Kanada'da Restaurant Açmak

2023'te Kanada'da Restaurant Açmak için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Önemli Not: Deprem sonrasında T.C vatandaşlarına sağlanan Kanada Open Work Permit (3 yıllık Kanada çalışma izni) başvuruları için başvuru sahibinin 3 Ocak 2024’e kadar Kanada’ya geçerli bir vize ile girmiş olması gerekir.

Sadece vize evrakları göçmenlik avukatı tarafından onaylanan kişilerin başvruları vizem.net tarafından yapılmaktadır.

Uygunluk kriterlerini öğrenmek için: 0850 241 1868’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

Kanada dünyanın en zengin ülkelerinden biri olmakla birlikte, nüfusunun yaklaşık dörtte üçü hizmet sektöründe faaliyet göstermektedir. Kanada restoranları ise yemek servisi endüstrisi içerisinde, hizmet sektöründe faaliyet sürdürmektedir. Kanada’daki işletme hizmetleri içerisinde restoran ve kafe işletmeciliği Kanada hükümetinin yeni girişimcilere verdiği ayrıcalıklı haklarla öne çıkmaktadır ve işverenler tarafından Kanada’da restaurant açmak yoğun ilgi görmektedir.

Kanada’da restaurant açmak için iş karlılığının en yüksek olduğu, özel yemek hizmetleri kategorisi sıkça tercih edilmektedir. Özel yemek hizmetleri kategorisine hazır yemek şirketleri, seyyar yemek hizmetleri, yemek hizmetleri müteahhitleri dahildir.

Kanada’da restaurant açmak; yeni iş arayanlar, girişimciler ve ticaret ilgilileri tarafından tercih edilmektedir. Kanada giderek büyüyen ekonomisiyle dikkat çekmekte ve Kanada vatandaşı haricindeki yabancı uyruklu kişiler tarafından da iş kolunun sağladığı kardan dolayı Kanada’da restoran açmak tercih edilebilmektedir.

İş planı hazırlamak, Kanada’da iş kurmak için gerekli şartlar arasında ilk basamaktır; iş planı, yapılacak işi, stratejileri, iş hedeflerini, hedeflenen pazarı ve işin finansal tahminlerini açıklayan yazılı bir belgedir. Oluşturulan iş planı ile Kanada devleti tarafından sunulan hibeler, katkılar, destekler ve kredi garantilerinden yararlanmak için başvuru yapılabilmektedir; yeni iş kuracak olan kişiler Innovation Canada üzerinden kullanabilecekleri destek programlarını seçilebilmektedir. Kanada’da kurulacak iş yapısı farklı şekillerde olabilmektedir; vergiler, alınması gereken izinler ve lisanslar seçilen şirket türüne göre değişiklik göstermektedir. Verilecek hizmete ve konuma uygun işletme adı mutlaka kayıt ettirilmelidir; Kanada’da işletme adının kaydettirilmemesi önemli para cezalarına ve diğer yasal sonuçlara yol açabilmektedir. Ticari isimlerin tescili illerin ve bölgelerin sorumluluğunda olup, her bölge için farklı kurallar ve prosedürler bulunabilmektedir; ayrıca iş kuran kişinin ödeyeceği vergiler de bölgeler arasında farklılık göstermektedir.

Kanada’da Restoran Açma Şartları Nelerdir?

Kanada’da restoran açma şartları, işletmenin türüne ve bulunduğu bölgeye göre değişiklik göstermektedir; bu sebeple restoran açmadan önce işletmenin türü ve bulunacağı bölge için hangi izin ve lisansların alınacağının ve işletmenin hangi düzenlemelere tabi tutulacağının öğrenilmesi gereklidir.

Kanada’da açılacak olan restoran işletmesinin federal, eyalet ve belediye kurumlardan alması gereken lisans ve izinler belirlendikten sonra, bölgeden sorumlu yerel sağlık biriminin öğrenilerek restoran işletmesinin denetimlerinin yaptırılması gerekmektedir. Kanada Gıda Denetim Ajansı (CFIA), Kanada’da açılacak restoranların gıda satın alması, satması, sevk etmesi, işlemesi ve üretmesi gibi faaliyetlerin tamamını düzenlemekte ve denetlemektedir. Süt, yumurta, balık, et, bal ve bazı bitkisel kaynaklı ürünlerin kullanılacağı durumlarda, farklı düzenleme ve standartlar da bulunduğu için, bölgede bulunan Gıda, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı birimi ile de görüşülmesi gerekmektedir.

Kanada’da açılacak restoranlar için hijyen konularındaki denetim ise Sağlık Bakanlığı birimlerince yapılmaktadır. Alkollü içecek satılacak veya servis edilecek ise, ayrıca bir alkol ruhsatı alınması gerekmektedir; alkol ruhsatı için bölgede görevli Alkol ve Kumar Komisyonuna başvuru yapılmaktadır.

Restoran işletmesinde müzik yayını yapılacağı durumlarda, müzik lisanslarının alımlarından iş sahibi sorumlu olmakta ve RE:SOUND ile SOCAN müzik lisanslarını almak için Entandem ile iletişime geçmek zorundadır.

Kanada’da Nasıl Restoran Açılır?

Kanada’da restoran açabilmek için ilk aşama, bir iş planı oluşturmaktır; iş planı ile restoranın hedefleri, finansal ve demirbaş ihtiyaçları gibi hususlar netleşmektedir. İş planı yapılmasının ardından restoranın hangi tür şirket yapısına sahip olacağının belirlenmesi gerekmektedir. İşletme türü belirledikten restoranın ihtiyaç duyacağı izin ve ruhsatların alınması gereklidir; bu izinler restoranın açıldığı bölgeye göre değişiklik gösterebilmektedir.

Açılacak restoranın adı, restoranın açıldığı bölgenin gereksinimlerini karşılayacak şekilde belirlenir ve tescil edilir. Kanada’da açılacak restoranların, diğer tüm işletmeler gibi Kanada Gelir Kurumuna kayıt ettirilmesi gerekmektedir. Sağlık denetimleri gibi denetimlerin yaptırılmasının ardından, restoranda çalışacak kişi sayısı belirlenerek, personel alımının gerçekleştirilmesi ve personel giriş işlemlerinin yapılması ile restoran açma sürecinde sona ulaşılır.

Kanada Restaurant ve Kafe Açma Maliyetleri Nasıldır?

Kanada’da restaurant ve kafe açma maliyetleri işletmenin açıldığı konum, bölgenin nüfus özellikleri, işletmenin türü ve büyüklüğü, işletme için gerekli tadilatlar, alınması gereken ruhsat ve izinler, mutfak tasarımı ve mobilyaları, çalışacak olan personel gibi etkenlerden dolayı değişiklik gösterebilmektedir.

Kanada’da cafe açmak için mevcut bir işletmenin devralınması yolu seçilirse, ortalama maliyet yaklaşık 100.000 Dolar tutmaktadır. Kanada’da 40 kişilik bir restoran işletmesinin ortalama kuruluş maliyeti ise 300.000 doları bulabilmektedir; restoran açmak için gayrimenkul satın alınacaksa bu maliyet 500.000 dolara kadar çıkmaktadır. Kanada’da restaurant ve kafe açmak yerine bir franchise yeri satın almak tercih edilirse, ortalama 3,5 milyon dolarlık bir yatırım gerekmektedir.

Kanada’da Franchise Satın Alma İmkanları Nelerdir?

Kanada’da franchise satın alma imkanları için Kanada Franchise Derneği’nden bilgi alınabilmektedir. Kanada Franchise Derneği (CFA), Kanada’da franchise işletmek isteyenlere destek olmakta, girişimci ve yatırımcılara eğitimler vermekte ve işletme kurmak isteyenler ile franchise veren şirketler arasındaki bağlantıyı kurmaktadır.

Kanada’daki En İyi Franchise Restoranları Nelerdir?

Kanada’daki en iyi franchise restoranları aşağıda listelenmiştir.

 • Tim Hortons
 • Montana’s
 • Second Cup
 • Mr. Sub
 • Pizza Pizza
 • Boston Pizza
 • Coffee Time
 • Booster Juice
 • Smitty’s
 • Ben&Florentine

Restoran Açmak için Tercih Edilen Kanada Eyaletleri Nelerdir?

Restoran açmak için tercih edilen Kanada eyaletleri aşağıda listelenmiştir.

 • Alberta
 • Quebec
 • Ontario
 • Britanya Kolumbiyası
 • Manitoba

Kanada’da Restaurant Açmak için Hangi Vize Alınmalıdır?

Kanada’da restaurant açmak için Kanada start-up vizesi alınması gerekmektedir. Kanada start-up vize programı, Kanada’da işletme kurma potansiyeline sahip göçmen girişimciler için uygun bir vize türüdür.

Kanada’da restaurant açmak için gerekli olan Kanada start-up vizesi için başvuru yapan kişilerin Kanada tarafından belirlenen bazı özelliklere sahip olması gerekmektedir. Kanada iş kurma vizesi olan Kanada start-up vizesine başvurmak için gerekli özellikler; kaliteli bir iş fikrine sahip olmak, girişimcilere destek verdiği belirlenen kuruluşlardan destek mektubu almak, İngilizce veya Fransızca dillerinden birinde istenen yeterlilikte olmak ve iş kurmak için yeterli finansal imkana sahip olmaktır.

Kanada start-up vize başvurusu yapacak kişilerin belirlenen vize başvuru evraklarını hazırlaması ve Kanada start-up vize başvurusu için belirlenen vize başvuru ücretini ödemesi gerekmektedir.

Vizem.net, Kanada’da iş yeri açma ve Kanada start-up vize başvuruları için danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: