kanada ziyaretçi ve geçici oturma vizesi (trv)

Kanada Ziyaretçi Vizesi Başvuru Süreci 2023

Önemli Not: Deprem sonrasında T.C vatandaşlarına sağlanan Kanada Open Work Permit (3 yıllık Kanada çalışma izni) başvuruları için başvuru sahibinin 3 Ocak 2024’e kadar Kanada’ya geçerli bir vize ile girmiş olması gerekir.

Sadece vize evrakları göçmenlik avukatı tarafından onaylanan kişilerin başvruları vizem.net tarafından yapılmaktadır.

Uygunluk kriterlerini öğrenmek için: 0850 241 1868’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

Geçici ikamet vizesi (TRV) olarak da adlandırılan Kanada ziyaretçi vizesi, yabancı uyruklu kişilerin 6 aydan kısa süre için Kanada’ya seyahat etmesine olanak sağlayan bir vize türüdür.

Kanada’ya 6 aydan kısa süreli; turizm, eğitim, ziyaret ve iş amaçlı ziyaretlerde bulunmak isteyen kişilere verilen Kanada ziyaretçi vizesi, hamiline Kanada’ya girme ve geçerlilik süresi boyunca Kanada’da ikamet etme hakkı sağlamaktadır.

Kanada’ya seyahat eden kişilerin amacı turizm ise Kanada ziyaretçi vizesi alınması gerekmektedir ve Kanada ziyaretçi vizesi Kanada turist vizesi olarak da bilinmektedir. Kanada turist vizesi için başvuru yapan kişiler, Vizem.net’ten danışmanlık hizmeti alabilmektedir. 2 tür Kanada ziyaretçi vizesi vardır.

Aşağıda Kanada ziyaretçi vizesi türleri listelenmiştir.

 • Kanada tek girişli ziyaretçi vizesi: Kanada tek girişli ziyaretçi vizesi, ziyaretçilerin yalnızca bir defaya mahsus Kanada’ya girmelerine izin verir.
 • Kanada çok girişli ziyaretçi vizesi: Kanada çok girişli ziyaretçi vizesi, vize geçerli olduğu sürece sahiplerinin Kanada’ya istedikleri sıklıkta girip çıkmalarına izin verir.

Vizem.net, Kanada ziyaretçi vizesi başvurularında 2017- 2021 yılları arasında onay oranı en yüksek olan IRCC sertifikalı akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Hangi Durumlarda Kanada Ziyaretçi Vizesine Başvurmak Gerekir?

Kanada ziyaretçi vizesine başvurmayı gerektiren durumlar aşağıda listelenmiştir.

 • Turizm amaçlı ziyaret vizesi
 • Eğitim amaçlı ziyaret vizesi
 • Çalışma amaçlı ziyaret vizesi
 • İş amaçlı ziyaret vizesi
 • Geçici oturum vizesi

Kanada Ziyaretçi Vizesi Şartları Nelerdir?

Kanada ziyaretçi vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru sahibinin geçerli bir pasaporta sahip olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin bulaşıcı bir hastalığa sahip olmaması ve Kanada halkının sağlığına tehlike oluşturmaması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibine ait adli sicil kaydında; savaş suçu, insanlığa karşı suç, organize suç kapsamında yer alan bir suç unsurunun bulunmaması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin Kanada seyahatinden sonra ülkesine geri dönüş niyeti taşıdığını; iş, ev, finansal varlıklar veya aile gibi gerekçeler sunarak kanıtlaması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin Kanada seyahati süresince kendi ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde maddi imkana sahip olduğunu kanıtlaması gerekmektedir.

Kanada Ziyaretçi Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kanada ziyaretçi vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Başvuru sahibine ait geçerli olan pasaportun ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Kanada ziyaretçi vizesi başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formunun doğru ve gerçek bilgiler içermesi gerekmektedir.
 • Kanada vize davetiyesi: Başvuru sahibini Kanada’ya davet eden kişi ile vize başvuru sahibi arasındaki bağı gösteren vukuatlı aile nüfus örneği ve davet eden kişinin kimlik, pasaport, göçmenlik kartının fotokopilerinin ibraz edilmesi gerekmektedir. Kanada’ya davet eden kişi tarafından yazılmış vize davetiyesinde vize başvuru sahibinin seyahat detaylarına yönelik bilgiler yer almalıdır.
 • Kanada için aile bilgi formu: IRCC sitesi üzerinden indirilen aile bilgi formunda yer alan bölümlerine vize başvuru sahibinin aile bireylerine yönelik bilgilerin doldurulması ve imzalanması gerekmektedir.
 • Covid- 19 aşı kartı: Başvuru sahibinin Covid- 19’a karşı geçerli aşıları olduğunu gösteren belge, e-devlet üzerinden alınabilmektedir.
 • Seyahat geçmişi: Başvuru sahibinin son 10 yıl içerisinde Kanada’ya veya diğer ülkelere gerçekleştirdiği ziyaretleri gösteren pasaport damgalarının bulunduğu sayfaların ve varsa eski vizelerin fotokopisi eklenmelidir.
 • Ulaşımı kanıtlayıcı evraklar: Planlanan Kanada seyahatine nasıl ulaşım sağlanacağını gösteren belgelerin ve uçak biletlerinin ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Konaklamayı kanıtlayıcı evraklar: Başvuru sahibinin Kanada seyahati süresince nerede konaklayacağını gösteren evraklar sunulmalıdır.
 • Niyet mektubu: Vize başvuru sahibi tarafından yazılan niyet mektubunda seyahat amacı, seyahat detayları ve seyahat sonrasında kendi ülkesine dönüş niyetinin ifade edilmesi gerekmektedir.
 • Finans planı: Vize başvuru sahibinin Kanada’da geçireceği süre boyunca yapacağı masrafları karşılayacak düzeyde bütçesinin olduğunu gösteren son 6 aylık hesap cüzdanı, tapu, araç ruhsatı ve kira sözleşmesi gibi evrakların sunulması gerekmektedir. Başvuru sahibinin masrafları, Kanada’ya davet eden kişi veya kurum tarafından karşılanacak ise durumu izah eden sponsorluk yazısı ve ilgili kişiye ait çalışma belgeleri sunulmalıdır.
 • Mesleki evraklar: Başvuru sahibinin çalıştığı işyerinden alınan ve başvuru sahibine ait görev tanımı, çalışma süresi ile maaş bilgilerinin yer aldığı dilekçenin sunulması gerekmektedir. Başvuru evrakları arasına güncel maaş bordrosu ve seyahat izin yazısının eklenmesi gerekmektedir. Başvuru sahibi emekli ise emekli banka cüzdanı ve emekli kartının sunulması gerekmektedir. Vize başvuru sahibinin işyeri sahibi olması durumunda; şirkete ait ticaret odası kaydı, sicil gazetesi örneği, vergi levhası ve geliri beyan eden evrakların ibraz edilmesi gerekmektedir. Başvuru sahibi öğrenci ise öğrenci belgesi ve transkript belgesinin teslim edilmesi gerekmektedir.

Ziyaretçi Vizesi için Kanada Vize Davetiyesi Nedir?

Ziyaretçi vizesi için Kanada vize davetiyesi, Kanada’da ikamet eden bir kişi veya Kanada’da faaliyet gösteren bir kurum tarafından vize başvuru sahibine gönderilen davet yazısıdır. Kanada’dan davetiye alan kişilerin davetiye yazısını vize başvuru evrakları arasına eklemesi gerekmektedir.

Kanada vize davetiyesinde, davet eden kişiye ait kimlik bilgileri, Kanada ikamet bilgileri, çalışma durumu gibi bilgiler ile vize başvuru sahibine ait kimlik ve pasaport bilgileri, seyahat detayları ve seyahat amacının ifade edilmesi gerekmektedir. Kanada vize davetiyesinin resmi bir dille Kanada Konsolosluğu’na hitaben yazılması gerekmektedir. Kanada’ya davetiye ile gitmek vize başvuru sürecini kolaylaştırmaktadır.

Kanada Ziyaret Vizesi için Niyet Mektubu Nasıl Yazılmalıdır?

Kanada ziyaret vizesi için niyet mektubu, vize başvuru sahibi tarafından Kanada Konsolosluğu’na hitaben resmi bir dille yazılmalıdır. Vize başvuru sahibinin kendine ait kimlik bilgilerini, çalışma bilgilerini, seyahat amacını, seyahat tarihlerini, Kanada’ya ulaşım ve Kanada’da konaklama bilgilerini, niyet mektubunda vize başvuru evraklarındaki bilgileri destekleyecek şekilde belirtmesi gerekmektedir.

Kanada ziyaret vizesi için yazılan niyet mektubunda Kanada seyahatinden sonra vatandaşı olunan ülkeye geri dönüleceğinin kanıtlarla ifade edilmesi ve ülkeye dönüş niyetinin belirtilmesi büyük önem taşımaktadır.

Kanada için Ziyaretçi Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada ziyaretçi vizesine başvuracak olan kişilerin seçebileceği 2 türlü başvuru aşağıda belirtilmiştir.

 • Online (çevrimiçi) Başvuru
 • Fiziki Başvuru

Günümüz koşullarında her türlü evrak işi dijitalleştiğinden yapılacak olan Kanada ziyaretçi vizesi başvurusunun da dijital ortamda yapılması tavsiye edilmektedir. Türkiye’den yapılacak online başvurularda biyometri işlemleri için Kanada vize merkezi ziyaret edilmelidir.

Kanada ziyaretçi vizesi (TRV) almak için izlenmesi gereken adımlar aşağıda belirtilmiştir.

 1. Öncelikle kişi, Kanada ziyaretçi vizesi almak için yeterliği uygunluğu taşıdığını sorgulamalıdır. Kişi bu sorgulamayı Kanada göçmenlik sitesinin ilgili bölümünden yapabilmektedir.
 2. Kanada göçmenlik sitesinde Kanada vizesine başvuran kişiye ait bir hesap oluşturulmalıdır.
 3. Kanada vizesine başvuran kişi, Kanada göçmenlik sitesindeki ankete verdiği yanıtlara ve doldurması gereken formlara erişmek için referans kodunu kullanmalıdır.
 4. Kanada vizesine başvuran kişi başvurusunu tamamlar ve gönderir.
 5. Başvuru merkezinden randevu oluşturularak randevu tarihinde gerekli belgeler beyan edilmek ve biyometri işlemleri tamamlanmak üzere en yakın vize başvuru merkezi ziyaret edilir.
 6. Kanada vizesine başvuran kişinin Kanada ziyaretçi vizesi onaylandıktan sonra, hesabında çevrimiçi olarak görünecektir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kanada Ziyaretçi Vizesi için Uygunluğunuzu Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Kanada ziyaretçi vizesine başvuracak kişinin uygunluğu, Kanada Göçmenlik sitesinin ilgili bölümünde maddeler ile açıklanmaktadır.

Kişinin uygunluk şartlarına nasıl ulaşacağı aşağıda adımlar halinde gösterilmektedir.

 1. Kişi Kanada göçmenlik sitesine giriş yapmalıdır.
 2. Kanada göçmenlik resmi sitesinde ana sayfada alt başlık olarak bulunan “Gezi ve Turizm” başlığına tıklanmalıdır.
 3. Gezi ve Turizm ana başlığı altında alt başlık olan “ziyaretçi vizesi için başvurun” linki tıklanmalıdır.
 4. “Ziyaretçi vizesi için başvurun” sayfasında yukarı kısımda numaralarla belirtilen maddelerden 2 numaralı “Kimler başvurabilir?” linki tıklanmalıdır.

Kanada Göçmenlik sitesinde ilgili bölümde bulunan maddeler aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli bir pasaport belgesine sahip olmak
 • Sağlıklı olmak
 • Herhangi bir adli sicil kaydı bulundurmamak
 • Kanada’da muhatap olunacak vize görevlisini, Kanada’ya kısa süreli gelindiğine, ülkesine dönmek için maddi-manevi sebepleri olduğuna inandırmak
 • Finansal yeterliliğe sahip olunduğunu belgelerle kanıtlamak

GCKey Nedir? Kanada Ziyaretçi Vizesi Başvurusu için Hesap Nasıl Oluşturulur?

GCKey, kişinin Kanada Hükümeti’nin çevrimiçi hizmetlerine güvenli bir şekilde ulaşabilmesini sağlayan bir platformdur.

GCKey’in nasıl alınacağı aşağıda adımlar halinde gösterilmiştir.

 1. Kanada Göçmenlik sitesine girilip “Oturum Açma” bölümüne gidilmelidir.
 2. Oturum açma sayfasına gidilip yeni hesap açılmalıdır.
 3. Oturum açma sayfasında ” Kaydol “ butonuna tıklanmalıdır.
 4. “Kullanım Hüküm ve Koşulları” okunup ve ” Kabul Ediyorum” seçilmelidir.
 5. Bir kullanıcı adı oluşturulup “ Devam et “butonu tıklanmalıdır.
 6. Şifre oluşturulup “Devam et” butonuna tıklanmalıdır.
 7. Güvenlik soruları ve yanıtları oluşturulup “Devam et “butonuna tıklanmalıdır .
 8. “Kayıt Tamamlandı” sayfasına gidilebilmesi için” Devam” butonu tıklanmalıdır.
 9. “Hüküm ve Koşulları” okunup “ Kabul Ediyorum” butonuna tıklanmalıdır
 10. Kişisel bilgiler girilmeli ve hesap oluşturmak için gerekli adımlar izlenmelidir.

Kanada Ziyaretçi Vizesi Ücretleri Ne Kadardır?

Kanada ziyaretçi vizesi ücretleri 2022 yılı için 100 CAD olarak belirlenmiştir.

Başvuru sahibinin biyometri işlemleri için 85 CAD alınmaktadır.

2022 yılı itibariyle Kanada ziyaretçi vizesi danışmanlık ücreti 60 Euro’dur.

Kanada Ziyaretçi Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Kanada ziyaretçi vizesi Türkiye için 2022 yılında ortalama 74 gün içerisinde çıkmaktadır.

Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosu’nda (IRCC) yaşanabilecek yoğunluklar ve Covid- 19 sürecinde yaşanabilecek aksaklıklar sebebiyle Kanada ziyaretçi vizesinin sonuçlanma süresi uzayabilmektedir.

Kanada Ziyaretçi Vizesi Ne Kadar Süre için Verilir?

Kanada ziyaretçi vizesi en fazla 10 yıllık düzenlenmektedir ancak Kanada’da ikamet süresi 360 günlük süre zarfında en fazla 180 gündür.

Ziyaretçi Vizesi ile Kanada’da Çalışılabilir Mi?

Hayır, ziyaretçi vizesi ile Kanada’da çalışmak mümkün olmamaktadır.

Kanada’da çalışmak isteyen kişilerin 6 aydan uzun süreliğine verilen kalıcı oturum vizesine ve çalışma iznine sahip olması gerekmektedir. Kanada çalışma izni alabilmek için Kanada’da faaliyet gösteren şirketten çalışma davetiyesi alınması gerekmektedir.

Ziyaretçiler için Kanada’da Vize Süresini Uzatmak Mümkün Müdür?

Evet, ziyaretçiler için Kanada’da vize süresini uzatmak mümkün olmaktadır.

Ziyaretçi vizesi ile Kanada’ya giden kişiler, 6 aydan daha uzun süreyle Kanada’da kalmak istediğinde, ziyaretçi kayıt işlemlerinin yaptırılması ve vize geçerlilik süresinin uzatılması gerekmektedir. Kanada ziyaretçi vize sahibinin Kanada vize uzatma işlemi için vize geçerlilik süresi dolmadan en az 30 gün önce Kanada’daki göçmenlik ofisine online veya şahsen başvuru yapması gerekmektedir.

Kanada Ziyaretçi Kaydı Nedir?

Kanada ziyaretçi kaydı, Kanada ziyaretçi vizesinin uzatılabilmesi için yapılması gereken işlemin adıdır.

Kanada ziyaretçi kaydı, ziyaretçi vizesinden farklıdır ve pasaporta işlenmemektedir. Kanada ziyaretçi kaydı için yaptığı başvuru kabul edilen kişilere belge verilmektedir. Kanada ziyaretçi kaydı belgesinde başvuru sahibine ait bilgiler ve Kanada’da ikamet edebileceği tarihler yazmaktadır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: