne kadar
 128. Tayvan – 90 güne kadar
 129. Tayland – 30 güne kadar
 130. Trinidad ve Tobago – 90 güne kadar
 131. Tunus – 120 güne kadar
 132. Turks ve Caicos Adaları – 90 güne kadar
 133. Ukrayna – 90 güne kadar
 134. Birleşik Krallık – 180 güne kadar
 135. ABD – 180 güne kadar
 136. Uruguay – 90 güne kadar
 137. Virgin Adaları – 180 güne kadar
 138. Özbekistan – 30 güne kadar
 139. Vanuatu – 30 güne kadar
 140. Vatikan

Kanada pasaport sahipleri dünya genelinde Türkiye dahil 35 ülkeye e-vize ile giriş yapabilmektedir. 45 ülke için ise giriş ülkeye giriş esnasında vize alınarak gerçekleşmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: