Kanada İş Arama Vizesi

Kanada İş Arama Vizesi Başvuru Süreci 2023

Önemli Not: Deprem sonrasında T.C vatandaşlarına sağlanan Kanada Open Work Permit (3 yıllık Kanada çalışma izni) başvuruları için başvuru sahibinin 3 Ocak 2024’e kadar Kanada’ya geçerli bir vize ile girmiş olması gerekir.

Sadece vize evrakları göçmenlik avukatı tarafından onaylanan kişilerin başvruları vizem.net tarafından yapılmaktadır.

Uygunluk kriterlerini öğrenmek için: 0850 241 1868’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

Kanada iş arama vizesi, vize türleri arasında ayrı bir kategori olarak yer almamaktadır. Kanada’da iş aramak için vize başvurusu yapmak isteyenler, ulusal vize olan D tipi vizeye başvurabilmektedir. Ulusal vize; akraba ve aile ziyareti, eğitim ve çalışma durumları için Kanada’da 6 ay boyunca ikamet etmeye olanak sağlamaktadır. D tipi vize almaya hak kazanılması halinde, Kanada’da geçici oturum izni alarak iş aranabilmekte veya iş görüşmelerine katılınabilmektedir. Kişi, mesleki yeterliliklerine uygun bir iş bulması halinde Kanada’dan ayrılmadan oturum iznine başvuru yapabilmektedir.

Vizem.net, Kanada vize başvurularında danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Kanada Geçiçi Oturum Vizesi Nedir?

TRV olarak kısaltılan Kanada geçici oturum vizesi, kişinin Kanada’da geçici oturum izni alabilmesi için gerekli şartlarını sağladığını gösteren ve bir vize ofisi tarafından verilen resmi bir belgedir. Kanada’ya seyahat etmek için ülkesinden vize alma zorunluluğu olan ziyaretçiler, çalışanlar ve öğrenciler, Kanada geçici ikamet vizesi için başvuruda bulunmalıdır. Başvuru sahiplerinin TRV belgesine sahip olmaları, Kanada’ya giriş hakkına sahip oldukları anlamına gelmemektedir. Yabancı uyruklu bireylerin Kanada’ya geçici oturum ile kabul edilmeleri bir hak değil, ayrıcalıktır.

Kanada geçici oturum vizesi için başvuruda bulunanların, geçici ikamet vizesi başvurusu ve aile bilgisi formlarını eksiksiz doldurarak imzalamaları, biyometrik işlemlerin tümü için gerekli işlem ücretlerini ödediklerine dair dekont sunmaları ve başvuruya eşlik edecek diğer destekleyici belgeleri eksiksiz ibraz etmeleri gerekmektedir.

Kanada TRV Vizesi ile Kanada’da Nasıl İş Aranır?

Kanada, TRV vizesi ile Kanada’da iş bulmak için birçok olanak sağlamaktadır. Kanada’da iş bulmak isteyen kişiler; Indeed, Linkedln, Glassdoor veya Individual Company Website gibi çeşitli iş arama platformlarına başvurabilmekte veya Kanada’nın hemen her şehrinde bulunan iş fuarlarına katılım sağlayarak işverenlerle bizzat tanışma ve iş olanaklarıyla ilgili konuşabilmektedir.

Hem iş arama plaftormları aracılığıyla iş arayanların, hem de bireysel başvuruda bulunanların özgeçmişlerinin Kanada standartlarına uygun olmasına dikkat etmeleri tavsiye edilmektedir. Kanada gazetelerinin iş ilanlarına ayırılmış köşelerinde devlet ve özel sektör için her gün 2.000’den fazla iş ilanı yayınlanmaktadır. Kanada İş Bulma Kurumu, Kanada Hizmet Merkezi ve Welcome to Canada Kılavuzu Kanada’da TRV vizesi ile iş arayan kişilere doğru yönlendirmeler yaparak hizmet vermektedir.

Kanada’ya TRV Vizesi Çalışma Vizesine Çevrilebilir Mi?

Hayır, Kanada TRV vizesi çalışma vizesine çevrilmemektedir. Çalışma vizesi gibi her ziyaretçi vizesinin koşulları gereğince, Kanada’da ziyaret amaçlı bulunan bireylerin ücretli bir iş araması yasaklanmıştır.

Başvuru sahiplerinin turist vizesine sahip olmaları durumunda, Kanada’da çalışma vizesi alabilmeleri için yeniden vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Kişinin başvurduğu istihdam alanı için yeterliliklerinin uygun bulunması ve bütün gerekli belgeleri sunması halinde göçmenlik bürosu tarafından Kanada çalışma izni verilebilmektedir. Çalışma izni için, istisnai durumlar haricinde Kanada dışından, Kanada konsolosluklarına bizzat veya vize ofisleri aracılığıyla başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru sahibinin eşinin veya ebeveynlerinin Kanada’da geçerli bir oturum ya da çalışma iznine sahip olması ve kişinin geçerli bir çalışma iznine sahip olup başka bir iş için tekrar başvuru yapma ihtiyacı doğması halinde Kanada ülke sınırları içinde çalışma izni başvurusu yapılabilmektedir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: