kanada ziyaretçi ve geçici oturma vizesi (trv)

Kanada Ziyaretçi Vizesi (Geçici Oturum Vizesi - TRV) Nedir, Nasıl Alınır?

Kanada ziyaretçi vizesi ‘Geçici İkamet Belgesi’ (Canada TRV) olarak da anılmaktadır. Kanada ziyaretçi vizesi Kanada vatandaşı olmayan kişilerin Kanada’ya seyahat etmelerine ve Kanada’ya girmelerine izin veren bir göçmenlik belgesidir.

Kanada Hükümeti, Kanada ziyaretçi vizesinden bazı ülkeleri muaf tutmaktadır. Kanada ziyaretçi vizesine başvuracak olan kişi, vatandaşı olduğu ülkenin Kanada ziyaretçi vizesinden muaf edilip edilmediğini kontrol etmek durumundadır.

Kanada TRV (Geçici Oturum Vizesi), 6 ay süreyle Kanada’ya ziyaret gerçekleştirmek için verilen vize türüdür. Kanada ziyaretçi vizesi olarak da bilinmektedir. 2 tür Kanada ziyaretçi vizesi vardır.

Aşağıda Kanada ziyaretçi vizesi türleri listelenmiştir.

 • Kanada tek girişli ziyaretçi vizesi: Kanada tek girişli ziyaretçi vizesi, ziyaretçilerin yalnızca bir defaya mahsus Kanada’ya girmelerine izin verir.
 • Kanada çok girişli ziyaretçi vizesi: Kanada çok girişli ziyaretçi vizesi, vize geçerli olduğu sürece sahiplerinin Kanada’ya istedikleri sıklıkta girip çıkmalarına izin verir.

Kanada Ziyaretçi Vizesi Hangi Durumlarda Alınır?

Kanada ziyaretçi vizesini almayı gerektirecek durumlar aşağıda listelenmiştir.

 • Turist olarak Kanada’yı ziyaret etmek
 • Aile ziyareti için Kanada’ya gelmek
 • Ticari faaliyetlerde bulunmak için Kanada’ya gelmek (geçici işçi olarak çalışmak vs.)
 • Merhamet gösterilecek sebepler için Kanada’ya gelmek (seyahati yapacak olan kişinin, eşine veya partnerine veya yakın akrabasına çok ciddi hastalık veya ölümü durumunda yardım etmek vazifesiyle Kanada’ya gelme durumu)

Kanada Ziyaretçi Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Kanada ziyaretçi (geçici oturum) vizesine başvuru şartları ve koşulları aşağıda listelenmiştir.

 • 18 Yaşından büyük olmak
 • Adli veya göç ile ilgili bir sabıkaya sahip olmamak
 • Sahip olunan pasaportta en az bir sayfa (son sayfa hariç) boş bir yere sahip olmak
 • İngilizce veya Fransızca dışında başka bir dilde sahip olunan tüm belgeleri İngilizce veya Fransızcaya çevirip bunları onaylamak
 • Kanada’da kalınan süre boyunca tüm masrafları karşılayabilecek (kalacak yer, dönüş bileti, vs.) kadar ekonomik yeterliliğe sahip olmak
 • Kanada Hükümeti tarafından da tanınan, süresi dolmamış, yasal bir seyahat belgesine sahip olmak.
 • Kişinin Kanada’da karşılaşacağı sınır memuruna seyahati bittiği zaman Kanada’dan ayrılacağını, kendisini ülkesine bağlayan maddi veya manevi sebepleri olduğuna ikna edebilmesi gerekmektedir.
 • Kanada ziyaretçi vizesi başvuru ve vize işlem ücretlerini ödemiş olmak

Yukarıda belirtilen koşullar dışında Kanada Hükümeti ek taleplerde bulunabilir.

Kanada Hükümetinin bulunabileceği ek talepler aşağıda listelenmiştir.

 • Sınır görevlisi karşılıklı görüşme talep ederek Kanada’ya gelen kişinin biyometrik bilgilerini isteyebilir.
 • Kanada Konsolosluğu gerekli görürse tıbbi muayene isteyebilir.

Kanada Geçici Oturma Vizesi Türleri Nelerdir?

Kanada geçici oturma vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Kanada Ziyaretçi Vizesi
 • Kanada Süper Vize
 • Kanada İş Vizesi
 • Kanada Diplomatik ve Resmi vize
 • Kanada Nezaket Vizesi
 • Kanada Doğum Yapma Amaçlı Vize
 • Kanada Kolaylaştırma Vizesi
 • Kanada Organ Bağışçısı vizesi

Kanada Turist Vizesi

Kanada’ya turistik amaçlı gitmek istenildiğinde alınması gereken vize türü Kanada turistik vizesidir. Kanada turist vizesi geçici bir Kanada oturma iznidir ve geçerlilik süresi en fazla 6 aydır.

Elde edilen Kanada turistik vizesi bir Kanada limanına gidilmesini veya direkt olarak Kanada’ya girilmesine izin vermektedir.

Kanada Süper Vize (Aile Ziyareti Vizesi)

Kanada süper vizesi (aile ziyareti vizesi) geçici bir vize türüdür. Eğer Kanada kısa süreli ziyaret edilecekse (6 aydan az) alınabilecek vize türlerinden biri Kanada süper vizesidir.

Kanada süper vizesi kendi başlığı altında farklı ziyaret amaçlarını barındırmaktadır. Ziyaret amacı olarak Kanada süper vizesine sahip olan kişinin torunlarını veya çocuklarını ziyaret etmesi örnek olarak gösterilebilir.

Kanada süper vizesinin diğer Kanada ziyaretçi vizelerine göre avantajı, geçerlilik süresinin daha uzun olması ve senede 2 defa kullanılabiliyor olmasıdır. Kanada aile ziyareti vizesi turistik amaçlı alınabilecek diğer vizelere kıyasla daha kapsamlı bir vizedir.

Kanada Diplomatik Vize

Kanada diplomatik vizesi yabancı ülkelerin diplomatları ve yetkili personelleri için oluşturulmuş özel ve geçici bir Kanada vizesi türüdür.

Kanada’ya girmek için vize gerektiren diplomatik veya resmi pasaportu olan bir ülkeden gelen kişiler Kanada diplomatik vizesine başvurmalıdır.

Kanada Nezaket Vizesi

Kanada nezaket vizesi, göçmenlerin Kanada’ya resmi görevlerle girmelerine izin veren geçici oturma vizesidir. Kanada nezaket vizesi devlet memuru olmayan kişilere yönelik bir vize türü olmasına karşın Kanada nezaket vizesine başvuran kişi, vatandaşı olduğu ülkenin devleti nezdinde önemli bir pozisyona sahip olmalıdır.

Kanada nezaket vizesi 3 yıla kadar düzenlenebilen bir vizedir. Kanada nezaket vizesi hamilleri Kanada’ya tek bir girişlerinde 6 aydan fazla kalamazlar.

Kanada Kolaylaştırma Vizesi

Kanada kolaylaştırma vizesi, çifte vatandaşlığa sahip bir Kanada vatandaşının Kanada’ya gitmesine yardımcı olur veya Kanada’ya seyahat etmesini kolaylaştırır. Bir kişinin çift vatandaşlığı olduğu, birinin Kanada diğerinin yabancı bir ülke,olduğu durumlarda önceden tahmin edilemeyen durumlar sebebiyle kişinin Kanada’ya ait bir pasaportu yok ve kişinin Kanada’ya gitmesi gerekiyor ise Kanada kolaylaştırma vizesi başvurusunda bulunulması gerekir.

Kanada İş Vizesi

Kanada geçici iş vizesi, Kanada’ya iş kurma ya da iş toplantılarına katılmak amacıyla gelenlerin, Kanada’ya girmesine izin veren vize türüdür.

Kanada iş vizesi, hamilinin aşağıda belirtilen faaliyetleri yapabilmesine olanak sağlamaktadır.

 • Kanada’da toplantılara katılma
 • Kanada’da konferanslara veya atölyelere katılma
 • Kanada’da iş anlaşmaları imzalama

Kanada iş vizesi geçici bir süre için verilen Kanada oturma iznidir. Kanada Hükümetinin Kanada geçici iş vizesi sahibi olan bir kişiye tanıdığı Kanada’da bulunma süresi hakkı en fazla 6 aydır.

Kanada geçici iş vizesine sahip kişinin, Kanada’daki herhangi bir şirkette çalışmasına izin verilmemektedir; Kanada geçici çalışma vizesi hamilleri sadece Kanada’daki iş görüşmelerine katılabilir ve iş anlaşmalarını imzalayabilir.

Kanada Doğum Vizesi

Kanada doğum vizesi geçici bir Kanada oturma iznidir. Hamile olan anne adaylarının Kanada’da doğum yapma amacıyla Kanada’ya girişini serbest hale getirmektedir. Yalnızca Kanada’da doğum yapmak için verilen Kanada doğum vizesi en fazla 6 ay süreli bir vize türüdür.

Kanada Organ Bağışçıları Vizesi

Kanada organ bağışı vizesi geçici bir oturma iznidir. Kanada organ bağışı vizesi ile kişinin Kanada’ya gitmesine ve ihtiyacı olan bir kişiye organ bağışında bulunmasına, iyileşmesi için hastanede kalmasına ve sonra kendi ülkesine dönmesine izin verilmektedir.

Yalnızca Kanada’da organ bağışı için verilen Kanada organ bağışı vizesi kapsamında kişiye Kanada’da 6 aydan kısa bir süreliğine geçici oturma vizesi hakkı verilmektedir.

Kanada Çifte Amaçlı Vize

Kanada çifte amaçlı vizesi geçici bir oturma iznidir.

Kanada’da kalıcı ikamet başvurusunda bulunan bir göçmen,eğer geçici bir süre için Kanada’ya girmek için başvurursa bu durumda bir çifte niyet söz konusudur.Çifte niyetin söz konusu olduğu durumlarda kişinin alabileceği vize türü Kanada çift amaçlı vizesidir.

Kanada Ziyaretçi Vizesi (Geçici Oturum Vizesi) Evrakları Nelerdir?

Kanada ziyaretçi vizesine başvurmak için karşılanması gereken bazı gereklilikler vardır.

Tüm Kanada ziyaretçi vizesi (geçici oturum vizesi) türlerini kapsayan gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Form IMM 5257, Geçici İkamet Başvurusu
 • Form IMM 5707, Aile Bilgi Formu

Kanada ziyaret vizeleri için istenebilecek ek belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Form IMM 5409, Hukuk Birliği Kanuni Beyannamesi.
 • Form IMM 5476, Bir Temsilcinin Kullanımı.
 • Form IMM 5475, Otorite kişisel bilgileri belirlenmiş bir kişiye vermelidir.

Kanada ziyaretçi vizeleri için karşılanması gereken gereklilikler aşağıda listelenmiştir.

 • Kanada turist vizesi için, Kanada’da ziyaret edilmesi planlanan yerlerin bir güzergâhına sahip olunması gerekmektedir;
 • Kanada süper vizesi için kişinin, çocuğundan veya torunundan bir davet mektubu ve doğum belgesi gibi bir ilişki kanıtı alması gerekmektedir;
 • Kanada ticari vizesi (Kanada iş vizesi) için, Kanada’da iş yapılan şirket dışında bir şirkette çalışıldığı kanıtlanması gerekmektedir;

Kanada geçici oturum izninin alınması için yukarıda belirtilen gereklilikleri karşılamak önemlidir.

Kişi tüm bu gereksinimleri karşılamıyorsa Kanada Konsolosluğuna, Kanada Konsolosluğunun kendisine vize vermesi gerektiğine ikna etmek için ek kanıt sunması gerekebilir, aksi takdirde Kanada konsolosluk yetkilileri Kanada vize başvurusunu reddeder.

Tüm Ziyaretçi Vizeleri için Genel Evraklar Nelerdir?

Kanada ziyaretçi vize başvuruları için tüm ziyaretçi vizeleri için gerekli olan genel evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Kişinin sahip olduğu pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması, en 2 sayfasının boş olması (son sayfa dâhil değil) talep edilen vize süresinden sonra en az 6 ay daha geçerliliğinin devam etmesi gerekir. Ayrıca pasaportta bulunan biyometrik fotoğrafın, kişinin eşkâlinin rahat bir şekilde tanınmasına yarayacak biçimde güncel olması gerekir.
 • Biyometrik Fotoğraf: Yüz ifadesi net, 35 mm genişlik 45 mm yükseklikte, arka fonu beyaz, biyometrik ölçülere uygun çekilmiş ve kişinin son güncel halini yansıtan 2 adet fotoğraf.
 • Kimlik Fotokopisi: Başvuru yapan kişi, Nüfus Müdürlüğü tarafından resmi onaylı, şahsi kimlik bilgilerini kapsayan kimlik kartının ön ve arka olmak üzeri her iki yüzünün fotokopisi.
 • Banka Hesap Dökümü: Kanada Konsolosluğuna ziyaretçi vizesi için başvuru yapacak kişilerin daha önceden, kendi adlarına açılmış banka hesapları olması gerekir. Ayrıca sahip oldukları banka hesabının içerisinde de minimum 5.000 (beş bin) Türk lirası bulunmalıdır. Bunun yanı sıra kişinin banka hesaplarının geriye doğru 3 aylık hesap ekstrelerini, banka yetkilisi tarafından imzalanmış veya kaşelenmiş resmi evrak olarak alıp vize başvuru dosyasına koymaları gerekir. Kanada vizesine başvuran kişiler bir aile ise başvuru yapan her kişi için aynı miktarda para, banka hesaplarında bulunmak zorundadır.
 • Kanada vize başvuru formu: Kanada’ya gitme nedenini açıklayan, kişisel bilgileri barındıran vb. vize başvuru formu.
 • Seyahat Rezervasyonları: Kanada vize başvuru dosyasında, kişinin Kanada seyahatinde kullanacağı ulaşım araçları ile ilgili, gidiş ve dönüş tarihlerinin kesin olarak belirtildiği rezervasyon belgelerini bulundurması gerekmektedir..
 • Konaklama Rezervasyonları: Kanada vize başvurusunda bulunan kişi adına alınmış, konaklama yapılacak yere ait ön rezervasyon bilgilerinin bulunması, yapılan vize başvurusunun işleme alınması açısından çok önemli bir husustur. Kişinin sahip olduğu bu konaklama belgelerinin, Kanada Konsolosluğu vize görevlilerinin fazlasıyla titizlik gösterdiği bir konu olduğu unutulmamalıdır. Ailecek yapılan başvurularda, başvuru yapan her aile bireyinin adına rezervasyon yapılmalıdır.
 • Finansal Yeterliliği Kanıtlayabilecek Ek Belgeler: Sahip olunan her türlü gayrimenkul kaynağı, elde edilen pasif gelirler (kira gelirleri, yatırım, vs.)ve ek hesap dökümlerini imzalı veya kaşeli bir biçimde resmi belge şeklinde teslim edilmesi gerekmektedir.

Ziyaret Amacına Göre Kanada Ziyaretçi Vizesi Evrakları Nelerdir?

Kanada’yı ziyaret edecek olan kişilerin alacakları vizeler, Kanada’yı ziyaret etme amaçlarının farklılığına göre çeşit gösterir.

Ziyaret amacına göre alınabilecek Kanada ziyaretçi vizesi evrakları aşağıda listelenmiştir.

 1. Kanada Turistik Vizesi
  Kanada turistik gezi amaçlı ziyaret ediliyorsa alınması gereken vize türü Kanada turistik vizesidir.
  Kanada turistik vizesine sahip olunabilmesi için gereken belgeler aşağıda listelenmiştir.
  • Pasaport:Kişinin sahip olduğu pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması, en 2 sayfasının boş olması (son sayfa dâhil değil) talep edilen vize süresinden sonra en az 6 ay daha geçerliliğinin devam etmesi gerekir. Pasaportta bulunan biyometrik fotoğrafın, kişinin eşkâlinin rahat bir şekilde tanınmasına yarayacak biçimde güncel olması gerekir.
  • Biyometrik Fotoğraf: Yüz ifadesi net, 35x45 mm ebadında, arka fonu beyaz, biyometrik ölçülere uygun ve son güncel halinizi yansıtan 2 adet fotoğraf,vize başvuru dosyasına konmalıdır.
  • Kanada vize başvuru formu: : Kanada’ya gitme nedenini açıklayan, kişisel bilgileri barındıran vb. vize başvuru formu.
  • Seyahat Rezervasyonları: Vize başvuru dosyasında, kişinin Kanada seyahatinde kullanacağı ulaşım araçları ile ilgili, gidiş ve dönüş tarihlerinin kesin olarak belirtildiği rezervasyon belgelerini bulundurması gerekir.
  • Konaklama Rezervasyonları: Kanada ziyaret vizesi başvurusunda bulunan kişi adına alınmış, konaklama yapılacak yere ait ön rezervasyon bilgilerinin bulunması, yapılan vize başvurusunun işleme alınması açısından çok önemli bir husustur. Kişinin sahip olduğu bu konaklama belgelerinin, Kanada Konsolosluğu vize görevlilerinin fazlasıyla titizlik gösterdiği bir konu olduğu unutulmamalıdır.Ailecek yapılan başvurularda, başvuru yapan her aile bireyinin adına rezervasyon yapılmalıdır.
  • Finansal Yeterliliği Kanıtlayabilecek Ek Belgeler: Sahip olunan her türlü gayrimenkul kaynağı, elde edilen pasif gelirler (kira gelirleri, yatırım, vs.)ve ek hesap dökümlerini imzalı veya kaşeli bir biçimde resmi belge şeklinde teslim edilmelidir.
 2. Kanada Aile Ziyareti Vizesi (Süper Vize)
  Kanada’yı ziyaret etme amacı aile, akraba veya arkadaş ziyareti ise alınması gereken vize türü Kanada aile ziyareti vizesidir. Kanada aile ziyareti vizesine sahip olunabilmesi için bulundurulması gereken standart evraklar aşağıda listelenmiştir.
  • Pasaport: Kişinin sahip olduğu pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması, en 2 sayfasının boş olması (son sayfa dâhil değil) talep edilen vize süresinden sonra en az 6 ay daha geçerliliğinin devam etmesi gerekir. Pasaportta bulunan biyometrik fotoğrafın, kişinin eşkâlinin rahat bir şekilde tanınmasına yarayacak biçimde güncel olması gerekir.
  • Biyometrik Fotoğraf: Yüz ifadesi net, 35 mm genişlik 45 mm yükseklikte, arka fonu beyaz, biyometrik ölçülere uygun çekilmiş ve kişinin son güncel halini yansıtan 2 adet fotoğraf.
  • Kimlik Fotokopisi: Başvuru yapan kişi, Nüfus Müdürlüğü tarafından resmi onaylı, şahsi kimlik bilgilerini kapsayan kimlik kartının ön ve arka olmak üzeri her iki yüzünün fotokopisi.
  • Kanada vize başvuru formu: Kanada’ya gitme nedenini açıklayan, kişisel bilgileri barındıran vb. vize başvuru formu.
  • Seyahat Rezervasyonları: Kanadas vize başvuru dosyasında, kişinin Kanada seyahatinde kullanacağı ulaşım araçları ile ilgili, gidiş ve dönüş tarihlerinin kesin olarak belirtildiği rezervasyon belgelerini bulundurması gerekir.
  • Konaklama Rezervasyonları: Kişinin sahip olduğu bu konaklama belgelerinin, Kanada Konsolosluğu vize görevlilerinin fazlasıyla titizlik gösterdiği bir konu olduğu unutulmamalıdır. Ailecek yapılan başvurularda, başvuru yapan her aile bireyinin adına rezervasyon yapılmalıdır.
  • Finansal Yeterliliği Kanıtlayabilecek Ek Belgeler: Sahip olunan her türlü gayrimenkul kaynağı, elde edilen pasif gelirler (kira gelirleri, yatırım, vs.)ve ek hesap dökümlerini imzalı veya kaşeli bir biçimde resmi belge şeklinde teslim edilmelidir.
  • Davetiye: Kanada’da oturum iznine sahip olan kişi tarafından hazırlanıp imzalanan davet mektubunun, Kanada resmi kurumları tarafından resmi olarak onaylı olacak bir şekilde aslı ve fotokopisi ile başvurulmalıdır. Yazılan davet mektubunda, mektubu yazan kişinin kimlik ve adres ve iletişim bilgileri net bir şekilde bildirilmelidir. Eğer daveti yapan kişi, davetlinin tüm seyahat masraflarını karşılayacaksa daveti yapan kişinin son 3 aylık maaş bordrosu ile banka hesap dökümleri de davet mektubu ile teslim edilmelidir.
  • Nüfus Kayıt Örneği: Vize başvurusu yapan kişinin Nüfus Müdürlüğünden aldığı tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneğinde anne, baba ve kardeşlere ait tüm kimlik ve adres bilgileri ayrıntılı olarak yer almalıdır. Alınan bu belge mutlaka ıslak imzalı ve mühürlü olmalıdır.
 3. Kanada Ticari Vizesi
  Kanada’ya geliş amacı, Kanada’da iş kurmak, fuarlara katılmak, Kanadalı ticaret partnerleriyle toplantı yapmak vs. olan kişilerin alabileceği vize türü Kanada ticari vizesidir. Kanada ticari vizesine sahip olmak için alınması gereken standart evraklar aşağıda listelenmiştir.
  • Pasaport: Kişinin sahip olduğu pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması, en 2 sayfasının boş olması (son sayfa dâhil değil) talep edilen vize süresinden sonra en az 6 ay daha geçerliliğinin devam etmesi gerekir.Pasaportta bulunan Biyometrik fotoğrafın, kişinin eşkâlinin rahat bir şekilde tanınmasına yarayacak biçimde güncel olması gerekir.
  • Biyometrik Fotoğraf: Yüz ifadesi net, 35x45 mm ebadında, arka fonu beyaz, Biyometrik ölçülere uygun ve kişinin son güncel halini yansıtan 2 adet fotoğraf, vize başvuru dosyasına konmalıdır.
  • Kimlik Fotokopisi: Başvuru yapan kişi, Nüfus Müdürlüğü tarafından resmi onaylı, şahsi kimlik bilgilerini kapsayan kimlik kartının ön ve arka olmak üzeri her iki yüzünün fotokopisi
  • Kanada vize başvuru formu: Kanada’ya gitme nedenini açıklayan, kişisel bilgileri barındıran vb. vize başvuru formu.
  • Seyahat Rezervasyonları Vize başvuru dosyasında, kişinin seyahatinde kullanacağı ulaşım araçları ile ilgili, gidiş ve dönüş tarihlerinin kesin olarak belirtildiği rezervasyon belgelerini bulundurması gerekir.
  • Konaklama Rezervasyonları: Vize başvurusunda bulunan kişi adına alınmış, konaklama yapılacak yere ait ön rezervasyon bilgilerinin bulunması, yapılan vize başvurusunun işleme alınması açısından çok önemli bir husustur. Kişinin sahip olduğu bu konaklama belgelerinin, Kanada Konsolosluğu vize görevlilerinin fazlasıyla titizlik gösterdiği bir konu olduğu unutulmamalıdır.Ailecek yapılan başvurularda, başvuru yapan her aile bireyinin adına rezervasyon yapılmalıdır.
  • Finansal Yeterliliği Kanıtlayabilecek Ek Belgeler: Sahip olunan her türlü gayrimenkul kaynağı, elde edilen pasif gelirler (kira gelirleri, yatırım, vs.)ve ek hesap dökümlerini imzalı veya kaşeli bir biçimde resmi belge şeklinde teslim edilmelidir.

Yukarıda belirtilen gerekli evraklar dışında, kişinin yaptığı mesleğe göre değişkenlik gösterebilen evraklar da mevcuttur.

Kişinin yaptığı mesleğe göre değişkenlik gösterebilen evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Ticari Davetiye: Türkiye’de çalışan kişiye, herhangi bir Kanada firması tarafından gönderilen davet mektubunda davet eden firmanın isim ve adresi, davet edilen kişinin detaylı tüm kimlik bilgileri, kişinin çalışmakta olduğu firma ve firmadaki mevcut pozisyonu açıkça yazılı olmalıdır. Yazılan davet mektubunda durumun resmiyet kazanabilmesi için mutlaka firma antetli kağıt kullanılmalıdır. Yazılan davet mektubunun içeriğinde seyahat edecek kişinin masraflarının karşılanıp karşılanmayacağı belirtilmelidir.
 • İşveren Yazısı: Kişinin çalıştığı firma tarafından hazırlanan işveren yazısında, firmadaki mevcut pozisyonu ve talep edilen vize süresi eksiksiz ve ayrıntılı bir biçimde belirtilmelidir. İşveren yazısında da olayın resmiyet kazanabilmesi firma antetli kağıt kullanılmalıdır.İşveren yazısını yazan kişi, altında çalışan işçisinin tüm masraflarını karşılayacağının teminatını vermelidir.
 • Faaliyet Belgesi/Ticaret Odası Sicil Kayıt Sureti: Kişinin adına kayıtlı firmanın, bağlı olduğu Ticaret Odasından firma-faaliyet belgesi almalıdır. Firmaya ait ticaret odası sicil kayıtlarını gösteren belge güncel olmalıdır.(mümkünse son 6 aylık dönem)
 • Güncel Vergi Levhası: Firmanın son yıla ait güncel vergi levhası fotokopi olarak ibraz edilebilir.
 • Şirket Dilekçesi: Kişinin çalıştığı firma tarafından hazırlanacak olan işveren yazısında, çalışan firmada görev aldığı pozisyonu ve istenilen vize süresi ayrıntılı bir şekilde belirtilmelidir. Kişinin yazdığı dilekçenin devamında çalışanın seyahat amacı, seyahat süresi ve seyahat boyunca masraflarının karşılanacağına dair de teminat alınmalıdır.

Kanada Ziyaretçi Vizesine Nasıl Başvurulur?

Kanada ziyaretçi vizesine başvuracak olan kişilerin seçebileceği 2 türlü başvuru aşağıda belirtilmiştir.

 • Online (çevrimiçi) Başvuru
 • Fiziki Başvuru

Günümüz koşullarında her türlü evrak işi dijitalleştiğinden yapılacak olan Kanada ziyaretçi vizesi başvurusunun da dijital ortamda yapılması tavsiye edilmektedir. Türkiye’den yapılacak online başvurularda biyometri işlemleri için Kanada vize merkezi ziyaret edilmelidir.

Kanada ziyaretçi vizesi (TRV) almak için izlenmesi gereken adımlar aşağıda belirtilmiştir.

 1. Öncelikle kişi, Kanada ziyaretçi vizesi almak için yeterliği uygunluğu taşıdığını sorgulamalıdır. Kişi bu sorgulamayı Kanada göçmenlik sitesinin ilgili bölümünden yapabilmektedir.
 2. Kanada göçmenlik sitesinde Kanada vizesine başvuran kişiye ait bir hesap oluşturulmalıdır.
 3. Kanada vizesine başvuran kişi, Kanada göçmenlik sitesindeki ankete verdiği yanıtlara ve doldurması gereken formlara erişmek için referans kodunu kullanmalıdır.
 4. Kanada vizesine başvuran kişi başvurusunu tamamlar ve gönderir.
 5. Başvuru merkezinden randevu oluşturularak randevu tarihinde gerekli belgeler beyan edilmek ve biyometri işlemleri tamamlanmak üzere en yakın vize başvuru merkezi ziyaret edilir.
 6. Kanada vizesine başvuran kişinin Kanada ziyaretçi vizesi onaylandıktan sonra, hesabında çevrimiçi olarak görünecektir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kanada Ziyaretçi Vizesi için Uygunluğunuzu Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Kanada ziyaretçi vizesine başvuracak kişinin uygunluğu, Kanada Göçmenlik sitesinin ilgili bölümünde maddeler ile açıklanmaktadır.

Kişinin uygunluk şartlarına nasıl ulaşacağı aşağıda adımlar halinde gösterilmektedir.

 1. Kişi Kanada göçmenlik sitesine giriş yapmalıdır.
 2. Kanada göçmenlik resmi sitesinde ana sayfada alt başlık olarak bulunan “Gezi ve Turizm” başlığına tıklanmalıdır.
 3. Gezi ve Turizm ana başlığı altında alt başlık olan “ziyaretçi vizesi için başvurun” linki tıklanmalıdır.
 4. “Ziyaretçi vizesi için başvurun” sayfasında yukarı kısımda numaralarla belirtilen maddelerden 2 numaralı “Kimler başvurabilir?” linki tıklanmalıdır.

Kanada Göçmenlik sitesinde ilgili bölümde bulunan maddeler aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli bir pasaport belgesine sahip olmak
 • Sağlıklı olmak
 • Herhangi bir adli sicil kaydı bulundurmamak
 • Kanada’da muhatap olunacak vize görevlisini, Kanada’ya kısa süreli gelindiğine, ülkesine dönmek için maddi-manevi sebepleri olduğuna inandırmak
 • Finansal yeterliliğe sahip olunduğunu belgelerle kanıtlamak

GCKey Nedir? Kanada Ziyaretçi Vizesi Başvurusu için Hesap Nasıl Oluşturulur?

GCKey, kişinin Kanada Hükümeti’nin çevrimiçi hizmetlerine güvenli bir şekilde ulaşabilmesini sağlayan bir platformdur.

GCKey’in nasıl alınacağı aşağıda adımlar halinde gösterilmiştir.

 1. Kanada Göçmenlik sitesine girilip “Oturum Açma” bölümüne gidilmelidir.
 2. Oturum açma sayfasına gidilip yeni hesap açılmalıdır.
 3. Oturum açma sayfasında ” Kaydol “ butonuna tıklanmalıdır.
 4. “Kullanım Hüküm ve Koşulları” okunup ve ” Kabul Ediyorum” seçilmelidir.
 5. Bir kullanıcı adı oluşturulup “ Devam et “butonu tıklanmalıdır.
 6. Şifre oluşturulup “Devam et” butonuna tıklanmalıdır.
 7. Güvenlik soruları ve yanıtları oluşturulup “Devam et “butonuna tıklanmalıdır .
 8. “Kayıt Tamamlandı” sayfasına gidilebilmesi için” Devam” butonu tıklanmalıdır.
 9. “Hüküm ve Koşulları” okunup “ Kabul Ediyorum” butonuna tıklanmalıdır
 10. Kişisel bilgiler girilmeli ve hesap oluşturmak için gerekli adımlar izlenmelidir.

Kanada Geçici Oturum Vizesi (Ziyaretçi Vizesi) Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Kanada geçici oturum vizesi başvurusu ortalama 10 iş günü içinde sonuçlanmaktadır.

Kanada Geçici Oturum Vizesi Başvurusu Reddedilirse Ne Yapılmalıdır?

Kanada geçici oturum vizesi başvurusu reddedilen bir kişinin, ilgili kuruma nasıl itiraz etmesi gerektiği aşağıda açıklanmıştır.

 1. İtiraz mektubu hazırlamak:Kanada ziyaretçi vizesi başvurusu reddedilen kişi, 30 gün içinde bir itiraz mektubu hazırlamalı ve kanada dış temsilciliklerine ulaştırmalıdır. Kişinin,reddedilen başvuruya itiraz edebilmesi için en fazla 30 gün süresi vardır.
  Kanada geçici oturum vizesine verilen ret kararına karşı hazırlanan itiraz mektubunun içeriği aşağıdaki maddeleri içermelidir.
  • Kanada Büyükelçiliği’nin tarihi ve adresi
  • Kişisel bilgiler ve güncel adres
  • Kanada başvurusunun reddedildiği tarih
  • Temyiz mektubunun ana kısmında, Kanada vize başvurusunun neden reddedildiğini, görevli kişinin neden hatalı olduğunun düşünüldüğünü ve görevli kişinin kararlarının neden yanlış olduğunun kanıtlarını içermelidir.
  • Seyahat geçmişi ve önceki vizeler
  • Kanada vizesi istenmesinin nedenleri
  • Bir aciliyet durumu söz konusu olduğu belirtilmelidir.
  • Islak imza
  • İtiraz mektubunun ek kısımında gerekli tüm belgeler olmalıdır.
 2. Yetkili makamlara başvurmak: İtiraz mektubu hazırlandıktan sonra yapılması gereken husus, hazırlanan itiraz mektubunun yetkili makamlara iletmesidir.
  İtiraz mektubunun yetkili makamlara iletilebilmesi için mağdur kişinin başvuracağı 3 yol aşağıda maddelenmiştir.
  • Vaka İşleme Merkezine veya CPC’ye geri yükleme talebinde bulunmak.
  • Göçmenlik Karar Dairesine veya IAD’ye başvuruda bulunmak
  • Kanada vize reddi için Kanada Federal Mahkemesine itiraz etmek.

Kanada Ziyaretçi Vizesi Süresi Ne Kadardır?

Kanada ziyaretçi vizesi süresi en fazla 6 ay boyunca Kanada’da kalma izni sağlar.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: