Kanada Arrivecan Uygulaması

Kanada ArriveCAN Uygulaması Nedir, 2023'te Nasıl Doldurulur?

ArriveCAN; Kanada’ya seyahat etmek isteyen kişilerin seyahat planının, iletişim bilgilerinin ve karantina planının kayıtlarının tutulduğu; Covid-19 önlemleri kapsamında geliştirilen bir uygulamadır.

Kanada ArriveCAN uygulaması, Kanada’ya gitmek için şartlar arasında sayılmaktadır ve Kanada’ya hava, kara, demir yolu veya deniz aracıyla giriş yapan tüm yolcular kullanmak zorundadır.

Vizem.net Kanada’ya seyahat etmek isteyen kişilerin aşı bilgilerinin ArriveCAN sistemine girişinin yapılması için danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Kanada ArriveCAN Uygulaması Nereden İndirilir?

Kanada’ya seyahat etmek isteyen kişiler mobil cihazları üzerinden Kanada ArriveCAN uygulamasını kullanabilirler ve IOS cihaz kullanıcıları AppStore üzerinden, Android cihaz kullanıcıları Google PlayStore üzerinden ArriveCAN uygulamasını ücretsiz olarak indirebilirler.

Kanada ArriveCAN Uygulaması Kimler için Zorunludur?

Kanada’ya herhangi bir ulaşım yolu ile seyahat eden yolcuların kendilerini kayıt altına alması gereken Kanada ArriveCAN uygulaması bütün yolcular için zorunludur. Kanada’ya aile grubu olarak seyahat edecek kişiler karantina sürecinde ailesiyle birlikte oldukları için ArriveCAN uygulaması üzerinden bilgilerini toplu olarak iletebilmektedir.

ArriveCAN uygulamasında başvuru sahibinin bilgilerini sağlaması gereken kişiler aşağıda listelenmiştir.

 • Eşi, nişanlısı veya partneri
 • Kendisi
 • 18 yaşında veya 18 yaş altındaki çocukları
 • Yasal vasisi olan herhangi bir yetişkin

Kanada ArriveCAN Uygulaması Nasıl Doldurulur?

Kanada ArriveCAN uygulamasında aşağıda talep edilen bilgiler doğrultusunda doldurulmalıdır.

 • İletişim bilgileri
 • Seyahat planları
 • Hava yolu kullanıcıları için Kanada idari makamları tarafından onaylanan 3 gecelik otel rezervasyonu bilgisi
 • Kanada’daki karantina planı

ArriveCAN Uygulamasına Doldurulması Gereken İletişim Bilgileri

Her yolcu için ArriveCAN uygulamasına girilmesi gereken iletişim bilgileri aşağıda listelenmiştir.

 • İsim
 • Doğum tarihi
 • E-mail adresi
 • Telefon numarası
 • Pasaport ve seyahat dokümanları

ArriveCAN Uygulamasına Doldurulması Gereken Seyahat Bilgileri

Her yolcu için ArriveCAN uygulamasına girilmesi gereken seyahat bilgileri aşağıda listelenmiştir.

 • Uçuş numarası
 • Hava yolu şirketi
 • Kanada’ya giriş noktası
 • Seyahat amacı

ArriveCAN Uygulamasına Doldurulması Gereken Karantina Planı

ArriveCAN uygulamasına girilmesi gereken karantina planının içermesi gereken bilgiler aşağıda listelenmiştir.

 • 14 günlük karantina sürecinde yolcuların konaklama adresi
 • Temel ihtiyaçların karantina için konaklanacak alandan karşılanıp karşılanamayacağı
 • Konaklama adresinde karantinadaki insanlar dışında başkaları ile temasa geçilip geçilmeyeceği
 • Covid-19 pandemisi kapsamında yüksek risk grubunda olan insanlar ile temasa geçilip geçilmeyeceği

Kanada’ya Giriş Yaptıktan Sonra ArriveCAN Kullanılmalı Mıdır?

Kanada’ya giriş yaptıktan sonra ArriveCAN uygulamasının 14 gün boyunca kullanılması gerekmektedir. Başvuru sahibi Kanada’ya giriş yaptıktan sonra ArriveCAN uygulaması, kişiye karantina adresine vardığında onaylaması gereken bir bildirim yollamaktadır. 14 gün süre ile ArriveCAN uygulaması kullanılarak bir dakikadan kısa süren hızlı Covid-19 semptom raporunun tamamlanması gerekmektedir. Hızlı semptom raporu Kanada’ya seyahat eden yolcunun takibinde kullanılmaktadır.

2022 Yılında Kanada Seyahat Kısıtlamaları Nelerdir?

2022 yılında Kanada seyahat kısıtlamaları Covid-19 pandemisi sebebiyle devam etmektedir. Kanada’ya seyahat etmek isteyen kişilerin, 2019 yılından beri sürekli değişen ve gelecekte de değişebilecek Kanada seyahat kısıtlaması koşullarını göz önüne alıp seyahat planını ona göre yapması ve Kanada’ya giriş için önceden gerekli şartları kontrol etmesi gerekmektedir.

Covid-19 test gerekliliklerine uyan, Kanada’ya varışta karantinaya giren ve aşılama süreci tamamlanmadıysa tecrit edilen kişiler Kanada seyahat vizesi gerekliliklerini tamamlamıştır. Başvuru sahiplerinin son aşı dozlarını Kanada’ya giriş yapmadan en az 14 gün önce yaptırmış olmaları gerekmektedir, bu durumda başvuru sahibi Kanada’ya aşı olduktan 15 gün sonra gelmelidir.

Kanada’ya varışta başvuru sahibinin teste girmesi ve 14 günlük karantina planı olması gerekmektedir. Karantinanın 8. gününde testleri negatif çıkan yolcular 14 gün sonunda karantinadan çıkabilir, testi pozitif çıkan yolcuların ise 10 gün daha karantinada kalması gerekmektedir. Başvuru sahibinin aşı kanıtı, negatif test sonucu, iletişim bilgileri ve karantina planını ArriveCAN uygulaması üzerinden en az 72 saat önce ibraz edilmesi gerekmektedir.

Kapalı ortamlarda ve ortak kamusal alanlarda maske takılması gerekmektedir. Yolcunun Kanada’da bulunduğu bölgeye göre kısıtlamalar değişmektedir. Kanada’ya seyahat etmek isteyen kişilerin Kanada’ya gitmek için ne gereklidir sorusu için güncellemeleri sürekli olarak takip etmesi gerekmektedir.

Kanada Aktarmalı Uçuşlarda ArriveCAN Uygulaması Zorunlu Mudur?

Hayır, Kanada aktarmalı uçuşlarda ArriveCAN uygulaması zorunlu değildir.

Kanada üzerinden farklı bir ülkeye geçiş yapmak isteyen ve havaalanındaki güvenli bölgeden ayrılmayan yolcuların ArriveCAN uygulaması üzerinden bilgilerini göndermesi gerekmemektedir.

Başka bir ülkeye Kanada havaalanını kullanarak geçmek isteyen Kanada transit vize sahibi yolcunun gidilecek ülkenin vize ve seyahat belgelerinin olması beklenmektedir.

Kanada Üzerinden Küba’ya Gitmek için ArriveCAN Zorunlu Mudur?

Hayır, Kanada üzerinden Küba’ya gitmek için ArriveCAN zorunlu değildir. Küba’ya gitmek için Kanada üzerinden geçiş yapacak yolcuların transit vize alması gerekmektedir.

Kanada transit vize sahibi 48 saati geçmeyecek sürede Kanada aktarmalı Küba yolculuğu yapabilmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: