Kanada Vancouver Şehri

Kanada Vancouver Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Kanada Vancouver; Kuzey Pasifik Okyanusu kıyısında yer alan, yoğun göçmen nüfusu ve kozmopolit toplumu ile dikkat çeken, nüfus bakımından Kanada’nın en büyük 7. şehridir. Vancouver, Grouse Dağı, Stanley Parkı gibi doğal güzellikleri; Granville Island, Robson Meydanı, Küçük İtalya gibi renkli bölgeleri ile her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır. Vancouver şehrinde bulunan başta Vancouver Film Okulu olmak üzere çeşitli sanat okulları ile Kanada’nın sinema endüstrisinde önemli bir rol oynamaktadır. Vancouver, Insider dergisinin 2019 yılında hazırladığı dünyanın en güzel şehirleri listesinde 50 şehir arasında 5. sırada yer almıştır.

Vancouver Britanya Kolumbiyası’nın en geniş bölgesidir, son yıllardaki gelişmeleri ile finans, iş hayatı, teknoloji, sinema ve televizyon prodüksiyonu alanlarında Kuzey Amerika’nın merkezi haline gelmiştir. Çoğu turit tarafından Kanada’nın en güzel şehri olarak görülen Vancouver’da dünya sıralamalarında yer bulan üniversitelerde ve kaliteli dil okullarında eğitim almak mümkündür ve şehir yönetimi öğrencilere destek olmak adına ayrıcalıklı uygulamalar sunmaktadır.

Kanada Şehirleri arasında göçmen nüfusun en yoğun olarak tercih ettiği şehirlerden biri olan Vancouver’da farklı bölgelerde farklı kültürlerin baskın olduğunu görmek mümkündür. Vancouver’da yaşam masrafları Kanada’nın geneline kıyasla biraz yüksek sayılabilmektedir ancak şehirde özellikle biyoteknoloji, yazılım ve medya alanında iş olanakları çok fazladır.

Vancouver Nerededir?

Vancouver, Britanya Kolumbiyası eyaletine bağlı, Kanada’nın en büyük 7. şehridir. Vancouver; kuzeyinde bulunan İngiliz Körfezi ve güneyinde bulunan Fraser Nehri arasında, Kanada’nın güneybatısında bulunmaktadır.

Vancouver’a komşu olan şehirler 31 km mesafede Surrey, 96 km mesafede Victoria ve 10 km mesafede Burnaby’dir.

Vancouver’ın harita üzerinde konumu aşağıdaki görselde verilmiştir.

Vancouver'ın Haritadaki Konumu
Vancouver'ın Haritadaki Konumu

Vancouver Adası Nerededir?

Vancouver Adası Kuzey Pasifik Okyanusu’nda Britanya Kolumbiyası’nın güney sahili açıklarında bulunmaktadır. Vancouver Adası 31.285 kilometrekare büyüklüğünde, dünyanın en büyük 43. adasıdır ve Britanya Kolumbiyası eyalet başkenti olan Victoria şehri adada bulunmaktadır.

Vancouver Adası’nın nüfusu 2020 yılında 846.278 kişi olarak açıklanmıştır.

Vancouver Tarihindeki Önemli Olaylar Nelerdir?

Vancouver ilk olarak 1870’lerde Granville adıyla, yoğun olarak kerestecilik faaliyetlerinin yürütüldüğü bir yerleşim yeri olarak kurulmuştur. Vancouver, 1886 yılı Nisan ayında şehir olarak kabul edilmiş ve dönemin ünlü denizcilerinden George Vancouver’ı onurlandırmak adına Vancouver adını almıştır.

Şehir olarak kabul edilişinin hemen ardından, 1886 yılı sonunda yıkıcı bir yangınla sarsılan ve önemli bir bölümü yangında zarar gören Vancouver, afetin zararlarını gidermeyi başarmış ve yıllar içinde bölgenin önemli bir liman kenti haline gelmiştir.

Vancouver; 1900’lü yılların başında kurulan büyük üniversiteler, şehir içine inşa edilen yollar ve köprüler, şehri Kanada’nın ve Kuzey Amerika’nın kalanı ile bağlayan demiryollarının yapılması ile ticaret faaliyetlerini geliştirmiş ve güçlenen ekonomisi ile dikkat çekmeye başlamıştır. Vancouver’da bugün de varlığını sürdüren geniş Çinli göçmen nüfusu, Vancouver’a yerleşmeye 1900’lü yılların başında başlamıştır.

İkinci Dünya Savaşı döneminde Kanada ve Amerika’nın genelinde olduğu gibi Japon ve Çinli göçmenlere karşı ırkçı uygulamalar gündeme gelmiş olsa da savaş sona erdikten sonra Asyalıların Vancouver’a ilgisi devam etmiştir, günümüzde Çince şehirde en çok konuşulan diller arasındadır.

Vancouver’da 1980’li yıllarda film ve televizyon sektörü gelişmeye başlamıştır. Vancouver kaliteli eğitim verilen üniversiteleri ve o üniversitelerde yetişen başarılı insanlar sayesinde teknoloji, ticaret ve medya sektörlerinde öne çıkmaya başlamıştır.

Vancouver Uluslararası Film Festivali ilk kez 1982 yılında düzenlenmeye başlamıştır, 1984 yılında ise Vancouver Uluslararası Caz Festivali ilk kez düzenlenmiştir. Vancouver 2000’li yıllarda Korkunç Bir Film serisi, Son Durak serisi, Deadpool ve Görevimiz Tehlike: Hayalet Protokolü gibi filmlerin çekildiği, sinema sektörü için oldukça önemli bir şehir haline gelmiştir. Vancouver, Kanada’da deniz ticaretindeki önemli rolünü hala sürdürmenin yanında farklı sektörlerde de gelişerek dünyanın dört bir yanından göçmenlerin ilgisini çekmektedir.

Kanada Vancouver İklimi Nasıldır?

Kanada Vancouver iklimi soğuk ve nemli okyanus iklimidir. Vancouver’da kışlar uzun, yağmurlu ve soğuktur, yazlar ise çoğunlukla güneşlidir. Vancouver’da havanın en soğuk olduğu dönem Aralık - Şubat dönemidir, bu dönemde ortalama hava sıcaklığı 0 ile -5 derece arasındadır ve en yüksek hava sıcaklığı ortalama 7 - 8 derecedir.

Vancouver’da havanın en sıcak olduğu dönem Temmuz ve Ağustos aylarıdır, bu dönemde hava sıcaklığı 23 dereceye kadar yükselmektedir. Vancouver yılda ortalama 1200 mm yağış almaktadır ve Kasım ile Mart ayları arasındaki dönem yağışların en yoğun olduğu dönemdir.

Vancouver’ın Nüfusu Kaçtır?

Vancouver’ın nüfusu Kanada Ulusal İstatistik Kurumu tarafından 2021 yılı için 662.248 kişi olarak açıklanmıştır.

Vancouver’da Hangi Dil Konuşulur?

Vancouver’ın ana dili ve nüfusun en çok konuştuğu dil İngilizce’dir. Vancouver nüfusunun %87’si yalnızca İngilizce, %0,1’i yalnızca Fransızca bilmekte ve nüfusun %7.2’sini İngilizce ve Fransızca dillerinin ikisini de bilen kişiler oluşturmaktadır.

Vancouver’da iş yaşamında ve resmi kurumlarda ağırlıklı olarak İngilizce konuşulmaktadır. Vancouver nüfusunun 3’te 1’ini göçmenler oluşturduğu için şehirde Çince, Korece, Almanca, İtalyanca, İspanyolca ve Mandarin dilleri de konuşulmaktadır.

Vancouver’da Yaşam Nasıldır?

Vancouver uzun yıllardır dünyanın en yaşanılası şehirleri sıralamalarında ilk 5’te yer almaktadır. Vancouver’da hayat şehrin kozmopolit toplumu ve büyüleyici doğası ile ilgi çekmektedir, Vancouver nüfusunun 3’te 1’ini göçmenler oluşturmaktadır ve şehrin farklı bölgelerinde farklı kültürlerin baskın olduğunu görmek mümkündür. Vancouver yaşam masrafları Kanada geneline kıyasla yüksek ev fiyatları sebebiyle yüksektir ancak Vancouver’da iş olanakları fazladır ve 10.25 CAD tutarındaki saatlik ücret diğer şehirlere kıyasla daha yüksektir.

Vancouver’da tek odalı bir evin aylık kirası ortalama 1258 CAD, iki odalı evlerin aylık kirası ortalama 1792 CAD tutarındadır. Vancouver’da toplu taşıma ile şehrin hemen her bölgesine rahatça ulaşmak mümkündür, toplu taşıma kullanan bir kişinin aylık ulaşım masrafı 98 ile 177 CAD arasında değişmekte, araç sahibi olan kişiler için ise zorunlu araç sigortası ortalama fiyatı aylık 153 CAD tutarındadır ve benzinin litre fiyatı 1.268 CAD tutarındadır.

Vancouver’da yaşayan bir kişinin aylık beslenme masrafı ortalama 355 CAD olarak hesaplanmış ve bu tutarın 103 CAD’ı lokantalarda harcanmış olarak varsayılmıştır. Vancouver’da refah seviyesi oldukça yüksektir ve nüfusun yaşam beklentisi ortalama 82 yıldır.

Vancouver eğitim alanında oldukça kaliteli bir düzeye sahiptir, dünyanın en başarılı üniversitelerine ev sahipliği yapmakta ve öğrencilere ekonomik ayrıcalıklar sağlayarak destek olmaktadır. Vancouver üniversitelerinde yıllık kayıt ücreti ortalama 4300 CAD tutarındadır ve Vancouver üniversitelerinde toplam 1900 farklı bölümde eğitim verilmektedir. Vancouver’da üniversite öğrencileri için çeşitli burs ve kredi imkanları bulunmaktadır.

Vancouver’da sağlık hizmetleri Kanada genelinde olduğu gibi Kanada’da ikamet eden kişilerin tamamını kapsamakta ve tamamen devlet tarafından desteklenmektedir, isteğe bağlı estetik operasyonlar ile bazı diş tedavileri dışında sağlık hizmetlerinin önemli bir kısmı tamamen ücretsiz olarak sunulmaktadır. Vancouver’daki uluslararası öğrenciler ayda 75 CAD ödeyerek tam kapsamlı bir sağlık sigortasına sahip olabilmektedir. Vancouver dünyadaki diğer büyük şehirlere kıyasla oldukça güvenli bir şehirdir, yaralama ve cinayet gibi suçların görülme sıklığı oldukça düşüktür. Vancouver’ın en güvenli bölgeleri ise Downtown ve West End bölgeleridir.

Vancouver’da Eğitim İmkanları Nasıldır?

Vancouver’da eğitim imkanları; şehirde öğrencilere sağlanan ayrıcalıklar, şehrin kozmopolit yapısı ve dünya sıralamalarında öne çıkan okulları ile pek çok uluslararası öğrencinin ilgisini çekmektedir. Vancouver’daki okullarda her yıl on binlerce uluslararası öğrenci eğitim görmektedir, dünya sıralamalarında 34. ve Kanada’da 2. en başarılı üniversite olan British Columbia Üniversitesi Vancouver’da bulunmaktadır. Vancouver’da okumak, şehrin öğrencilere sağladığı ücretsiz toplu taşıma imkanı ve uluslararası öğrencilere ayda 75 CAD karşılığında sağlanan sağlık sigortası ile dünyanın dört bir yanından öğrencilerin dikkatini çekmektedir.

Vancouver’da mühendislik, tıp, hukuk, sinema ve müzik başta olmak üzere pek çok alanda kaliteli eğitim almak mümkündür. Vancouver’da uluslararası öğrenci olmak şehrin farklı kültürleri içinde barındıran kozmopolit yapısı sebebiyle heyecan verici ve keyifli bir deneyimdir, Vancouver QS en iyi öğrenci kentleri sıralamasında dünyadaki 115 şehir arasında 18. sırada yer almıştır.

Vancouver’da yaşam maliyeti, QS en iyi öğrenci kentleri sıralamasında 1. sırada yer alan Londra’ya kıyasla %13 daha düşüktür. Vancouver’da toplam 11 yüksekokul bulunmaktadır ve dünya genelinde 29 farklı başarı sıralamasında Vancouver üniversiteleri ilk 200’de yer almaktadır. Vancouver’da dil eğitimi veren çok sayıda dil okulu bulunmakta ve 4 haftalık eğitimin ortalama fiyatı 1000 ile 1500 CAD arasında değişmektedir.

Vancouver Üniversiteleri Hangileridir?

Vancouver’da bulunan üniversiteler aşağıda listelenmiştir.

 • British Columbia Üniversitesi
 • Simon Fraser Üniversitesi
 • Capilano Üniversitesi
 • Columbia Üniversitesi
 • Langara Üniversitesi
 • Vancouver Community College
 • British Columbia Teknoloji Enstitüsü
 • Stenberg Üniversitesi
 • Kwantlen Politeknik Üniversitesi
 • Emily Carr Sanat ve Tasarım Üniversitesi
 • Vancouver Film Okulu

Kanada British Columbia Üniversitesi Nerededir?

Kanada British Columbia Üniversitesi, Vancouver’ın güneybatısında Wreck Sahili yakınında geniş bir kampüse sahiptir. Kanada British Columbia Üniversitesi 1908 yılında kurulmuştur ve British Columbia’nın en eski okuludur. Kanada British Columbia Üniversitesi 2021 yılı başarı sıralamasında dünyada 34. ve Kanada 2. en başarılı üniversite seçilmiştir. Kanada British Columbia Üniversitesi’nde 2019- 2020 akademik yılında eğitim gören toplam öğrenci sayısı 68.498 kişi, toplam yabancı öğrenci sayısı ise 11.562 kişi olarak açıklanmıştır.

Kanada British Columbia Üniversitesi Vancouver ve Kelowna’da bulunan iki ana kampüse sahiptir. Kanada British Columbia Üniversitesi mezunları arasında 3 Kanada başbakanı ve 19 altın madalyalı olimpiyat sporcusu bulunmaktadır. Kanada British Columbia Üniversitesi toplam 16343 akademisyeni ile mühendislik, tıp, medya, hukuk, tarih, filoloji, temel bilimler, eğitim ve işletme fakültelerinde eğitim vermektedir.

Vancouver Dil Okulları Hangileridir?

Vancouver dil okulları aşağıda listelenmiştir.

 • Kaplan Uluslararası Diller Vancouver
 • ELS Dil Eğitimi Merkezi
 • EC English
 • St. Giles International
 • LSI Vancouver
 • Sprachcaffe Vancouver
 • ILSC Dil Eğitimi Okulları
 • ZONI Vancouver
 • OHC Vancouver
 • ILAC Vancouver

Vancouver’da dil eğitimi ücreti tercih edilen okula göre değişmekle birlikte Vancouver dil okulu fiyatları 4 haftalık eğitim için ortalama 1000 ile 1500 CAD arasında değişmektedir.

Vancouver Sinema Okulları Hangileridir?

Vancouver sinema okulları aşağıda listelenmiştir.

 • Vancouver Film Okulu
 • Infocus Film Okulu
 • British Columbia Üniversitesi
 • Emily Carr Sanat ve Tasarım Üniversitesi
 • Capilano Üniversitesi
 • Simon Fraser Üniversitesi

Vancouver Film Okulu Nerededir?

Vancouver Film Okulu, Vancouver şehir merkezinde bulunmaktadır, 1987 yılında kurulmuş özel bir film akedemisidir. Vancouver Film Okulu; sinema, televizyon, oyun ve animasyon içerik üretimine odaklanan çok yönlü bir eğitim vermektedir ve bu özelliği ile uluslararası bir üne kavuşarak Çin’de Shangai Üniversitesi kampüsünde de ayrı bir eğitim merkezi kurmuştur.

Vancouver Film Okulu derslerin içeriklerini ilgili sektördeki değişimlere göre sürekli düzenlemekte ve 1 yıllık programlarında bile öğrencilere profesyonel bir portfolyo oluşturabilme imkanı vermektedir.

Vancouver Film Okulu prodüksiyon, film ve televizyon imaj tasarımı, dijital tasarım, içerik yazarlığı, görüntü efektleri, oyun tasarımı ve ses dizaynı gibi çeşitli alanlarda eğitim vermektedir. Vancouver Film Okulu konumu itibariyle Kanada filmleri setlerinde ve post-prodüksiyon işlerinde öğrencilerine profesyonel staj imkanları sunmaktadır. Vancouver Film School fiyatları başvuru yapılan programa göre 20.000 ile 50.000 CAD arasında değişmekle birlikte uluslararası öğrenciler için 150 CAD tutarında ayrıca bir başvuru ücreti talep edilmektedir.

Kanada Vancouver Community College Nerededir?

Kanada Vancouver Community College, Metro Vancouver bölgesinde 3 ayrı kampüsüyle her yıl 13000 öğrenciye eğitim veren bir topluluk kolejidir. Vancouver Community College’da 91 sertifika programında, 31 diploma programında ve 3 lisans programında eğitim verilmektedir. Vancouver Community College gastronomi, moda, müzik, dans, otomotiv mühendisliği, grafik tasarım, kuaförlük, işletme, takı tasarımı ve diş hekimliği gibi çeşitli alanlarda eğitim vermektedir.

Vancouver Community College kampüsü içinde ve kampüs çevresinde bulunan çeşitli işletmeler okuldaki eğitmenler tarafından işletilmekte ve buralarda öğrencilere tecrübe kazanma imkanı verilmektedir. Kanada Community College kurumları arasında Vancouver Community College en köklü kurumlardan biridir ve 1965 yılından bu yana eğitim vermektedir. Vancouver Community College fiyatları başvuru yapılan programa göre 8.400 ile 22.000 CAD arasında değişmektedir.

Kanada Vancouver’da Çalışma Hayatı Nasıldır?

Kanada Vancouver’da çalışma hayatının Avrupa’daki sisteme kıyasla daha rahat olduğu söylenebilmektedir, yapılan araştırmalarda Vancouver’daki işverenlerin kendilerini bir patron olmaktan çok ekibin bir parçası olarak gördükleri belirtilmiştir. Kanada genelinde olduğu gibi Vancouver’da da uzaktan çalışma modeli son yıllarda yaygınlaşmaya başlamıştır.

Vancouver’da son yıllarda en çok gelişen çalışma alanları biyoteknoloji, yazılım, sinema, botanik, turizm ve madencilik olduğundan Vancouver iş imkanları bu alanlarda yoğunlaşmaktadır. Vancouver, KISI’nin 2021 yılında yaptığı araştırmada dünya çapında 50 şehir arasında yaşam-iş dengesi bakımından en iyi 8. şehir olmuştur. Vancouver’da çalışmak işverenlerin çalışana değer veriyor olması ve şehirde gelişen pek çok iş dalı olması sebebiyle Avrupa’da çalışmaktan daha rahat sayılabilmektedir.

Vancouver’da Ulaşım İmkanları Nasıldır?

Vancouver; gelişmiş metro, otobüs ve banliyö treni ağları ile toplu taşımanın rahatlıkla kullanılabildiği bir şehirdir. Vancouver’ı bisikletle gezmek isteyenler için şehrin içinde güvenle seyahat etmelerini sağlayacak bisiklet yolu mevcuttur. Vancouver, Wired dergisinin yaptığı dünyanın en bisiklet dostu şehirleri listesinde 18. sırada yer almıştır. Vancouver Uluslararası Havalimanı, Pasifik Merkez Tren İstasyonu ve Batı Vancouver’daki limanlar ile Kanada’nın diğer şehirlerine rahatça seyahat etmek mümkündür.

Vancouver Kanada’nın en batısında yer almaktadır ve Kanada’nın en doğu bölgesinde yer alan Montreal’e Vancouver’dan uçakla gitmek ortalama 6 - 7 saat sürmektedir, trenle seyahat ise ortalama 2 gün sürebilmektedir. Vancouver’dan Toronto, Quebec, Ottawa gibi doğu kıyısındaki şehirlere uçakla, Vancouver Island, Golf Islands ve Sunshine Sahili’ne feribotla gitmek mümkündür. Vancouver tren istasyonları, havalimanı başta olmak üzere şehrin büyük bölümünde engelli kişiler için erişilebilirliğe önem verilmekte ve bu amaçla gereken düzenlemeler yapılmaktadır.

Vancouver’ın Kültürel Yapısı Nasıldır?

Vancouver dünyanın farklı ülkelerinden gelen pek çok insana ve farklı kültüre ev sahipliği yapmaktadır. Vancouver’daki göçmen nüfusun önemli bir kısmını Çinli insanlar oluşturmaktadır, şehirde nüfusun %16’sı Çince bilmektedir. Vancouver’da Çin’den gelmiş göçmenlerin çoğunlukla yaşadığı bölgeler Chinatown, Punjabi Market ve Greektown bölgeleridir.

Vancouver’da varlığını sürdüren kültürlerden en dikkat çekeni Küçük İtalya olarak anılan bölgedeki İtalyan kültürüdür, bölgede İtalyan lokantalarını ve klasik İtalyan modasını yansıtan kıyafetler satan butikleri görmek mümkündür.

İngiliz, Alman, Çin, Hint ve Japon topluluklarının etkilerini Vancouver’ın da içinde bulunduğu British Columbia bölgesinin tamamında görmek mümkündür, farklı etnik kökenlere sahip insanların kendi kültürlerini yaşatarak Vancouver’a kattığı kozmopolit yapı dünya çapında pek çok farklı sanat ve kültür akımlarını şehre davet etmeye devam etmektedir.

Vancouver’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Vancouver’da gezilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Stanley Parkı
 • Gastown
 • Vancouver Antropoloji Müzesi
 • Robson Meydanı
 • İngiliz Körfezi
 • Capilano Asma Köprüsü
 • Grouse Dağı
 • H. R. MacMillan Space Centre
 • Vancouver Halk Kütüphanesi
 • Vancouver Sanat Galerisi
 • Kitsilano Sahili
 • Granville Island

Stanley Parkı Nerededir?

Stanley Parkı, Vancouver’ın Downtown Yarımadası’nda bulunmaktadır. Stanley Parkı 1988’de Kanada Hükümeti tarafından Kanada Ulusal Tarihi Bölgesi ilan edilmiştir ve 2013 yılında TripAdvisor sitesinin kullanıcıları arasında yaptığı oylamada dünyanın en iyi parkı seçilmiştir.

Stanley Parkı - Vancouver
Stanley Parkı - Vancouver

Stanley Parkı; anıtları, heykelleri ve doğasıyla her yıl ortalama 8 milyon ziyaretçi ağırlamakta ve golf oynamak, doğa yürüyüşü yapmak, tenis oynamak ve ailesiyle vakit geçirmek isteyen kişiler tarafından çokça tercih edilmektedir.

Gastown Nerededir?

Gastown, Vancouver’daki en eski mahalledir ve Downtown Yarımadası’nın kuzeyinde bulunmaktadır. Gastown Viktorya dönemi mimarisine sahip yapıları, sanat galerileri, butikleri, barları ve hediyelik eşya dükkanları ile Vancouver’ın en dikkat çeken bölgesidir. Gastown’da bulunan bölgeye adını veren Gassy Jack Deighton’ın heykeli ve meşhur Buharlı Saat Vancouver’ın simgeleri arasındadır, Vancouver Seyir Balkonu’nda ise Vancouver’ı kuş bakışı görmek mümkündür.

Gastown - Vancouver
Gastown - Vancouver

Gastown’da Avrupa ve Asya mutfaklarından lezzetler tadılabilmektedir ve Gastown çok sayıda lokanta ve renkli kokteylleriyle ilgi çeken çok sayıda bar ve pub bulunmaktadır.

Vancouver Antropoloji Müzesi Nerededir?

Vancouver Antropoloji Müzesi, British Columbia Üniversitesi kampüsünde bulunmaktadır. Vancouver Antropoloji Müzesi Afrika ve Güney Amerika dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından etnografik ve arkeolojik nesnelere ve British Columbia’nın kuzeybatı kıyısından gelen First Nations nesnelerine odaklanmaktadır.

Robson Meydanı Nerededir?

Robson Meydanı Vancouver Downtown’ın kalbinde, B.C. Place Stadyumu ile Stanley Parkı’nın tam ortasında bulunmaktadır. Robson Meydanı, doğu ucunda bulunan B. C. Place Stadyumu ile spor hayranlarının ilgisini çekmektedir. B. C. Sports, Hall of Fame başta olmak üzere stadyumdaki galeriler ile Kanada’nın spor tarihini ziyaretçilerine anlatmaktadır.

Robson Meydanı’nda, B. C. Place Stadyum’a yürüme mesafesinde dışarıdan görüntüsü ile Kolezyum’u andıran Vancouver Halk Kütüphanesi ve birçok sanat eserine ev sahipliği yapan Vancouver Sanat Galerisi bulunmaktadır. Robson Meydanı’ndaki açıkhava etkinlik alanında yaz akşamları dans geceleri düzenlenmekte, kış aylarında ise halka açık ve ücretsiz bir buz pateni pisti kurulmaktadır.

İngiliz Körfezi Nerededir?

İngiliz Körfezi Vancouver Downtown Yarımadası’nın kuzeydoğusunda, West End ve Kitsilano bölgelerinin komşusu olan açık körfezdir. İngiliz Körfezi yazın son dönemlerinde Vancouver’a gelen turistler için Kitsilano, Jericho ve Locarno Sahilleri ile vazgeçilmez bir adrestir.

İngiliz Körfezi sahilleri her yıl temmuz başından ağustos sonuna kadar olan dönemde iki haftada bir yapılan ve Işığın Kutlaması olarak anılan havai fişek yarışmalarına ev sahipliği yapmaktadır. İngiliz Körfezi’nde kış aylarında yapılan en büyük etkinlik, her yıl düzenlenen Kutup Ayısı Yüzme Etkinliği’dir.

Capilano Asma Köprüsü Nerededir?

Capilano Asma Köprüsü Kuzey Vancouver’da Capilano Nehri üzerinde yer alan, 140 metre uzunluğunda ve yerden 70 metre yukarıda olan bir asma köprüdür. Capilano Asma Köprüsü ilk olarak 1889 yılında yapılmış ancak yıllar içinde dayanıklılığını yitirmeye başlayınca 1956 yılında bugünkü hali ile tekrar inşa edilmiştir.

Capilano Asma Köprüsü - Vancouver
Capilano Asma Köprüsü - Vancouver

Capilano Asma Köprüsü etrafını saran eşsiz doğası ile her yıl ortalama 1.2 milyon ziyaretçi ağırlamaktadır, şehrin bir simgesi haline gelen köprü yer yer Vancouver Köprüsü olarak anılmaktadır. Capilano Asma Köprüsü MacGyver, Sliders, The Crow: Stairway to Heaven ve Psych gibi yapımlarda ve sosyal psikologlar Dutton ve Aron’ın ünlü sosyal davranış deneyinde kullanılmıştır.

Grouse Dağı Nerededir?

Grouse Dağı Kuzey Vancouver’da bulunmaktadır. Grouse Dağı’nda telesiyejle 1610 m yüksekliğe kadar çıkarak Burrard Koy’unu ve Kuzey Vancouver’ın yemyeşil ormanlarını kuş bakışı görmek mümkündür. Grouse Dağı adrenalin severler için yaz aylarında telesiyej sepetlerinin tavanındaki açık balkonlarda tırmanışı seyretme ve Vancouver’ın simge yapılarını bir rehber eşliğinde kuş bakışı görme imkanlarını sunmaktadır.

Vancouver’da Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir?

Vancouver’da yapılabilecek aktiviteler aşağıda listelenmiştir.

 • Fraser Nehri ve Campbell Nehri’nde balık tutmak
 • Jericho Sahili’nde kürek sörfü
 • Burrard Körfezi’nde kano
 • Porteau Koy’unda dalış
 • Acadia Sahili’nde rüzgar sörfü
 • Cypress, Grouse ve Mt Seymour Dağları’nda kayak
 • Alice Gölü Eyalet Parkı’nda kamp
 • Granville Island, Robson Caddesi ve Gastown’da alışveriş
 • Stanley Park’ta bisiklet
 • Capilano Kanyonu’nda doğa yürüyüşü
 • Pit Meadows’da golf
 • Grouse Dağı’nda telesiyej ile tırmanış

Vancouver Gece Hayatı Nasıldır?

Vancouver gece hayatı; gece kulüpleri, barlar, publar ile şehrin farklı bölgelerinde, farklı yaş gruplarından kişilerin ilgisini çekmektedir. Vancouver’da Gastown, Richmond ve Kitsilano bölgeleri barların, pubların yoğunlaştığı bölgelerdir. Gastown bölgesinde kokteylleri ile ünlü Pourhouse ve klasik samimi atmosferi ile The Charles Bar, Kitsilano bölgesinde deniz kıyısındaki Supermarine, Chewies ve Bimini Public House popüler eğlence mekanlarıdır.

Vancouver’da havalı çocukların mekanı olarak anılan Main Street’te bira ve şarap tadımlarının yapıldığı barlar çoğunluktadır ve içlerinde en ünlüsü Brewhall isimli bardır.

Vancouver’daki genç nüfusun tercih ettiği Granville Street ise barlar ve gece kulüplerinin bulunduğu, sabahın erken saatlerine kadar eğlenmenin mümkün olduğu bir bölgedir. Granville Street en çok tavsiye edilen barı Granville Room ve en meşhur gece kulüpleri Republic ve Venue’dur.

Vancouver’da çalışan kesimin, 30’lu yaşlardaki nüfusun sıklıkla eğlenmek için tercih ettiği bölge, Yaletown bölgesidir, OPUS Bar, Yaletown Brewing, New Oxford ve Tavern Yaletown bölgesinin en meşhur eğlence mekanlarıdır.

Kanada Vancouver Yemekleri Nelerdir?

Kanada Vancouver çok sayıda ülkeden insanların oluşturduğu kozmopolit bir topluma sahiptir ve Vancouver mutfağında başka kültürlere özgü yemeklere rastlanabilmektedir. Vancouver’ın Küçük İtalya olarak da bilinen Commercial Drive bölgesinde çok sayıda İtalyan lokantası, uzakdoğulu göçmenlerin açtığı işletmelerin yoğunlukta olduğu Chinatown bölgesinde ise çok sayıda uzakdoğu lokantası bulunmaktadır.

Vancouver mutfağında ağırlıklı olarak Asya mutfağının etkileri görülmektedir, Vancouver’da Asya mutfağından lezzetler tatmak isteyenler için en meşhur adresler ise Kingyo, Blu WaterCafe ve Miku restoranlarıdır.

Vancouver’ın en iyi restoranları Robson Caddesi’nde bulunmaktadır, lüks lokantalar Kitsilano ve West End bölgelerinde yoğunlaşmakta ve East Van bölgesinde ise yerel hizmet veren lokantalar bulunmaktadır.

Vancouver’a özgü yemekler aşağıda listelenmiştir.

 • Poutine
 • B.C. Roll suşi
 • Nanaimo tatlı barları
 • Somon biftek
 • Somon füme
 • Tütsülenmiş somon
 • Batı yakası istiridyesi
 • Japon usulü sosisli sandviç
 • Tereyağlı tavuklu pizza
 • Ananaslı pizza
 • Tereyağlı, kuru üzümlü tart
 • Alaska karidesi
 • Pasifik yengeci

Vancouver’da Nerede Kalınır?

Vancouver’da çok sayıda hostel, otel ve kısa dönemli kiralanan daire bulmak mümkündür. Vancouver’da hosteller özellikle Vancouver Center ve Vancouver South bölgelerinde yoğunlaşmıştır.

Vancouver South, uygun fiyatlı otellerin, hostellerin ve kısa dönem kiralık dairelerin bulunabileceği bir bölgedir. Vancouver’da lüks oteller çoğunlukla Downtown, Coal Harbour ve Golden Village bölgelerinde bulunmaktadır.

Vancouver Ev Kiraları Nasıldır?

Vancouver kiralık evler için Kanada’da fiyatların en yüksek olduğu şehirlerden biridir. Kanada Vancouver evleri için 2021 yılı ortalama kira tutarı 2485 CAD olarak hesaplanmıştır ve 2022 yılı için %6’lık bir artış öngörülmektedir.

Vancouver genelinde 2021 yılında tek odalı dairelerin ortalama kira tutarı aylık 2132 CAD, iki odalı dairelerin ortalama kira tutarı ise aylık 2998 CAD olarak hesaplanmıştır. Vancouver’da tek odalı dairelerin kirası North Vancouver bölgesinde ortalama 2104 CAD, Richmond bölgesinde ortalama 2073 CAD ve Coquitlam bölgesinde ortalama 1685 CAD tutarındadır. Vancouver’da ziyaretçiler ve öğrenciler için çoğunlukla tek odalı daireler kısa dönemli kiralanabilmektedir. Vancouver’da kısa dönemli kiralanan evler AirBnB üzerinden bulunabilmektedir.

Vancouver’da Alışveriş Nerede Yapılır?

Vancouver farklı ülkelerden, farklı kültürlerden gelen insanların oluşturduğu karma bir nüfusa sahiptir ve Vancouver’daki hemen her kültürden pek çok ürünün satıldığı yerel pazarları ve alışveriş merkezlerini bulmak mümkündür. Vancouver’da Chinatown, Granville Island, Downtown, Davie Village, Robson Street gibi çok sayıda alışveriş mahalleleri bulunmaktadır.

Chinatown’da Pender, Main, Keefer ve Gore caddeleri arasında kalan bölgede Uzakdoğu kültürüne özgü hediyelik eşyalar, şifalı otlar, değerli taşlar ve egzotik doğal ürünler satan yerel dükkanlar bulmak mümkündür, East Pender caddesinde ise özellikle vintage kıyafetler ve kokteyl setleri satan dükkanlara rastlanmaktadır. Vancouver’ın Commercial Drive bölgesi, Little Italy (Küçük İtalya) olarak bilinmektedir ve Commercial Drive’da çok sayıda İtalyan lokantası ile klasik İtalyan modasından esintiler taşıyan bohem kıyafet dükkanı bulunmaktadır. Pembe otobüs durakları ve gökkuşağı bayrakları ile çevrili olan Davie Village, Vancouver’ın en renkli bölgesidir.

Vancouver’ın en ilgi çeken kitapçıları çoğunlukla Davie Village’ta bulunmaktadır. Vancouver’ın Downtown bölgesi Canada Place yolcu gemisi terminalinin bulunduğu bölgedir ve bu sebeple hem büyük otellere hem de çok sayıda mağazanın tek çatı altında toplandığı Waterfront Alışveriş Merkezi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Vancouver’da Downtown bölgesi dışında alışveriş merkezlerinin bulunduğu bir diğer bölge Granville Caddesi’dir. Vancouver’da el yapımı hediyelik eşyaların, galerilerin ve şarap dükkanlarının bulunduğu, alışveriş için en sık tercih edilen bölgeler ise Granville Island bölgesi ile Robson Caddesi’dir. Granville Island ve Robson Caddesi bölgelerinde el yapımı sabunlardan cam biblolara, el yapımı takılardan Inukshuk taş figürlerine pek çok hediyelik eşya satılmaktadır.

Vancouver’ı ziyaret edenlerin sıklıkla tercih ettiği Gastown bölgesi çok sayıda hediyelik eşya dükkanına sahiptir, Gastown’da kahve kupaları, tişörtler ve kartpostallar gibi hediyelikler satan dükkanlar ve küçük butikler bulunmaktadır. Vancouver’da gurme lezzetler tatmak isteyenler için Kerrisdale bölgesi tavsiye edilmektedir, Kerrisdale çok sayıda kahve dükkanına, butik lokantaya ve çiçekçiye ev sahipliği yapmaktadır.

Vancouver’dan Hediyelik Ne Alınır?

Vancouver’dan alınabilecek hediyelik eşyalar aşağıda listelenmiştir.

 • Takılar: Vancouver’daki yerel kuyumcuların el yapımı takıları oldukça meşhurdur. Vancouver’da el yapımı takı tasarımlarında çoğunlukla kuzgun, kartal, bülbül, kurbağa, balina ve kurt figürleri tercih edilmekte ve fiyatları 60 CAD’dan başlamaktadır.
 • Cam figürler: Vancouver’da çağdaş cam sanatı eserleri oldukça popülerleşmiştir. Camdan yapılmış renkli biblolar, Vancouver’da hediyelik alışverişlerinde sıklıkla tercih edilmekte ve yerel sanat galerilerinde sergilenmektedir. Vancouver’da hediyelik cam bibloların fiyatları 20 ile 3000 CAD arasında değişmektedir.
 • Çikolata: Purdy’s ve Rogers, Vancouver’da 1800’lü yıllardan bu yana faaliyet gösteren iki büyük çikolata fabrikasıdır ve ürünleri Vancouver’da oldukça popülerdir. Çikolata, Vancouver’dan yerel bir lezzeti evine götürmek isteyenlerin en çok tercih ettiği hediyeliktir, bir kutu çikolatanın ortalama fiyatı ise 60 CAD tutarındadır.
 • El yapımı sabun: Vancouver’da özellikle Granville Island ve Robson Street bölgelerinde çok sayıda sabun dükkanı bulunmaktadır ve buralarda organik, el yapımı sabunlar çok ilgi görmektedir. Vancouver’da lokal dükkanlarda fiyatları 1,25 ile 500 CAD arasında değişmekte olan organik el yapımı sabun çeşitleri satılmaktadır.
 • Yerli heykelleri (Inukshuk): Inukshuk isimli taş figürleri Vancouver’ın dört bir yanında görmek mümkündür. Inukshuk isimli taş figürler Vancouver’ın yerli kültürünün bir parçasıdır ve antik dönemlerde saygı duyulan bir yeri işaretlemek, balıkların göç yollarını belirtmek, navigasyon veya yön yardımcıları gibi çeşitli nedenlerle yerleştirilmiş ve kullanılmıştır. Vancouver’da çeşitli şekillerde ve boyutlarda Inukshuk örneklerini bulmak mümkündür.
 • Seramik: Vancouver’da öne çıkan el sanatlarından biri seramiktir ve şehrin Granville Island bölgesinde çok sayıda seramik atölyesi ve galerisi bulmak mümkündür. Vancouver sinema sektörü için çok önemli bir şehirdir ve burada çekilen filmlerde kullanılmak üzere özellikle Granville Island bölgesindeki sanatçıların yaptığı seramikler oldukça ilgi görmektedir.

Vancouver Hakkında Bilinmesi Gereken Faydalı Bilgiler Nelerdir?

Vancouver’a gitmeden önce bilinmesi gereken pratik bilgilere aşağıda yer verilmiştir.

Vancouver Para Birimi Nedir?

Vancouver para birimi Kanada Doları’dır (CAD).

Kanada Vancouver Türkiye Saat Farkı Nedir?

Kanada Vancouver Türkiye saat farkı 11 saattir. Türkiye saati, Kanada saatinden 11 saat ileridir.

Vancouver İstanbul Arası Kaç Saat Sürer?

Vancouver İstanbul arası Türk Hava Yolları’nın kalkışı İstanbul Havalimanı’ndan olan direkt uçuşu ile 11 saat 45 dakika sürmektedir. Vancouver İstanbul arası Paris veya Frankfurt aktarmalı uçuşlarda ise 15- 18 saat sürmektedir.

Vancouver Türk Nüfusu Nedir?

Vancouver Türk nüfusu 2016 yılı verilerine göre 1820 kişidir.

Vancouver’da Yaşayan Türkler Hangi Bölgededir?

Vancouver’da yaşayan Türkler çoğunlukla English Bay ve Vancouver Limanı arasında kalan Vancouver Centre bölgesinde yaşamaktadırlar.

Vancouver Türk Konsolosluğu Nerededir?

Vancouver Türk Konsolosluğu; 303-1111 West Georgia St, Vancouver, BC V6E 4M3 adresinde bulunmaktadır.

Türkiye’den Vancouver’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Vancouver’a gidilmesi için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize alması gerekmektedir. Türkiye’den Vancouver’a yapılacak 6 aydan kısa süreli seyahatler için gerekli şartların sağlanması halinde Kanada ziyaretçi vizesi verilmektedir.

Türkiye’den Vancouver’a gidecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahat amaçlarına ve Vancouver’da kalacakları süreye uygun vize için başvuru yapması gerekmektedir. Kanada vize başvuruları resmi aracı kurum ve akredite acenteler üzerinden yapılabilmektedir, Kanada Vize Başvurusu Resmi Aracı Kurumu Ankara ve İstanbul’da ofisleri bulunan VFS Global firmasıdır. Vizem.net Kanada vize başvurularında danışmanlık ve takip hizmeti sunan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: