Kanada'ya Yerleşmek için Gerekli Şartlar

2023'te Kanada'ya Yerleşmek için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Önemli Not: Deprem sonrasında T.C vatandaşlarına sağlanan Kanada Open Work Permit (3 yıllık Kanada çalışma izni) başvuruları için başvuru sahibinin 3 Ocak 2024’e kadar Kanada’ya geçerli bir vize ile girmiş olması gerekir.

Sadece vize evrakları göçmenlik avukatı tarafından onaylanan kişilerin başvruları vizem.net tarafından yapılmaktadır.

Uygunluk kriterlerini öğrenmek için: 0850 241 1868’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

2022’de Kanada’ya yerleşmek için gerekli şartlar, istihdam, sığınma talebi ve aile birleşimi gibi kalıcı oturum izni verilen programlar üzerinden sağlanmaktadır. Kanada’da istihdam göçmenlik yoluyla 2022 yılında 232,500 göçmen, aile birleşimi yoluyla 103,500 göçmen alımı hedeflenmektedir.

Kanada 2021 - 2023 göç planına göre 2022 yılında 411,000 yeni kalıcı oturum iznine sahip göçmen ağırlamayı hedeflemektedir. Kanada göçmen alımı konusunda Kanada’nın yeni Göçmenlik Bakanı Sean Fraser, artan işgücü piyasa taleplerini karşılamak için bu rakamların arttırılması gerektiğini belirtmektedir.

Kanada’ya Nasıl Yerleşilir?

Kanada’ya yerleşmek için Kanada hükümetinin açtığı göçmenlik programlarından biri üzerinden kalıcı oturum izni alınması gerekmektedir. Kanada’da 60’ın üzerinde göçmenlik programı bulunmaktadır.

Kanada göçmenlik programları için 5 kategori aşağıda verilmiştir.

 • Kanada’da iş bularak Kanada’ya yerleşmek
 • Kanada’da eğitim alarak Kanada’ya yerleşmek
 • Kanada’da yatırım yaparak
 • Kanada’da iş kurarak yaparak
 • Aile birleşimi yoluyla Kanada’ya yerleşmek

İş Bularak Kanada’ya Nasıl Yerleşilir?

İş bularak Kanada’ya yerleşmek için Kanada’da bir işverenden iş teklifi alınması gerekmektedir. Kanada Yabancı Geçici İşçi programı üzerinden geçici olarak ya da Express Entry programı üzerinden kalıcı olarak Kanada’da ikamet edilebilmektedir.

Kanada’da işverenin Labour Market Impact Assessment (LMIA) raporu alarak iş teklifi yapması gerekmektedir. Kanada’dan iş teklifi alan kişiler ilgili programa başvurabilmektedir. Kanada’ya geçici işçi programı ile giden kişilerin elde ettiği iş deneyimi, daha sonradan Express Entry programı ile Kanada’da kalıcı olarak kalmak için yapılan başvurularda yardımcı olmaktadır.

Eğitim Alarak Kanada’ya Nasıl Yerleşilir?

Eğitim alarak Kanada’ya yerleşmek için 6 aydan uzun süren eğitim programlarında eğitim izni alınması gerekmektedir. Kanada’da eğitim izni elde edebilmek için uluslararası öğrencinin, Kanada’da geçerliliği olan bir eğitim kurumundan kabul mektubu alması ve mali yeterlilik kanıtı sunması gerekmektedir.

Kanada’da eğitim alan uluslararası bir öğrenci için mezun olduktan sonra açık çalışma izni ile 3 yıla kadar çalışma hakkı elde edilebilmektedir. Mezun öğrenciler için Kanada’da çalışmak, Kanada’da kalıcı göçmenlik başvuru yapmaları için önemli iş deneyimi kazanmalarına yardımcı olmaktadır.

Kanada’da Eğitim Alırken Çalışılabilir Mi?

Kanada’da eğitim alırken çalışmak için öğrenim izni sahibi olmak gerekmektedir. Kanada’da öğrenim izni sahipleri haftada 20 saat çalışabilmektedir.

Yatırım Yaparak Kanada’ya Nasıl Yerleşilir?

Yatırım yaparak Kanada’ya yerleşmek için yatırım programları Quebec eyaleti için açılmıştır ancak Quebec Yatırımcı Programı Nisan 2023’e kadar başvuru kabul etmemektedir. Kanada’ya yatırım yaparak yerleşmek isteyen kişilerin Kanada’da yer alan diğer tüm eyaletler için start up vize programı üzerinden yatırım yapması gerekmektedir.

İş Kurarak Kanada’ya Nasıl Yerleşilir?

İş kurarak Kanada’ya yerleşmek isteyen yatırımcıların, start- up vize programı üzerinden yatırım yapmaları gerekmektedir. Kanada’da iş kurmak isteyen yatırımcıların, Kanadalılara istihdam sağlayan ve küresel çapta rekabet yaratan yenilikçi işletmeler kurmaları gerekmektedir.

Kanada’da iş kurmak için girişim sermayesi fonları, melek yatırım grupları ve iş geliştirme merkezleri gibi belirlenmiş kuruluşlardan destek alınması gerekmektedir. Kanada’da iş kurmak için gerekli şartlar arasında dil yeterliliğine sahip olmak ve yatırım fonu kanıtı sunmak yer almaktadır.

Belirlenmiş kuruluşlar tarafından verilen referans mektubu ve taahhüt belgesi, kalıcı oturma izni başvurusunda bulunmadan önce başvuru sahibine kısa dönem çalışma izni hakkı verebilmektedir.

Kanada’ya Aile Birleşimi ile Nasıl Yerleşilir?

Kanada’ya aile birleşimi ile gitmek için Kanada vatandaşı veya Kanada kalıcı oturma izni olan birinin sponsorluğu gerekmektedir.

Kanada aile birleşimi için sponsor olacak kişi Kanada dışında ikamet ediyorsa Kanada Outland sponsorluğu programının kullanılması gerekmektedir. Aile birleşimi için sponsor olacak kişinin Kanada dışında ikamet etmesi halinde, sponsorun genellikle kendi ülkesinde veya ikamet ettiği ülkede bulunan vize ofislerine başvuru yapması gerekmektedir.

Kanada aile birleşimi vize başvurusunun onaylanması için tarafların meşru bir ilişki içinde olduğunun kanıtlanması gerekmektedir. Kanada aile birleşimi vizesi için sponsorluk şartları sağlanamadığı takdirde Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosu’nun (IRCC) başvuruyu reddetme hakkı bulunmaktadır.

Kanadalı Biriyle Evlenmek Oturum Hakkı Verir Mi?

Kanadalı biriyle evlenmek, eş sponsorluğu başvurusu ile oturum hakkı vermektedir.

Kanada aile birleşimi için sponsor olan Kanada vatandaşları veya Kanada’da kalıcı oturma izni olan vatandaşlar ikamet haklarını korurken sponsor oldukları kişilere de ikamet hakkı tanımaktadır.

Kanada’ya Yerleşmenin En Kolay Yolu Nedir?

Kanada’ya yerleşmenin en kolay yolu göçmen programları üzerinden başvuru yapmaktır. 2021 yılında Kanada’da en çok göçmen alımı yapılan programlar Express Entry, Provincial Nominee (PNP) ve aile sponsorluğu olmuştur.

2022 yılında Kanada’ya yerleşmek için Express Entry, Provincial Nominee (PNP) programları en kolay kalıcı oturum alma programları olurken iş göçmenliği ve aile birleşimi sponsorluğu en kolay oturum alma yöntemleri olmaktadır. Kanada’ya gitmenin en kolay yolu Kanada’da iş kurma ve iş bulma gibi ekonomik amaçlara yönelik programlar üzerinden gerçekleşmektedir.

Kanada’da Yaşamak için Gerekenler Nelerdir?

Kanada’da yaşamak için gerekenler, ikamet edilecek eyalete ve başvuru yapılan programa göre değişmektedir.

Tüm koşullarda ortak olarak bulunan Kanada’ya yerleşmek için şartlar aşağıda verilmiştir.

 • Kanada kalıcı oturum izni (PR kartı)
 • Yabancı dil
 • Sağlık raporu

Kanada’ya Yerleşmek için Alınması Gereken Vize Nedir?

Kanada’ya yerleşmek için alınması gereken vize kalıcı oturum vizesidir. Kanada kalıcı oturum vizesi hamiline Kanada vatandaşlarının aldığı sosyal yardımlardan faydalanma, belirli bir süre sonra Kanada vatandaşlığı için başvuruda bulunma, Kanada yasaları kapsamında korunma sağlama ve Kanada’da istenilen yerde yaşama, çalışma, eğitim alma gibi faaliyetlerde bulunma imkanı sağlamaktadır.

Kanada’ya yerleşmek için kalıcı oturum vizesi, çeşitli göçmen programları üzerinden elde edilmektedir. Kanada vize şartları pasaport, başvuru formu, fotoğraf, konaklama ve mali durum belgeleri gibi standart belgelere ek olarak dahil olunan göçmenlik programının belirlediği koşulları da içermektedir.

Kanada’da Yaşamanın Avantajları Nelerdir?

Kanada’da yaşamanın avantajları aşağıda verilmiştir.

 • Kanada güçlü piyasası, gelişen ekonomisi ve artan işgücü alımı ile göçmenlere çalışma imkanı sunmaktadır.
 • Kanada, dünyada suç oranının en düşük olduğu ülkelerden biridir.
 • Sosyal bir devlet olan Kanada, vatandaşlarının çıkarlarına uygun politikalar uygulamaktadır.
 • Kanada çok kültürlü bir devlettir ve ülkeye giden göçmenler diğer ülkelere göre daha kolay adapte olabilmektedir.
 • Kanada’nın eğitim, iş ve sağlık alanlarında birçok sosyal yardım programı bulunmaktadır.
 • Kanada, eğitim alanında ilerlemiş ve eğitime gereken mali desteği sağlayan bir devlettir.

Kanada, küresel çatışmalardan uzak duran ve kamu huzurunu sağlamayı amaçlayan bir devlet olduğundan Kanada’da yaşam göçmenler için birçok ülkeye kıyasla daha avantajlı olabilmektedir.

Kanada’da Kaçak Yaşamanın Cezası Nedir?

Kanada’da kaçak yaşamanın cezası, kaçak göçmen tarafından gönüllü olarak yasa dışı giriş yapıldığı veya yasa dışı giriş sebebinin korunma amaçlı olduğu bildirilmediği takdirde sınır dışı edilmektir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: