Kanada Eyaletleri

Kanada Eyaletleri ve Bölgeleri ile İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Kanada, Amerika kıtasının kuzeyinde yer alan, Amerika Birleşik Devletlerine komşu olan, Büyük Okyanus, Atlas Okyanusu ve Arktik Okyanusu’na sınırı olan bir ülkedir.

Kanada’nın yüzölçümü 9.984.670 kilometrekaredir ve Kanada Rusya’nın ardından dünyanın en büyük yüzölçüme sahip ikinci ülkesidir.

Kanada’nın idari bölümleri 10 eyalet ve 3 bölgeye ayrılmaktadır. 20 tanesi büyük şehir olan Kanada şehirleri farklı eyaletlerde ve bölgelerde yer almaktadır. Yönetim biçimleri açısından farklılık gösteren Kanada’nın eyaletleri ve bölgeleri arasında Kanada illeri eşit bölüştürülmemiştir.

Kanada Eyalet Sistemi Nasıldır?

Kanada’nın idari bölümleri eyaletler ve bölgeler olarak sınıflandırılmaktadır. Kanada’da 10 adet eyalet ve 3 adet bölge yer almaktadır. Kanada’da eyaletler ve bölgeler yönetim biçimleri açısından farklılık göstermektedir. Kanada’da bölgeler yönetim hakkına sahip olup federal hükümet tarafından yönetilmekte iken Kanada eyaletleri federal hükümetten bağımsızdır ve her birinin özerkliği bulunmaktadır.

Kanada’da Eyalet ve Bölge Arasındaki Fark Nedir?

Kanada’da eyalet ve bölge arasındaki fark yönetimleri ile ilişkilidir.

Bölgelere Kanada Meclisinin yetkisi altında yetki devri hakkına sahiptir, kümelenmişlerdir ve federal hükümet tarafından yönetilirler.

Kanada eyaletlerinin yasal gücü birbirinden farklıdır ve kendilerine özgüdür. Kanada eyaletleri arasındaki eşit olmayan güç dağılımı dengelenmeye çalışılmaktadır ve yerel karar verme yetkisi eyaletlerden bölgelere aktarılmaktadır.

Kanada’nın Eyalet Nüfusları Nedir?

Kanada’nın eyalet nüfusları Kanada hükümeti bünyesinde yer alan istatistik bürosunun 2021 yılı verilerine göre aşağıdaki listede verilmiştir.

EyaletNüfus
Alberta4.464.170
Britanya Kolumbiyası5.249.635
Manitoba1.386.333
Newfoundland ve Labrador521.758
Nova Scotia998.832
Prens Edward Adası165.936
Ontario14.915.270
Quebec8.631.147
Yeni Brunswick794.300
Saskatchewan1.180.867

Kanada Eyalet Haritası Nasıldır?

Kanada’nın idari bölümleri resmi olarak 10 adet eyalet ve 3 adet bölgeye ayrılmaktadır.

Kanada eyalet haritası aşağıda yer alan görselde verilmiştir.

Kanada Eyaletleri Nelerdir?

Kanada eyaletleri aşağıda listelenmiştir.

 • Alberta
 • Britanya Kolumbiyası
 • Manitoba
 • Newfoundland ve Labrador
 • Nova Scotia
 • Prens Edward Adası
 • Ontario
 • Quebec
 • Yeni Brunswick
 • Saskatchewan

Quebec Nerededir?

Kanada’nın Quebec eyaleti, ülkenin en yoğun nüfusa sahip ikinci eyaleti olma özelliği taşımaktadır. Kanada’nın doğusunda yer alan Quebec eyaleti aynı zamanda en büyük yüzölçümüne sahip eyalettir. Quebec eyaletinin başkenti eyalet ile aynı ada sahiptir ve Quebec şehri olarak adlandırılmaktadır.

1867 yılının temmuz ayında kurulan Quebec eyaleti, 1.542.056 kilometre karelik yüzölçüme sahiptir ve bu bölgenin nüfusu Kanada İstatistik Kurumunun 2021 yılı verilerine göre 8.631.147’dir. Kanada Quebec resmi dili Fransızcadır ve Quebec Fransızcanın resmi dil olduğu tek Kanada eyaletidir. Quebec bölgesinde Montreal, Laval, Gatineau, Longueuil, Sherbrooke ve Saguenay şehirleri bulunmaktadır.

Kanada’nın Quebec bölgesinin kültürü Fransızcanın resmi dil olmasının getirisi olarak Fransız kültüründen etkilenmiştir. Amerika kıtasında Fransız ve Avrupa kültürünün etkilerinin en yoğun hissedildiği bölge Kanada’nın Quebec bölgesidir. Quebec bölgesinin komedi ürünleri, müzik ve edebiyat ürünleri dünya çapında tanınmaktadır. Buz hokeyi sporunun Kanada’da popülerleşmesinde etkili olmuş olan Quebec bölgesi aynı zamanda Kanada’nın sembollerinden biri olan akçaağaç şurubunun önemli bir üretim bölgesidir.

Quebec eyaleti eğitim ve sağlık alanlarında oldukça gelişmiş bir sisteme sahiptir. Quebec şehrinin güçlü ekonomisi, Kanada’nın ithalat ve ihracatında önemli rol oynamaktadır. Turizm faaliyetlerinin yoğun olduğu bir bölge olan Quebec bölgesi 2021 yılında Kanada’nın turizm gelirlerinin %21,5’lik bölümünü oluşturmuştur. Quebec bölgesinin gelişmişlik düzeyi, bölgedeki yaşam koşullarını etkilemiştir ve bölge modern özelliklere sahiptir.

Quebec bölgesi eğitim alanında gelişmiştir ve McGill Üniversitesi, Montreal Üniversitesi ve Laval Üniversitesi gibi önde gelen üniversiteler bu eyalette bulunmaktadır. Gelişmişlik düzeyine bağlı olarak Quebec bölgesi mühendislik ve bilgisayar teknolojileri alanlarında geniş iş imkanlarına sahiptir.

Kanada’nın Quebec eyaleti çeşitlilik gösteren bir iklime sahiptir. St. Lawrence Nehri, Esci Quebec ve Abraham bölgesinde yer alan anıtlar Quebec gezilecek yerler arasındadır. Eski Quebec adı verilen tarihi mahalle, UNESCO dünya mirası içerisinde yer almaktadır ve bu bölge Kanada Quebec eyaletinde bulunmaktadır. Quebec bölgesi müzik festivalleri, kış festivalleri ve kültürel festivaller gibi çeşitli etkinliklerin sıkça düzenlendiği bir bölgedir.

Ontario Nerededir?

Ontario eyaleti, Kanada’nın doğusunda yer almaktadır ve Kanada’nın en yoğun nüfusa sahip eyaletidir. Kanada Ontario eyaleti 1.076.395 kilometre karelik yüzölçümüne sahiptir ve bölgenin nüfusu Kanada İstatistik Kurumu 2021 yılı verilerine göre 14.915.270’dir.

Kanada Ontario eyaletinin başkenti aynı zamanda Kanada’nın en kalabalık şehri olan Toronto’dur. Kanada’nın başkenti olan Ottawa şehri Kanada Ontario eyaleti içerisinde yer almaktadır. Ontario eyaletinin resmi dili İngilizce’dir.

Niagara Şelalesi, Algonquin Parkı ve Bruce Trail yolu gibi turistik noktaların yanı sıra birçok orman ve göle sahip olan Ontario turistik yerler açısından zengin bir bölgedir. 553.33 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek ikinci kulesi olan CN Kulesi Ontario eyaletinde yer almaktadır.

Ontario’da yaşam oldukça gelişmiştir ve bu bölge aynı zamanda yoğun göç almaktadır. Ontario bölgesi tarım ve enerji sektörü gibi birçok alanda gelişmiş bir ekonomiye sahiptir. Ontario’nun gelişmişlik seviyesi yaşam koşullarının düzeyini olumlu yönde etkilemektedir. Toronto Üniversitesi, Ontario Teknik Üniversitesi ve York Üniversitesi gibi seçkin üniversiteler Ontario bölgesinde bulunmaktadır. Ontario bölgesinde web tasarımı ve mühendislik gibi iş alanları için imkanlar gelişmiştir.

Ontario’nun kültürü içerisinde spor ve müzik gibi alanlara önem verilmektedir. Ontario eyaletinde yer alan Bala Müzesi, Beaver Nehri Müzesi, Blackwood Galerisi ve Hamilton Sanat Galerisi gibi çok sayıdaki müze bölgenin kültürüne katkı sağlamaktadır.

Kanada British Columbia Nerededir?

Kanada’nın Britanya Kolumbiyası adlı eyaleti 1871 yılının temmuz ayında kurulmuştur ve 944.735 kilometre karelik bir alana sahiptir. Kanada’nın en batısında yer alan eyalet Britanya Kolumbiyası’dır.

Britanya Kolumbiyası’nın başkenti, Vancouver Adasında yer alan Victoria’dır. Eyaletin nüfus yoğunluğu en fazla olan şehri Vancouver’da 631.486 kişi yaşamaktadır. Britanya Kolumbiyası eyaletinin toplam nüfusu Kanada İstatistik Kurumu 2021 yılı verilerine göre 5.249.635’dir.

Britanya Kolumbiyası ılıman bir iklime sahiptir ve Kayalık Dağları ve Büyük Okyanus kıyısında yer alan sahilleri gibi turistler için ilgi çekici bölgeleri bulunmaktadır. Britanya Kolumbiyası eyaletinin coğrafi özellikleri kayak ve dağ bisikleti gibi sporlar için oldukça uygundur ve bu nedenle her yıl birçok kişi bu bölgelere spor amaçlı seyahatler gerçekleştirmektedir. Britanya Kolumbiyası kültürü içerisinde dağ tırmanışı ve kayak gibi sporlara önem verilmektedir.

Britanya Kolumbiyası’nda bulunan Kolumbiya Nehri, Amerika Birleşik Devletleri’nden geçerek denize dökülmektedir. Britanya Kolumbiyası’nda Glacier Millî Parkı, Gulf Islands Millî Parkı, Gwaii Haanas Millî Parkı ve Kootenay Millî Parkı gibi önemli milli parklar bulunmaktadır.

Kanada’nın Britanya Kolumbiyası eyaletinde yer alan önemli şehirler Surrey, Burnaby, Abbotsford, Kelowna, Prens George, Westminster, Prens Rupert, Coquitlam, Richmond, Delta ve Nanaimo’dur.

Britanya Kolumbiyası’nın gelişmiş ulaşım koşulları, gelişmiş şehirleri ve gelişmiş eğitim sistemi ile yaşam standartları yüksektir. British Kolumbiya Üniversitesi, Simon Fraser Üniversitesi, Victoria Üniversitesi ve Vancouver Island Üniversitesi gibi üniversiteler Britanya Kolumbiyası bölgesinde yer almaktadır. Bilişim sistemleri ve eğitim alanları Britanya Kolumbiya bölgesinde iş imkanları geniş olan alanlar arasındadır.

Alberta Nerededir?

1905 yılında kurulan Alberta eyaleti Kuzey Amerika kıtasının orta bölümlerinde, otlarla kaplı geniş düzlüklere sahip bir bölgede yer almaktadır. Düzlük bölgelerin yanında, Alberta eyaleti birçok sayıda nehir ve göle de sahiptir. Kanada’nın Alberta eyaletinin batısında Kayalık Dağları yer almaktadır.

Alberta eyaleti 661,848 kilometre karelik bir alana sahiptir. Alberta’nın nüfusu 2021 yılı Kanada İstatistik Kurumu verilerine göre 4.464.170’dir. Kanada Alberta eyaleti başkenti Edmonton’dur ve bu bölgenin nüfusu 981.280’dir. Alberta bölgesinde bulunan önemli şehirler Calgary, Banff, Fort McMurray, Grande Prairie, Lethbridge, Lloydminster ve Jasper’dır. Banff ve Jasper şehirlerinde turistlerin ilgisini çeken milli parklar yer almaktadır.

Alberta Kanada’nın ham petrol sektörü için önemli bir bölgedir. Dünyanın en büyük petrol rezervlerinden biri, Alberta’da yer alan Fort McMurray şehrinde bulunmaktadır. Fort McMurray şehri, Kanada’nın en hızlı gelişen şehri olarak anılmaktadır.

Kanada Alberta’da yaşam, eyaletin gelişme hızına bağlı olarak gittikçe modernleşmektedir. Doğal güzellikleri ile dikkat çeken Alberta eyaletinde turizm sektörü oldukça gelişmiştir. Alberta eyaleti hafif raylı sistemleri ve geniş otobüs ağı ile ulaşım özellikleri konusunda gelişmiş bir eyalettir.

Yaz aylarında Kanada Alberta eyaletinde düzenlenen çeşitli festivallerle sanat ve tarih gibi kültürel değerler kutlanmaktadır.

Kanada Prens Edward Adası Nerededir?

Kanada Prens Edward Adası eyaleti, 1873 yılının temmuz ayında kurulmuştur ve 5.660 kilometre karelik yüzölçüme sahiptir. Prens Edward Adası eyaleti nüfusu Kanada İstatistik Kurumu 2021 yılı verilerine göre 165.936’dır. Kanada Prens Edward Adası eyaleti, yüzölçümü ve nüfusu bakımından Kanada’nın en küçük eyaleti olması nedeniyle aynı zamanda en büyük nüfus yoğunluğuna sahip Kanada eyaletidir.

Prens Edward Adası eyaleti, Kanada’nın doğusunda yer almaktadır. Kanada’nın Prens Edward Adası eyaletinin başkenti Charlottetown’dur. Charlottetown, Kanada’nın diğer eyalet başkentleri arasında 58.000 kişilik nüfusu ile en düşük nüfusa sahip başkenttir. Başkent Charlottetown’un yanında Prens Edward Adasında Summerside, Souris ve Alberton gibi şehirler yer almaktadır.

Ekonomisi tarım, balıkçılık ve turizm üzerine kurulu olan Prens Edward Adasında sağlık ve eğitim hizmetlerine önem verilmektedir ve bu nedenle yaşam koşulları iyi düzeydedir. Eğitim kalitesi yüksek olan Prince Edward Island Üniversitesi, Holland Koleji ve St. Dunstan’s Üniversitesi gibi üniversiteler Prens Edward Adası eyaletinde yer almaktadır. Prens Edward Adası eyaleti sağlık hizmetleri ve ulaşım hizmetleri alanlarında iş imkanları geniş olan bir bölgedir.

Prens Edward Adasının kültürü için önemli değerler olan sanat, müzik ve yaratıcı yazarlık gibi konulara eğitim sistemi içerisinde de yer verilmiştir. Yıl içerisinde düzenlenen çeşitli festivaller ile Prens Edward Adasının kültürel değerleri kutlanmaktadır.

Prens Edward Adası gezilecek yerler arasında Charlottetown limanı ve Summerside limanı bulunmaktadır. Prens Edward Adası çok sevilen Yeşilin Kızı Anne kitabının geçtiği yer olduğu için ilgi görmektedir. Kanada Prens Edward Adası Avonlea bölgesi turistler tarafından yoğun olarak ziyaret edilen bir bölgedir.

Nova Scotia Nerededir?

Nova Scotia eyaleti, Kanada’nın güneydoğusunda yer almaktadır ve 1867 yılında kurulmuştur. 55.284 kilometre karelik yüzölçümüne sahip olan Nova Scotia eyaletinin nüfusu 2021 yılı nüfus sayımına göre 998,832’dir. Yüzölçümü olarak Kanada’nın en küçük ikinci eyaleti olan Nova Scotia eyaletinin başkenti Halifax şehridir. Nova Scotia eyaletinin şehirleri arasında Yarmouth, Shelburne, New Glasgow ve Truro şehirleri yer almaktadır.

Kanada Nova Scotia bölgesi içerisinde balıkçılık, madencilik ve ormancılık gibi geleneksel endüstrilerin yanında turizm, film prodüksiyonu, müzik gibi endüstriler de gelişmiştir. Nova Scotia eyaleti finans ve eğitim alanlarında iş imkanları geniş olan bir bölgedir. Kanada’nın atlantik eyaletlerinden biri olan Kanada Nova Scotia bölgesi içerisinde özellikle balıkçılık etkinlikleri çok yoğundur.

Nova Scotia’da yaşam başkent Halifax’in yanında Sydney, Wolfville ve Peggy’s Cove şehirlerinde yoğunlaşmıştır. Nova Scotia bölgesinde yer alan Cabot Trail yolu gibi güzel manzaraya sahip yollar ve tarihi bölgeler turistlerin ilgisini çekmektedir.

Nova Scotia bölgesi kültürel değerleri içerisinde balıkçılık önem taşımaktadır. Nova Scotia bölgesinde müzik ve sanata önem verilir ve yıl içerisinde yapılan birçok festival ile sinema, müzik, edebiyat ve yemek kültürü kutlanmaktadır.

Nova Scotia bölgesinin ekonomisi için turizm faaliyetleri önem taşımaktadır ve bölgenin gelişmişlik seviyesinin yüksekliği nedeniyle yaşam şartları iyidir. Eğitim alanında gelişmiş bir eyalet olan Nova Scotia’da Dalhousie Üniversitesi, Cape Breton Üniversitesi, Acadia Üniversitesi ve Mount Saint Vincent Üniversitesi gibi üniversiteler yer almaktadır.

Manitoba Nerededir?

Manitoba eyaleti, 1870 yılının temmuz ayında kurulmuştur ve 647.797 kilometre karelik bir alana sahiptir. Manitoba eyaletinin başkenti Winnipeg şehridir. Manitoba eyaletinin 1.386.333 kişilik toplam nüfusunun 749.534 kişilik kısmı başkent Winnipeg’de yaşamaktadır. Çoğunlukla İngilizce konuşulan Manitoba eyaleti, yoğun göç alan bir bölgedir.

Manitoba Kanada’nın en kuzeyinde yer alan eyalettir ve bu nedenle oldukça sert bir iklime sahip olan Manitoba’da yaşam bölgenin sert ve soğuk iklimine uyum sağlamıştır.

Manitoba bölgesi, dünya kutup ayısı başkenti olarak anılmaktadır ve buna yönelik yapılan festivaller oldukça yoğun ilgi görmektedir. Kuzey ışıklarını Manitoba’nın Churchill şehrinden izlemek mümkündür. Manitoba eyaleti Clearwater Gölü, Rainbow Şelalesi ve Wekusko Şelalesi gibi doğal güzellikleriyle dikkat çekmektedir.

Manitoba eyaletinin başkenti Winnipeg’de yaşam ulaşım, tarım, eğitim, finans ve sanayi alanlarında oldukça gelişmiştir. Manitoba eyaletinde nakliye ve grafik tasarım alanında iş imkanları geniş olan bir bölgedir.

Manitoba eyaleti eğitim alanında gelişmiş bir bölgedir ve Manitoba Üniversitesi, Winnipeg Üniversitesi ve Brandon Üniversitesi gibi eğitim kalitesi yüksek olan üniversiteler bu bölgede yer almaktadır.

Coğrafi olarak stratejik öneme sahip bir bölgede yer alan Winnipeg şehri bu nedenle gelişimini sürdürmektedir. Manitoba kültürü içerisinde sanata önem verilmektedir ve Manitoba kültürünün tanıtılması için çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Gelişmişlik düzeyi nedeniyle yoğun biçimde göç alan Manitoba eyaleti, Winnipeg’de yaşayan Türkler için de ev sahipliği yapmaktadır. Winnipeg’in yanında Brandon, Churchill ve Morden şehirleri de Manitoba eyaletinin önemli şehirleridir.

Saskatchewan Nerededir?

Saskatchewan eyaleti, Kanada’nın batısında yer almaktadır ve Kuzey Amerika’nın merkezinde konumlanmıştır. Saskatchewan eyaleti 1905 yılının eylül ayında kurulmuştur ve 651.036 kilometre karelik yüzölçümü bulunmaktadır. Saskatchewan eyaletinin nüfusu Kanada İstatistik Kurumunun 2021 yılı verilerine göre 1.117.884’tür.

Saskatchewan eyaleti doğal güzellikleri ile ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Mor Kum Plajı, Grasslands Milli Parkı, Gem Gölü ve Hunt Şelalesi Saskatchewan eyaletinin doğal güzellikleri arasında yer almaktadır.

Saskatchewan eyaletinde yoğun olarak orman, çiftlik ve tatlı sular bulunmaktadır. Kanada’nın Saskatchewan eyaletinde 100.000’den fazla sayıda göl yer almakta olup tarım, balıkçılık,madencilik ve avcılık alanları oldukça gelişmiştir.

Saskatchewan yaşamı içerisinde eğitim sistemine ve spor aktivitelerine önem verilmektedir. Saskatchewan eyaletinde Saskatchewan Üniversitesi ve Regina Üniversitesi gibi üniversiteler bulunmaktadır. Kanada futbolu ve buz hokeyi sporları Saskatchewan kültürü için önem taşımaktadır.

Saskatchewan eyaletinin başkenti Regina şehridir. Başkent Regina şehrinin yanında Saskatoon ve Prens Albert şehirleri de Saskatchewan eyaleti içerisinde önemli şehirlerdendir. Saskatchewan eyaletinde sağlık ve hizmet alanları iş imkanları geniş olan alanlar arasındadır.

Newfoundland ve Labrador Nerededir?

Newfoundland ve Labrador eyaleti Kanada’nın doğusunda konumlanmıştır ve Kanada’nın 10 eyaleti arasına en son katılan eyalet olma özelliği taşımaktadır. Newfoundland ve Labrador eyaleti 1949 yılının mart ayında kurulmuştur. 405.212 kilometre karelik bir yüzölçüme sahip olan Newfoundland ve Labrador eyaletinin nüfusu 2021 yılı Kanada İstatistik Kurumu verilerine göre 520.998’dir.

Newfoundland ve Labrador eyaleti, Newfoundland adası ve Labrador anakarasından oluşmaktadır. St. John’s Newfoundland ve Labrador eyaletinin başkentidir. Kanada St. John’s şehri ve çevresi misafirperverlikleri ile ünlüdür. Newfoundland ve Labrador eyaleti içerisinde Corner Brook, Labrador, Mount Pearl, Gander ve Paradise gibi şehirler yer almaktadır.

Gros Morne Milli Parkı, çeşitli buzdağları ve balina izleme olanakları ile Newfoundland ve Labrador eyaleti turistlerin ilgisini çekmektedir.

Newfoundland ve Labrador eyaleti kültürü içerisinde misafirperverliğe değer verilir ve edebiyat etkinlikleri de oldukça önemlidir.

Newfoundland ve Labrador eyaletinde bilgi işlem sektörü ve hizmet sektörü iş imkanları geniş alanlar arasında yer almaktadır. Newfoundland ve Labrador eyaletinde Newfoundland Memorial Üniversitesi ve North Atlantic Koleji gibi üniversiteler yer almaktadır.

Kanada New Brunswick Nerededir?

Kanada New Brunswick eyaleti, ülke topraklarının doğusunda yer almaktadır. New Brunswick eyaleti, 1867 yılının temmuz ayında kurulmuştur ve 72.908 kilometre karelik bir yüzölçüme sahiptir. Kanada New Brunswick eyaleti nüfusu 2021 yılı Kanada İstatistik Kurumu verilerine göre 794.300’dür. New Brunswick eyaleti, İngilizce ve Fransızca olmak üzere Kanada’nın iki resmi dile sahip tek eyaletidir.

Kanada New Brunswick eyaletinin başkenti Fredericton şehridir ve bu şehrin nüfusu 82.000’dir. Başkentin yanında Moncton ve Saint John şehirleri de New Brunswick eyaletinin önemli bölgelerindendir ve nüfus bu bölgelerde yoğunlaşmıştır.

New Brunswick eyaletinde Crandall Üniversitesi ve Mount Allison Üniversitesi gibi üniversiteler yer almaktadır. New Brunswick eyaletinde sağlık ve yönetim alanlarında iş imkanları gelişmiştir.

New Brunswick turistik yerler arasında Apalaş Dağları, Fundy Körfezi, bölgede yer alan çok sayıda deniz fenerleri ve doğal sahil şeridi bulunmaktadır. New Brunswick eyaletinde medyaya değer verilmektedir ve günlük gazete ve radyo yayınları takip edilmektedir. New Brunswick kültürü içerisinde tarih ve edebiyat alanlarına değer verilmektedir.

Kanada Bölgeleri Nelerdir?

Kanada bölgeleri aşağıda listelenmektedir.

 • Kanada Yukon bölgesi
 • Kanada Nunavut bölgesi
 • Kanada Kuzeybatı toprakları

Yukon Nerededir?

Yukon bölgesi, Kanada’nın kuzeyinde yer almaktadır ve 482.443 kilometre karelik yüzölçümü ile Kanada’nın en küçük bölgesi olma özelliği taşır. 1898 yılında kurulan Yukon bölgesinin nüfusu 2021 yılı verilerine göre 43.095’dir ve bu nüfusun %75’lik kısmı bölgenin başkenti Whitehorse şehrinde yaşamaktadır.

Soğuk bir iklime sahip olan ve Alaska’ya sınırı bulunan Yukon bölgesinin tek şehri olan Whitehorse bölgenin en güneyinde yer almaktadır. Yukon turistik yerleri arasında Klondike Gold Rush, Yukon Nehri, Pelly Nehri, Logan Dağı, Ivvavik Milli Parkı ve Kluane Milli Parkı bulunmaktadır. Yukon bölgesi Kanada kuzey ışıkları gözleminin en iyi yapılabileceği yerlerden biridir.

Yukon bölgesinde madencilik önemli bir sektördür. Kanada’nın Yukon bölgesinin ekonomisinin büyük bir bölümünü madencilik ve turizm faaliyetleri oluşturmaktadır.

Yukon’da yaşam soğuk iklim koşullarının etkisi ile şekillenmiştir. Kış sporları ve kış aktivitelerine yönelik şenlikler Yukon bölgesinde gelenekselleşmiştir. Yukon kültürünün etkileri bölgede üretilmiş resim ve müzik eserlerinde görülebilmektedir. Yukon bölgesinde Yukon Üniversitesi ve Yukon Görsel Sanatlar Üniversitesi yer almaktadır.

Nunavut Nerededir?

Nunavut bölgesi Kanada’nın kuzeyinde yer almaktadır. Nunavut bölgesinin 2.093.190 kilometrekarelik alanı bulunmaktadır ve Nunavut Kanada içerisinde 39.589 kişi yaşamaktadır. Kanada’nın bölgeleri arasında en geniş yüzölçümüne Nunavut bölgesi sahiptir. 1999 yılında kurulan Nunavut bölgesi Kanada’nın en yeni bölgesi olma özelliği taşımaktadır.

Nunavut bölgesinde Kuzey Kanada iklimi etkisini göstermektedir ve bu nedenle bölgede yerleşim oldukça seyrektir. Nunavut bölgesinin başkenti Iqaluit şehridir. Nunavut bölgesinin şehirleri arasında Cambridge Bay, Pond Inlet, Kugluktuk, Alert, Ramkin Inlet ve Eureka şehirleri bulunmaktadır. Nunavut bölgesinde Nunavut Arctic Koleji yer almaktadır.

Nunavut bölgesi görülecek yerler arasında Baker gölü ve Nunatta Sunakkutaangit Müzesi bulunmaktadır. Kanada Nunavut bölgesi içerisinde Kanada ren geyiği ve kutup ayısı izleme imkanı bulunmaktadır.

Enerji sektörü, madencilik ve turizm Nunavut ekonomisi için önemli alanlardır. İnşaat ve madencilik sektörleri Nunavut bölgesinin iş imkanları geniş olan sektörleri arasında yer almaktadır.

Nunavut kültüründe film sektörüne önem verilir ve bölgede üretilmiş çeşitli filmler uluslararası festivallerde gösterilmiştir. Nunavut kültüründe film sektörünün yanında sahne sanatlarına ve müzik etkinliklerine de önem verilir.

Northwest Territories Nerededir?

Kuzeybatı Toprakları, Kanada’nın kuzeyinde yer alan bir bölgedir. 1870 yılında kurulan Kuzeybatı Toprakları bölgesi 1.346.106 kilometre karelik yüzölçümüne sahiptir ve bölgenin nüfusu 2021 yılı Kanada İstatistik Kurumu verilerine göre 45.515’tir.

Kanada’nın diğer iki bölgesi Yukon ve Nunavut bölgeleri arasında yer alan Kuzeybatı Toprakları, Kanada’nın en fazla nüfusa sahip olan bölgesi olma özelliğini taşımaktadır. Kuzeybatı Toprakları Kanada bölgeleri içerisinde en güneyde yer alan bölgedir. Kuzeybatı Toprakları’nın başkenti Kanada Yellowknife şehridir. Kuzeybatı Toprakları bölgesinde başkent Yellowknife yanında Fort Simpson, Sachs Harbour ve Inuvik şehirleri yer almaktadır.

Kuzeybatı Toprakları içerisinde kuzey ışıklarını seyretmek mümkündür. Kuzeybatı Toprakları bölgesinde görülecek yerler arasında Nahanni Nehri, Yellowknife Nehri ve Nahanni Milli Parkı bulunmaktadır. Kuzeybatı Toprakları bölgesinde yer alan Nahanni Nehri, UNESCO dünya mirası listesinde yer almaktadır.

Kuzeybatı Toprakları bölgesinin 11 resmi dili bulunmaktadır. İngilizce ve Fransızca dillerinin yanında iki eskimo dili ve altı kızılderili dili Kanada Kuzeybatı Toprakları bölgesinin resmi dilleri arasında kabul edilmektedir.

Kuzeybatı Toprakları kültürü içerisinde bölgenin soğuk ikliminin etkileri görülmektedir. Buzdan kule yapma festivalleri gibi çeşitli etkinlikler Kuzeybatı Toprakları kültürü içerisinde yer almaktadır.

Kuzeybatı Toprakları bölgesinde yaşam şartları iklim koşullarına uyum sağlamıştır ve kış koşullarına uygun yollar yapılmıştır.

Kuzeybatı Toprakları bölgesinde Aurora Koleji bulunmaktadır. Kuzeybatı Toprakları bölgesinde bilgi işlem ve sağlık alanları iş imkanları geniş alanlar arasında yer almaktadır.

Kanada Eyalet Başkentleri Nelerdir?

Kanada eyaletleri ve bu eyaletlerin başkentleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

EyaletBaşkent
AlbertaEdmonton
Britanya KolumbiyasıVictoria
ManitobaWinnipeg
Newfoundland ve LabradorSt. John’s
Nova ScotiaHalifax
Prens Edward AdasıCharlottetown
OntarioToronto
QuebecQuebec
Yeni BrunswickFredericton
SaskatchewanEdmonton

Kanada Kültürü Eyalet ve Bölgelerde Nasıl Farklılaşır?

Kanada kültürü eyalet ve bölgelerde birçok farklılık göstermektedir. Kanada’nın eyaletlerinin özerkliği nedeniyle birbirlerinden farklı kültürel değerleri bulunmaktadır. Quebec eyaletinde Fransızca konuşulmakta ve Fransız kültürü etkileri görülmekte iken Ontario eyaletinde İngilizce konuşulmakta ve İngiliz kültürünün etkilerine rastlanmaktadır.

Kanada’nın eyaletleri arasındaki bir diğer farklılık ise Britanya Kolumbiyası ve Newfoundland ve Labrador arasındadır. Britanya Kolumbiyası kültüründe doğaya ve açık havaya değer verilirken Newfoundland ve Labrador kültüründe denize ve denizciliğe önem verilir.

Kanada eyaletleri ve bölgelerinde birçok farklı kültürel özelliğe rastlamak mümkündür. Çeşitli festivaller düzenlemek, kış sporu etkinlikleri, doğaya değer vermek, kibarlık ve misafirperverlik gibi özellikler farklı Kanada kültürel özellikleri arasında yer almaktadır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: