Kanada Vizesi için Pasaport Özellikleri

Kanada Vizesi için Pasaport Geçerlilik Süresi ve Özellikleri

Önemli Not: Deprem sonrasında T.C vatandaşlarına sağlanan Kanada Open Work Permit (3 yıllık Kanada çalışma izni) başvuruları için başvuru sahibinin 3 Ocak 2024’e kadar Kanada’ya geçerli bir vize ile girmiş olması gerekir.

Sadece vize evrakları göçmenlik avukatı tarafından onaylanan kişilerin başvruları vizem.net tarafından yapılmaktadır.

Uygunluk kriterlerini öğrenmek için: 0850 241 1868’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

Pasaport, Kanada için yapılacak olan vize başvurularında sunulması zorunlu bir evraktır. Kanada’ya vize başvurusu yapmak için geçerli ve yıpranmamış bir pasaport sunulmalıdır; süresi dolmuş pasaportlar kabul edilmemektedir.

Kanada için vize işlemlerine başlamadan önce pasaportun kontrol edilmesi, başvuru şartlarını karşılayan bir pasaportun bulunmaması halinde yeni pasaport alınması ya da mevcut pasaportun yenilenmesi gerekmektedir.

Kanada vize danışmanlık: 0850 241 1868

Kanada Vizesine Farklı Bir Ülkenin Pasaportu İle Başvurulabilir Mi?

Geçerli bir oturum izniyle Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan yabancı ülke vatandaşları, kendi ülkelerinin dış temsilciliklerinden ya da ülkelerinden aldıkları pasaportları ile Kanada vizesine başvuru yapabilir.

Biri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı olmak üzere çifte vatandaşlık sahibi olan kişilerin, Kanada’nın öngördüğü şartlara uygun bir Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile vize başvurusunda bulunmaları gerekir.

Kanada Vize Başvurusunda Hangi Ülkelerin Pasaportu Kabul Edilmez?

Kanada hükümeti, belirli ülkelerin pasaportlarını “güvenilir olmayan seyahat belgesi” olarak nitelendirmekte, bu pasaportlarla yapılan vize başvurularını kabul etmemektedir.

Kanada’ya vize başvurusu için Somali pasaportu, Güney Afrika Cumhuriyeti tarafından verilen geçici pasaportlar ve Venezuela tarafından koşullu olarak verilmiş pasaportlar kabul edilmemektedir.

Somali, Venezuela ve Güney Afrika vatandaşı olup Türkiye’de ikamet eden yabancılar için Kanada vizesi, TC oturum izni yanında ancak başka bir ülkenin pasaportunu ibraz ederek alınabilir.

Kanada Vizesi için Pasaport Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

Kanada’ya seyahat etmek isteyen kişilerin, son 10 yıl içinde alınmış ve planlanan seyahat süresi boyunca geçerli bir pasaport ibraz etmeleri gereklidir. Kanada vize süresi, pasaportun geçerlilik süresinden daha uzun verilmemektedir.

Kanada vizesinin geçerlilik süresi pasaport süresiyle birlikte dolacak TC vatandaşları, Kanada’daki Türkiye dış temsilciliklerinden yeni pasaport alarak, vize uzatma başvurusu yapabilmektedir.

Kısa süreli pasaportlarda vize ret oranının daha yüksek olması nedeniyle, başvuru sahiplerinin mümkün olduğunca uzun süreli bir pasaport ile vize başvurusu yapmaları avantaj sağlamaktadır.

Kanada Vize Başvurusu için Pasaport Nasıl İbraz Edilmelidir?

Online yapılan Kanada vizesi başvurularında, pasaportun kişisel bilgiler sayfası ve işlenmiş tüm sayfalarının renkli ve okunabilir şekilde taranması ve çevrimiçi başvuru portalına yüklenmesi gerekmektedir.

Şahsen yapılacak Kanada vize başvurusu için pasaportun aslı ile birlikte pasaportta kişisel bilgilerin yer aldığı sayfalar ve eski vizelerin ve damgalarının bulunduğu sayfaların 2 adet fotokopisi ibraz edilmelidir. Kanada vize etiketinin yapıştırılabilmesi için pasaportta en az 1 adet boş sayfa bulunması gerekmektedir.

Kanada dış temsilcilikleri tarafından yetkilendirilmiş olan aracı kurumun vize merkezinde gerçekleşecek olan vize randevusunda, diğer gerekli vize evrakları ile birlikte kişinin pasaportunun da teslimi gerekir.

Kanada Vizesi için Eski Pasaportun Sunulması Gerekir Mi?

Kanada vizesi için eski pasaportun sunulması başvuru sahiplerinin tercihine bağlıdır. Vize başvuru sahibinin eski bir pasaportu varsa, bu pasaporta ait fotokopilerin başvuruya eklenmesi seyahat geçmişinin değerlendirilmesi açısından avantaj sağlar.

Vize başvuru sahibinin daha önce Kanada ya da farklı bir ülke için vize almış olması, geçmişte vize gerekliliklerini sağladığını göstermektedir.

Kanada vize başvuruları için; son 10 yıl içerisinde yabancı bir ülke için alınmış vize, giriş-çıkış damgaları, çalışma ya da eğitim izni belgesi ve geçerlilik süresi dolmuş ya da halen aktif olan vizelerin 1 adet fotokopisi sunulabilir.

Kanada Vize İşlemleri için Verilen Pasaport Ne Zaman Geri Alınır?

Şahsen yapılan Kanada vize işlemleri için verilen pasaport, vize başvurusunun sonuçlanmasını takiben, vize başvuru merkezine müracaat edilerek ya da kargo ile geri alınır.

Pasaportun kargo ile gönderilmesi için 352,50 Türk lirası hizmet bedelinin ödenmesi gerekir. Kargo hizmet bedeli, vize başvuru sahibinin aracı kurum için ödemesi gereken hizmet bedelinden ayrı bir ücrettir.

Pasaportunu şahsen vize başvuru merkezinden teslim almak isteyen kişilerin; pasaportun biyometrik bilgi sayfasının 1 adet fotokopisini, randevuda verilen makbuzu ve kimlik belgesini ibraz etmeleri gereklidir.

Akredite acente Vizem.net danışmanlığında yapılan Kanada vize işlemlerinde, başvuru sahibinin pasaportunu almak için tekrar vize merkezine gitmesine gerek bulunmamaktadır.

Kanada Vize Başvurusu Pasaport Teslim Edilmeden Yapılabilir Mi?

Tüm online Kanada vize başvuruları, pasaport teslim edilmeden yapılmakta, vize onayı alınması halinde pasaport vize başvuru merkezine damgalanmak üzere teslim edilmektedir.

Fiziken yapılan Kanada vize başvuruları için kişinin pasaportunun başka bir vize başvurusu ya da seyahat için kullanılacağı durumlarda, ilgili kuruma bu durumu açıklayan bir dilekçe yazılması ile pasaport teslim edilmeden yapılabilir.

Pasaport teslim edilmeden yapılan Kanada vize başvurusu onaylanan kişiler, pasaportları ile VFS ofisine müracaat ederek vize damgasını pasaporta işletmelidir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: