kanada iş insanı vizesi b-1 nasil alınır

Kanada İş İnsanı Vizesi (İş Delegasyon Vizesi) Nedir, Nasıl Alınır?

Önemli Not: Deprem sonrasında T.C vatandaşlarına sağlanan Kanada Open Work Permit (3 yıllık Kanada çalışma izni) başvuruları için başvuru sahibinin 3 Ocak 2024’e kadar Kanada’ya geçerli bir vize ile girmiş olması gerekir.

Sadece vize evrakları göçmenlik avukatı tarafından onaylanan kişilerin başvruları vizem.net tarafından yapılmaktadır.

Uygunluk kriterlerini öğrenmek için: 0850 241 1868’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

Kanada iş insanı vizesi, Kanadalı bir şirketle iş yapmak amacıyla Kanada’ya gitmek isteyenlerin Kanada’ya girmesine devlet kontrolünde izin veren B-1 Business Visitor vizesi olarak bilinen vize türüdür.

Kanada iş insanı vizesi (iş delegasyon vizesi) kısa süreli seyahat ve oturum izni kapsamamaktadır. Kanada iş insanı vizesini elinde bulunduran kişi Kanada’da 6 aydan kısa süre boyunca kalabilmektedir.

Kanada iş insanı vizesi hamilinin Kanada’daki herhangi bir şirkette çalışmasına izin verilmez. Kanada iş insanı vizesinin Kanada çalışma izni olarak kullanımı söz konusu değildir. Kanada iş insanı vizesi sahibinin sadece iş görüşmeleri yapma ve iş anlaşmaları imzalama yetkisi bulunmaktadır.

Kanada iş insanı vizesi (iş delegasyon vizesi) ile kişinin Kanada’nın sosyal devlet statüsünde bulundurduğu (eğitim, kapsamlı sağlık hizmetleri, devlet bakımı) veya ehliyet, sosyal güvenlik gibi resmi kuruluşlara bağlı hizmetlerinden yararlanabilmesi söz konusu değildir.

Kanada iş insanı vizesine Kanada Elçilik ve Konsolosluklarının yetkilendirdiği Kanada vizesi başvuru başvurulabilir.

Kanada İş İnsanları Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Kanada iş insanları vizesi başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Kanada iş vizesi almak isteyen kişinin Kanada dışında bir ülkede kendi işinin olması yahut Kanada dışında bir ülkede kayıtlı bir işletmenin herhangi bir konumda çalışan olması gerekmektedir.
 • Kanada iş insanı vizesi almak isteyen kişinin 18 yaşını doldurmuş, reşit birey statüsünde bulunması gerekmektedir.
 • Kanada iş insanı vizesi almak isteyen kişinin Kanada dışında bir ülkede faaliyet gösteren bir iş yerinden son 3 aylık düzenli gelir dökümlerine sahip olması gerekmektedir.
 • Temiz adli sicil kaydına sahip olunması Kanada iş vizesi başvurularında önemli bir etkendir.
 • Kanada iş insanı vizesi başvuranının Kanada’daki bir şirketle iş ilişkisi geliştirdiğine veya Kanada’daki toplantıya, konferansa, kongreye davet aldığına dair belge niteliğinde kanıt sağlayabiliyor olmak gereklidir.

Kanada’ya İş Ziyareti Vizesi Almak için Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Pasaport: Kanada iş insanı vizesi talep eden kişinin pasaportu.
 • Seyahat sağlık sigortası: Yapılması zorunlu olan, Kanada seyahatini kapsayan sağlık sigortası
 • Kanada ticari vize başvuru formu: Kanada iş insanı vizesi alacak kişinin eksiksiz doldurulmuş Kanada iş insanı vizesi başvuru formu.
 • Ödeme dekontu: Kanada iş insanı vizesi alacak kişinin başvurduğu aracı kurumdan alınmış, ödenen Kanada iş insanı vizesi başvuru ücret harcına (100 Kanada Doları) ait dekont.
 • Adli sicil kaydı: Kanada iş insanı vizesi alacak kişinin adli sicil kaydı e-devlet sistemi üzerinden İngilizce ya da Fransız dillerinde barkodlu olarak temin edilebilmektedir.
 • Sağlık yeterliliği kanıtı: Kanada iş insanı vizesi alacak kişinin tıbbi muayene yoluyla yeterli sağlık durumuna sahip olduğunu kanıtlayan belgeler.
 • Fotoğraf: 2 adet biyometrik, eni 35 mm, boyu 45 mm olmak üzere arka fonu beyaz olan, biyometrik fotoğraf.
 • Finansal yeterlilik belgeleri: Kanada Konsolosluğu ve Elçiliğinin belirlediği Kanada'da kalınacak süre zarfındaki yemek, konaklama, seyahat ücretlerinin karşılanabileceğini belirten, banka tarafından verilmiş dökümler, beyanlar.
 • Kanada vizesi sona erdiğinde Türkiye’ye dönüş işlemlerini kanıtlayacak belgeler: Dönüş uçak bileti , araç ruhsatı ve tapu fotokopileri vb.
 • Aile ve medeni durum belgeleri: Evlilik cüzdanı, nüfus kayıt belgesi vb.
 • Davet mektubu: Kanada’daki bağlantılı kurum, kuruluş, işyeri, tüzel kişilik tarafından Kanada elçilikleri ya da Konsolosluğuna hitaben yazılmalıdır. (gerekliyse)

Kanada İş İnsanları Vizesi için Sağlık Sigortası Nedir?

Kanada iş insanları vizesi sağlık sigortası, Kanada hükümeti tarafından Kanada’ya seyahat düzenlenmeden önce Kanada iş insanı vizesi onaylanan veya değerlendirme süreci devam eden kişilerin sahip olması gereken seyahat sağlık sigortalarıdır.

Kanada ticari ziyaret vizesi için gerekli sağlık sigortaları vizem.net üzerinden alınabilmektedir.

Kanada delegasyon vizesi için sağlık sigortası alınırken içermesi gereken bilgiler ve uyulması gereken koşullar aşağıda verilmiştir.

 • Kanada iş insanı vizesi için gerekli sağlık sigortalarının en az 6 ay geçerliliği olmalıdır.
 • Kanada iş vizesi için gerekli sağlık sigortaları, başvuru ve seyahat amacı detaylı belirtmelidir.
 • Sağlık sigorta poliçesinin onayı için birinci dereceden aile bilgileri ve irtibat kurulabilecek kişi / kişiler hakkında paylaşım yapılmalıdır.
 • Kanada iş insanı vizesi için gerekli sağlık sigortaları Kişinin sahip olduğu (varsa) kalıtsal hastalıkları göstermelidir.
 • Kanada iş vizesi için gerekli sağlık sigortaları HIV, AIDS, HEPATİT gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı önlem mahiyetinde kontrol istemektedir.
 • Kanada iş insanı vizesi için gerekli sağlık sigortaları kişinin sahip olduğu kronik rahatsızlıklar,(sahip olunan alerjiler ,faranjit vb.) tespiti istemektedir.

Kanada İş İnsanları Vizesi Davet Mektubu Nedir?

Kanada iş insanları vizesi davet mektubu, Kanada merkezli şirketlerle iletişime geçilmesi durumunda kişi-kişiler ve kurumların Kanada iş vizesi almak isteyen tarafa gönderebileceği, Kanada iş insanı vizesi alacak kişinin Kanada'ya referansla geldiğini tasdik eden mektuplardır.

Kanada iş insanı vizesi başvurularında kişiye yardımcı olabilecek, farklı kişilerden temin edilebilen Kanada iş insanı davet mektubu, sürece yönelik bağlayıcı ve pozitif etkileriyle başvuru onay ihtimalini arttırmaktadır.

Kanada iş insanları vizesi davet mektubu şirketin / iş yapılacak kurum veya kuruluşun Kanada iş insanı vize adayını Kanada'ya çağırması durumunda yazılır. Kanada iş insanı vizesi davet mektubu, Kanada iş insanı vize adayını çağıran kişi tarafından ilgili ülkenin Kanada Konsolosluk veya Büyükelçiliğine sunulması gereken bir mektuptur.

Kanada iş insanı vizesi davet mektubu aşağıda yer alan maddeleri içermelidir.

 • Başvuru adayının uluslararası pasaportlarında kayıtlı tam adı, soyadı,
 • Başvuru adayının adayının doğum tarihi (gün, ay, yıl) ve doğum yeri,
 • Kanada iş insanı vizesi adayının açık adresi ,telefon numarası ve diğer ulaşım bilgileri,
 • Başvuru adayının kalacağı evin durumu hakkında bilgi,
 • Kanada iş insanı vizesi davet mektubu yazan kişinin ve Kanada iş insanı vizesi başvuru sahibinin mesleği, şirketteki pozisyonları
 • Ev sahibi ve misafir arasındaki yakınlık ilişkisi,
 • Ev sahibinin ülkedeki durumu (iş vizesi, daimi ikametgâh veya başka bir yasal statü ise),
 • Kanada iş insanı vizesi davet mektubu yazan kişinin ıslak imzası

Kanada İş İnsanı Vizesi Başvuru Sürecinde Davet Eden Kişinin Hazırlaması Gereken Evraklar Nelerdir?

Kanada iş insanı vizesi başvuranını Kanada'ya davet eden kişinin hazırlaması gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Kanada'ya davet eden kişinin kimlik ya da pasaportunun renkli fotokopileri
 • Kanada'ya davet eden kişi evin sahibi ise tapu dökümü, kiracı ise kira kontratı
 • Kanada'ya davet eden kişinin ev adresini teşkil edecek herhangi fatura, döküm
 • Kanada'ya davet eden kişinin banka hesap dökümü (maddi imkan göstergesi olarak)

Kanada İş İnsanı Vizesi için Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır?

Kanada işle ilgili vize alımlarında adli sicil kaydı İngilizce veya Fransızca olmalıdır.

Kanada iş insanı vizesi için adli sicil kaydı aşağıda belirtilen şekillerde temin edilebilir.

 • E-devletten sorgulama: E-devlet her iki dil seçeneğinde de adli sicil kaydına erişim sağlamaktadır e devlet işlemleri diğer işlemlere nazaran oldukça kısa sürelerde tanımlanabilmektedir.
 • Nüfus müdürlüğünden temin: Kanada iş insanı vizesi sahibi adli sicil kaydına en yakın nüfus müdürlüklerinden ulaşabilmektedir. Kanada göçmenlik yasasına göre Kanada iş insanı vizesi başvuranı bir suçtan suçlu bulunduysa kişinin Kanada’ya girmesine izin verilmeyebilir.

Kanada İş İnsanı Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada iş insanı vize başvuru aşamaları aşağıda sırasıyla verilmiştir.

 1. Kanada iş insanı vizesi başvuru formunun eksiksiz doldurulmalıdır.
 2. Talep edilen Kanada iş insanı vizesi evraklarını bir araya getirilir
 3. Türkiye'den yapılan Kanada vizesi başvurularında Kanada Devleti tarafından yetkilendirilen aracı kurum olan VFS Globalden randevu oluşturulur Randevu günü ve saatinde gerekli evrakların beyan edilerek biyometri işlemleri tamamlanır.
 4. Kanada iş insanı vizesi sonuçlandığında pasaport tekrar alınır

Vizem.net ekibi, uzman danışmanları ve saha kadrosu ile başvuran kişi adına bütün form ve belgelerin eksiksiz doldurulmasını tü msürecin tek çatı altında takip edilmesini sağlar.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kanada İş İnsanı Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Kanada iş insanı vize başvurusu ortalama 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Kanada iş insanı vizesi ret durumunda Kanada Konsolosluğu, Kanada iş insanı vizesi başvurusunun neden reddedildiğini maddeler halinde bildiren İngilizce bir ret bildirisini önceden paylaşılan mail adresine iletmektedir.

Kanada iş insanı vizesinden ret dönüşü alan kişi kabul edilmeme nedenlerini öğrendikten sonra eksikleri tamamlayarak, tekrardan Kanada iş vizesi başvurusu yapılabilmektedir veya Kanada iş insanı vizesi başvuru reddine itiraz edebilmektedir.

Kanada Konsoloslukları ve Elçilikleri reddedilen başvurularda, Kanada iş insanı vizesi başvuru işlem ücretlerini iade etmemektedir.

Kanada İş İnsanı Vizesi ile Sahip Olunabilecek Haklar Nelerdir?

Kanada iş vizesi aşağıdaki faaliyetlerde bulunulmasına hak tanır.

 • Kanada’da toplantılara katılma
 • Kanada’daki konferanslara veya atölyelere katılma
 • Kanada içerisinde sınırsız seyahat etme
 • İş anlaşmalarına imza atma
 • Kanada’da bulunma hakkı

Kanada iş insanı vizesi, hamillerine Kanada çalışma izni, serbest iş kurma yetkisi, resmi evrak başvuru hakkı tanımamaktadır.

Kanada İş İnsanı Vizesine Benzer Diğer Kanada Vize Türleri Nelerdir?

Kanada İş insanı vizesine benzer diğer kanada vize türleri aşağıda listelenmiştir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: