kanada aile ziyareti süper vizesi

Kanada Aile Ziyareti Vizesi (Süper Vize) Nedir, Nasıl Alınır?

Önemli Not: Deprem sonrasında T.C vatandaşlarına sağlanan Kanada Open Work Permit (3 yıllık Kanada çalışma izni) başvuruları için başvuru sahibinin 3 Ocak 2024’e kadar Kanada’ya geçerli bir vize ile girmiş olması gerekir.

Sadece vize evrakları göçmenlik avukatı tarafından onaylanan kişilerin başvruları vizem.net tarafından yapılmaktadır.

Uygunluk kriterlerini öğrenmek için: 0850 241 1868’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

Kanada aile ziyareti vizesi, süper vize olarak da bilinen ve vize sahibi anne, baba, büyükanne ve büyükbabaların Kanada’da yaşayan aile üyelerini ziyaret etmelerine izin veren vize türüdür. 10 yıllık çoklu giriş vizesi her girişte 6 ay ikamet hakkı verirken süper vize, vize yenileme işlemine gerek kalmadan Kanada’ya her girişte 2 yıl ikamet etme hakkı tanımaktadır.

Aile ziyareti vizesi ile Kanada’ya seyahat, ilk kez 2011 yılında uygulamaya konulmuştur. 2011 yılından beri aile ziyareti vizesi ile Kanada’da binlerce ebeveynin uzun süre boyunca ikameti sağlanarak ailelere hem sosyal hem de ekonomik açıdan katkı verilmiştir.

Vizem.net, Kanada’ya uzun süreli aile ziyareti amacıyla yapılan vize başvuruları için IRCC sertifikalı uzmanlarıyla danışmanlık ve takip hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kanada Aile Ziyareti Vizesine Kimler Başvurabilir?

Kanada aile ziyareti vizesine, Kanada vatandaşlarının veya Kanada’da daimi oturma izni olan vatandaşların anne, babaları ve büyükanne büyükbabaları başvurabilmektedir. Aile ziyaret vizesi için Kanada’ya davetiye ile gitmek, anne- babaya ve büyükanne- büyükbabaya ekonomik açıdan bağımlı kişiler için uygun değildir.

Kanada için Aile Ziyareti Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Kanada için aile ziyareti vizesi başvuru şartları aşağıda verilmiştir.

  • Kanada’da yaşayan çocuk veya torundan davet mektubu alınması gerekmektedir.
  • Kanada’da davet mektubunu yollayan kişinin, Kanada’ya gidecek olan ebeveynlerin mali durumundan sorumlu olması nedeniyle Kanada asgari gelir sınırını karşılaması gerekmektedir.
  • Vize başvurusu için Kanada göçmenlik sağlık muayenesinden onay alınması gerekmektedir.
  • Başvuru sahibinin en az 1 yıllık geçerli bir Kanada sağlık sigortası kapsamında olması gerekmektedir.
  • Kanada aile ziyareti vizesi için Kanada dışındaki bir ülkeden başvuru yapılması gerekmektedir.

Kanada Aile Ziyareti Vizesi için Asgari Gelir Ne Olmalıdır?

Kanada aile ziyareti vizesi için Kanada’da yaşayan çocuk veya torunun, gelecek olan aile üyelerinin mali sorumluluğunu karşılaması için belirlenen asgari gelir miktarına sahip olması gerekmektedir. Kanada aile ziyareti vizesi için asgari gelir miktarı ailedeki kişi sayısına göre değişmektedir. Kanada’da yaşayan aile; anne, baba ve bir çocuktan oluşuyor ve aileye büyükanne davet edilmek isteniyor ise, aile kişi sayısı dört olmaktadır ve asgari gelir miktarının dört kişiyi kapsaması gerekmektedir.

Kanada aile ziyareti vizesi için asgari gelir miktarı, ailede sorumlu olunan kişi sayısına göre aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Aile sayısıAsgari gelir miktarı
125,921 CAD
232,270 CAD
339,672 CAD
448,167 CAD
554,630 CAD
661,613 CAD
768,598 CAD
7 kişi üzerindeki her kişi sayısı için6,985 CAD

Kanada’da Aile Ziyareti için Gerekli Vize Evrakları Nelerdir?

Kanada’da aile ziyareti için gerekli vize evrakları aşağıda verilmiştir.

  • Kanada aile ziyareti vizesi davetiye mektubu: Kanada’da ikamet eden torun veya çocuktan, başvuru sahibinin seyahati boyunca masrafların ev sahibi tarafından karşılanacağına dair taahhüt veren bir davetiye mektubu alınması gerekmektedir. Davetiye mektubu ev sahibinin hanedeki kişi sayısını ve listesini ve ev sahibine ait vatandaşlık ya da kalıcı oturum izni belgesini ihtiva etmek durumundadır.
  • Asgari gelirin karşılandığına dair kanıt: Kanada’da yaşayan ev sahibinin asgari geliri karşıladığına dair vergi beyannamesi, istihdam sigortası, maaşı ve işe alım tarihini kapsayan çalışma mektubu, maaş bordroları ve banka hesap özetleri gibi belgelerinin ibraz edilmesi gerekmektedir.
  • Sağlık sigortası için ödeme yapıldığını gösteren dekont: Kanada sigorta şirketinden 100,000 CAD teminatlı ve en az 1 yıllık sağlık sigortası yapıldığına dair dekont gerekmektedir.
  • Sağlık muayenesi belgesi: Sigorta hekimleri tarafından yapılan sağlık muayenesine dair belgenin ibraz edilmesi gerekmektedir.

Kanada Aile Ziyareti Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Yazılmalıdır?

Kanada aile ziyareti vizesi için davet mektubu Konsolosluğa hitaben, gerekli bilgiler ve ek belgeler bildirilerek yazılmak durumundadır. Kanada akraba ziyareti davet mektubu vize başvuru sahibi hakkında isim, soyisim, telefon numarası, e- posta adresi, doğum tarihi, açık adres, nerede konaklanacağı ve konaklama masrafının nasıl karşılanacağı, seyahat amacı, Kanada’da kalınacak süre ve davetiye sahibi ile olan ilişkiye dair bilgileri içermek durumundadır.

Kanada aile ziyareti vizesi davetiye mektubunda, mektubu yazan kişi hakkında tam isim, doğum tarihi, Kanada’da ikamet edilen adres ve telefon numarası, meslek adı, Kanada vatandaşlığına ya da Kanada daimi oturma iznine sahip olunduğuna dair belge, aile üyelerinin isimleri ve doğum tarihleri, hanedeki toplam kişi sayısı bilgilerinin belirtilmesi gerekmektedir.

Kanada aile ziyareti vizesi için davetiye mektubunda Kanada’ya seyahat eden anne- baba, büyükanne- büyükbabanın ikamet süresi boyunca masraflarının ev sahibi tarafından karşılanacağına ve bunun için ev sahibinin asgari gelir miktarını karşıladığına dair kanıtlayıcı belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Kanada süper vize başvurularında, vize davetiyesi uzman danışmanlar tarafından hazırlanmaktadır.

Vize için Kanada Aile Bilgi Formu Nasıl Doldurulur?

Vize için Kanada aile bilgi formu, tüm Kanada ziyaretçi vizesi başvuruları için doldurulması zorunlu bir form olup Kanada hükümeti web sitesine girilip başvuru formu arama sayfasına “IMM 5645” kodu yazılarak indirilerek doldurulmaktadır.

Kanada aile bilgi formu tüm aile üyelerinin bilgileri ile doldurularak online başvuru sistemine yüklenmektedir. Kanada vizesi aile bilgi formu tamamlandıktan sonra çıktı alınarak diğer vize belgeleri ile aracı kuruma teslim edilebilmektedir.

Kanada Süper Vize için Sağlık Sigortası Nasıl Yapılmalıdır?

Kanada süper vize için sağlık sigortası Kanada sigorta şirketinden alınmaktadır. Kanada seyahat sağlık sigortası en az 1 yıl geçerli, minimum 100,000 CAD teminatlı olmak ve sağlık hizmetlerini, hastaneye yatışı ve ülkeye geri dönmeyi kapsamak durumundadır. Kanada süper vize sağlık sigortası Kanada’ya yapılan her girişte geçerlidir ve talep üzerine sınır görevlileri tarafından incelenmek için uygundur.

Kanada Aile Ziyareti Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada aile ziyareti vize başvurusu online veya fiziksel olarak yapılabilmektedir. Kanada aile ziyareti için online vize başvurusu Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosu’nun (IRCC) https://www.canada.ca/ internet sitesi üzerinden yapımaktadır. Kanada akraba vizesi için Kanada göçmenlik bürosu internet sitesine kayıt yapıldıktan sonra, vize için gerekli evrakların vize başvuru formuyla birlikte sisteme yüklenerek vize başvuru ücretinin online ödenmesi gerekmektedir.

Kanada aile ziyareti vizesi başvurusu yapıldıktan sonra Kanada göçmenlik bürosunun talep etmesi durumunda, biyometri işlemleri yapılmaktadır. Kanada aile ziyareti vizesi için biyometri işlemleri yetkili vize merkezinin Ankara ve İstanbul ofislerinden randevu alınarak yapılmaktadır. Yetkili vize merkezinin diğer şehirlerdeki ofislerinde Kanada biyometri işlemleri yapılmamaktadır.

Kanada aile ziyareti vizesi için fiziksel başvurular, randevu tarihinde vize merkezinde gerekli vize evrakları ibraz edilerek yapılmaktadır. Kanada aile ziyareti vizesi için başvurular Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosu tarafından değerlendirilmektedir. Kanada Göçmenlik Bürosu, Kanada aile vizesi başvurusunu onayladığı takdirde online başvuru hamillerinin pasaportunu parmak izi kaydının alındığı vize merkezi ofisine iletmesi gerekmektedir.

Kanada Aile Ziyareti Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Kanada aile ziyareti vizesi başvuru harç ücreti 2022 yılı için kişi başı 100 CAD’dır.

Kanada aile ziyareti vizesi için biyometri işlemleri kişi başı 85 CAD, iki kişi için 170 CAD tutmaktadır. Kanada sağlık sigortası ücreti 40’lı yaş ortalarında biri için kişi başı 800 CAD’dan başlamaktadır.

Kanada Aile Ziyareti Vize Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Kanada aile ziyareti vize takip işlemi Kanada göçmenlik ofisi web sitesinden veya yetkili vize merkezinin online sistemi üzerinden başvuru takip numarası ile yapılabilmektedir.

Kanada Aile Ziyareti Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kanada süper vize, başvurunun Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosu’na (IRCC) teslim edilmesinden itibaren ortalama 140 gün sonra çıkmaktadır.

Aile Ziyareti Vizesi Sahipleri Kanada’da Ne Kadar Süre Bulunabilir?

Aile ziyareti vizesi sahipleri Kanada’ya her girişlerinde 2 yıl ikamet etme hakkı elde etmektedir. Kanada aile ziyareti vizesi genellikle 10 yıl veya pasaport süresi kadar geçerli olmaktadır.

Kanada Aile Ziyareti Vize Geçerlilik Süresi Uzatılabilir Mi?

Evet, Kanada aile ziyareti vize geçerlilik süresi uzatılabilmektedir.

Kanada aile ziyareti vize geçerlilik süresini uzatmak isteyen kişilerin ziyaretçi kaydı için başvuru yapmaları gerekmektedir. Kanada akraba ziyareti vizesi için geçerlilik süresini uzatma başvurusu kişi başı 100 CAD’dır. Vize uzatma başvurusu için mevcut durumun sona ermesinden en az 30 gün önce başvuru yapılması gerekmektedir.

Aile Ziyaret Vizenin Kanada’da Sağladığı ve Sağlamadığı Haklar Nelerdir?

Süper vize hamiline Kanada’ya her girişinde 2 yıl ikamet etme izni vermektedir ve süper vizenin 10 yıl geçerliliği bulunmaktadır. Kanada süper vize sahibi vatandaşlar, Kanada vatandaşları ile aynı birey hak ve özgürlüklere sahip olmaktadır.

Kanada aile vize hamili vatandaşların Kanada’da ikamet ettikleri süre boyunca herhangi bir işte çalışma ve herhangi bir eğitime katılma hakları bulunmamaktadır. Kanada süper vize hamili kişiler, Kanada hükümetinin sağladığı sağlık imkanlarından faydalanamamaktadır. Kanada’ya süper vize ile giden kişilerin, Kanada sağlık sigortası yaptırmaları gerekmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: