Kanada Vize Uzatma Nasıl Yapılır

2024 Yılında Kanada Vize Uzatma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kanada vizesini uzatmak isteyen kişiler, gerekli koşulları sağladıkları durumlarda vize uzatma başvurusunda bulunabilmektedir. Kanada’da 6 aydan uzun süre ile kalmak isteyen ve bunun için vize uzatmak isteyen kişilerin, ziyaretçi kaydı başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Kanada vize uzatma işlemlerinin yapılabilmesi için, başvuru sahibinin Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosuna vize uzatma başvurusunun nedenlerini, Kanada ziyareti süresince kişinin geçimini ne yollarla sağlayacağını ve Kanada’dan ayrılmayı ne zaman planladığını bildirmesi gerekmektedir.

Vizem.net, Türkiye ve Kanada’da hizmet veren IRCC sertifikalı göçmen avukatları ile Kanada vize uzatma işlemleri için başvuru sahiplerine danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Kanada Ziyaretçi Kaydı Nedir?

Kanada ziyaretçi kaydı, kişiye Kanada’da ziyaretçi statüsünde kalma hakkı sunan ve kişiye Kanada’da kalış süresini uzatma imkanı veren resmi bir belgedir. Kanada ziyaretçi kaydı, pasaportta yer almayan ayrı bir belgedir. Kanada ziyaretçi kaydında yer alan bitiş tarihi, kişinin vizesinin uzatıldığı yeni tarihtir ve bu tarihten önce Kanada’dan ayrılmak gerekmektedir.

Kanada ziyaretçi kaydı, Kanada’da kalış süresini uzatmak için onay alan kişilere sınır görevlileri tarafından verilen resmi bir belgedir. Kanada ziyaretçi kaydı, Kanada Sınır Hizmetleri dışında IRCC tarafından da verilebilmektedir.

Kanada’da Vize Uzatma İşlemi Hangi Vize Türleri için Yapılabilir?

Kanada’da vize uzatma işlemi, ziyaretçi olarak kalma süresini uzatmak isteyenler için ve vize türünü öğrenim izninden ya da çalışma izninden ziyaretçi kaydına çevirmek isteyenler için yapılabilir.

Kanada’da vize uzatma işlemi yapmak isteyen kişilerin, gerekli belgeler ile birlikte ziyaretçi kaydı başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Kanada vize türleri bitiş tarihleri göz önünde bulundurularak, vize süreleri sonlanmadan en az 30 gün önce uzatma işlemi başvurusu yapılmalıdır.

Kanada Vize Geçerlilik Süresi Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Kanada vize geçerlilik süresi uzatma işlemi, Kanada hükümeti resmi web sitesi üzerinden başvuru sahibinin IRCC hesabına giriş yapılarak online olarak gerçekleştirilebilir.

Kanada vize geçerlilik süresi uzatma işlemlerini online olarak yapacak kişilerin; Kanada’da yapılacak faaliyetlerin ne olduğu sorusuna ziyaret olarak yanıt vermeyi ve güncel olarak ikamet edilen yeri Kanada olarak seçmeye dikkat etmeleri gerekir.

Kanada vize geçerlilik süresi uzatma işlemi içerisinde verilen sorular cevaplandıktan sonra vize uzatma işlemi ücreti ödenir ve başvuru tamamlanır.

Kanada Öğrenci Vizesi Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Kanada öğrenci vizesi uzatma işlemi, öğrenci vizesinin son geçerlilik tarihinden en az 30 gün öncesinden yapılmalıdır. Kanada öğrenci vizesi uzatma işlemleri sırasında çıkabilecek olası sorunlardan ötürü, olabilecek en erken tarihte başvuru yapılması önerilmektedir.

Kanada öğrenci vizesi uzatma işlemleri online olarak yapılabilmektedir. Kanada öğrenci vizesi sahibi kişinin IRCC hesabında, gerekli soruların yanıtlanması ve istenen belgeler sunulmasının ardından vize uzatma işlemi ücreti ödenerek başvuru tamamlanabilmektedir.

Kanada SX1 Vizesi Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Kanada SX1 vizesi, hamiline Kanada’ya varil tarihinden itibaren 6 aylık bir süre içerisinde kısa süreli eğitim alma hakkı içeren bir vize türüdür. Kanada SX1 vizesi uzatma işlemi doğrudan yapılamamakta ancak ziyaret kaydı alarak Kanada’da kalış süresi uzatılabilmektedir.

Kanada Vizesi için Süre Uzatma Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kanada vizesi için süre uzatma başvurusunun, başvuru sahibi kişinin mevcut vizesinin geçerlilik süresinin bitiminden en az 30 gün öncesinden yapılması gerekmektedir. Kanada’ya giriş yaparken 6 aydan uzun süre kalmak isteyen kişilerin ve Kanada’da bulunurken ülkede kalışını uzatmak isteyen kişilerin, ziyaret kaydı başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Kanada Vize Uzatma Başvurusu Nereye Yapılır?

Kanada vize uzatma başvurusu, IRCC’ye (Immigration, Refugees and Citizenship Canada) yapılmaktadır.

Kanada’da Vize Uzatma için İşlem Ücreti Ne Kadardır?

Kanada vize uzatma için işlem ücreti aşağıda listelenmektedir.

  • Kanada ziyaretçi vizesi: 100 CAD
  • Kanada öğrenci vizesi: 150 CAD
  • Kanada çalışma vizesi: 155 CAD

Kanada Vizesi Uzatma Başvurusu Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Kanada vizesi uzatma başvurusu takip işlemi, başvuru sahibinin IRCC hesabına giriş yapılarak yapılabilmektedir.

Kanada Vize Süresi Uzatma İşlemleri Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

Kanada vize süresi uzatma işlemleri süreleri aşağıdaki listede verilmiştir.

  • Kanada ziyaretçi vizesi: Ortalama 4 ay
  • Kanada öğrenci vizesi: Ortalama 2 ay
  • Kanada çalışma vizesi: Ortalama 2 ay

Kanada vize süresi başvurusu, vize süresi dolmadan 30 gün önceden yapıldığı takdirde başvuru ile ilgili bir karar verilinceye kadar yasal olarak Kanada’da kalınabilinir.

Kanada Vizesi Geçerlilik Süresi Kaç Kere Uzatılabilir?

Kanada vize geçerlilik süresi için yapılan her bir başvuruda, Kanada’da kalış süresinin uzatılma nedenlerinin detaylı bir biçimde açıklanması önerilmektedir.

Gerekli belgelerin sağlandığı durumlarda, kişi sınırlama olmadan istediği kadar Kanada vize süresi uzatma başvurusunda bulunabilir.

Kanada’da Vize Uzatma Başvurusu için Parmak İzi Vermek Gerekir Mi?

Hayır, Kanada’da vize uzatma başvurusu için yeniden parmak izi verilmesi gerekmemektedir.

Kanada Vize Süresinin Bitmesi Durumunda Ne Yapılabilir?

Kanada vize süresinin bitmesi durumunda, kişinin ziyaretçi kaydının bitiş tarihinden sonra 90 gün içerisinde ziyaretçi kaydını yenilemek için başvuruda bulunulması gerekmektedir. Ziyaretçi kaydını yenileme başvurusunda, yenileme işleminin neden zamanında yapılmadığı açıklanmalıdır. Başvurusu onaylanan kişilerin Kanada’daki ziyaretçi kaydı yenilenmektedir.

Kanada’ya Turist Vizesi ile Gidip Kalmak Mümkün Müdür?

Hayır, Kanada’ya turist vizesi ile gidip kalmak mümkün değildir. Kanada turist vizesi hamillerinin, Türkiye’ye dönmeden iş bularak ülkede kalması mümkün değildir. Kanada’ya turist vizesi ile ziyaret eden kişiler, Kanada’da kısa süreli kurslara katılabilir ancak uzun süreli eğitim programlarına katılma hakkına sahip değildir.

Kanada’da iş bulan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Kanada’da çalışabilmek için çalışma izni alması ve buna uygun vize ile Kanada’ya giriş yapması gerekmektedir. Kanada’da bir eğitim kurumuna kabul edilen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, öğrenci vizesi alarak Kanada’ya giriş yapmaları gerekmektedir.

Kanada’ya Öğrenci Vizesi ile Gidip Kalmak Mümkün Müdür?

Kanada’ya öğrenci vizesi ile gidip kalmak mümkündür. Kanada’da eğitim gören yabancı ülke vatandaşları, mezuniyet sonrası çalışma izni (PGWP) alarak 3 yıla kadar Kanada’da kalıp çalışma hakkına sahip olabilmektedir.

Kanada’da eğitim görüp mezun olan kişiler Kanada oturma izni başvurusunda bulunma hakkına sahiptir. Kanada’ya öğrenci olarak gidip kalmak için gerekli koşulları sağlayan kişiler, Türkiye’ye dönmeye gerek kalmadan Kanada oturma izni başvurusunda bulunabilmektedir.

Kanada’ya Dil Okulu Öğrencisi Olarak Gidip Kalmak Mümkün Müdür?

Kanada’ya dil okulu öğrencisi olarak gidip kalmak, gerekli koşulların sağlandığı durumlarda mümkündür.

Kanada’ya dil okulu öğrencisi olarak giden kişiler, part time çalıştıkları işlerden tam zamanlı bir iş teklifi aldıkları takdirde Kanada’da kalmaya devam edebilir. Kanada dil okulu sonrası kalmak isteyen kişilerin, ziyaretçi kaydının süresi bittikten sonra vize uzatma işlemi yapılamamaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: