Kanada Vize Şartları

2023'te Kanada Vize Şartları ve Başvuru Presedürleri Nelerdir?

Önemli Not: Deprem sonrasında T.C vatandaşlarına sağlanan Kanada Open Work Permit (3 yıllık Kanada çalışma izni) başvuruları için başvuru sahibinin 3 Ocak 2024’e kadar Kanada’ya geçerli bir vize ile girmiş olması gerekir.

Sadece vize evrakları göçmenlik avukatı tarafından onaylanan kişilerin başvruları vizem.net tarafından yapılmaktadır.

Uygunluk kriterlerini öğrenmek için: 0850 241 1868’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

Kanada vizesi başvuru şartları, başvurulan Kanada vizesi türüne göre değişiklik göstermektedir. Kanada vizesi şartlarının karşılanmaması durumunda vize ret ile sonuçlanmaktadır.

Standart Kanada vize şartları; geçerli pasaporta sahip olmak, güncel Covid-19 tedbirlerine uymak, finansal yeterliliği kanıtlamak, konaklama ve ulaşım rezervasyonlarını doğru olarak sunmaktır.

Kanada Vize Şartları Nelerdir?

Kanada vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Kanada vizesi için başvuru sahibinin, geçerlilik süresi, seyahat bitiş tarihinin en az 6 ay daha ileride olan pasaportu olması gerekmektedir.
 • Kanada’ya seyahat edecek kısa süreli vize başvuru sahiplerinin Covid-19 kapsamındaki tedbirler arasında yer alan, çift doz Pfizer-BioNTech, AstraZeneca, Moderna, Johnson & Johnson, Sinovac, Bharat Biotech veya Sinopharm BIBP aşısı vurulması ve bulaşıcı hastalığa sahip olmaması gerekmektedir.
 • Kanada’ya seyahat edecek kişiye Kanada’da ikamet eden biri tarafından gönderilmiş davet mektubu bulundurması, vize onay sürecini olumlu yönde etkilemektedir.
 • Kanada vizesine başvuracak kişinin daha önceki seyahatlerinde pasaportuna işlenmiş cezai veya göç ile ilgili mahkumiyet olmaması gerekmektedir.
 • Kanada vizesi alabilmek için, başvuru sahibinin ülkesine geri dönme geri dönme niyetinde olduğu; ülkede iş, finansal varlık veya aile bağları gibi kanıtlar sunularak kanıtlanmalıdır.
 • Kanada vizesi için seyahat için yeterli finansal kaynak, konaklama ve ulaşım rezervasyonları gösterilmelidir.
 • Finansal yeterlilik ve konaklama durumu, Kanada’da veya Türkiye Cumhuriyetinde ikamet eden birisi tarafından finanse edilecek ise garantör belgesi yazılması ve ilgili kuruma ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Daha önce Kanada’da vize ihlali yapmamış veya herhangi bir suç işlememiş olması gerekmektedir.

Kanada Öğrenci Vizesi Şartları Nelerdir?

Kanada öğrenci vizesi şartları, genel Kanada vizesi şartlarına ek olarak; Kanada’daki ilgili eğitim kurumuna kayıt yaptırmak, ilgili eğitim kurumundan kabul mektubu almak, öğrenim ücretlerini ödeyecek maddi yeterlilik bulundurmaya ek olarak; kendisi ve varsa birlikte gelen aile üyelerinin yaşam masraflarını karşılayacak maddi yeterliliğe sahip olmaktır.

Başvuru sahibinin Kanada öğrenci vizesi ile yapacağı eğitim seyahati, bir aile ferdi ile birlikte gerçekleştiriliyor ise, başvuru sahibinin aile üyesinin ülkesine geri dönüşünü karşılayacak maddi yeterliliğe sahip olması gerekmektedir.

Kanada Çalışma Vizesi Şartları Nelerdir?

Kanada çalışma vizesi şartları, genel vize şartlarına ek olarak, Kanada’daki bir şirketten iş teklifi almış olmaktır.

Başvuru sahibinin Kanada çalışma vizesi alabilmesi için standart gerekli evraklara ek olarak; iş teklifi, davet mektubu, şirket bilgilerini içeren belgeler, Türkiye’deki şirket belgeleri ve Türkiye’ye dönüş yapılacağını kanıtlayan belgeler sunulması gerekmektedir. Ayrıca işverenin İstihdam ve Sosyal Kalkınma ajansından (ESDC) bir İşgücü Piyasası Etki Değerlendirmesi (LMIA) için başvuru yapmış olması gerekmektedir.

Kanada Aile Birleşimi Vizesi Şartları Nelerdir?

Kanada aile birleşimi vizesi şartları, genel Kanada vizesi şartlarına ek olarak aile bireyi tarafından sponsorluk gerektirmektedir.

Başvuru sahibinin Kanada aile birleşimi vizesi için sponsorluk şartları, Kanada’da oturum sahibi veya Kanada vatandaşlığı olan aile ferdi tarafından, yeterli finansal kaynak ve konaklama durumunu hakkında detayları içeren belgelere sahip olmaktır.

Kanada Start Up Vizesi Şartları Nelerdir?

Kanada start up vizesi şartları, genel Kanada vizesi şartlarına ek olarak, Kanada’daki girişimci destek gruplarından herhangi birinden yatırım destek mektubu almış olmayı gerekmektedir.

Başvuru sahibi Kanada startup vizesi için Kanada Hükümetinin belirlediği kuruluşlar tarafından desteklenmiş iş planı sunması gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Kanada vizesi şartları ile ilgili vize merkezimize sık sorulan sorular ve yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Kanada Vizesi için Aşı Şartı Var Mıdır?

Evet, Kanada’ya seyahat etmek ve Kanada vizesi alabilmek için aşı zorunludur ancak Covid-19 sebebi ile seyahat kısıtlamaları değişebilmektedir.

Kanada vizesi için güncel sağlık koşulları aşağıda listelenmiştir.

 • Kanada’da tamamen aşılı nitelendirilmek için seyahat eden kişinin, seyahat tarihinden en az 15 takvim günü önce aşılanmış olması gerekmektedir.
 • Kanada Hükümeti tarafından kabul edilen en az 2 doz aşı vurdurmak gerekmektedir.
 • Kanada’ya seyahat etmek isteyen kişilerin, kabul edilen aşı listesinde bulunan aşıların ikisinden birer doz yaptırması kabul görmektedir.
 • Janssen veya Johnson & Johnson aşısı olan kişilerin 1 doz vurulması yeterli kabul edilmektedir.

Kanada’ya seyahat edecek kişinin seyahat etmeden önce giriş şartlarını kontrol etmesi ve gerekli aşı kartını Kanada arivecan uygulamasına yüklemesi gerekmektedir.

Kanada Vizesi için Hangi Aşılar Kabul Edilmektedir?

Kanada vizesi için kabul edilen aşılar aşağıda listelenmiştir.

 • AstraZeneca/ COVISHIELD (ChAdOx1-S, Vaxzevria, AZD1222)
 • Bharat Biotech (Covaxin, BBV152 A, B, C)
 • Janssen/ Johnson & Johnson
 • Moderna (mRNA-1273)
 • Pfizer-BioNTech (Comirnaty, tozinameran, BNT162b2)
 • Sinopharm BIBP (BBIBP-CorV)
 • Sinovac (CoronaVac, PiCoVacc)

Kanada Vize Başvurusu için Parmak İzi Şartı Var Mıdır?

Evet, 2018 yılından itibaren, Amerika Birleşik Devletleri hariç tüm dünya ülkesi vatandaşlarının Kanada vize başvurusu için parmak izi vermesi şarttır.

Kanada ziyaretçi vizesi, çalışma vizesi, çalışma izni ve daimi ikamet için başvurularda parmak izi ve biyometrik fotoğraf verilmektedir. Kanada’ya tekrar seyahat etmeyi kolaylaştırmak için, turist vizesi, çalışma vizesi veya çalışma izni için başvuranların biyometri işlemleri 10 yılda bir alınmaktadır.

Daha Önce Hapse Girmiş Birisi Kanada Vizesi Alabilir Mi?

Evet, daha önce hapis cezası almış bir kişi Kanada vizesi alabilmektedir ancak vize verilip verilmeyeceği suçun niteliğine göre belirlenmektedir.

Hangi Suçları İşlemiş Kişiler Kanada Vizesi Alamaz?

Kanada vizesi başvurusunda bulunan kişilerin suç işlemiş olması ve ilgili suçtan hüküm giymesi durumda, Kanada vizesi ret ile sonuçlanabilmedir. Kanada vizesi başvuru sahibinin suç geçmişinde; şiddet, terörizm, herhangi bir terör örgütü üyeliği, savaş suçları, insanlığa karşı suçlar, uyuşturucu veya alkolün etkisi altındayken araba kullanmak dahil olmak üzere işlenmiş suçlar, organize suç faaliyetlerinde yer alan bir kuruluşa üyelik ve kara para aklama dahil olmak üzere organize suçlar bulunuyorsa Kanada’ya vize alınamamaktadır.

Kanada vizesine başvuran ve suç geçmişine sahip kişilerin suçu, ne kadar zaman önce olduğuna ve o zamandan beri nasıl davrandığına bağlı olarak, Kanada vizesi almasına izin verilebilmektedir.

Daha Önce Kanada Vize İhlalinde Bulunan Kişi Kanada Vizesi Alabilir Mi?

Evet, daha önce Kanada vize ihlalinde bulunan kişilerin Kanada vizesi alması mümkündür ancak onay ihtimalı düşüktür. Kanada vize ihlali pasaportuna işlenmiş kişilerin daha sonra yapacağı vize başvurusunda, ihlal gerekçesini bildirmesi gerekmektedir.

Daha Önce Vize Reddi Alan Birisi Kanada Vizesi Alabilir Mi?

Evet, daha önce pasaporta işlenmiş vize reddi olan kişi Kanada vizesi alabilmektedir.

Başvuru, Kanada vize reddi ile sonuçlandığında, karar mektubunda yeni başvuru yapılamaz yazmadığı sürece istenildiği zaman tekrar başvuru yapılabilmektedir ancak vizenin reddedilmesine sebep olan maddeler gözönünde bulundurularak, daha önce dahil edilmemiş bilgilerin eklenmesi gerekmektedir.

Vizem.net’in danışmanlığında yapılan, ilk başvurudan ret almış Kanada vize başvurularının onay oranı son 3 yıl için %91,5’tir.

Vergi Borcu Olan Birisi Kanada Vizesi Alabilir Mi?

Evet, vergi borcu olan birisinin Kanada vizesi alması mümkündür. Ancak kişinin Kanada’da yapacağı harcamalar için yeterli finansal kaynağının bulunması şarttır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: