Çalışmayanlar için Kanada Vizesi

7 Adımda İşsiz ve Çalışmayanlar için Kanada Vizesi Başvuru Süreci 2023

Önemli Not: Deprem sonrasında T.C vatandaşlarına sağlanan Kanada Open Work Permit (3 yıllık Kanada çalışma izni) başvuruları için başvuru sahibinin 3 Ocak 2024’e kadar Kanada’ya geçerli bir vize ile girmiş olması gerekir.

Sadece vize evrakları göçmenlik avukatı tarafından onaylanan kişilerin başvruları vizem.net tarafından yapılmaktadır.

Uygunluk kriterlerini öğrenmek için: 0850 241 1868’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

İşsiz ve çalışmayan kişilerin Kanada vizesi için finansal yeterlilik, seyahat amacı ve vize süresi bittikten sonra ülkeye geri dönme konularına dair kanıt oluşturabilecek zorunlu ve diğer destekleyici belgeleri teslim ederek başvuru yapması büyük önem taşımaktadır. İşsizlere Kanada vizesinin verilmesi imkansız değildir fakat dikkatli bir şekilde takip edilmesi gereken başvuru adımları vardır.

Vizem.net, 2018- 2021 yılları arasında yapılan çalışmayan kişilerin Kanada vize başvurularında %85,3 oran ile Türkiye’deki en yüksek onay oranına sahip olup IRCC sertifikalı akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Çalışmayanlara Kanada Vizesi Verilir Mi?

Evet, işsiz ve çalışmayan kişilere Kanada vizesi verilmektedir.

İşsiz ve çalışmayan kişilerin sponsor ile desteklenmesi veya yeterli finansal kaynağa sahip olması durumlarında Kanada vize başvurusunun kabul olması mümkündür. Aşağıdaki adımlar izlenerek işsiz ve çalışmayan kişiler için Kanada vizesi alınabilmektedir.

1. Kanada için Niyet Mektubu Nasıl Yazılır?

Kanada vizesi niyet mektubu başvuru sahibinin durumunun detaylı bir şekilde açıklanması için yazılan bir resmi döküman türüdür.

Kanada vizesi niyet mektubunun nasıl yazılması gerektiği aşağıda verilmiştir.

 • Kanada vizesi niyet mektubunun Konsolosluğa hitaben yazılması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin neden işsiz olduğu, önceki işleri, ayrılma tarihi, emeklilik durumu, ev hanımı olup olmadığı ve mesleğine ilişkin diğer bilgilerin, niyet mektubunda açıkça belirtilmesi gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin freelance veya sözleşmeli olarak çalışması halinde ek belgeler ile iş durumunun kanıtlanması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin seyahat masraflarının kimin tarafından, hangi araçlarla karşılanacağının belirtilmesi gerekmektedir
 • Kanada vizesi için detaylı seyahat planı hazırlanması, seyahat planında; seyahat amacının, yerinin, tarihinin verilmesi ve başvuru sahibinin vize bitiminde ülkesine geri dönmesini gerektirecek nedenlere değinilmesi gerekmektedir. Daha önce alınmış vize veya yapılan seyahat bulunuyorsa davet mektubunda kısaca bahsedilmesi gerekmektedir.

İşsiz ve çalışmayan kişilerin Kanada vizesi için niyet mektubu yazarken vize almak için uygun koşullara sahip olduğunu ve neden bu vizeye ihtiyacı olduğunu karşı tarafı ikna edecek şekilde aktarması gerekmektedir.

2. Kanada Vizesi için İşsiz Kişilerin Finansal Durumu Nasıl Kanıtlanır?

İşsiz ve çalışmayan kişilerin güncel ve onaylı banka hesap dökümü ya da sponsorluk belgesi beyan etmesi ile finansal durum kanıtlanabilmektedir.

Bulundurulması halinde, işsiz ve çalışmayanlar için teslim edilmesi gereken destekleyici belgeler aşağıda verilmiştir.

 • Vize başvurusunda sunulacak tapu fotokopisi
 • Başvuru sahibine ait taşınmaz kira sözleşmesi
 • Başvuru sahibi adına hisse senedi
 • Mahkeme tarafından verilmiş nafaka kararı
 • Vize başvurusunda sunulacak ruhsat fotokopisi

Başvuru sahibinin güncel bir maliyet hesabı üzerinden gerekli miktarı bulundurması ve belgelemesi gerekmektedir, ancak Kanada vizesi için hesapta bulunması gereken miktar ile ilgili belirli bir şart bulunmamaktadır. Gerekli araştırmaların yapılması ve buna uygun maliyet hesabının oluşturularak hesaptaki miktarın belgelenmesi tamamen başvuru sahibinin sorumluluğundadır.

3. Çalışmayanların Kanada Vizesi Bitiminde Ülkeye Döneceği Nasıl Kanıtlanır?

İşsiz ve çalışmayan kişilerin Kanada vize süresi bitiminde ülkesine geri dönmesi için gerekli nedenlerinin olduğunu kanıtlaması gerekmektedir.

Başvuru sahiplerini ülkelerine geri dönme mecburiyetinde bırakan; çocuk sahibi olmak, mülk sahibi olmak, kirada mülkü olmak, dernek üyeliği veya sosyal hizmet görevinde bulunmak gibi nedenler, belgelerle kanıtlandığı takdirde ülkeye geri dönüleceğinin garanti edilmesinde yeterli olmaktadır.

4. İşsizler için Kanada Turist Vizesine Başvuru Amacı Nasıl Kanıtlanır?

İşsiz ve çalışmayan kişilerin turistik vize başvurusu gerçekleştirirken seyahatin turizm amaçlı yapılacağını gösteren evraklar ile beyan ederek kanıtlaması mümkündür.

Otel rezervasyonu, ulaşım biletleri veya bilet rezervasyonları, turistik etkinlik rezervasyonu ve tur bileti gibi belgeler turistik vizesinin başvuru amacını gösteren belgeler arasındadır. Kanada turist vizesi niyet mektubunda seyahatin detaylı planına, tarihine ve yer bilgisine değinilmesi gerekmektedir.

5. Çalışmayan Kişiler için Kanada Vize Evrakları Nasıl Hazırlanır?

İşsiz ve çalışmayan kişilerin başvuru yapılacak olan Kanada vize türüne göre teslim edilmesi zorunlu olan belgelerden haberdar olup bu belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlaması gerekmektedir.

Türkçe belgelerin İngilizce veya Fransızcaya çevrilmesi, alanında yetkili olmayan bir çevirmen tarafından çevrilmesi durumunda yeminli beyan alınması ve Türkçe belgenin kopyasının Kanada vize başvurusu için gerekli belgeler arasına eklenmesi gerekmektedir.

Standart Kanada ziyaretçi vize başvurusu için gerekli olan belgelere ek olarak tüm seyahat planının ve vize başvuru amacının detaylı bir şekilde belirtildiği bir niyet mektubu yazılmalıdır. Niyet mektubunun yanı sıra ulaşım bilgileri, finansal gelir kaynakları, rezervasyon bilgileri ve başvuru sahibinin ülkesi ile bağı da belgelenip teslim etmek için hazırlanmalıdır.

6. Çalışmayanlar için Kanada Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

İşsiz ve çalışmayan kişilerin website üzerinden veya şahsen Kanada vize başvurusu yapabilmesi mümkündür.

Online olarak Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bürosu (IRCC) websitesi üzerinden Kanada vize başvuruları yapılabilmektedir. Başvurularını şahsen yapmak isteyen kişilerin VFS Global Ankara veya İstanbul ofislerine başvurması gerekmektedir. VFS Global Kanada randevu işlemleri aracılığıyla başvuru sahiplerine randevu vermekte ve vize başvurularını tamamlamaktadır.

Vizem.net, 81 ilde ikamet eden her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına vize danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

7. İşsiz Başvuranlar için Kanada Vize Mülakatı Nasıl Yapılır?

Kanada vize başvurularında mülakat zorunlu tutulmayıp, işsiz ve çalışmayan kişiler için talep edilebilmektedir.

Mülakatta sorulan sorulara olabildiğince detaylı ve beyan edilen evraklar ile tutarlı cevaplar verilmelidir. Seyahatin amacı, çalışmama ve işsiz olma durumu, seyahatin detaylı planı, ülkeye geri dönme sebepleri ve seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı Kanada geçici oturum vizeleri için vize mülakatı içerisinde karşı tarafa yöneltilen sorulardır.

Çalışmayana Kanada Vizesi Almak Zor Mudur?

Gerekli belgeler beyan edildiği sürece Kanada vizesi işsiz ve çalışmayanlar için zor alınan bir vize türü değildir. Kanada vize süresi bitiminde ülkeye geri dönme niyetinin ve yeterli finansal kaynağın belgeler ile ispatlanıp teslim edilmesi durumunda işsiz ve çalışmayanlar için Kanada vizesi almak kolaylaşabilmektedir.

Çalışma Durumuna Göre Diğer Kanada Vize Çeşitleri Nelerdir?

Çalışma durumuna göre diğer Kanada vize çeşitleri aşağıda verilmiştir.

 • Çocuk için Kanada vizesi
 • Kanada öğrenci vizesi
 • Kanada yeni mezun vizesi
 • Emekliler için Kanada vizesi
Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: