Kanada Eğitim Vizesi

Kanada Eğitim Vizesi Nedir, 2023 Şartları Nelerdir?

Önemli Not: Deprem sonrasında T.C vatandaşlarına sağlanan Kanada Open Work Permit (3 yıllık Kanada çalışma izni) başvuruları için başvuru sahibinin 3 Ocak 2024’e kadar Kanada’ya geçerli bir vize ile girmiş olması gerekir.

Sadece vize evrakları göçmenlik avukatı tarafından onaylanan kişilerin başvruları vizem.net tarafından yapılmaktadır.

Uygunluk kriterlerini öğrenmek için: 0850 241 1868’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

Kanada eğitim vizesi, Kanada’da 6 aydan uzun süreli eğitim programlarına katılım için öğrenim izni ile birlikte düzenlenen bir vize çeşididir.

Kanada’da eğitim görmek için, Kanada öğrenci vizesi hamili olmak gerekmektedir. Eğitim için Kanada vizesi alma konusunda Vizem.net, Türkiye’deki ve Kanada’daki şubeleri ile vize ve yurtdışı eğitim danışmanlığı veren IRCC sertifikalı akredite bir acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Kanada Eğitim Vizesi Hangi Programlar için Alınabilir?

Kanada vizesi kapsamında alınabilen Kanada eğitim programları aşağıda listelenmiştir.

 • Kanada lise eğitimi
 • Kanada dil okulu eğitimi
 • Kanada kolejler ve meslek okulları eğitimi
 • Kanada üniversite eğitimi
 • Kanada lisansüstü çalışmaları
 • Kanada mesleki sertifikalar
 • Kanada öğrenci değişim programları
 • Kanada çevrimiçi ve uzaktan eğitim programları

Kanada Lise Eğitimi Vizesi Şartları Nelerdir?

Kanada lise eğitimi vizesi şartları; Kanada’daki okuldan kabul mektubu almış olmak, öğrenim izni almak, Kanada’da lise okumak için istenen not seviyesine eşdeğer ortaokul notlarına sahip olmak, İngilizce veya Fransızca dillerinde yetkin dil becerilerine sahip olmak ve eğitim görülen okullardan alınmış okul sonuçları veya karnelerini sunmaktır.

Kanada’da lise eğitimi almak için tercihen Kanada lise değişim programları da mevcut olmakla birlikte bu programlar, kısa süreli grup programları veya yaz programlarıdır.

Kanada Dil Okulu Vizesi Şartları Nelerdir?

Kanada dil okulu vizesi şartları, dil okulu tarafından kabul mektubu almış olmak ve 6 aydan uzun süreli programlar için öğrenim izni (geçici oturum vizesi) almaktır.

Kanada dil okullarında eğitim almak için, İngilizce veya Fransızca dil seviyesi ölçüm sınavına girilmekte ve dil sınav sonuçlarına bakılarak öğrencilere çalışma kursu önerilmektedir. Kanada’daki çoğu dil okulu, bir sömestr veya aylık kurs yerine haftalık eğitime dayalı kurs süresi seçenekleri sunmaktadır.

Kanada Mesleki Eğitim Vizesi Şartları Nedir?

Kanada’da mesleki eğitim veren kurumlar; değişen küresel pazarla uyumlu, kariyer odaklı, bilgi ve beceri geliştirmek amaçlı eğitim vermektedirler. Kanada eğitim vizesi şartları; Kanada meslek okulu tarafından kabul mektubu almak, öğrenim izni (geçici oturum izni) almak, İngilizce, Fransızca veya seçilen eğitime bağlı olarak diğer dil becerilerini kanıtlamak şeklindedir. Kanada sertifika programlarının kabul için kendi politikaları ve gereksinimleri vardır. Kanada 1 yıllık kolej eğitimleri sonucunda çeşitli meslek sertifikaları alınabilmektedir.

Kanada eğitim programları seçenekleri; tarım ve gıda eğitimi, yayıncılık ve gazetecilik eğitimi, işletme eğitimi, diş hijyeni eğitimi, tasarım eğitimi, mühendislik teknolojisi eğitimi, çevre eğitimi, sağlık eğitimi, ağırlama yönetimi eğitimi, bilgi ve iletişim teknolojisi eğitimi, diller ve sanat eğitimi, bilimler eğitimi, sosyal hizmetler eğitimi ve Kanada aşçılık eğitimi şeklindedir.

Kanada Erasmus Eğitim Vizesi Şartları Nelerdir?

Kanada Erasmus vizesi şartları, Kanada Erasmus programının geçerli olduğu ülkelerden birininin vatandaşı olmak ve eğitim alınacak kurumdan gönderilmiş kabul mektubu almaktır.

Kanada Erasmus vizesi kabul mektubu; Erasmus taraflarının projenin yapısı, hedefleri ve bütçesinden haberdar olduklarını ve programa aktif olarak katılmayı taahhüt ettiklerini garanti etmektedir. Kanada’daki Erasmus programlarında eğitim dilleri farklılık gösterdiğinden dolayı, başvuru sahibinin Almanca (Deutsches Sprachdiplom), İspanyolca (Dele), İngilizce (TOEFL) gibi sınavlara girerek dil becerisini kanıtlaması gerekmektedir.

Kanada Yüksek Lisans Eğitim Vizesi Şartları Nelerdir?

Kanada yüksek lisans şartları, yüksek lisans kabul mektubu almak ve öğrenim izni (geçici oturum vizesi) almak şeklindedir.

Kanada’da yüksek lisans eğitimi veren her okulun kendi kabul şartları bulunmaktadır. Kanada yüksek lisans vizesi ile bir Kanada üniversitesinde okumak için, eğitim diline bağlı olarak İngilizce veya Fransızca dil becerilerinin kanıtını sağlamak gerekmektedir. İngilizce eğitim veren üniversiteler için dil yeterliliği; Yabancı Dil İngilizce Testi (TOEFL), Uluslararası İngilizce Dil Testi Sistemi (IELTS) veya Kanada Akademik İngilizce Dil Değerlendirmesi (CAEL) sınavlarına girip geçerli not alarak kanıtlanabilmektedir.

Fransızca eğitim vermekte olan üniversiteler öğrencileri bireysel olarak değerlendirmektedir. Kanada’daki üniversitelerin diğer kabul şartlarını öğrenmek için, okuldaki Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı ile görüşmek gerekmektedir.

Kanada Eğitim Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kanada öğrenci vizesi evrakları ve Kanada vize başvurusu için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Eğitime kabul kanıtı
 • Kimlik belgesi
 • Mali destek kanıtı
 • Açıklama mektubu
 • CAQ sertifikası
 • Vasi beyanı (18 yaşından küçükler için)

Kanada Eğitim Vizesi için Kabul Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Kanada eğitim vizesi için kabul mektubu, Kanada eğitim izni veya Quebec sertifikası (CAQ) için başvuruda bulunulduğu takdirde Kanada’da belirli bir öğrenim kurumuna kayıt olmak üzere kabul edildiğini kanıtlayan bir belgedir.

Kabul mektubu verilmeyen sunulmayan başvurularda Kanada eğitim vizesi reddedilmektedir. Başvuru sahibi başvurusunu online olarak yapıyorsa, kabul mektubunun taranmış bir kopyasını, fiziksel başvuruda bulunuyor ise kabul mektubunun orijinal bir kopyasını sunmalıdır.

Kanada eğitim vizesi için kabul mektubunun; öğrencinin tam adı, doğum tarihi ve posta adresini, eğitim kurumunun adını, DLI numarasını, telefon, faks, web sitesi ve e-posta bilgilerini, kurumun türünü (özel veya devlet), öğrencinin kabul edildiği çalışma alanı veya programını, kursun tahmini süresi veya tamamlanma tarihini, kursun başladığı tarihi, öğrencinin kursa kayıt olabileceği son tarihi, öğrencinin gireceği akademik yılı, kursun tam zamanlı mı yoksa yarı zamanlı mı olduğunu, harç ücretini, varsa burs ve diğer mali yardımları, kabul mektubunun geçerli olduğu son kullanma tarihini, akademik önkoşulları, eğitim kurumunun açık bir tanımını ve Quebec’te öğrenim görmek için Quebec Sertifika Belgesi (CAQ)’ni içermesi gerekmektedir.

Kanada Eğitim Vizesi için Sağlık Sigortası Nedir?

Kanada eğitim vizesi için sağlık sigortası, Kanada Hükümeti yabancı öğrencilerin sağlık masraflarını karşılamadığından eğitim görmek için yaptırılan sigorta türüdür.

Yabancı öğrenciler için sağlık sigortası, yaşanılacak yere göre farklılık göstermektedir. Kanada sağlık sigortası kapsamında daha fazla bilgi için başvurulan okul ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Kanada vizesi başvurularında eğitim sağlık sigortası, başvuru sahibinin özel koşulları değerlendirilerek uzman danışmanlar tarafından yapılmaktadır.

Kanada Eğitim Vizesi için Sponsorluk Nedir?

Eğitim vizesi için Kanada sponsorluğu, düzenli çalıştığını belgeleyemeyen öğrencilerin Kanada vizesi eğitim alabilmek için seyahat boyunca masraflarını karşılayacak kişi/ kurum tarafından hazırlanmış belgedir.

Bir arkadaş, aile üyesi, akraba veya diğer üçüncü şahıslar, Kanada’da eğitim alacak kişinin öğrenim ve yaşam masraflarını ödeyeceklerini taahüt eden bir mektup yazarak sponsor olabilmektedirler. Kanada vize sponsor yazısı kapsamında sponsor olacak kişinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.

Kanada Eğitim Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada eğitim vizesi başvurusunda, normal başvurulardan farklı olarak öğrenci kabul belgesi ve gerekli finansal kaynaklara dair belgeler başvurudan önce hazırlanmalıdır.

Online olarak yapılan Kanada eğitim vizesi başvurusu, Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosu’nun (IRCC) web sitesinden veya İstanbul veya Ankara VFS Global Kanada vize başvuru merkezi üzerinden randevu alınarak yapılmaktadır. İstanbul veya Ankara hariç diğer VFS Global ofislerinden Kanada eğitim vizesi başvurusu yapılmamaktadır. Kanada online vize başvurusu yapılıyor ise, online başvuru formu doldurulup başvuru tamamlandıktan sonra biyometri işlemleri için VFS Global ofisine gidilmesi gerekmektedir. VFS Global’e yapılan Kanada vizesi başvuruları, Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosu tarafından değerlendirilerek onaylanmaktadır.

Kanada Eğitim Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Kanada eğitim vizesi başvuru ücretleri, Kanada eğitim vizesi harcı 150 CAD, VFS biyometri işlemleri 85 CAD olmak üzere toplam 235 CAD’dır.

Danışmanlık ücreti, noter masrafları ve yeminli tercüme işlemleri ile 2022 yılında 360 CAD tutmaktadır.

Kanada Eğitim Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kanada dışından yapılan Kanada eğitim vizesi başvurularında, 6 aydan uzun eğitim vizeleri için ortalama 11 haftada, 6 aydan kısa eğitim vizeleri için ortalama 74 günde vize sonucu çıkmaktadır.

Verilen işlem süreleri, dosya iletimi ve biyometri işlemleri için gereken süreyi içermemektedir.

Kanada Eğitim Vizesi Takip ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Kanada eğitim vizesi takip ve Kanada vize sorgulama işlemi; kişi tarafından online olarak, yardım hattı aranarak veya e-posta göndererek yapılmaktadır. Kanada vizesini online takip için, vize başvuru merkezinden alınan takip numarası ve kişinin doğum tarihi VFS Global internet sitesinin başvuru takip adresine girilmelidir.

Kanada Eğitim Vizesi Ne Kadar Süre ile Geçerlidir?

Kanada eğitim vizesi, eğitimin süresi boyunca geçerlidir ve eğitim süresi bittikten sonraki 90 gün boyunca ülkenin terk edilmesine izin vermek için geçerliliği sürmektedir.

Aldığı eğitim süresi Kanada eğitim vizesi üzerinde yazandan uzun sürecek öğrencilerin, vize bitmeden Kanada study permit uzatma işlemi yapması gerekmektedir.

Kanada’da Eğitim Vizesi ile Çalışmak Mümkün Müdür?

Kanada’da eğitim vizesi ile çalışmak mümkündür.

Kanada’da üniversite okurken çalışmak için; kampüste öğrenci olarak, stajyer olarak ve kampüs dışında öğrenci olarak çalışmak mümkün olmakta ve her bir iş türü için farklı koşullar gerekmektedir.

Kanada’da kampüs içerisinde çalışmak için; tam zamanlı yüksek öğretim öğrencisi olmak, Kanada’da öğrenci çalışma izni sahibi olmak ve Sosyal Sigorta Numarası’na (SIN) sahip olmak gerekmektedir.

Kanada’da kampüs dışında çalışmak için; belirlenmiş bir öğrenim kurumunda (DLI) tam zamanlı öğrenci olmak, mesleki eğitim programında yer almak ve Sosyal Sigorta Numarası’na (SIN) sahip olmak gerekmektedir.

Kanada’da stajyer olarak çalışmak için; çalışma izni sahibi olmak, eğitim görülen programı bitirmek için stajın şart görüldüğünün okul tarafından verilmiş bir mektupla kanıtlamak ve stajın toplam eğitimin %50 veya daha azını kapsadığını belgelemek gerekmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: