kanadaya göç için kalıcı kanada vizesi

Kanada’ya Göç Etmek için Kalıcı Kanada Vizesi Başvuru Süreci 2023

Önemli Not: Deprem sonrasında T.C vatandaşlarına sağlanan Kanada Open Work Permit (3 yıllık Kanada çalışma izni) başvuruları için başvuru sahibinin 3 Ocak 2024’e kadar Kanada’ya geçerli bir vize ile girmiş olması gerekir.

Sadece vize evrakları göçmenlik avukatı tarafından onaylanan kişilerin başvruları vizem.net tarafından yapılmaktadır.

Uygunluk kriterlerini öğrenmek için: 0850 241 1868’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

Kanada’ya göç etmek isteyen kişiler kalıcı Kanada vize türlerine başvuru gerçekleştirmelilerdir. Kalıcı Kanada vizeleri kişilerin Kanada’da uzun süreli ikamet etmelerini sağlamaktadır.

Kanada Kalıcı Oturum Vizesi Nedir?

Kanada kalıcı oturum vizesi, kişilerin Kanada’da kalıcı olarak ikamet etmelerine izin veren Kanada vizesi türüdür. Kalıcı Kanada vizeleri göçmenlik vizeleri olarak bilinmektedir. Kalıcı Kanada vizesi sahipleri, Kanada’nın herhangi bir eyaletinde yaşayabilir, çalışabilir ve eğitim alabilirler.

Kanada’ya Göçmenlik için Kalıcı Vize Türleri Nelerdir?

Kanada’ya göç etmek için kalıcı vize programları ve uygulamaları aşağıda listelenmiştir.

 • Deneyim sınıfı vizesi
 • Aile sponsorluğu (aile birleşimi) vizesi
 • Kanada’da bir iş bularak alınan çalışma vizeleri
 • Canlı bakıcı programı vizesi
 • Kanada’da bir işletme (startup) açarak ya da yatırım yaparak alınan vizeler
 • Quebec seçilmiş nitelikli işçi programı vizesi

Kanada’da Kalıcı Bir İş Bularak

Kanada’da kalıcı bir iş bularak Kanada kalıcı vizesi başvurusu yapmak en yaygın göç yöntemlerinden biri olarak bilinmektedir. Kanada’da bir iş bularak Kanada kalıcı oturum vizesi başvurusu gerçekleştirmek için farklı göç ve çalışma programları mevcuttur.

Aşağıda Kanada’da iş bularak kalıcı Kanada vizesi başvurusu gerçekleştirmek için düzenlenen programlar listelenmiştir.

 • Kanada Federal Nitelikli Ticaret Programı
 • Kanada Federal Nitelikli İşçi Programı
 • Kanada Eyalet Aday Gösterme Programları
 • Kanada Quebec-Seçilmiş Nitelikli İşçi Programı

Kanada Federal Nitelikli Ticaret Programı

Kanada Federal Nitelikli Ticaret Programı (FSTP), uluslararası vasıflı işçilerin Kanada’da iş bulmalarına ve daimi ikamet etmelerine izin veren bir çalışma programıdır.

Aşağıda Kanada Federal Nitelikli Ticaret Programı kapsamında başvuru gerçekleştirebilecek bazı meslekler sıralanmıştır.

 • Elektrikçi
 • Marangoz
 • Uçak teknisyeni
 • Makinist
 • Demir işçileri
 • Kaynakçı
 • Vinç operatörü
 • Tesisatçı

Kişiler Kanada Federal Nitelikli Ticaret Programı (FSTP) başvurularını, Kanada Hükümeti tarafından oluşturulan Express Entry göçmenlik sistemi üzerinden gerçekleştirmelidir. Kanada Federal Nitelikli Ticaret Programı başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler kalıcı Kanada vizesi sahibi olurlar.

Kanada Federal Nitelikli İşçi Programı

Kanada Federal Nitelikli İşçi Programı (FSWP), yüksek vasıflı işçilerin iş tecrübelerine, yeteneklerine, dil becerilerine ve niteliklerine göre Kanada’da çalışmalarına imkan sağlayan bir Kanada çalışma programıdır.

Kanada Federal Nitelikli İşçi Programı başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler kalıcı Kanada vizesi sahibi olurlar. Kişiler, Kanada Federal Nitelikli İşçi Programı başvurularını Kanada Hükümeti tarafından göçmenlik başvuruları için oluşturulan Express Entry sistemi üzerinden gerçekleştirmelilerdir.

Kanada Eyalet Aday Gösterme Programları

Kanada Eyalet Aday Gösterme Programları, Kanada’da bulunan her eyalet tarafından ayrı düzenlenmektedir. Kişiler, Kanada Eyalet Aday Gösterme Programları (PNP) kapsamında, Kanada’da kalıcı olarak ikamet etmek istedikleri ve çalışmak istedikleri eyalete özel iş ve göçmenlik başvurusu gerçekleştirebilmektedir. Kanada Eyalet Aday Gösterme Programları, Kanada ekonomisine katkıda bulunabilecek düşük vasıflı işçiler için düzenlenmektedir.

Kanada Eyalet Aday Programları başvurusu değerlendirmesi sonucunda programa katılmaya hak kazanan kişiler kalıcı Kanada vizesi sahibi olurlar. Kanada Hükümeti, Kanada Eyalet Aday Programları başvurularını Express Entry sistemi üzerinden kabul etmektedir.

Quebec-Seçilmiş Nitelikli İşçi Programı

Quebec-Seçilmiş Nitelikli İşçi Programı, Kanada’da bulunan Quebec eyaletinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek becerilere sahip uluslararası vatandaşların başvuru gerçekleştirebilecekleri Kanada nitelikli işçi göçmenlik programıdır. Quebec nitelikli işçi programı yalnızca Quebec eyaletinde bulunmaktadır. Quebec-Seçilmiş Nitelikli İşçi Programına yalnızca Quebec eyaletinde daimi ikamet etmek isteyen kişiler başvuru gerçekleştirmelidir.

İş deneyimi, yaş, dil seviyesi yeterliliği, iş teklifi, Quebec’te ikamet eden aile üyelerinin ve ortakların bulunması, mali durum kriterleri Quebec eyaletinin belirlediği koşullara uygun olan kişiler Quebec seçilmiş nitelikli işçi programına kabul edilmektedir.

Kanada Deneyim Sınıfı Programı Aracılığıyla Kanada’ya Göç Etmek

Kanada Deneyim Sınıfı Programı (CEC), Kanada’da geçici işçi olarak çalışan ve daimi ikamet için başvuru gerçekleştirmek isteyen işçiler için düzenlenen bir programdır.

Kanada Deneyim sınıfı program üyeleri kalıcı Kanada vizesi sahibi olurlar. Son 3 yıl içerisinde Kanada’da en az 1 yıl boyunca tam zamanlı ikamet eden ve çalışan kişiler, Kanada Deneyim Sınıfı Programı için başvuru gerçekleştirme hakkına sahiptir.

Aile Sponsorluğu Aracılığıyla

Kanada aile sponsorluğu ya da aile birleşimi vizeleri, Kanada vatandaşlarının ya da Kanada’da daimi oturum izni kapsamında ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşların eşlerinin ve bakmakla yükümlü oldukları çocuklarının Kanada’ya kalıcı olarak göç etmesine imkan tanıyan Kanada vizesi türüdür.

Kanada’da ikamet eden aile üyesi, Kanada aile birleşimi vizesi başvurusu gerçekleştiren aile üyelerinin sponsoru sayılmaktadır. Kanada’ya Kanada aile birleşimi vizesi ile göç edecek aile bireylerinin yaşam maliyetlerini karşılayabilecek gelire sahip olmalıdır.

İşletme (Startup) Açarak Ya Da Yatırım Yaparak

Kanada’da bir işletme açmak ya da yatırım yapmak için Kanada Yatırımcı vizesi kapsamında başvuru yapmak gerekmektedir. Kanada girişimci ve yatırımcı programları kapsamında Kanada vizesi almak için Kanada Hükümeti tarafından kişilere 3 farklı seçenek sunulmaktadır.

Aşağıda Kanada yatırımcı ve girişimci programları listelenmiştir.

 • Göçmen yatırımcı programı
 • Göçmen girişimci (startup) programı
 • Kanada eyalet aday yatırımcı programları (PNP)

Kanada yatırımcı vizesi, kalıcı Kanada vizelerindendir. Kişiler, Kanada yatırımcı vizesi programlarından becerilerine, niteliklerine ve birikimlerine en uygun olan programı tercih etmelilerdir.

Kanada Göçmen Yatırımcı Programı Vizesi Nedir?

Kanada göçmen yatırımcı programı vizesi almak isteyen yatırımcıların ya da aile üyelerinin Kanada’da en az 800.000 CAD değerinde yatırım yapmış olmaları gerekir. En az 5 yıl için Kanada’da 800.000 CAD değerinde yatırım yapan kişiler, Kanada göçmen yatırımcı programı vizesi kapsamında Kanada daimi oturum hakkına sahip olmaktadırlar.

Kanada Göçmen yatırımcı programı, Kanada Hükümeti tarafından garantili bir programdır ve yatırımcıların 800.000 CAD değerinde yaptıkları yatırım ücretinin 5 yılın sonunda kişilere geri ödenmesi sağlanmaktadır. 19 Haziran 2014 tarihi itibariyle Kanada Hükümeti, göçmen yatırımcı programını kaldırmıştır.

Kanada Göçmen Girişimci Programı Nedir?

Kanada göçmen girişimci (Start-up) programı, Kanada’nın herhangi bir yerinde yenilikçi, Kanada için istihdam sağlayabilecek ve piyasadaki rekabet ortamına ayak uydurabilecek yatırımlar yapacak olan yatırımcılar için düzenlenen bir göçmenlik programıdır. Kişiler Kanada göçmen girişimci programına başvuru gerçekleştirebilmek için en az 200.000 CAD birikime, Kanada’da ikamet edilen süre boyunca kendi geçimini sağlayabileceği fona, yeterli dil bilgisine ve iş tecrübesine sahip olmalıdır.

Kanada Serbest Meslek Sahibi Kişiler Programı Nedir?

Kanada serbest meslek sahibi kişiler programı; yeterli deneyim ve beceriye sahip olan, Kanada’da kendi işini kurup yönetebilecek gücü bulunan, Kanada’ya taşınmak ve Kanada’da kendi mesleğini icra etmek isteyen kişiler için düzenlenen bir göçmenlik programıdır. Serbest meslek sahipleri, kalıcı Kanada vizesi başvurusu gerçekleştirirken Kanada’da kuracakları işi nasıl finanse edeceklerini ve iş üzerindeki tecrübelerini belgeler ile Kanada Hükümetine kanıtlamalılardır. Kişiler, Kanada serbest meslek sahibi vizesi kapsamında Kanada’da kalıcı olarak ikamet etme hakkına sahip olmaktadırlar.

Bakıcı Olarak Kanada’ya Göç Etmek

Bakıcı olarak Kanada’ya göç etmek isteyen kişilerin Kanada vatandaşı ya da Kanada’da daimi oturum iznine sahip olarak ikamet eden yaşlılara, engellilere ve çocuklara bakmak üzere Kanada’ya seyahat edecek olmaları gerekmektedir.

Bakıcı olarak Kanada’ya göç etmek için Kanada Devleti’nin istediği şartları yerine getirmek zorunludur. Kişiler Bakıcı olarak Kanada vizesi başvurusu gerçekleştirirken Kanada’da ikamet eden kişinin bakıma ihtiyacı olduğunu kanıtlayacak belgeler sunmalılardır.

Atlantik Göçmenlik Pilotu Programı Aracılığıyla Kanada’ya Göç Etmek

Atlantik göçmenlik pilotu programı, Kanada’da yeterli istihdam sağlanamayan işler için yabancı ülke vatandaşlarının Kanada’da istihdam edilmesine olanak sağlayan bir göçmenlik programı türüdür. atlantik göçmenlik pilotu programının üç farklı türü bulunmaktadır.

Aşağıda atlantik göçmenlik pilotu programı türleri sıralanmıştır.

 • Atlantik uluslararası lisansüstü programı
 • Atlantik yüksek beceri programı
 • Atlantik orta seviye beceri programı

Her atlantik göçmenlik pilotu programı için Kanada Hükümeti tarafından belirlenen ve başvuru sahiplerinin karşılamaları gereken farklı kriterler bulunmaktadır.

Aşağıda atlantik göçmenlik pilotu programı başvurularında Kanada Hükümeti tarafından belirlenen ve bütün atlantik göçmenlik pilotu programları için geçerli olan genel başvuru koşulları verilmiştir.

 • Dil yeterliliği: Kişiler İngilizce için IELTS veya CELPIP, Fransızca için ise TFC veya TEF sınavlarına girmiş olmaları gerekmektedir.
 • Yeterli fon kanıtı: Başvuru sahipleri kendilerinin ve Kanada’ya göç ederken kendilerine eşlik edecek aile üyelerinin bütün yaşam maliyetlerini karşılayabilecek fona sahip olduğunu kanıtlamalılardır.
 • İş teklifi: Kanada’nın atlantik eyaletlerinde bulunan ve atama onayına sahip olan Kanadalı bir işveren tarafından davet edilmiş olmak gerekmektedir. Kişiler haftada en az 30 saat çalışacak olmalılardır. Kanada’daki işin Ulusal Mesleki Sınıflandırma (NOC) listesi kapsamında ve 0, A ya da B beceri düzeyinde bulunması gerekir.

Atlantik göçmenlik pilotu programı, kişilerin Kanada’nın yalnızca dört atlantik eyaletinden birinde yaşamalarına izin vermektedir.

Aşağıda atlantik göçmenlik pilotu programı kapsamında kişilerin Kanada içerisinde ikamet edebilecekleri eyaletler verilmiştir.

 • Newfounland and Labrador
 • New Brunswick
 • Nova Scotia
 • Prince Edward Island

Kalıcı Kanada Vizelerinin Gereksinimleri Nelerdir?

Kalıcı Kanada vizelerinin gereksinimleri aşağıda listelenmiştir.

 • En az bir adet boş sayfası olan ve yalnızca son sayfası boş olmayan geçerli bir pasaport bulunmalıdır.
 • Kanada daimi oturum izni başvurularında teslim edilecek bütün belgelerin İngilizce ya da Fransızca onaylı tercümeleri bulunmalıdır.
 • Kanada daimi oturum izni başvuru sahiplerinin sabıka kaydı bulunmamalıdır.
 • Kanada vizesine uygun, son 6 ay içerisinde çekilmiş, 35’e 45 mm ölçülerinde biyometrik fotoğraf başvuru dosyasında yer almalıdır.
 • Kanada daimi oturum izni başvuru ücreti ödenmiş olmalıdır.
 • Bir Kanada vizesi başvuru merkezi tarafından kişinin başvurusu alınmış ve başvuru onay formu doldurulmuş olmalıdır.
 • Kişilerin herhangi bir ciddi sağlık engeli bulunmadığına dair sağlık raporu almış olmaları gerekmektedir.

Kanada Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada göçmenlik başvuru adımları aşağıda verilmiştir.

 1. https://www.canada.ca/en.html adresi üzerinden göçmenlik bölümünde yer alan “başvurabilirseniz öğrenin” butonuna tıklayarak gerekli form doldurulur.
 2. Kanada kalıcı ikamet vizesi için başvuruya uygun bulunan kişilere Kanada Hükümeti tarafından başvuru için referans kodu ve talimatlar gönderilir.
 3. Kişiler Express Entry sistemi üzerinden Kanada göçmenlik başvurusu yapmak için GCKey hesabı oluşturulur ya da banka hesap bilgileri ile sisteme giriş yapılır.
 4. Express Entry sistemi üzerinden gerekli formlar ve bilgiler doldurulur, referans kodu girilir ve başvuru tamamlanır.
 5. Kişiler Kanada daimi ikamet başvurusu ücretini öder.
 6. Kişiler başvurularını online olarak gönderdikten sonra Kanada vize başvuru merkezlerine biyometrik verilerinin ve pasaportlarının teslimini sağlamaları gerekir.
 7. Kanada daimi oturum vize başvurusu onaylanan kişilerin pasaportu Kanada Hükümeti tarafından damgalanır ve kişilere pasaportlarıyla birlikte Kanada Daimi Yerleşik Seyahat Kartı (PRTC) gönderilir.
 8. Kişiler Kanada daimi ikamet vizeleri ile Kanada’ya göç edebilirler.

Kanada’ya Göç Etmek için Hangi Formlar Doldurulmalıdır?

Kanada Göçmenlik web sitesinde bulunan ve göçmenlik başvuruları için doldurulması gereken formlar başlangıç ​​referans numaralarına göre sıralanmıştır.

 • IMM 0008 SCH2 – Program 2: Kanada Dışındaki Mülteciler
 • IMM 0008 SCH3 - Çizelge 3: Ekonomik Sınıflar
 • IMM 0008 SCH4 – Program 4: Ekonomik Sınıflar: İl Adayları
 • IMM 0008 SCH4a – Program 4a: Ekonomik Sınıflar: İl Adayları – İşletme Adayları
 • IMM 0008 SCH5 – Program 5: Ekonomik Sınıflar – Quebec’te İkamet Etme Niyet Beyanı (Ekim 2002)
 • IMM 0008 SCH6 – Program 6: Ticari Göçmenler – Yatırımcılar ve Girişimciler
 • IMM 0008 SCH6a – Program 6a: Ticari Göçmenler – Serbest Meslek Sahibi Kişiler
 • IMM 0008 SCH9 – Program 9: Ekonomik Sınıflar – Quebec’te İkamet Etme Niyet Beyanı (Nisan 2010)
 • IMM 0008 SCH12 – Program 12: Ek Bilgi – Kanada İçindeki Mülteci Davacıları
 • IMM 0008 SCH13 - Çizelge 13: Ticari Göçmenlik Programları - Business Class Başlatma
 • IMM 0008 SCH14 – Program 14: Korunan Kişiler ve Sözleşme Mültecileri
 • IMM 0008 SCH15 - Çizelge 15: Çocuk bakımı sınıfı
 • IMM 0008 SCH16 – Program 16: Yüksek Tıbbi İhtiyaçlara Sahip Bakıcı Sınıfı
 • IMM 0008 DEP – Ek Bağımlılar / Beyan
 • IMM 1294 – Mali Değerlendirme
 • IMM 1295 – Kanada Dışında Yapılan Çalışma İzni Başvurusu
 • IMM 1324 – Ortak Yardım Sponsorluğu Taahhüdü / Başvurusu
 • IMM 1344 – Sponsor Başvurusu, Sponsorluk Sözleşmesi ve Taahhüt
 • IMM 5349 - Daimi İkamet Hakkı Ücreti Kredi Başvurusu
 • IMM 5373 - Taahhüt / Sponsorluk Başvurusu
 • IMM 5373A – Yerleşim Planı ve Mali Değerlendirme
 • IMM 5373B – Beş Kişilik Grup Mali Profili
 • IMM 5373PP - Bir Kamu Politikası Kapsamında Sponsorluk Taahhüt / Başvuru
 • IMM 5406 - Ek Aile Bilgileri
 • IMM 5409 – Common-Law Union Yasal Beyannamesi
 • IMM 5476 – Temsilci Kullanımı
 • IMM 5494 – Yerleşim planı – Ortak Yardım Sponsorluğu
 • IMM 5501 – Ekonomik Sınıflar: Atlantik Göç Pilot Programı
 • IMM 5768 – Veli ve Büyükanne ve Büyükbaba Sponsorluğu için Mali Değerlendirme
 • IMM 5444 – Daimi İkamet Kartı Başvurusu

Kanada’ya göç edecek kişiler kalıcı Kanada vizelerine ve programlarına başvuru gerçekleştirmelilerdir. Kalıcı Kanada vize ve programları için doldurulması gereken farklı formlar mevcuttur.

Kanada’ya göç etmek için başvuru sahiplerinin doldurmaları gereken formlar başvuru gerçekleştirilecek vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Mülteciler, Kanada’da çalışmak isteyenler, ticari yatırımcılar ve girişimciler, aile sponsorlukları vb. durumlardaki kişiler için Kanada Hükümetinin resmi sitesinde farklı formlar yer almaktadır.

Kanada Göçmenlik Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kanada göçmenlik başvurusu yaparken vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulmuş olmalıdır. Kanada göçmenlik başvurusu gerçekleştiren kişiler, başvuru formu üzerinde bulunan her soruyu cevaplamak zorundadır. Kanadalı yetkililer tarafından vize başvuru formunda herhangi bir eksiklik ya da yanlışlık tespit edilmesi durumunda vize başvurusu olumsuz sonuçlanabilmektedir.

Kişiler kasıtlı olarak Kanada Hükümetini yanıltacak yanlış beyanlarda bulunmamalılardır. Kanada Hükümeti yalan beyan tespit edilmesi durumunda kişilerin Kanada’ya belirli bir süre boyunca girişini yasaklayabilmektedir.

Kanada Kalıcı Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Kanada kalıcı vize başvurularının sonuçlanma süreleri başvuru gerçekleştirilen vize türüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Kanada kalıcı vize başvurularının ortalama sonuçlanma süresi 6 ay olarak bilinmektedir.

Covid-19 salgını nedeniyle yavaşlayan vize işlemlerinden dolayı Kanada kalıcı vize başvurularının sonuçlanma süreleri 6 ay ile 12 ay arasında değişiklik göstermektedir.

Kanada Kalıcı Vizesi Alınması Halinde Aile Yakınları Kanada’ya Götürülebilir Mi?

Kanada kalıcı vizesi sahiplerinin aile üyeleri Kanada aile birleşimi vizesine sahip olmak kaydıyla Kanada’da ikamet etme hakkına sahiptir.

Herhangi bir Kanada kalıcı vizesi türüne sahip olan bir kişinin Kanada’ya göç ederken aile üyelerinin kendisine eşlik edebilmesi için yine bir kalıcı Kanada vizesi türü olan aile birleşimi vizesi başvurusu gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Kanada’ya göç edecek olan aile üyelerinin her biri için Kanada aile birleşimi vize başvurusu gerçekleştirilmelidir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: